Gönderen Konu: dörtlü arı destek kovanı  (Okunma sayısı 7786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem DOĞAN

• Larva
  • **
  • Yer: VAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1716
Ynt: dörtlü arı destek kovanı
« Yanıtla #15 : Kasım 20, 2017, 18:57:29 »
Arıcılar üzerinden para kazanma yöntemi.

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #16 : Kasım 20, 2017, 20:42:19 »
Arıcılar üzerinden para kazanma yöntemi.

Yani?
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #17 : Kasım 21, 2017, 19:42:12 »
the best of wesd hakan abi sen bu kovandan deniyordun,memnun kaldınmı?zaman kovan hazırlama zamanı bizdemi düşünsek acaba.

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #18 : Kasım 22, 2017, 12:22:47 »
bu kovandan bende yaptırdım bir tane. anlatılanlardan faydalı olacağını düşünüyorum. yalnız kafama takılan murat akın hocam bir yorumda kovan terki olabilir demiş ondan çekiniyorum biraz. uygulamada ise nisan sonunda hepsine 4 er çerçeve biri kapalı çıkanlı biri açık yumurtalı 2 adet te duvar olacak şekilde sunni bölme almayı ve kendi anasını kendisi üretmesi şeklinde planlıyorum. merak ettiğim bir noktayı siz ustalarıma da danışmak istiyorum. bu kovanda önümüzdeki yıllarda 4 bölme de 6 şar çerçeveyi doldurduktan sonra koloni destek sistemindeki gibi ana nektar akımından 6 hafta önce bu kovandan kapalı yavruyu bala yönlendirdiğimiz kovanlara verdik ve açık yavruları da 4 lü kovanlara verdik. bu açık yavrular tarlacı olmaya yakın diğer 3 anayı 2 şer çerçeve olarak başka ruşetlere aktardık, aradaki bölmeleri kaldırıp hepsini bir koloni olarak birleştirdik ve ağustos sonu tekrar bölmeleri ayırıp yine 4 bölmeli olarak çalışmak istesek bu uygulamanın ne gibi sakıncaları olur?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2017, 12:54:16 »
Gültekin Bey uzun mesajları paragraflara bölerseniz okumayı ve anlamayı kolaylaştırır. Aksi halde okuyucu sıkılıp okumadan geçebilir.

Bala yönlendirdiğiniz kovanlara kapalı yavrulu vermenizde bir sıkıntı yok, oğul kontrollerini aksatmamak kaydıyla tabi. Ama açık yavrulu çerçeveleri aldığınızda bala çalışan kolonilerden, yavru zinciri aksamış olacak ve koloni nektar akımı sonrası çöküşe geçecek.

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #20 : Kasım 22, 2017, 13:58:56 »
Haklısınız İsmail bey, paragraflamak daha anlaşılır olmasını sağlayacaktı. Ancak daha önceki tüm yorum yazma denemelerimde alttaki sorular ve doğrulama kodu kısmını bir türlü geçememiştim Bu yorumda da aynı olacağını düşündüğümden olsa gerek.
Ben konunun dörtlü destek kovanı açısından sakıncasını merak ediyorum. Diğer koloniler için değişimleri yine destek sistemindeki gibi uygulamak gerek.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #21 : Kasım 22, 2017, 14:08:20 »
Gültekin Bey enter tuşuna 2 kere basarsanız birazcık daha okunur olacaktır.

Destek kovanı kullanan arkadaşlar bilgi verecektir.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #22 : Kasım 22, 2017, 16:24:11 »
..
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #23 : Kasım 22, 2017, 19:47:50 »
bu kovandan bende yaptırdım bir tane. anlatılanlardan faydalı olacağını düşünüyorum. yalnız kafama takılan murat akın hocam bir yorumda kovan terki olabilir demiş ondan çekiniyorum biraz. uygulamada ise nisan sonunda hepsine 4 er çerçeve biri kapalı çıkanlı biri açık yumurtalı 2 adet te duvar olacak şekilde sunni bölme almayı ve kendi anasını kendisi üretmesi şeklinde planlıyorum. merak ettiğim bir noktayı siz ustalarıma da danışmak istiyorum. bu kovanda önümüzdeki yıllarda 4 bölme de 6 şar çerçeveyi doldurduktan sonra koloni destek sistemindeki gibi ana nektar akımından 6 hafta önce bu kovandan kapalı yavruyu bala yönlendirdiğimiz kovanlara verdik ve açık yavruları da 4 lü kovanlara verdik. bu açık yavrular tarlacı olmaya yakın diğer 3 anayı 2 şer çerçeve olarak başka ruşetlere aktardık, aradaki bölmeleri kaldırıp hepsini bir koloni olarak birleştirdik ve ağustos sonu tekrar bölmeleri ayırıp yine 4 bölmeli olarak çalışmak istesek bu uygulamanın ne gibi sakıncaları olur?

Kapalı çıkanlı yavruları alıp başka kovana verdiğinizde,
destek koloninizdeki kutçukların beslenmesi için sütü kim sağlayacak? 

Ayrıca destek koloniyi uzun süre kullanırsanız anaların biri mutlaka baskın hale gelecektir.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #24 : Kasım 22, 2017, 21:52:31 »
Alıntı yapılan: gultekin18 link=topic=13337.msg300587[code
#msg300587 date=1511342567]
bu kovandan bende yaptırdım bir tane. anlatılanlardan faydalı olacağını düşünüyorum. yalnız kafama takılan murat akın hocam bir yorumda kovan terki olabilir demiş ondan çekiniyorum biraz. uygulamada ise nisan sonunda hepsine 4 er çerçeve biri kapalı çıkanlı biri açık yumurtalı 2 adet te duvar olacak şekilde sunni bölme almayı ve kendi anasını kendisi üretmesi şeklinde planlıyorum. merak ettiğim bir noktayı siz ustalarıma da danışmak istiyorum[/code]. bu kovanda önümüzdeki yıllarda 4 bölme de 6 şar çerçeveyi doldurduktan sonra koloni destek sistemindeki gibi ana nektar akımından 6 hafta önce bu kovandan kapalı yavruyu bala yönlendirdiğimiz kovanlara verdik ve açık yavruları da 4 lü kovanlara verdik. bu açık yavrular tarlacı olmaya yakın diğer 3 anayı 2 şer çerçeve olarak başka ruşetlere aktardık, aradaki bölmeleri kaldırıp hepsini bir koloni olarak birleştirdik ve ağustos sonu tekrar bölmeleri ayırıp yine 4 bölmeli olarak çalışmak istesek bu uygulamanın ne gibi sakıncaları olur?

Bu şekilde bir şey elde edemezsin. Baharda 2 çerçeve böldüğün arı gelişmez. Ağustosta 2 çerçeve olan arılarla uğraşmaya değmez. Ağustosta birleştirerek uğraşana kadar başından 2 yerine 1 kovan yetiştir.

Kışa güçlü kolonilerle gir. Zayıf koloni gelecek senede sana yük olacaktır. Onu geliştirmek için diğer kolonilerin gelişimini engellersin. Veya çok zayıf olmasa bile ana bal akımında yeterince güçlü olmayabilir. Ayrıca anası 1 yaşlı koloniye destek verirsen oğula meyil artar.

4'lü kovandaki zayıf arılara açık çerçeveli verirsen, koloni dengesi bozulur, zayıflar, tehlike altına girer. Birleştirmeye yönelik plan yapmak karlı değildir. Ana aynı yılda doğduysa, koloni zayıfsa baharda güçlendirmek için gerekeni yap: çıkanlı destek ver, gerekli dönemde besle.

4'lü kovanın arasına bölme koyup, 4 koloni elde etmek çok avantaj kazandırmaz. Ruşet veya bölmesiz kovanda da ana arı yetiştirirsin. Güçlü koloniler daha çok kazandırır; koloni sayın çok olsun diye zayıf kolonilerle uğraşma.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #25 : Kasım 23, 2017, 10:28:15 »
Kusuruma bakmayın, açıklamam baya bir eksik olmuş. :-\ Anlayışınız ve değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Bu baharda bölmeyi düşündüğüm 2 şer çerçeve bu yıl bu kovanı arılandırmak için düşüncem, anasız  4 koloni yan yana kendi anasını yapabilir mi? Uygulama esnasında aksaklıklar ne olabilir, çok fazla sorun olursa hazır ana verme yoluna mı gitmek gerek onu öğrenmek istedim. Anlaşılan 2 şer çerçeve bölme ile başlayınca bu sistem. Sonbahara geliştirip 6 çerçeveye ulaşmak hedefimiz o olacak.

Ağustostaki 2 çerçeveyi güçlendirmeye çalışmaktan ziyade, onları hazırda ana bulundurma amaçlı 2 şer çerçeve, 3 ruşette 1 ay kadar tutup, kalan 18 çerçeve arıyı bala çalıştırmak. Sağımdan sonra, ağustos ortasında 3 ruşetteki anaları ve 2 çerçeveyi 4 lü kovana geri vererek tekrar duruma göre 4 yada 5 er çerçeveli 4 bölme oluşturmak ve nihayet sonbaharda stok beslemesi ile 5 yada 6 şar çerçeve ile kışa girmek.

4 lü destek kovanında amacım arı çoğaltmaktan çok, baharda bala yönlendireceğimiz kovanlara birer tur çıkanlı yavru vererek koloni destek sistemini bu kovanla uygulamak.   

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #26 : Kasım 23, 2017, 11:15:17 »

Sayın Gültekin18

Konu bu resim paylaşılarak açılmıştı. Bu resimde görülen kutunun ebatları ana arı kutusunun ebatlarına benziyor. Yani 4 bölmeli ana arı kutusu gibi.

Resmin oranları ile oynanmadıysa, çiftleştirme kutusu üzerine yazayım:

Buna giren çerçeveler mini çerçevedir. 4 mini çerçeve 1 kuluçka çerçevesinin içine sığacak ebattadır.

Başlıktan çıkardığın anlam yanlış, çünkü başlık yanlış.

Bu kutu büyük olması sayesinde, arının gelişimine ayak uydurur, çiftleştirme kutularına destek çerçevesi üretir. Hatta kat bile atılır.

3 kovanın varken istediklerini şimdilik yapamazsın.

2 çerçeve bölmeye kapalı çıkanlı destek verince, güzel gelişir. Ama aynı sene bala yetişmez.

Destek koloni sistemi ile arı oğula yönlenirse, meme kesimine özen göster, 5 günde bir kontrol et.

Taze güçlü bölmen Haziran başında 7-8 çerçeye ulaşırsa, haftada bir 1-2 çerçeve destekle beraber 2 çerçeve sıkıştırmayla Temmuz akımı olan yerde güzel bal yapar. Yanlış giden birşeyler yoksa oğul da vermez.
aa

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #27 : Kasım 23, 2017, 11:32:04 »
2 çerçeve arıyla ana arı memesi başlatılmaz. Kalite için güçlü koloni kullanılır.

Güçlü koloniden ana arısını alıp meme yaptırdıktan sonra memelerle bölebilirsin.

Ana arı kovandan alındıktan sonra beşinci günün sonunda (120 saat sonra) kapalı memeler kesilir, bundan 2 gün sonra açık memeler kesilir, kalan sağlar bizimdir. 12.-13. günde bölünür.

Ana arı üretim konusuna göz at. Meme seçimini gözden geçir.
aa

Çevrimdışı Gencer Engin

• Boş Petek
  • Yer: niğde-mersin
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #28 : Kasım 26, 2017, 09:17:25 »
sürekli besledikten sonra bu kovana ne gerek var ?

ayrıca diyelim ki bu kovan denildiği gibi çalışıyor ve analar cayır cayır yavru atıyor, destek verdiğiniz üretim kovanlarına kaç çerçeve verebilirsiniz ? abartırsanız bu sefer o koloniyi oğula teşfik etmiş olmayacak mısınız ?
İnsan önce kendine saygı duymalı ki karşısındakine de saygı duysun

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
dörtlü arı destek kovanı
« Yanıtla #29 : Kasım 26, 2017, 12:06:42 »
Gencer Bey arılıktaki bütün kolonilerimi bala çalıştırıyorum diyen arıcı var mıdır? Hoş ben zaten hepsini bala çalıştırmam ama. Anası yaşlıydı gelişmedi, kıştan çok zayıf çıktı, ana kaybetti vs. dediğimiz bala çalışamayan kolonilerimiz illaki oluyor.

Bu kolonileri bala çalışan kolonilerden desteklemektense bu kovandan desteklemeyi tercih ediyor bazı arkadaşlar. Anaların rekabetinden kaynaklı bir avantajı var mı bilmiyorum ama bala çalışmadığı için sürekli besleme yapılabilmesi bir avantaj.

Hasat sonrası çöküşe geçen, yavru sıkıntısı olan koloniler de desteklenebilir bu koloniden.

Başlatıcı kolonileri desteklemek için de kullanılabilir.

Kullanıyor muyum ben? Hayır. Kullananlar memnun mu? Evet.