Gönderen Konu: Torku şeker ile yapılan anlaşma hakkında.  (Okunma sayısı 2504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Torku şeker ile yapılan anlaşma hakkında.
« : Mart 16, 2017, 20:24:23 »
Torku şeker ile TAB arasında yapılmış / yapılacak olan anlaşmanın detaylarını bilen var mı?

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Torku şeker ile yapılan anlaşma hakkında.
« Yanıtla #1 : Aralık 31, 2017, 19:40:13 »
Oyle bisey olursa super olur

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #2 : Ocak 01, 2018, 19:39:08 »
Torku şeker ile görüşmeler yapılıyormuş.
Tam olarak detayları bilmiyorum ama.
Torku ile Arıcılar ıcılar Birliği anlaşma yapacak.
Balın cinsine göre fiyatı belirleyecek.
Torku üreticiye kredi açarak şeker verecek.
Belirlenen fiyatın altında bal satılmayacak.
Üretici satmak zorunda kalırsa Torku satınalacak.
Bunun gibi şeyler.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 01, 2018, 20:02:02 »
super. torku bal markasi yapacak torku bal olacak bundan anladigim

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2018, 20:03:17 »
üretim satinalma sozlesmesi yapacaklar karsilikli. mantik olarak guzel. bal heba omaz tüccarin elinde

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #5 : Ocak 01, 2018, 21:46:49 »
Üreticinin acil para ihtiyacının ortadan kalkması bal fiyatını belirlemede üreticiyi rahatlatır kanaatindeyim.

Şeker firmasının bal satması tüketici algısını olumsuz etkileyebilir.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 01, 2018, 22:47:44 »
Üreticinin acil para ihtiyacının ortadan kalkması bal fiyatını belirlemede üreticiyi rahatlatır kanaatindeyim.

Şeker firmasının bal satması tüketici algısını olumsuz etkileyebilir.

torkunun imajı yüksek.

sağlıksız olan hiçbir ürünü üretmedikleri ve satmadıkları konusunda yüksek bi algı var, marka güveni var.

biz işimize bakarsak ve üstadların dediği gibi, kışlattığımız çerçeveleri üst katlara çıkarmayıp kuluçkalıkta bıraktığımız sürece de kalıntı problemi olmaz sanırım.

Üstadlar bana kızabilir, bu duruma saygı duyarım ama, küçük arıcılar (30-50 kovan, para kazanamayan arıcılar olarak) arıcılık konusunda en çok sıkıştığımız konulardan biri hammadde tedariki (veresiye mal alarak, bal sezonunda ödeme yapanlar için söylüyorum), yani şeker ve polen tedariki. kendi şurubumuzu kendimiz, kendi kekimizi kendimiz yapmamız lazım, malzemecilerin kek-şurup-arı  yemi saadeti sürdürülebilir bir durum değil. her arıcı stokta kendi şekeri poleni oldukça, ekonomik sebeplerden kaynaklı malzemecilerin veresiye kek şurup kapısını da daha az oranda aşındıracaklardır. malzeme varsa kendi yapacaklardır.

herkes kendi keki şurubunu yapıp başının çaresine bakabilirse, bir çok arıcının başı zarar etmekten ve keke şuruba vereceği paradan tasarruf edebilir. hatta gerçekten alışırsa bu duruma, kek ve şurup yerine ikame besleme yerine,

trakyadan donan bal alıp tenekesi 300 tl civarı, bunu arıya yedirebilir kış stoğu olarak, bunun 2 katı fiyatla da kendi çiçek-meyva-kestane balını satabilir.

hatta kek-invert şurup işiyle uğraşmayı bırakıp (bu işler eski zamanda kaldı deyip, kim uğraşacak bunlarda deyip) 300 tlye bi teneke bal alıp bunla 10 kovanı sağlıklı bir şekilde bahara çıkardığında, aslında tanesi 300 tl eden 5 çıtalı 10 kovan yapıp 3000 tl kazanabileceğini gözü görebilir.

herkesin ortak kabul ettiği şey; balla beslemek en iyi çözüm ise, bundan 20 yıl sonra (inşallah Allah benim jenerasyonuma o günleri gösterir, yaş 40) arıcılar şekerle beslemeyi bırakıp balla beslemek daha ekonomik ve daha sağlıklı diyerek kendi başlarının çaresine bakabilecek kadar düzenli ve sürdürülebilir arılıklara sahip olabilir.

üstadlar biraz uzun oldu gene, hakkınızı helal edin.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #7 : Ocak 01, 2018, 23:36:53 »
Balla besleme iyi de hastalık riski ne olacak?

Çevrimdışı ersentt23

• Pupa
  • Yer: KOCAELİ
  • Kovan Sayısı: dolu200+Dolu ruşet 45+boş kovan10+275 boş ana kutusu
« Yanıtla #8 : Ocak 01, 2018, 23:59:14 »
Bence fazla merak etmeyin son khk kararında şeker kanunu değişti bizde Torku'ya gebe kalacağız gibi geliyor bana piyasadaki tek şeker pancarından şeker yapan özel firma Torku kalacak sanırsam boşuna heveslenmeyin derim inşallah ben yanılırım siz haklı çıkarsınız !!!!
hayatta iki şey vardır. sabretmek ve şükretmek..!

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 02, 2018, 00:26:06 »
Balla besleme iyi de hastalık riski ne olacak?

galiba haklısınız.

şu sitede de bu riskten baya baysetmiş. araştırma raporu.

http://vetkontrol.tarim.gov.tr/adana/Belgeler/Dergi%202012/5%20(Ballarda%20Rastlanan%20ila%C3%A7%20kal%C4%B1nt%C4%B1lar%C4%B1).pdf

kendi yaptığımız balı verecez gibi gözüküyor. riskten dolayı.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2018, 00:28:48 »
Amerika ve Avrupa’da mısır nişastasından yapılan invert şuruplar yoğun olarak kullanılıyor. Muhtemelen bizi de bu ürünlere kanalize etmeye çalışacaklar.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2018, 00:31:34 »
Bence fazla merak etmeyin son khk kararında şeker kanunu değişti bizde Torku'ya gebe kalacağız gibi geliyor bana piyasadaki tek şeker pancarından şeker yapan özel firma Torku kalacak sanırsam boşuna heveslenmeyin derim inşallah ben yanılırım siz haklı çıkarsınız !!!!

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwj57LWS2rfYAhXSKFAKHblsCN0QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fdergipark.gov.tr%2Fdownload%2Farticle-file%2F264769&usg=AOvVaw1tjHDTW5_IfP5Yg2aKY1tc

bu linkte bu konuyla ilgili bir inceleme var.

buna göre biz şeker üreten fabrikaların müşterisi oluyoruz, bizim şeker talebimiz tespit ediliyor, fabrika o kadar şeker pancarı üreticiye ürettiriyor, fabrika işliyor, bize satıyor, biz de fabrikaya bal veriyoruz, fabrika da balı şeker pancarı üreticisine veriyor  ;D, şeker ve bal ithal edilmemiş oluyor. gibi bişey anladım

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2018, 00:34:48 »
Amerika ve Avrupa’da mısır nişastasından yapılan invert şuruplar yoğun olarak kullanılıyor. Muhtemelen bizi de bu ürünlere kanalize etmeye çalışacaklar.

yok abi, kanunun çıkış amacını okudum. iç talepteki şeker pancarı ve şeker üretimini dengeleyip, şeker pancarı üreticisine gerektiği ve yeterli miktarda kadar destekleme yaparak, şekerin ithal edilmesinin aynı zamanda gereksiz fiyat artışının önüne geçmek. yani yurda arıcılık veya tatlıcılık sektörleri gibi bi dünya sektörün ihtiyacı kadar şeker üretimi yaptırıp, yurt dışından kalitesiz ve gereksiz şeker ithalatını ve ithalat kaçakçılığını önlemek olarak anladım.

zaman gösterecek bakalım görecez nasıl olacak. Allah bahtımızı açık etsin. inşallah iyi olur bizim için.

bizim açımızdan 2 önemli faydası var. biri şeker maliyetinin ve üretim maliyetinin düşmesi, ikincisi de taban fiyattan yani bal maliyet fiyatından daha aşağıya olmamak şartıyla satabileceğimiz bir hazır müşterinin olması. yani tüccara zararına bal satmak zorunda kalmaması banka kredilerini ödeyemeyen arıcılarımızın.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Ocak 02, 2018, 00:40:33 »
Muammer Bey burası yeri değil, o yüzden cevap vermiyorum bu konuda.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 02, 2018, 00:46:43 »

Ben zamanla dünyanın diğer ülkelerinden ülkemize şeker ithalatının duracağını ve nişasta veya invert şurup olayının tamamen ülkemizde kullanılmasının bitme noktasına gelebileceğini öngörüyorum. bu benim öngörüm.

çünkü arıcı için şeker maliyet fiyatı düşerse veya bedeli karşılığı bal olarak ödenmek üzere ücret ödemeden şeker temin edilebilirse, ben her arıcının kendi kekini şurubunu yapabileceğine, hatta zamanla kışlık besleme ve kışlık stoğu için kendi balını kullanabileceğine inanıyorum.

düşünsene, arıcı 40 teneke balı bal sağımından sonra müşteri bulup satamadı, kışı bekledi yine satamadı, bu defa diyecek ki, tüccar sana tenekesi 300 tlye satacağıma, 1 teneke ile 10 kovan besler, her kovanı 300 tlye paket arı olarak satarım, her teneke baldan da 3000 tl para kazanırım naber, diyebilir. yani haraç mezat balı satmak için uğraşacağına, 5 ay sabretmeyle bunun 10 katı para kazanabilir, hem de bahara mükemmel arısı olur, hem ölebilecek yada anası yaşlanacak olan kovanlar için dışardan arı satınalmak zorunda kalmaz.

yani haraç mezat bal satmak yerine, kendisi kullanarak bal yerine para kazanabileceği ikame ürün olan arı sütü, propolis, arı zehiri, arı ekmeği, paket arı üreterek satabilir.

biz işimize bakarsak çalışırsak, arı öldürmezsek, para kazanabiliriz bu işten

(kafam çalışmaya başladı bu mesleğe)