Gönderen Konu: ERKEK ARI YETİŞTİRME  (Okunma sayısı 386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

 • Hakan BOZKURT
 • Pupa
 • ***
 • İleti: 237
 • Yer: Manisa-Alaşehir
  Yaş: 49
 • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 12
 • Rakım: 245
ERKEK ARI YETİŞTİRME
« : Temmuz 08, 2017, 14:29:51 »
ERKEK ARI YETİŞTİRME

glenn-apiaries.com web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

           Erkek arı yetiştirme, ana arı yetiştirmek kadar önemlidir. Erkek arılar genellikle değersiz olarak kabul edilirlerse de, bana göre, kaliteli erkek arılar altın değerindedirler. Aslında bütün sistem erkek arıların bulunabilirliği çevresinde dönüyor. Ana arı, neredeyse her zaman yetiştirilebilir, ancak koloniler hala erkek üretmeye istekli olmalıdır. Bu genellikle, erken ilkbahar ve sonbaharda, ana arı üretiminde sınırlayıcı faktördür.


1. Başarılı kraliçe arı çiftleşmeleri için sağlıklı dronların yetiştirilmesi ve bakımı esastır.
2. Çiftleşme mevsimi, gerekli olan erkek arı sayılarını sağlamak için, yönetim programları geliştirilir.
3. Bir ana arı arı ortalama 12 erkek ( 1-32 arasında) ile çiftleşir ve sağlıklı çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesinde,   
     4,3 milyon ile 7 milyon civarında sperm hücresi bulunabilir.
4. Ticari olarak yetiştirilen bir ana arı için 4,5 milyon sperm hücresi yeterli kabul edilir.
5. Kanadalı araştırmacılar, bir ana arının yılda yaklaşık 2 milyon sperm kullandığını tespit ettiler.
6. İyi yetiştirilmiş, sağlıklı bir erkek arı 5-10 milyon sperm üretebilir.
7. Erkek arılar, yaklaşık 16 günlük yaşlarda olgunlaşır ve 28 günlük yaştan sonra çiftleşme için daha az uygundur.
8. Bir erkek arının ömrü, mevsimsel olarak değişmekle birlikte ortalama 55 gündür.


Spermanın toplanması (Suni tohumlama için)

          Bizler, erkeklerin, istenen özelliklere sahip ana arıdan geldiğine kesinlikle emin olmalıyız. Erkek arılar, avarelikleriyle ün yapmışlardır ve bir kez yetiştiği kovandan dışarı çıkmasına izin verildiğinde, artık hangi koloniye ait olduklarını belirleyemezsiniz.

         Bu problem, bir erkek arı kolonisinde, ilave kat koyulması ve araya ana arı ızgarası yerleştirilerek, ana arı ızgarası üstünde erkek arı gözlerinin kuluçka edilmesiyle önlenebilir. Ve onları yaklaşık 2 hafta kadar hapsederek himaye altına alırız.


         Aynı tipte ( aynı özellikte-karakterde ) çeşitli ana arılardan gelen erkek arı kuluçka çerçeveleri, aynı yerde (katta) toplanabilir. Bu nedenle, böyle bir erkek arı bankası yapay bir erkek arı cemaat alanı gibi olacaktır. Cinsel olarak olgunlaştıklarında, erkek arılar ışığa yöneleceklerdir. Kovan üst kapağının altında bir plastik levha bulundurarak, erkek arılar ışığa doğru uçmaya çalışırken, erkek arıları yakalayabilirsiniz. Toplanan erkek arılar, bir kısım sırlanmamış ballı petekle birlikte uçuş kafeslerinde tutulabilir. Erkek arılar kullanılacakları zaman, birkaç saat burada tutulabilirler. Bunun gibi bir erkek arı kutusunda, 20 ana arıyı döllemek için yeterli spermayı çıkarmak yaklaşık 3 saatinizi alacaktır.


          Bir erkek arının penisi, çok fonksiyonlu İsviçre çakısı gibidir. Hepsinin kompleks yapılarının işlevi tamamen bilinmiyor. Organ bir balon gibidir. Bu balon, eşleşene kadar onun içinde katlanmış durumdadır. Erkek arı, genç ana arının arkasına tutunur ve bir anda patlayıcı bir etkiyle, vücudundaki hava ve sıvıyla penisini şişirmeye zorlayan, ölümcül bir daralmaya gider. Arka tarafa düşerek, ana arı içinde kalmış olan çiftleşme işareti olan penisini koparır. Görkemli bir ölümle, yere düşer.        Göğsün ve karnın üzerine doğru basınçla, erkek arıda aynı daralmayı tetikleyebiliriz. Bu işlem, yüz adetten az erkek arıyla, pratik yaparak öğrenilebilen bir yetenektir. Suni tohumlama işleminin ilk adımı, erkek arıları patlatmaktır. Erkeklik organı ucunda iki sıvı bulunur, sperma rengi koyu, mukusun rengi şeffaf beyazdır. Hüner ikisini ayırmaktır.


        Sperma toplamak, tüm sürecin en narin ve zaman alıcı kısmıdır. Bronz meni, şırınganın ucunu tıkayacak ve zaman kaybına ve çok sıkıntıya neden olacak şeffaf mukustan ayrılmalıdır. İpucu; küçük bir sperma çıkararak toplanacak spermayla doğrudan temasa geçerek, mukus veya hava kabarcığı olmadan alınmasına izin verir. Bir kılcal tüp, yaklaşık olarak 200 kadar erkek arı sperması ile doldurulur ve 24 saat boyunca doğal olarak karışmaya bırakılır. Dağılıp, karışmasına izin verilen spermayla tohumlanan her ana arı, doğal olarak eşleşmiş bir ana arıya göre çok sayıda erkek arının spermini içerecektir. Bu ilave genetik çeşitlilik, yetiştiricinin bu ana arıyı, kızları ile tohumlama yapabilmesine ve bu işlemi yaparken akrabalığı önleyebilmesine yardımcı olur.
[/size]

ERKEK ARI KOLONİLERİ (DOĞAL ÇİFTLEŞTİRME)

coloss.org web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT


        Erkek arı kolonilerinin elde tutulmasının başlıca nedeni, çiftleşme için,  seçilmiş kolonilerden doğru zamanda yeterli sayıda olgun erkek arı sağlamaktır. Tek bir kızkardeş ana arı ailesi veya her biri seçilmiş damızlık koloniden üretilen birkaç kardeş ana arı grubu soy ağacını kontrol etmek için kullanılabilir, üreme programına bağlı olarak bir çiftleştirme istasyonu içinde erkek arı üretimi için kullanılabilir.

1. Erkek arı kolonilerinin oluşturulması, çiftleşme döneminden önce başlatılmalıdır.
2. Erkek arı kolonileri, standart kovanlarda yönetilir ve optimum nüfus gelişimi için yeterli alana sahiptir.
3. Erkek arı kolonileri, üstün ve sağlıklı kolonilerden oluşturulur ve sürekli zengin bal ve polen arzı sağlamak için özel bakım yapılır.
4. Yüksek kalite kontrol seviyesine ulaşmak için sağlık durumunun düzenli olarak kontrol edilmesi ve genel gelişim takip edilir.
5. Hastalık tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Varroa ve diğer patojenler erkek arıların yeteneğini kuvvetle etkiler. Kimyasal ilaçlarla kontrol önlemleri, sağlıklı dron sayısını etkili şekilde artırabilir, ancak aynı zamanda erkeklerin sperm üretimini olumsuz etkiler (De Guzman ve ark., 1999). Öte yandan, azaltılmış ilaç kullanımı, kolonilerin varroa direncinin artmasını destekleyen bir seçim sağlayabilir.
6. Kaliteli erkek arı üretimini sağlamak için, her bir kovana en fazla 2 erkek arı peteği yerleştirilir.
7. Günümüzde, erkek arıların yumurtadan olgunluğa kadar gelişimi 40 gün sürdüğünden, erkek arı üretimi çiftleşme zamanından 2 ay önce başlamalıdır.
8. Seçilmiş analardan elde edilen erkek arı gözlü petekler, erken çıkarılıp, bakıcı kolonilere yerleştirilerek, seçilen ana arıdan daha fazla erkek arı üretilmesi sağlanabilir.
9. Erkek arı kolonilerini çiftleştirme istasyonuna taşımadan önce, diğer erkeklerin içeri girmesini önlemek için, kovan tabanı ile kuluçkalık arasına ana arı ızgarası konulmalıdır. Bununla birlikte, ana arı ızgaralarının düzenli olarak denetlenmesi ve ölü erkeklerin alınması gerekir, aksi takdirde giriş ve havalandırma engellenecektir. Tüm erkek arıları hapseden ana arı ızgaraları, erkek arı kolonilerini çiftleşme istasyonuna taşırken çıkartılmalıdır.


SUNİ TOHUMLAMA İÇİN ERKEK ARILARIN MUHAFAZASI

chestofbooks.com web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

          Tohumlama için erkek arı toplarken, kauçuk bir tıpa ile kapatılabilen 2,5 cm delikli, 10 cm x 10 cm x 4 cm.lik bir muhafaza kafesinden yararlanıyoruz. Bu kafes, erkek arı bakıcı kolonisinin üstündeki delikten, öğleden sonraları çıkmak isteyen çok sayıda erkek arı birkaç dakika içinde toplanabilir. Eğer hemen kullanılmayacaksa, işçi arılar bir huniyle eklenir, kafes suni tohumlamanın yapılacağı yere getirilir ve şeker şurubu içeren bir yemlik kafese yerleştirilir. Bu muhafaza kafesleri ayrıca, anasız bir kolonide kuluçka petekleri arasında veya anası olan bir kolonide, ana arı ızgarası üstünde, geçici olarak depolanabilir. Erkek arılar bu şekilde, bir iki günlüğüne tutulabilirler.

         Suni tohumlama cihazının yanında, tohumlamada hemen kullanılmak üzere, işçi arıları olmayan daha büyük bir muhafaza kafesi kullanılabilir. Büyük kafes 20 cm x 20 cm x 30 cm ölçülerinde olup, her iki ucunda delikler bulunur. Deliklerden biri, erkek arı kolonisinin üstüne yerleştirilerek, erkek arıların kafes içine alınabilmesi içindir. Diğer uçtaki delikte, bir ana arı ızgarası bulunur. Hem erkek hem de işçi arılar, dışarıdaki ışığa çekilir ve işçi arılar yavaş yavaş ızgara ile ayrılarak dışarı çıkarlar.

         Kötü hava koşullarında veya erkek arıların kovanı terk etmeye çalışmadığı sabah saatlerinde peteklerden toplanabilirler, ancak genç erkeklerden kaçınılmalıdır. Olgun erkekler, genellikle kovanın alt kısmındaki yan peteklerde bulunur. Erkek arılar, bir erkek kolonisine kapatıldığında, olgun erkekler kolaylıkla ayırt edilebilir. Olgun erkekler ana arı ızgarasını zorlayarak kovanı terk etmeye çalıştıklarından, başlarının hemen arkasındaki göğüs kafesinin üst yüzeyindeki kılları yatışır ve parlaklaşır. Erkek arılar ne kadar yaşlıysa, bu cilalı alan da o kadar büyük olur.

Ebeveyn Kontrolü

        Damızlık ana arının kızlarından veya seçtiğiniz damızlık koloniden erkek arılar yetiştirirken, Erkeklerin, başka bir kaynaktan karışmasını önlemek, seçilen damızlıkların yumurtasından yetiştirilmesini sağlamak için olası tüm önlemler alınmalıdır.

         Ana arı yetiştirirken 3 günlük işçi arı larvaları, damızlık ana arıyı oluşturacak hücrelere aşılanırlar. Bunun uygun bir güvence altına alınması, yetiştirme kraliçesinin uygun bir şekilde tespit edilebileceği, aynı anda yumurta atan başka bir ananın bulunmamasıdır.     

        Erkek arı yetiştirmede, diğer kolonilerden karışmış veya erkek arı kolonisini kuvvetlendirmek için ilave edilmiş yabancı bir kaynaktan yumurtlayan işçiler verilmesi nedeniyle koyulan yumurtadan yetiştirilen erkek arıların kullanılmasını önlemek için özen gösterilmelidir.

        Yumurtlayan işçi arı yumurtalarından yetişen erkeklerin kullanımı, ana arı yetiştirme kolonileri ve erkek arı kolonilerine uygulanan, aşağıdaki yönetim uygulamaları ile büyük oranda önlenebilir:

1. Olabildiğince, damızlık ana arının kızları olan arılar kullanın.

2. Dışarıdan alakasız arılar kullanılırsa, son zamanlarda anasız kalmış kolonilerin arılarından kaçının. Çünkü bu işçi arıların yumurtlama olasılığı daha yüksektir.

3. Suni tohumlama için erkeklerden sperma alırken, seçtiğiniz damızlığın tipik görünüşünü taşımayan erkek arıları, kullanmadan atın.

4. Bir erkek arı kolonisinin erkek arılarını, gözlerden çıktıkları günden sonraki 23 gün içinde kullanın.

5. İşçi arıların yumurtlamasıyla oluşabilecek kuluçka peteklerini yok edin. Bir erkek kolonisi, kazara ana arısını kaybederse, yumurtlayan bazı işçi arıları kolayca geliştirebilir.

6. Pratik olarak, işçi arılarının analarının ve erkek arı soyunun kolayca tanınabilmesi için, ana arı yetiştirme kolonilerinde veya erkek arı kolonilerinde, ayırt edilmeyi sağlayacak şekilde farklı renkte arılar kullanın.