Gönderen Konu: kovan şekilleri avantajları ve dezavantajları  (Okunma sayısı 2683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: kovan şekilleri avantajları ve dezavantajları
« Yanıtla #15 : Ekim 27, 2017, 00:07:05 »
adaşım kovanlarda telli tabama gerek var ve diğer plastik tabanlardab avantajı tel eleklerine varoa takılamadan aşağı düşüyor,ama plastik tabanlıların boşluk bağlatıları kalın oldugundan takılabiliyor,kışın plastik tabanlıyı çekmeceyi itsende tam kapatamazsın illaki bosluk var(ben 2 ayrı markada bunu gördüm,belki başka markalarda farklıdır)velhasıl ben memnunum bitek yapan zattan memnun kalmadım kapaklar ve uçuş tahtaları gelişigüzel çakılmış,oda ayrı mesele..bu tip kovanları herkese öneririm.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Telli tabanlıklı kovanlar için polen tuzağı açıldığında arıların uzuvlarının(bacak kanat..) tellere takılıp arıda organ kaybına neden olabildiğine dair birşeyler işittiğimi hatırlıyorum. Doğru mudur ? İşin aslı nedir ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #16 : Ekim 27, 2017, 00:13:55 »
Telli tabanlıklı kovanlar için polen tuzağı açıldığında arıların uzuvlarının(bacak kanat..) tellere takılıp arıda organ kaybına neden olabildiğine dair birşeyler işittiğimi hatırlıyorum. Doğru mudur ? İşin aslı nedir ?

doğru değildir görkem, arı rahatlıkla yürüyebilir,aksine diğer kovanlardaki gibi extra işçi temizliğine gerek yok,kir direk aşağı düşüyor,temizlikçiler temizlik yerine başka işle uğraşıyorlar.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #17 : Ekim 27, 2017, 00:30:29 »
doğru değildir görkem, arı rahatlıkla yürüyebilir,aksine diğer kovanlardaki gibi extra işçi temizliğine gerek yok,kir direk aşağı düşüyor,temizlikçiler temizlik yerine başka işle uğraşıyorlar.

Teşekkür ederim. Ekstra işçi temizliği derken neyi belirtmek istediğinizi anlamadım. Kovan bilgim eksik olacak. Bu konuda yazılan mesajları anlamakta güçlük çekiyorum.
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #18 : Ekim 27, 2017, 02:26:21 »
Ana arı yetiştirme kutuları kçük ama arı kışlayabiliyor ama nasıl? kış aylarında da beslemek şartıyla.

Kış aylarında besleme çıkmasın biriktirdiği bal yetsin diye 2 kat olarak kışlıyor, o arı ancak kıştan çıkabiliyor.

Sıkıştırma kavramı yok hocam adamlarda, bilakis gevşek tutuyorlar yaz kış. Arı istediği yerde salkıma girer diyorlar.

Bizim koloniler biraz gevşek olsun, erken baharda hemen yavru üşüyor. Adamlar ise 10 çerçevelik kolonide 2 çerçeve kıştan çıkan arıyı, yavru üşütmeden 3 ballıkla çalışır hale getiriyorlar.

Sıkıştırma ile kolonilerin daha iyi güçlendiğini belirten akademik bir çalışma okumamış olsam, bizim bu sıkıştırma konusu şehir efsanesi diye düşüneceğim.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #19 : Ekim 27, 2017, 09:11:22 »
Hımmm bana bu zanderi kovanları cok mantıklı geldi özelliklede bizim kütahya bölgesinde çünkü bizim buralar soğuk olur yaz azdır. Babam eskiden yaptıgı arıcılıkda bizim burda arı

cok nadir 3. kata çıkar diyordu bakalım önümüzdeki sene test edecez. Aslında kovanlar arasında cerceve akdarma işide cok önemli en iyisi standarttan cıkmamamk gibi sanki

desdek atmak için  hepsi tek tip cerceve olsun en idealı  hem sogugun arı için çokda sıkınıtı olmadıgının biliyoruz önemli olan stok ve kuvvetli aile birde varro temizliği kovanları bu

kadar düşünmenini anlamı yok gibi sanki ;)

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #20 : Ekim 27, 2017, 09:31:56 »
Ömer yarım ballık kullanılarak arıcılık yapılan bir bölgede tam ballık kullandım bu sene. Arı gelişmez o kadar deniyordu, üzerine bir de yarım ballık attım. Hepsini de doldurdu üstelik. Kovan ölçüsü değil teknik arıcılık yapmak önemli.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #21 : Ekim 27, 2017, 09:43:47 »
Aynen sana katılıyorum dostum  bencede işin tekniği cok önemli bende bu sene yarım yamalak başlamama rağmen  buradan öğrendiklerimin gercekden cok faydasının gördüm

arıcılıkda önemli olan arının gelişimini kontrol edebilmek özelliklede bak akımı dönemine istediğin gibi girebilmek  ölçülere fazla takılmamak gerek;)  Nasıl olsa sabit arıcılık

yapıyorum kovanlar büyük olsa nolur küçük olsa nolur ;)   Standarttan şaşmamak gerek  Kenan hocamın sitesindeki ölcülere bağlı kalacağım.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #22 : Ekim 27, 2017, 12:09:57 »
Teşekkür ederim. Ekstra işçi temizliği derken neyi belirtmek istediğinizi anlamadım. Kovan bilgim eksik olacak. Bu konuda yazılan mesajları anlamakta güçlük çekiyorum.
dibi tahta kovanlarda dibte arının dışarı atmakla uğraşacağı şeyler elekten aşağı düşüyor dip temiz kalıyor arılar,o işlerle uğraşacağına üretimde çalışıyor o işçiler.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #23 : Ekim 27, 2017, 12:21:28 »
dibi tahta kovanlarda dibte arının dışarı atmakla uğraşacağı şeyler elekten aşağı düşüyor dip temiz kalıyor arılar,o işlerle uğraşacağına üretimde çalışıyor o işçiler.

Bu kış nasipse 5 tane yapayım diyorum telli taban. Görseldeki kovanın modelini birebir aldım, bizim TSE standardına çevirdim ölçüleri. Tek fark kapakta olacak sanırım, ülkemizde bu kapak biraz fazla maliyetli olur sanırım :)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #24 : Ekim 27, 2017, 12:28:22 »
Bu kış nasipse 5 tane yapayım diyorum telli taban. Görseldeki kovanın modelini birebir aldım, bizim TSE standardına çevirdim ölçüleri. Tek fark kapakta olacak sanırım, ülkemizde bu kapak biraz fazla maliyetli olur sanırım :)

Uçuş tahtası olmaması arının yükte iken iniş pistine inmesinde zorluk çıkarır..