Gönderen Konu: Ana arı yumurtlamıyor  (Okunma sayısı 3705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Ana arı yumurtlamıyor
« Yanıtla #15 : Eylül 27, 2017, 05:26:24 »
Dün öğlenden sonra çiçeklere yetecek kadar güzel yağmur yağdı.

Hem çiçekler açar.

Asıl önemlisi sarıca arılar azalır da arılar rahatlar.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #16 : Eylül 27, 2017, 15:30:46 »
Havaların yağmurlu ve kapalı gitmesi durumunda halihazırda kovanlarda bulunan bal stoklarının tüketilmesi sıkıntısı da olabilir düşüncesi de hasıl olmaya başladı bende. Böldüğüm ruşetlerin mevcudu neredeyse 1 çerçeveye basacak kadar geriledi. Ana arının kovanın mevcut durumuna bakarak devamlılığın sağlanması için iç güdü ile yumurta atacağını umuyorum. Malum şuanda kovanda bulunan arıların ömürleri he geçen gün kısalıyor. Üçer beşer eksiliyorlar. 2-3 günde bir yapabildiğim şurup takviyesi, yağmur sonrası açan çiçekler, ( bu arada ballı babaların tekrar açtığını gördüm. Çok yaygın olmasa da iyi bir şey) döllenmiş hazır ananın iç güdüsel çabası ile yavrulama başlar diye umuyorum. İnşaAllah kışa kadar kovan hazır olur. Tam olarak ne zaman salkıma girerler bilmiyorum. İlk fırsatta kovanları daha da sıkıştırıp etrafına ve kapaklarına strofor ile kaplama yapacağım. Varoa için ilk mücadeleyi dumanla yaptım ve polen tuzakları ile arılarda bu zararlıdan göremedim. Polen tuzağında belli belirsiz 3-5 tane zor gördüm. Şimdilik elimden geleni yaptım. Gerisi ana arıya kalmış.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #17 : Eylül 27, 2017, 16:58:45 »
Aynı bölgede yavrulu ve yavrusuz kovanlar var. Yavrulu kovanlara yavru alanı açılıp kek ile besleme yapılmıştı. Dışarıdan az da olsa nektar geldiği için şerbet verilmemişti. Şerbet verilmiş kovanlarda ise yavru yok. Kraliçe yavru atacak yer bulamamış. Dışarıdan gelen nektar ile şerbet birleşince petekte yer kalmamış. Kek ile protein, vitamin takviyesi de yapılmış oluyor. Yani önce kek, yavruyu gördükten sonra da şerbet vermek daha mantıklı geliyor bana.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #18 : Eylül 27, 2017, 19:25:49 »
Mantıklı ama benim petekler boş.Verdiğim şerbeti kısmen peteklere basmışlar ama genel itibariyle petekler boş.Yavru atacak alan çok ama yavru atan yok.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #19 : Eylül 27, 2017, 19:36:59 »
    içinde bulunduğumuz dönem arı kuşlarının en yoğun avlandıkları dönem.Üstelik eylül ayındaki mevsimsel sapma arı kuşlarının göçünüde uzattı.
    Bir arı kuşunun günde kaç arı avladığını sanırım bilirsiniz.Öyleki dışkıları bile arı kalıntıları oluyor.
Dolayısıyla tarlacı nüfusu kelimenin tam anlamıyla çöküyor polende gelmeyince ana arı yumurtlamayı kesmiş oluyor tek sebep arı kuşları olmayabilir bir kaç neden bir araya gelince manzara görüldüğü gibi.
Petekler bloke oldu ana arıya yumurtlayacak yer kalmadı kanaati yanlış ana yumurta kestiği için bal bloke oldu.
Ana yumurtlasaydı bloke olacak bal azalırdı
ilkbaharda neden petekler bloke olmaz.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #20 : Eylül 27, 2017, 21:39:52 »
Göksel abinin dediği gibi yavru faaliyeti olursa tüketim de artar ve bloke olmaz. Dahası ana arı yumurta atacak olduktan sonra o blokeyi de kaldırır koloni.

Çevrimdışı guzbey

• Boş Petek
  • Yer: çorum sungurlu
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
« Yanıtla #21 : Eylül 27, 2017, 22:20:22 »
iyi günler ben çorum sungurludan 40 arım var bizim bölgede  eylül dönemi ana yumurtayı kesiyor.şuruplama yapsakta işe yaramıyor.bunu önlemek için ne yapmak lazım yani anayı yumurtlatmak için. teşekkürler

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
« Yanıtla #22 : Eylül 27, 2017, 22:26:26 »
Bloke olayı nektar ve şerbet birlikte olduğu için meydana geliyor. İlkbaharda arı fazlalık besini stok yapmak yerine petek örmeye veya kabartmaya harcıyor. Sonbaharda ise tam tersi.

Ama dediğiniz gibi bir dönem yumurta komple kesilmiş ve erkenden, fazlaca verilen şerbetle bloke olmuş. Yardımına gittiğim arıcıdaki durum böyle. Peteklerin 3/2'si sırlı. Kraliçeye yavru alanını ancak yağmacılar açar :). Bu arılarda daha önceden yavru vardı.

Şerbetten önce kek verdiğimiz ve yavru faaliyetini beklediğimiz kovanlarda ise yavru devam ediyor. Kraliçenin hakim olduğu çerçevelerde çıkan yavru yerleri bal veya polenle doldurulmuyor, yavru alanı çevresinde çalışıyorlar.

Kamer Bey'deki durum farklıymış.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #23 : Eylül 27, 2017, 23:26:50 »
Bu mevsimde nektar nereden geliyorki şerbetle birlikte bloke etsin çerçeveyi?

Karşılaşılan bir durumu genelleyip, tüm koloniler için böyle olmuştur yaklaşımının doğru olmadığını kendi kolonilerinizle yeterince mesai harcadığınızda göreceksiniz.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #24 : Eylül 28, 2017, 12:08:02 »
Şimdi kendimce kaba bir hesap yapıyorum.Ruşetlerde mevcut neredeyse birer çerçeve. Değerli, nazlı hemde çoğu kadın gibi pek çok nazlı ana arımız fazla naz aşık usandırır, aşıkta usanırsa sonumuz iyi olmaz diye düşünürse ya da yahu bu işçiler üçer beşer gidici arkası gelmezse ben kimin kraliçesi olurum bana kim bakar  deyip kendine teba oluşturmak isterse, ve yahut bana  hadi acıdım acıdım nanik sana deyip insafa gelip  yumurta atmaya başlarsa şöyle bir durum ortaya çıkmaz mı? (Hesaplama kriterlerim kendimce öğrendiklerimdir. Yanlış bilgi olursa düzeltin lütfen)
Ana arı mevcut arının bakabileceği sayıda yumurta atar Bu durumda bir çerçeveye tam dolu yumurta atmaz. Malum havalar soğudu ısıtmak sıkıntı olur. İşçi atınız 21 günde doğuyor.İşçilerimiz doğduğunda tarlacılarda sizlere ömür.Haliyle yumurtalar atıldığı vakit olan kovan kadrosunun mevcudu neredeyse yarıya düşüyor.Bu durumda yumurtadan yavrular çıktığında yani ortalama 20 Ekim'de kovan bir buçuk çerçeve oluyor.Ana arımız ivedi bir şekilde tekrar yumurta atsa Kasım 2. Haftasında mevcut anca iki buçuk çerçeveye ulaşır.Bu haliyle kıştan çıkma ihtimali çok zor gibi. Ruşetlerin biri Kafkas diğeri karniyol. Desem ki iki ruleti birleştireyim. Analar dan biri açıkta kalacak zayi olacak. Diğer kovanların anasını değişsem hepsi muazzam yavru  atıyor.Düzen güzel dokunmayayım.
Açıkta kalan anayı çiftleşme kutusuna bir miktar arı ile alsam oradan kışı çıkarabilir mi? Ruşetlere biraz arı mı çırpsam ne yapsam?
Kafamda deli sorular...
Siz değerli tecrübeli dostların düşünceleri nedir?

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
« Yanıtla #25 : Eylül 28, 2017, 13:48:30 »

Bu mevsimde nektar nereden geliyorki şerbetle birlikte bloke etsin çerçeveyi?

Karşılaşılan bir durumu genelleyip, tüm koloniler için böyle olmuştur yaklaşımının doğru olmadığını kendi kolonilerinizle yeterince mesai harcadığınızda göreceksiniz.

Buradaki arıcılar eriklerden ve yağmurdan sonra açan çiçeklerden nektar geldiğini söylüyor ve normal karşılıyorlar. Ben de şaşırdım ama geliyor bir yerlerden.

Haklısınız. Ben "acaba bu olabilir mi" diye kendimce bir sebep sundum ama durum böyle değilmiş. Kesinlikle genelleme yapmak veya "sorun bu" demek gibi bir niyetim yoktu.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #26 : Eylül 28, 2017, 14:07:54 »
Arının meyvelere çökmesi demek nektar kıtlığı var demektir. Bu mevsimde nektar gelişi olsa dahi çok kısıtlı ve kısa süreli olur. O yüzden bloke durumu pek mümkün değil. Haa arıya her gün 1 lt şerbet verilirse, mevsim fark etmeksizin bloke olur. Bu yüzden de teşvik beslemesi az az, sürekli uygulanır.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #27 : Eylül 28, 2017, 20:46:15 »
Şimdi kendimce kaba bir hesap yapıyorum.Ruşetlerde mevcut neredeyse birer çerçeve. Değerli, nazlı hemde çoğu kadın gibi pek çok nazlı ana arımız fazla naz aşık usandırır, aşıkta usanırsa sonumuz iyi olmaz diye düşünürse ya da yahu bu işçiler üçer beşer gidici arkası gelmezse ben kimin kraliçesi olurum bana kim bakar  deyip kendine teba oluşturmak isterse, ve yahut bana  hadi acıdım acıdım nanik sana deyip insafa gelip  yumurta atmaya başlarsa şöyle bir durum ortaya çıkmaz mı? (Hesaplama kriterlerim kendimce öğrendiklerimdir. Yanlış bilgi olursa düzeltin lütfen)
Ana arı mevcut arının bakabileceği sayıda yumurta atar Bu durumda bir çerçeveye tam dolu yumurta atmaz. Malum havalar soğudu ısıtmak sıkıntı olur. İşçi atınız 21 günde doğuyor.İşçilerimiz doğduğunda tarlacılarda sizlere ömür.Haliyle yumurtalar atıldığı vakit olan kovan kadrosunun mevcudu neredeyse yarıya düşüyor.Bu durumda yumurtadan yavrular çıktığında yani ortalama 20 Ekim'de kovan bir buçuk çerçeve oluyor.Ana arımız ivedi bir şekilde tekrar yumurta atsa Kasım 2. Haftasında mevcut anca iki buçuk çerçeveye ulaşır.Bu haliyle kıştan çıkma ihtimali çok zor gibi. Ruşetlerin biri Kafkas diğeri karniyol. Desem ki iki ruleti birleştireyim. Analar dan biri açıkta kalacak zayi olacak. Diğer kovanların anasını değişsem hepsi muazzam yavru  atıyor.Düzen güzel dokunmayayım.
Açıkta kalan anayı çiftleşme kutusuna bir miktar arı ile alsam oradan kışı çıkarabilir mi? Ruşetlere biraz arı mı çırpsam ne yapsam?
Kafamda deli sorular...
Siz değerli tecrübeli dostların düşünceleri nedir?

Bizim bölgede 4 çerçevenin altında arı kışlamıyor.Zayıf arı hastalıklara davetiye çıkarır.
Kış salkımı ne kadar kuvvetli olursa baharada güçlü arılarınız olur.
Seneye bal almak istiyorsanız arılarınızı birleştirin.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #28 : Eylül 28, 2017, 22:14:45 »
Görüldüğü kadarıyla 2 ana arıya da kıyamıyorsunuz.

Küçük kutuya ana arıyı alırsanız: kovanı kış ayalarında bile beslemek gerekir.

Küçük kutu yerine normal kovandan yavrulu çerçeve verip güçlendirmeniz iyi olacaktır

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #29 : Eylül 29, 2017, 11:08:16 »
Murat Hocam, dediğiniz gibi her ikisine de kıyamıyorum. Söylediğiniz den anladığım şu:  Ruşetlere diğer kovanlardan yavrulu çerçeve vereyim. Aklıma takılan sorular şöyle;
Çerçeveleri Arılı mı arısız mı vereyim. Arısız versem ruşette bulunan arılar yavrulara bakabilir mi?
Yavrulu çerçeveyi gören ana yumurta atmaktan vazgeçer mi?
Çerçeveleri aldığım diğer kovanda Arılı ya da arısız çerçeve aldığımda düzen bozulur mu?
Bu kovanların kış arılarını eksiltmiş olmam risk oluşturur mu?