Gönderen Konu: 2017 Hasat ve hasılat  (Okunma sayısı 2524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: 2017 Hasat ve hasılat
« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2017, 22:59:15 »
Evet  sonunda ballari alabildik 4 kovandan 81 kg petekli bal aldik  sukur mayis 15 de 5 cerceve aldigimiz arilar bu kadar oldu daha nolsun ilk senem ve yapmak isdediklerimin yuzde ellisini anca yapabildim pnumuzdeki sene yuzde 90 a cekebilirsem bu is bitmisdir ;) Ana kaybeden bolmeyide en zayif bolme ile birlesdirdim bolmelerde 4 5 cerceveye sarar oldu sukur birde kisdan cikartirsam deymeyin keyfime  ;)

Çok uğraştın birde balının tadına bakmak gerek.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #16 : Ağustos 21, 2017, 00:02:05 »
Allah bereket versin bu sene 800 kg bahar balı aldım inşaallah birazdaha alırız herkese Allah bereketli versin
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #17 : Ağustos 21, 2017, 08:34:54 »
Kıştan çıkan 29 koloni mevcut durum 47.

Son durum 7 teneke bahar 15 teneke kestane 36 teneke ayçiçeği aldık, 100 kg polen, yaklaşık 1508 kg bal aldık.

Sonbahar da pürende yaparsa ne ala yapmaz ise Allah bin bereket versin daha ne olacaktı :)
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #18 : Ağustos 21, 2017, 08:42:14 »
Çok uğraştın birde balının tadına bakmak gerek.

hocam cok sagolun sizin yardimlarinizla birseyler yaptik formun cok yararini gordum Allah razi olsun tum usdatlarimdan.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Ağustos 21, 2017, 10:07:07 »
hocam cok sagolun sizin yardimlarinizla birseyler yaptik formun cok yararini gordum Allah razi olsun tum usdatlarimdan.

Ben balın tadına yerinde bakmak istiyorum.....

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #20 : Ağustos 21, 2017, 10:53:22 »
Hocam ne demek geldiğinizde haberleşelim bakın tadına tabikide ;) Özelden telefonumu atayım hocam buralara geleceksiniz herhalde ;)

Hakand

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ağustos 21, 2017, 12:41:45 »
Evet  sonunda ballari alabildik 4 kovandan 81 kg petekli bal aldik  sukur mayis 15 de 5 cerceve aldigimiz arilar bu kadar oldu daha nolsun ilk senem ve yapmak isdediklerimin yuzde ellisini anca yapabildim pnumuzdeki sene yuzde 90 a cekebilirsem bu is bitmisdir ;) Ana kaybeden bolmeyide en zayif bolme ile birlesdirdim bolmelerde 4 5 cerceveye sarar oldu sukur birde kisdan cikartirsam deymeyin keyfime  ;)

Maşallah. Daha da bol bereketli olsun. Ben de ilk senesi olan biri olarak kendimden utandım açıkcası. Tebrik ederim.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2017, 13:35:45 »
Bunu yeni başlamakla filan alakası yok hakan dostum kendine haksızlık etme arı topluyor balı sonuç de bende pek bir arılara müdehale de bulunmadım  nasibimizde varmış. Verimin

iyi olması ve cabuk toparlanmanın bence nedeni arılar genç anaya sahiplerdi vede hiç biri oğul vermedi. Etrafımdaki herkes deli gibi oğul alırken ben hiç oğuldan  dolayı  popülasyo

kaybetmedim. Hatta aldiğimiz arıcı bile şaşırdı oğul vermemelerine hayret etti. Birazda bu sene iyi yağmur yağdı ve flora heryerde gayet iyi verim sağladı. Yani ben hiç birşey

yapmadım arıları aldım geldim yerine koydum.  15 hazirana kadar 3 günde bir gidip şerbet verdim 250 ml kadar. 15 hazirandan beride hiç kapaklarının açıp da bakmadım bile 

bölmelerle filan ilgilendim  birde köydeki evin ve bahçenini imarı ile ilgileniyorum seneye burdan öğrendiklerimi tatbik edecem Allah nasip ederse.

Çevrimdışı Durmus43

• Boş Petek
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 66
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #23 : Eylül 29, 2017, 00:43:20 »
300 kg süzme bal aldık bu sene bereket versin. Ama pazarlama kısmı epey zormuş. Kovan sayımızı 20 den 68 e çıkardık. Üretsekte parakende satış çok yorucu. Ya kovanları satıp azaltacağız ya da toptan satış yapacağız. Babam emekli ben de öğretmenim. Kirazlarımız için aldığımız 2 kovan bugünkü hale geldi çok şükür.

Asıl söylemek istediğim o kadar emek veren , yoğun çalışma temposuyla ve sahtecilikten uzak üretim yapan, ürettiği doğal üründen hem para kazanan hem de insalara bu şifalı ürünü ulaştırmaya çalışan ve sadece mesleği arıcılık olan arıcılarımız için gerçekten zorlu bir meslek diye düşünüyorum.

Üretmek zor olsa da pazarlamak daha da zor Allah gerçekten doğalını üretip pazarlamaya çalışan herkesin yardımcısı olsun.

İyi akşamlar.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
« Yanıtla #24 : Eylül 29, 2017, 07:09:49 »
300 kg süzme bal aldık bu sene bereket versin. Ama pazarlama kısmı epey zormuş. Kovan sayımızı 20 den 68 e çıkardık. Üretsekte parakende satış çok yorucu. Ya kovanları satıp azaltacağız ya da toptan satış yapacağız. Babam emekli ben de öğretmenim. Kirazlarımız için aldığımız 2 kovan bugünkü hale geldi çok şükür.

Asıl söylemek istediğim o kadar emek veren , yoğun çalışma temposuyla ve sahtecilikten uzak üretim yapan, ürettiği doğal üründen hem para kazanan hem de insalara bu şifalı ürünü ulaştırmaya çalışan ve sadece mesleği arıcılık olan arıcılarımız için gerçekten zorlu bir meslek diye düşünüyorum.

Üretmek zor olsa da pazarlamak daha da zor Allah gerçekten doğalını üretip pazarlamaya çalışan herkesin yardımcısı olsun.

İyi akşamlar.
Allah bereket versin her işin kendine göre zorlukları vardır. Dışarıdan bakanlar der ki adama bak ya ne yapıyor ki zaten derler öğlen gidiyor akşam geliyor derler sonra maaşını alıyor. Bana da diyorlar komsulardan az çok kulağıma geliyor 1 gun çalışıyor 2 gun  3 gun evde yatıyor diye ama  24 saatlik nöbet nasıl geçti, bacaklarim surekli ayakta kalmaktan nasıl sızlıyor, uykusuz geçen gece mi bilmez bilemez, anlamaz anlayamaz. Nereyse Her meslekte böyle değilmi.  Sonuçta geriden bakıyor.  Ben yeni doğan yoğun bakım hemsiresiyim. Bana göre aricilik stres atmak rahatlamaktir, para kazanmak değil bendeki amaç, bir heves bir aşk tır.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #25 : Eylül 29, 2017, 12:40:44 »
Bu sene bir tanıdığa tecrübe kazanmak için yardım ettim. 10 kovan arıdan 20 oğul + 100 kg civarı süzme bal aldık.

Oğullar hep büyüktü. Sadece 2 tane 3-4 çerçevelik oğul çıktı. Diğerleri 7-8 çerçevelik oğullardı. Kat atmak zorunda kaldığımız oğullar bile oldu. Oğullar çok güzel bal getirmiş ama duvar çerçevelerinde bile avuç kadar da olsa yavru olduğu için almadık.

Çevre illere yağan yağmurlar bizim orayı teğet geçti. Bu sebeple bal akımı beklenenden kısa sürdü, birden kesildi. Tamamen sırlı petek yoktu.

Bu sene güzel tecrübe oldu. Oğul çıkarma potansiyeli yüksek arılar ile çalışmak sıkıntı. Gözün hep dallarda oluyor :). Hasattan sonra veya ilkbaharda bölmeler yapmak daha mantıklı.

Rehber olan o tanıdığı bırak.Arıcının arısı oğul vermez.Tatile gittiğimde bir arım oğul verdi.Haftada arılara bakarım. kovanlarda anasında sorunu olanlar ve bir iki de başka nedenle  ana arısı memesi yapan oldu.bal sağımı analarını değiştirdim.
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı hüseyin 1970

• Larva
  • **
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #26 : Ekim 04, 2017, 14:30:10 »
ilk senem,

baharda satın aldığım üç koloni..

kimi bölündü çoğaldı,

kimi oğul gitti azaldı..

toplam 45 kilo bal aldım.

Allah bereket versin,

hayatımda ilk defa bala para vermemek bir tarafa, akrabalara dağıttığım balın havasını atmak bir başka keyif  :)