Gönderen Konu: İLK BAHAR VAROA MÜCADELESİ NASIL BAŞLAMALI ?  (Okunma sayısı 2659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: İLK BAHAR VAROA MÜCADELESİ NASIL BAŞLAMALI ?
« Yanıtla #15 : Şubat 22, 2017, 00:16:11 »
hemen notumu aldım adem abi formik asid ve aparat alınacak

adem abi biz varoa ile mücadele yaparken şöyle bir sıralama yapabilir miyiz. yada en azından sen nasıl yapıyorsun bu sıralamayı (ankara için)

1) aralık oksalik asit
2)şubat amitraz duman 3 sefer
3) mart nisan formik asit
4) mayıs haziran flumetrin
5) perizin diyeceğim ama hangi ay kullanıldığını bilmiyorum böyle bir sıralaman varmı

Sıralama formik asit ve oksalik asitin kullanma tarihlerine bağlı.

Ocak ayında Oksalik asit dihidrat buharlaştırdım. Buharlaştırmayı Aralık ayına çekmeyi düşünüyorum. Hatta buharlaştırma yerine damlatmayı düşünmeye başladım.

Mart ayında varostopla başladım. Nisanda formik asit ile devam ettim. Bölmelerde Mayıs ayında formik asit kullandım.

Eylül başında varostop ile başladım. Normalde 15-20 Ağustos gibi başlarım; bu sene çeşitli sebeplerden iki hafta geç başladım.

İki hafta sonra formik asitle devam ettim. Eylülde formik asitim ikinci turda kovanların yarısına yetti, geri kalanına bir tur rulamit va kullandım.

Formik asit siparişi elime geçince 3 gün ara ile iki tur daha kullandım.

2015 yılında;

Formik asit %85 lik satılıyor.

1 suya, 3 asit karıştırarak %65 lik karışımla Ağustos sonunda, doğrudan formik asit ile başladım. Yüksek sıcaklıkta buharlaşma hızlı olur. Bu yüzden saat 16:30-17:00 gibi verdim.

Formik asiti 15-26oC arasında kullanmak gerekir ama hepsi polen tuzaklı kovanlarımda %65 lik kullanınca sorun yaşamadım. 3-4 gün aralıklarla 4 tur yaptım. Başka bir şey yapmadım. Kışın oksalik asit buharlaştırdım.

Sıralamayı formik asit ve oksalik asitin kullanma tarihleri belirliyor. Bunları kullanamadığım dönemlerde açılışı imkanlarıma bağlı olarak diğer ilaçlarla yapıyorum.

Nisan ayında varroa mücadelesini bırakıyorum. Kat atıldıktan sonra, varroa mücadelesinden etkilenen çerçeveleri ballığa koymamak gerekiyor. Mayıs sonu- Haziran ortası gibi ana nektar akımı başlangıcı yer değiştiriyor.  Bu yüzden nektar akımından 1 ay öncesine kadar ilaç kullanıyorum. 20-25 Nisan gibi mücadeleyi tamamlamış olurum.

Mayıs ve Haziranda mücadele yapılacak koloniler, bal üretimi dışındaki koloniler olmalıdır. Mayısta hava durumuna göre %65 veya %85 lik formik asit.

Haziranda pek mücadele yapmadım.

Çırpılan oğullara kuluçka başlamadan bir tur rulamit va kullanıyorum.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #16 : Şubat 22, 2017, 08:55:57 »
kullandım yasin kardeşim istedikten sonra bir insanının öğrenemesindeki bütün engeller aşılır.

Helal İsmail abi.
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #17 : Şubat 22, 2017, 09:13:11 »
Sıralama formik asit ve oksalik asitin kullanma tarihlerine bağlı.

Ocak ayında Oksalik asit dihidrat buharlaştırdım. Buharlaştırmayı Aralık ayına çekmeyi düşünüyorum. Hatta buharlaştırma yerine damlatmayı düşünmeye başladım.

Mart ayında varostopla başladım. Nisanda formik asit ile devam ettim. Bölmelerde Mayıs ayında formik asit kullandım.

Eylül başında varostop ile başladım. Normalde 15-20 Ağustos gibi başlarım; bu sene çeşitli sebeplerden iki hafta geç başladım.

İki hafta sonra formik asitle devam ettim. Eylülde formik asitim ikinci turda kovanların yarısına yetti, geri kalanına bir tur rulamit va kullandım.

Formik asit siparişi elime geçince 3 gün ara ile iki tur daha kullandım.

2015 yılında;

Formik asit %85 lik satılıyor.

1 suya, 3 asit karıştırarak %65 lik karışımla Ağustos sonunda, doğrudan formik asit ile başladım. Yüksek sıcaklıkta buharlaşma hızlı olur. Bu yüzden saat 16:30-17:00 gibi verdim.

Formik asiti 15-26oC arasında kullanmak gerekir ama hepsi polen tuzaklı kovanlarımda %65 lik kullanınca sorun yaşamadım. 3-4 gün aralıklarla 4 tur yaptım. Başka bir şey yapmadım. Kışın oksalik asit buharlaştırdım.

Sıralamayı formik asit ve oksalik asitin kullanma tarihleri belirliyor. Bunları kullanamadığım dönemlerde açılışı imkanlarıma bağlı olarak diğer ilaçlarla yapıyorum.

Nisan ayında varroa mücadelesini bırakıyorum. Kat atıldıktan sonra, varroa mücadelesinden etkilenen çerçeveleri ballığa koymamak gerekiyor. Mayıs sonu- Haziran ortası gibi ana nektar akımı başlangıcı yer değiştiriyor.  Bu yüzden nektar akımından 1 ay öncesine kadar ilaç kullanıyorum. 20-25 Nisan gibi mücadeleyi tamamlamış olurum.

Mayıs ve Haziranda mücadele yapılacak koloniler, bal üretimi dışındaki koloniler olmalıdır. Mayısta hava durumuna göre %65 veya %85 lik formik asit.

Haziranda pek mücadele yapmadım.

Çırpılan oğullara kuluçka başlamadan bir tur rulamit va kullanıyorum.

çoook teşekkürler adem abim Allah razı olsun