Gönderen Konu: Anasız kalan güçlü kovan  (Okunma sayısı 630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Anasız kalan güçlü kovan
« : Ekim 08, 2017, 14:30:12 »
Merhabalar
Sonbahar bakımlarını aksattığımdan dolayı kovanlarımdan birinde ana kaybı yaşanmış.Tabi bu arada yeni ana yapmışlar.Kovan sıkışık 7 çercevede ve kovanda 2 tane ana arı var.Günlük yumurta göremedim.1 tane petekte yeni yavru vardı.Koloni zayıf olsaydı uğraşmayarak kovanlara dağıtırdım.Kovanlarımda azda olsa erkek arı da var.Ne yapmamı önerirsiniz?Takibe devam edeyim edeyim?Günlük yumurta olursa sıkıntı yok.Yumurta olmaz ise o şekilde kışlamalarına müsade mi etmeli?yanıt veren herkese şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Ynt: Anasız kalan güçlü kovan
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2017, 15:15:26 »
Bu mevsimde çiftleşmez o analar. Hemen o anaları iptal edip bir döllenmiş ana verin.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2017, 19:20:00 »
Döllenmiş ana bulabilirseniz verin bulamazsanız mevcut ana arının çifleşme  ihtimali zayıf  fakat ilkbahara çıkarlar.
İlkbaharda bir kaç takviye yavrulu petek verirsiniz o arada ya hazır ana yada ana yüksüğü yaparlar.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2017, 20:35:58 »
Bendede 2 tane bakire analı kovan var.Belki çiftleşmiş tir .ama bu mevsimde  belli olmuyor .çerçeve üzerindeki hareketleri sakinleşmişti .
2 side güçlü kovan.halen kapalı yavruları mevcut .anaları sormayın bilerek öldürdüm .birleştirme yapacaktım.Sonra vaz geçtim.salkım olayı bizde başladı .
Bahara hangisi çıkarsa .Biraz takviye verip yüksük yaptırırım .geçen senede aynısı nı yapmıştım.sıkıntı olmadı
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2017, 20:38:42 »
İstanbul'un ılıman bir yerindeyseniz, hele birde kış geç gelirse eksikte olsa döllenme olabilir.

Eksik döllenmiş bir ana arı kovanı kıştan çıkarır ama erken baharda ana arı yeniler.

Bu analar döllenme sıkıntılı olduğundan yumurtaya geç başlarlar bunu da göz önünde bulundurunuz.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2017, 21:58:21 »
2 tane ruşet'te kolonim vardı,ihtiyacım olmaz bu saat'ten sonra diyerek birleştirdim , fazla olan anayıda attım.Yaklaşık 1 ay ihmal ettim kontrolleri.Bu arada kovan ana yenilemiş.Yanlız kovan'da iki ana vardı.Henüz salkıma geçmemişler,diğer kovanlarımda yavru faaliyeti son hız devam ediyor.