Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 11117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Pupa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #105 : Temmuz 13, 2019, 22:21:13 »
Murat hocam benim bu ana arinin ahvali ne olacak dersiniz...
1 tane karniyol F1 almıştım 3 yıldır başıma gelmeyen bu anada geldi...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #106 : Temmuz 13, 2019, 22:22:07 »
Ana arıyı kafesten bigudiye aktarırken yanlışlıkla ana arının bir  anteninin yarısı kapağa sıkışıp koptu, bu ana arıyı kabul ederlermi? Böyle birşey başına gelen oldumu?

Döllenmiş ana arı olursa bir süre öldürmezler ama bu yaptığı göreve bağlı.

• Pupa
« Yanıtla #107 : Temmuz 14, 2019, 10:39:34 »
Döllenmiş ana arı olursa bir süre öldürmezler ama bu yaptığı göreve bağlı.
Tamamen yavrusuz  örülü balli ve polenli 2 cerceveye koydum, baska kovandan çuval üzerine cirptigim acemi işçilerle arilandirmistim eğer kabul ederlerse anayı 3 gün yumurta attırıp miller metoduyla başka çok saldirgan bir kolonim var 1 cerceveye anayı hapsettiğim  onun anasini gözden çıkarmıştım anayla o cerceveyi alip orada ana üreteyim. Sezon geçti ama yinede bir şansım olur...
Ana yaşarsa oda şansıma

• Pupa
« Yanıtla #108 : Temmuz 16, 2019, 21:44:08 »
Arkadaşlar kafama bu aldığımız F1 ler takıldı, F kaça kadar baskın olarak analar özelliğini koruyor... F3 veya F4 de özelliklerini kaybediyorsalar çokta ana değiştirmenin mantığı kalmıyor sanki!
1. Seçenek 2 yılda bir ana almak gerekecek...
2. Seçenek eski usul kendi kolonilerimizin gözdelerinden ana ve erkek üretmeye devam edilecek...
2. secenek  daha mantikli gelmeye başladı bana...
Geçmişte hazir ana alıpta F4  F5... leri görenlerin görüşünü bizlerle paylaşırsanız yeni bir bilgi birikimim olur...
Şimdiden cevaplar için teşekkürler...

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #109 : Temmuz 16, 2019, 22:17:02 »
Bu olay tam bir muamma, aslında her şey ana arı üreticisinde başlıyor. Şöyle açıklayayım;

Ana arı üreticisi, yurt dışından getirdiği damızlıktan ürettiği F1 ana arıları rastgele çiftleştiriyorsa, işiniz F1 ana arıda bitmiş demektir. Yani bunlardan kesinlikle F2 ana üretmemeniz gerekir.
   İnternette görüyorsunuzdur. Bir ana arı üreticisinde bakıyorsunuz her ırktan ana arı var. Bu arkadaş aslında işinin hakkını verecek olursa, her arı ırkı için uzak bölgelerde ayrı ayrı arı istasyonu kurmalı ve ürettiği F1 ana arıları kendi ırkı erkeklerle çiftleştirmelidir.  Ya da suni tohumlama yoluyla analarını kendi ırkına ait erkeklerle çiftleştirmelidir. Aslında en doğrusu tek bir ırk arı ile çalışmalıdır.
    İşte üretim bu şekilde olursa bu F1 analardan sizin F2 analar üretip kullanma şansınız olabilir. Her ne kadar F1 anaların ürettiği kadar ırkının özelliklerini gösteren işçi arılar elde edemeseniz bile çıkan arılar melez olacağı için( İki ayrı ırkın ilk döllerinde melez azmanlığı dediğimiz, süper verim yüksekliği yaşanır) iyi bir verim alma şansınız var. Bu noktada tek sıkıntı olacak konu hırçınlıktır. Eğer Karniyol, italyan gibi ırklara ait F1 analardan F2 analar üretip, Anadolu erkek arılarıyla çiftleştirirseniz, ortaya çıkacak işçi arılar büyük ihtimal hırçın olacaktır.
    Ben geçen sene ve bu sene ana arı üreten arkadaşlarla görüştüm. Özellikle de birkaç farklı ırkın analarını üreten arkadaşlara sordum. "Ürettiğiniz F1 ana arılar nasıl çiftleşiyor" diye. Aldığım cevap beni pek şaşırtmadı.
    " Bende Karniyol, İtalyan, Buckfast analar var. Bunlardan ürettiğim F1 ana arılar doğal yolla çiftleşiyor. Yani karniyol F1 ana, İtalyan veya Buckfast erkekleriyle çiftleşebilir. Ben bunu kontrol edemem."

Sanırım sorunuzun cevabı verilmiştir. Eğer siz böyle bir arkadaştan F1 döllenmiş ana arı aldığınızda, ortaya çıkacak olan işçi arılar zaten melez arılar olacak. Bu analardan F2 ana arı üretmeye kalkmak; verimsizliğe, canlılıkta düşüklüğe, yumurta deseninde bozukluğa, hastalıklara dirençsizliğe ve daha birçok olumsuzluğa yol açacaktır. Ortaya bozuk, soysuz bir arı çıkacaktır.

Asıl yapmamız gereken, eldeki yerli saf arılarımızdan seleksiyon dediğimiz ayıklama ve seçme yöntemiyle ıslah yapmaktır. F1, F2 fazla kafaya takmadan yola devam etmektir.
    Her zaman derim ve diyorum. Biz Türklerde not alma, kayıt tutma alışkanlığı yok. Biraz not alsak, kayıt tutsak şu dağları deviririz. Bütün herşeyin başı kayıt tutmadan başlar.
Hangi kovanın ilkbahar gelişimi kuvvetli oldu?
Hangi kovanın anasının yumurta deseni süper idi?
Hangi kovan uysallığı , hangi kovanın hırçınlığı fazla idi?
Hangi kovanın bal verimi kaç kilo oldu?
Hangi kovanın kışlaması çok iyi oldu?
İlkbahar ve ana bal akımı hangi tarihlerde gerçekleşti?
vs. vs. vs.
Anlatabildim mi? Bunları bilen zaten hangi kovanlarından ana arı üreteceğini çok iyi bilir.

• Pupa
« Yanıtla #110 : Temmuz 16, 2019, 22:35:30 »
Bu olay tam bir muamma, aslında her şey ana arı üreticisinde başlıyor. Şöyle açıklayayım;

Ana arı üreticisi, yurt dışından getirdiği damızlıktan ürettiği F1 ana arıları rastgele çiftleştiriyorsa, işiniz F1 ana arıda bitmiş demektir. Yani bunlardan kesinlikle F2 ana üretmemeniz gerekir.
   İnternette görüyorsunuzdur. Bir ana arı üreticisinde bakıyorsunuz her ırktan ana arı var. Bu arkadaş aslında işinin hakkını verecek olursa, her arı ırkı için uzak bölgelerde ayrı ayrı arı istasyonu kurmalı ve ürettiği F1 ana arıları kendi ırkı erkeklerle çiftleştirmelidir.  Ya da suni tohumlama yoluyla analarını kendi ırkına ait erkeklerle çiftleştirmelidir. Aslında en doğrusu tek bir ırk arı ile çalışmalıdır.
    İşte üretim bu şekilde olursa bu F1 analardan sizin F2 analar üretip kullanma şansınız olabilir. Her ne kadar F1 anaların ürettiği kadar ırkının özelliklerini gösteren işçi arılar elde edemeseniz bile çıkan arılar melez olacağı için( İki ayrı ırkın ilk döllerinde melez azmanlığı dediğimiz, süper verim yüksekliği yaşanır) iyi bir verim alma şansınız var. Bu noktada tek sıkıntı olacak konu hırçınlıktır. Eğer Karniyol, italyan gibi ırklara ait F1 analardan F2 analar üretip, Anadolu erkek arılarıyla çiftleştirirseniz, ortaya çıkacak işçi arılar büyük ihtimal hırçın olacaktır.
    Ben geçen sene ve bu sene ana arı üreten arkadaşlarla görüştüm. Özellikle de birkaç farklı ırkın analarını üreten arkadaşlara sordum. "Ürettiğiniz F1 ana arılar nasıl çiftleşiyor" diye. Aldığım cevap beni pek şaşırtmadı.
    " Bende Karniyol, İtalyan, Buckfast analar var. Bunlardan ürettiğim F1 ana arılar doğal yolla çiftleşiyor. Yani karniyol F1 ana, İtalyan veya Buckfast erkekleriyle çiftleşebilir. Ben bunu kontrol edemem."

Sanırım sorunuzun cevabı verilmiştir. Eğer siz böyle bir arkadaştan F1 döllenmiş ana arı aldığınızda, ortaya çıkacak olan işçi arılar zaten melez arılar olacak. Bu analardan F2 ana arı üretmeye kalkmak; verimsizliğe, canlılıkta düşüklüğe, yumurta deseninde bozukluğa, hastalıklara dirençsizliğe ve daha birçok olumsuzluğa yol açacaktır. Ortaya bozuk, soysuz bir arı çıkacaktır.
Teşekkür ettim Hakan bey...
Benim birincil önceliğim sakinlik.
Ikincil önceliğim  bal verimiydi.
Anladigim kadarıyla ikiside istediğim yere çıkmıyor...

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #111 : Temmuz 16, 2019, 22:36:34 »
Yazdığım yanıta yeni ekleme yaptım. Bir daha okursan iyi olur. Selamlar.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #112 : Temmuz 17, 2019, 11:27:05 »
Okuduğum kadarı ile f-2-3-4 ler için genelde olumsuz yönler yazılmış.
Bence tablo o kadar kötü olmaması lazım, aldığınız arıların en verimlilerinden f2 onların en iyilerinden f3 bu şekilde devam ederseniz iyi sonuçlar elde edersiniz gibime geliyor, hatta aldığınız f1 den daha iyi olmaları da mümkün, tam tersi de mümkün tabi , aldığımız f1 in veya üreteceğimiz f2-3-4 ün hangi arılar ile çiftleşeceğini bilemeyiz ki biraz da şans işi ,

benim arılığımda f2-3-4 arılar mevcut öyle çok aksi arı yok , hatta geçen sene ürettiğim 2 tane f2  arılığın en iyisi durumunda
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #113 : Temmuz 17, 2019, 15:04:23 »
F5, F84, F 100 Savaş uçağı modelleri değil mi?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #114 : Temmuz 17, 2019, 15:59:57 »
F5, F84, F 100 Savaş uçağı modelleri değil mi?

en bilineni f16 sanırım, egede sürekli it dalaşı yapanlar

• Pupa
« Yanıtla #115 : Temmuz 17, 2019, 19:54:16 »
Okuduğum kadarı ile f-2-3-4 ler için genelde olumsuz yönler yazılmış.
Bence tablo o kadar kötü olmaması lazım, aldığınız arıların en verimlilerinden f2 onların en iyilerinden f3 bu şekilde devam ederseniz iyi sonuçlar elde edersiniz gibime geliyor, hatta aldığınız f1 den daha iyi olmaları da mümkün, tam tersi de mümkün tabi , aldığımız f1 in veya üreteceğimiz f2-3-4 ün hangi arılar ile çiftleşeceğini bilemeyiz ki biraz da şans işi ,

benim arılığımda f2-3-4 arılar mevcut öyle çok aksi arı yok , hatta geçen sene ürettiğim 2 tane f2  arılığın en iyisi durumunda
Teşekkür ettim Hakan bey tecrübelerini bizimle paylaştığın için.
Gecenlerde antenini iş kazasıyla kopardigim ana ariyi sabah saldim ikindiye kadar gözlemlediğim çok şükür hiçbir saldırı girişiminde bulunmadılar bende mükafat olarak bol besleme yapıp bıraktım...
Hemen kızlarından ana üretip keserlerse diye yedekleyecem...

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #116 : Temmuz 18, 2019, 11:37:12 »
Teşekkür ettim Hakan bey tecrübelerini bizimle paylaştığın için.
Gecenlerde antenini iş kazasıyla kopardigim ana ariyi sabah saldim ikindiye kadar gözlemlediğim çok şükür hiçbir saldırı girişiminde bulunmadılar bende mükafat olarak bol besleme yapıp bıraktım...
Hemen kızlarından ana üretip keserlerse diye yedekleyecem...

rica ederim ne demek zaten forumumuzun amacı bu bilgiyi paylaşarak çoğaltmak ,
başarılar dilerim

• Pupa
« Yanıtla #117 : Eylül 19, 2019, 21:43:42 »
Benim gözdem, allahim nazardan korusun, senenin insallah damizligi olacak başına bir iş gelmesse...

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #118 : Eylül 20, 2019, 08:44:17 »
Besleme yap abi, yavru durumu ve stok durumu şu an için güzel değil.
Kışa bu şekilde girse çıkamama olasılığı var.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

• Pupa
« Yanıtla #119 : Eylül 20, 2019, 08:56:39 »
Besleme yap abi, yavru durumu ve stok durumu şu an için güzel değil.
Kışa bu şekilde girse çıkamama olasılığı var.
Abi 2 haftaya kadar yapişkan andız otları çiçeklenir polen kaynaklari şuan biraz kıt. Birde bu koloni daha gerisecek insallah, en az 2 tur hatta 3 tur yavru döner. Ara ara besleme yapıyorum, bugün  yine besleme yapacam akşam.
Ne yavru alani daralsın nede stoksuz kalsin düşüncesindeyim.
Beslemeye kasım sonuna kadar devam edebiliyorum.