Gönderen Konu: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı  (Okunma sayısı 55963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih AYAZ

• Pupa
  • Yer: Abazlı Köyü Bala-ANKARA
  • salihayaz@06hotmail.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1
Ynt: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı
« Yanıtla #765 : Temmuz 10, 2018, 11:39:26 »
Darısı başımıza kolay gelsin.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #766 : Temmuz 10, 2018, 11:55:21 »
Darısı başımıza kolay gelsin.

Amin inşallah. Teşekkür ederim.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #767 : Temmuz 16, 2018, 11:58:48 »
Nasıl çıktığını biliyorum abi ama faydasını merak ettim.
İsteyenlere gönderdim o şekilde tüketeceklermiş, peteğiyle birlikte.
Üzeri ballı içi komple polen lokum gibi ;)  :P
Ama benim ki yetmezde isterlerse yönlendiririm tabi ki ;)

Arı ekmeğini aparat almadan çıkartma yöntemi var mı acaba?
Bu arada faydasını öğrenebildiniz mi acaba? Benim arılar kuluçkalıktaki petekleri edense  neredeyse tamamına yakın polenle doldurmuşlar. Ana nereye yumurta atacaksa artık...

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #768 : Temmuz 16, 2018, 13:40:13 »
Arı ekmeğini aparat almadan çıkartma yöntemi var mı acaba?
Bu arada faydasını öğrenebildiniz mi acaba? Benim arılar kuluçkalıktaki petekleri edense  neredeyse tamamına yakın polenle doldurmuşlar. Ana nereye yumurta atacaksa artık...
Ben hiç uğraşmadım uğraşmamda, isteyen alsın kendi çıkarsın abi.
Faydası normal polene göre daha etkiliymiş, arı ağzındaki salgıyla birlikte oraya basıyormuş vs.
Baharda benimde öyleydi her yer polen ama şimdi ful yavru olmuş kuluçkalık.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #769 : Temmuz 16, 2018, 14:27:37 »
Ne yalan söyleyeyim çıkartmakla uğraşabileceğimi sanmıyorum bende. Hani dedim çok marjinal bir faydası varsa deneyelim. Nasıl olsa bal alamıyoruz bari arılardan iğne dışında başka bir şey alalım. Ver ver nereye kadar ama değil mi? Gerçi itiraz da etmiyorlar birde yüzsüzler ki sorma. Hiç bizde tabak boş verilmez azıcık bal buyurun diyen yok. Ver iğneyi ver iğneyi süzgeç gibi olduk yahu.

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #770 : Temmuz 16, 2018, 16:06:03 »
Ne yalan söyleyeyim çıkartmakla uğraşabileceğimi sanmıyorum bende. Hani dedim çok marjinal bir faydası varsa deneyelim. Nasıl olsa bal alamıyoruz bari arılardan iğne dışında başka bir şey alalım. Ver ver nereye kadar ama değil mi? Gerçi itiraz da etmiyorlar birde yüzsüzler ki sorma. Hiç bizde tabak boş verilmez azıcık bal buyurun diyen yok. Ver iğneyi ver iğneyi süzgeç gibi olduk yahu.
Allah kolaylık versin.
Bu yılda böyle oldu napalım.
Arı zehri de faydalı en azından onu veriyorlar :D

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #771 : Temmuz 16, 2018, 16:22:49 »
Bu zor sezona inat benim evin önündeki tek koloni taş çıkartıyor maşallah.
Sadece 3. katı sağdım, 2. Kat neredeyse komple sırlanmış, haftaya komple sırlanınca onuda sağarım Allah izin verirse.
Dağdaki arılar hayal kırıklığı oldu orada çok bal kalmamış 3 koloniden 20 kg bal sağdım.
Rabbime çok şükür böyle bir sezonda bile 2. sağımı yaptım.
Rabb'im isteyen herkese fazlasıyla versin.

Sadece 3. katı aldım nüfus azalmış.
3.kattan 8 çerçeve den petek ve kovan ağırlığı.

Buda süzülmüş ağırlığı.
Bir petek ayırdım yemek için.

Buda andız otu.
Meşhur Akhisar kanser otu.
Türkiye'nin heryerinden arıyorlar, herhangi bir ücrets talep etmeden yolluyorum.
Geçen sene 108 kişiye göndermişim.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #772 : Temmuz 16, 2018, 17:49:15 »
Yasin maşallah, Allah ziyade etsin.
Biz önümüzdeki maçlara bakacağız artık :)
Herşey nasip tabiki :)
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #773 : Temmuz 17, 2018, 08:17:11 »
Yasin Bey kardeşim ben bu yıl yeterince zehir depoladım. İkramlarını geri çevirmek istemem ama çok ısrarcılar. 1-2 tane tamam da fazlası... neyse.
Bu arada maaşaAllah çok güzel çerçeveler bunlar. Kovanlarımda 2 yıldır görmek istediğim hareketler. Hadi geçen yıl ilk açılış hazırlıktı 2 kovanı yetiştiremedik. Ama bu yıl 4 kovanım var. Mevcutlar çok güzel hepsi katta ama sadece bir tanesinde güzel bal var. Diğerleri sanki çocuk parası alacakmış gibi ha babam yavru basıyorlar. Yavru iyi hoş güzelde nereye kadar yavru?
Bal olan kovanda da ilginç bir durum var ki anlayan bana da anlatsın. Ballıkta çerçeveler gayet güzel. Araya ızgara koyduğum için yavru yok. Fakat bir türlü sırlamıyorlar. Hele bir çerçeve var ki üstünde boş petek gözü yok. Normalden fazla kabartılmış ve silme bal doldurulmuş. Ancak yaklaşık 20-25  gündür bu halde olmasına karşın sırlanmıyor. Kovandaki hiç bir petekte sırlama yok. Sebebi nedir anlayamadım. Sırlasınlar diye bekliyorum ama geçen yıl olduğu gibi beklerken hepsini yiyecekler diye korkuyorum. Acaba birisi beni bunlara ispiyonladı mı sırlarsanız petekler gider diye?

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #774 : Temmuz 17, 2018, 08:26:25 »
Yasin maşallah, Allah ziyade etsin.
Biz önümüzdeki maçlara bakacağız artık :)
Herşey nasip tabiki :)

Allah razı olsun abi.
Sıranı bekle sen daha yenisin seneye alırsın.
Bende öyleydim ilk yıl bal alıcam diye bekledim durdum ama olmadı :D
Seneye güzel bal alırsın inşallah ;)

Yasin Bey kardeşim
Bal olan kovanda da ilginç bir durum var ki anlayan bana da anlatsın. Ballıkta çerçeveler gayet güzel. Araya ızgara koyduğum için yavru yok. Fakat bir türlü sırlamıyorlar. Hele bir çerçeve var ki üstünde boş petek gözü yok. Normalden fazla kabartılmış ve silme bal doldurulmuş. Ancak yaklaşık 20-25  gündür bu halde olmasına karşın sırlanmıyor. Kovandaki hiç bir petekte sırlama yok. Sebebi nedir anlayamadım.
Teşekkür ederim abi, bundan çok çok iyisi senin olsun inşallah.
Sana bir tavsiye. Çerçeveyi ters çevir bal akmıyorsa o çerçevelerin hepsini alabilirsin.
Zaten almazsan açık balı arı affetmez hemen süpürür.
Benim dağdaki arılarda aynı şekilde sırlamısını bekledim sırlamadılar.
Bu hafta gözünün yaşına bakmadan hepsini aldım.
Bal olgunlaştığı için ekşime falan da olmaz yani korkma al, süz abi.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #775 : Temmuz 17, 2018, 09:32:03 »
Maşallah allah agiz tadi ile yemeyi nasip etsin insallah.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #776 : Temmuz 17, 2018, 11:24:28 »
Maşallah allah agiz tadi ile yemeyi nasip etsin insallah.
Amin abi inşallah Allah razı olsun.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #777 : Temmuz 17, 2018, 12:00:40 »

Sana bir tavsiye. Çerçeveyi ters çevir bal akmıyorsa o çerçevelerin hepsini alabilirsin.
Zaten almazsan açık balı arı affetmez hemen süpürür.
Benim dağdaki arılarda aynı şekilde sırlamısını bekledim sırlamadılar.
Bu hafta gözünün yaşına bakmadan hepsini aldım.
Bal olgunlaştığı için ekşime falan da olmaz yani korkma al, süz abi.
Her ne kadar çok aktif yorum yapamasam da foruma mümkün mertebe takip ediyorum. Yasin kardeşi, söylemiş olduğun çerçeveyi ters çevirme konusunu daha önce forumda okumuştum. Ama ne yalan söyleyeyim cesaret edemedim. Sonuçta elimde numunelik birkaç çerçeve bal var onuda ekşitmeyeyim diye düşündüm. Geçtiğimiz haftasonu alayım bal taşıma sandığına koyayım hepsini, üstüne de tülbent kapatıp 1-2 gün güneş altında bekleteyim suyu uçsun diye düşündüm ama hem vakit bulamadım hemde senin sırlanmış peteklerin gibi güzel bir görüntüyü göreyim istedim. Ama bu gidişle göreceğim tek görüntü boş petek olacak. En iyisi bir daha gittiğimde (12 gün sonra gideceğim) eğer hala varsa bal alayım. Sağım için birilerinden makinesini rica edeyim.
Bu arada forumda muğla arısı olan var mı acaba? Nisan sonunda internet satışı yapan bir yerden karniyol arısı aldım. Arı geldi. Biraz hırçın ki ben karniyolu sakin bekliyordum. Karniyolu sakin ve gelişimi hızlı deniyor diye almıştım ama pek hızlı gelişmedi.Kafkas daha çabuk kata çıktı ve balı var. Bizim karniyol ilk geldiğinde biraz yavru yaptıktan sonra  duraklayıp  bocaladıktan ve ana değiştirdikten sonra yavruya başladı.Hala hırçın. Ve arılar diğerlerine göre küçük. Farklı bir satıcıdan karniyol ana aldım. Onun yavruları kafkaslar kadar. Karniyol aldığım yer arıları Muğla'dan göndermişti. Acaba Muğla arısı ile melezleşmiş olabilir mi? Hem hırçın hemde soktuğu zaman acıtıyor. Kafkas soktuğunda sadece hissedip anlık bir acı oluyor. Ama bu çakma karniyollar soktuğunda bir sıçratıyor beni. Bildiğin yanıyor ve şişiyor. Muğla arısı olanlar ya da arının davranışını bilenler yorum yaparsa sevinirim. Bu arada anasını değiştirmeye çalıştım ama kendinden yeni ana yaptı dışardan kabul etmedi.

Çevrimiçi Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #778 : Temmuz 17, 2018, 19:06:04 »
suni tohumlama ana arı göndermediyse, doğal olarak Muğlada çiftleşen ana arıların yavruları Muğla melezi olacaktır.
Ama burada bir sıkıntı şu ki muğla arısı müthiş gelişir. Eğer yiyeceği varsa gelişmede karniyol yanına yaklaşamaz.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #779 : Temmuz 18, 2018, 08:26:00 »
Muğla'dan aldığım karniyol arı paket arıydı. 8 çerçeve olarak geldi. Arılar kafkas kovanların yanında kara sinek gibi kaldı. Hatta babam şöyle bir gözatmış arımı bunlar ben sinek sandım dedi  ;D  Şuanda katta ve güzel yavru atıyor ama soktuğu zaman gerçekten can yakıyor. Korkudan üstünkörü kontrol ediyorum.Ondan alıp bala çalışan kovana verdiğim kapalı gözlü çerçeveden çıkan arılar ile kovanın kendi arısı olan kafkaslar aynı petek üzerinde dolaşırken boy farkı bariz bir şekilde görünüyor.