Gönderen Konu: Ana yenileme işlemi..  (Okunma sayısı 1193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan19crm

• Pupa
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 720
Ana yenileme işlemi..
« : Ağustos 07, 2016, 11:20:06 »
Arkadaşlar bu yıl kovanları bir arıcıdan alarak arıcılığa başladım. 3 kovanım var ve bunların anasını değiştirerek seneye yeni ana ile sezona girmek istiyorum.Araştırdım okudum az çok bilgi sahibi oldum ana arıyı bulup öldürüp 6 gün sonra meme kontrolü yapıp ana arıyı kafesteki refakatçi arıları çıkartıp koyup bir gün sonra kontrol edip kek bölümünü açıp koymak gerekiyormuş.Yanlışım varsa sizlerin engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.Birde bu anasını değiştireceğim kovanlarda günlük yumurtalar var bu yumurtalar 6 günden sonra ben anayı koyduktan sonra ana yapma şansları varmı.Kafama takılan konu günlük yumurtalar.Saygılar sevgiler..

Çevrimdışı alper demir

• Pupa
  • Yer: edremit
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
Ynt: Ana yenileme işlemi..
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2016, 11:26:32 »
bugün anayı öldürseniz, ananın bugün attığı yumurtalar 6 gün sonra 3 günlük larva olur evet ana yapma ihtimali var.

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2016, 12:26:09 »
Ben olsam. Mecbur olmadıktan sonra; koloninin yumurta, yavru durumu iyi ise ana yenilemem.
Bu tarihten sonra alınan hazır anaların kaliteleri sizinkilerden iyi olmayabilir.
05322827480

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2018, 15:59:01 »
Yeni konu açmamak adına burdan yazayım dedim.

Hazırladığım memeler den iki katlı kovanın alt katına memeyi üst katına da ana arıyı araya ızgarayla yumurtaya devam etmesi için hapsetsek yumurtlamayı sekteye uğraşmadan anayı  bal öncesi değiştirmek  mümkün müdür? Deneyen  var mı?
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2018, 16:05:23 »
Yeni konu açmamak adına burdan yazayım dedim.

Hazırladığım memeler den iki katlı kovanın alt katına memeyi üst katına da ana arıyı araya ızgarayla yumurtaya devam etmesi için hapsetsek yumurtlamayı sekteye uğraşmadan anayı  bal öncesi değiştirmek  mümkün müdür? Deneyen  var mı?

Ben şu an deniyorum benimkinde ana alt katta meme ust katta arada ızgara var oncelik 2 analı deneyeceğim sonra teke düşüreceğim bakalım nasıl olacak benim ana bu hafta çıkar gelişmeleri yazarım
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2018, 16:33:43 »
Benim memeyi alta vermek istememin  sebebi çiftleşmeye çıkıp  yavru atana kadar müdahale gerektirmemesi.

Zaten  diğer ana üst kata yumurtlamaya daha hevesli ve yumurta atacak yer  sıkıntısı yok.

Bakalım beğenmediğim bir ana var deneyeceğim.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2018, 16:47:02 »
Benim memeyi alta vermek istememin  sebebi çiftleşmeye çıkıp  yavru atana kadar müdahale gerektirmemesi.

Zaten  diğer ana üst kata yumurtlamaya daha hevesli ve yumurta atacak yer  sıkıntısı yok.

Bakalım beğenmediğim bir ana var deneyeceğim.

bende öyle beğenmediğim bir arıda deniyorum seninki de mantıklı benim kovanın uskatında da delik var ordan gidecek çiftleşmeye , karşılıklı takipte kalalım bakalım neler olacak :)

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2018, 17:03:32 »
bende öyle beğenmediğim bir arıda deniyorum seninki de mantıklı benim kovanın uskatında da delik var ordan gidecek çiftleşmeye , karşılıklı takipte kalalım bakalım neler olacak :)
Hakan bey bir köyde iki muhtar olmaz. Hatlar karışır sanki. İnşallah seninkiler iyi geçinir. Merakla bekliyoruz sonucu. Kolay gelsin.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2018, 17:18:16 »
Hakan bey bir köyde iki muhtar olmaz. Hatlar karışır sanki. İnşallah seninkiler iyi geçinir. Merakla bekliyoruz sonucu. Kolay gelsin.

Sebahattin bey bunlar muhtar değil biri aşağı mahallenin ağası biri yukarı mahallenin ağası olacak :)
Deneyenler olmuş baya okudum seyrettim bakalım biz becerebilecek miyiz.
Bu sezon mümkün olduğunca çok deneme yapacağım pratiğim iyice gelişsin diye, hatta bu hafta boyasız anaları yürürken boyadım :) tokaya hapsedip 2 dk beklettim kurusun diye , haziranda ana arı üretebilirsem bu sefer elime alıp deneme yapacağım

Çevrimiçi tire_35

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İzmir-Tire
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 13
« Yanıtla #9 : Nisan 29, 2018, 07:14:07 »
Elimdeki anaların hepsini gençleştirmek istiyorum. 2 adet damızlık koloni seçerek ana yüzüklerini yaptırdım. Yüzükler 1 haftalık oldu. Diğer kovanlardaki anaları henüz iptal etmedim. Anaları ne zaman iptal ederek yüzüklü petekleri dağıtmam uygun olur. İlgilenip cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Rakım: 190
« Yanıtla #10 : Nisan 29, 2018, 10:30:27 »
Elimdeki anaların hepsini gençleştirmek istiyorum. 2 adet damızlık koloni seçerek ana yüzüklerini yaptırdım. Yüzükler 1 haftalık oldu. Diğer kovanlardaki anaları henüz iptal etmedim. Anaları ne zaman iptal ederek yüzüklü petekleri dağıtmam uygun olur. İlgilenip cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ana arılar yüzüklerden çıkmadan 6 gün önce eski ana arıları iptal edebilirsiniz.

Bu altı günlük süre boyunca anasız kovanlar yüzük yapacaklardır. 6. günün sonunda anasız kovanların tüm yüzüklerini bozduğunuzda vermiş olduüunuz kapalı yüzükten çıkan anayı kabul etmek zorunda kalacaklardır.

Kolay gelsin.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...