Gönderen Konu: Muammer ŞAHİN Arılığı  (Okunma sayısı 22931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
Ynt: Muammer ŞAHİN Arılığı
« Yanıtla #285 : Mayıs 09, 2018, 21:16:19 »
yağmur sonrası bakıma traktör şart. çamur ortalık.

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #286 : Mayıs 09, 2018, 21:24:03 »
bugünkü kontrollerim:

yağmur nemi kovandan tahliye olmuş. kovanlar kuru.

kovanın birine yarım śuruplukla verilen kek sulanma yapmiş yine ari boğulmaya başlamişken kovan dışı yapıldı. kovanda sadece 1/3 kek var şuruba ihtiyaç yok.

kovanın biri yağmurda petek kabartmiş, mahçup etti beni.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #287 : Mayıs 09, 2018, 21:39:08 »
anadolu ırkına dönmeye karar verdim ilk fırsatta.

bölgeye uyumu, kıştan 1 çerçeve çıksa bile 5 hazirana 2 kat full dolu 20 çerçeve olarak yetişebilmesi, petek örmeyi nektar geliyosa yapması, bal sağimi sonrasi karniyollar gibi yağma yememesi, yese de karniyollar gibi kovan girişini kapatmayip içerdeki arıları yakmaması, girişi sarıcalara karşı deliği küçültebilmesi, az yakması, sıcağa ve soğuğa dayanıklılık, sıcakta nektara çalışabilme ve kafkaslar gibi sıcakta su püskürtmede geç kalmaması, yavru çürüklüğüne dayanıklılık, çürük temizleme kabiliyeti, kovanda maksimum varroa miktarında yavruyu 42 güne kadar tamamen kesebilmesi, sonrasında kışa taze yavruyla girebilecek şekilde 3 çerçeve birden eylülde yavru atabilmesi, bal alamayacaği yada zorlancaği kapalı tüplü yada üçgül gibi patlayan çiçeklerden bal alabilmek için bombus arilarini takip edebilme kabiliyeti, az miktar bile olsa en alt kat hariç  her yıl ve her mevimde bal verebilmesi, v.s.  cazip gözüküyor. az masraf, sistemli bakim ve çok miktarda ariya bakim kolayliği, kiş vakti ölme ihtimali dah az arı, çabuk yavru yetiştirme, kombine çalışma kabiliyeri, savunma içgüdüsü kisaca

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #288 : Mayıs 09, 2018, 23:05:16 »
Bölgemde birbirine yakın 4 ayrı arılıkta bugün öğleye kadar yağmur yağdığı halde öğleden sonra Anadolu, yığılca ve Anadolu kırması arılar başta olmak üzere çift katlı kovanlarda 3 çerçeveye bal gelişi olmuş. yönü aşağiya bakan sarı çan tipi çiçeklerden  faydalanmış olmalılar

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #289 : Mayıs 09, 2018, 23:16:06 »
3 kişi akşam 6 dan sonra 2 saate 40 arı baktık, şurupladık, Aborjin Gökhan'ın 6 arısının 2 li katların alt katlarina yavrulu çerçeve aktarıp kovan düzenini sabitledik bir daha açmamak üzere.

tünel tip blok kat atma tekniğiyle
kat atmalarını normal katlara çevirdik. Anadolu ve Belfast arilarin kovandan kovana kat ve çerçeve takviyeleri yaptık. aradaki farkı da görmüş olduk.

belfast F2-F3 leri Anadolu kırması gibi görünüşleri ama, kemer balı ve duvar yapmiyor. Ortak özelliği saldırganlıkları ve körük dumanına boğusada kaçmamaları, kanat çırpıp dumanı dağıtmaları. Varroa için sıktığım 20 duman kekik yağı geliyor gözümün önüne, gene de kvan terk etmemişlerdi. Peşpeşe sağıma uyumlu olduğunu yine göstereceğini umuyorum.

belfast ın F2-F3 lerinin 3 ayrı ırktan birine benzediğini söyleseler de, bu arının kışı çıkartamayacak kadar bile desteksiz yaşayamayaçağini tahmin ediyorum 2 kat kovana bakınca. 20 çerçeve yavru kemersiz ve desteksiz heran sönecekmiş gibi duruyor açlıktan. ana yarım polenli gözlerin tamamına yakınına günlük yavru atmış. yarıya dolu polenli gözün üstüne tam ortaya dimdik bembeyaz yumurta ben burdayım süt basın süt diye ağlıyor. o kadar gözüm alıştı ki baka naka, bi ara açık ballıra da yumurtladı zannettim

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #290 : Mayıs 11, 2018, 10:01:50 »
Yağmur öğleyin 2 saat hariç olmak üzere 2 gündür hala devam ediyor.

arılar bu 2 saati boş geçmeyip meraya çalışmaya devam ediyorlar

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #291 : Mayıs 12, 2018, 14:22:29 »
yağmurun can verdiği çiçekler

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #292 : Mayıs 12, 2018, 16:20:27 »
bugünkü kontrollerim:

polen gelişi devam ediyor. bir miktar da bal gelmiş. ihtiyat kekinden kullanmışlar.

gözlerdeki stoğu harcayatak yavru atılması için kestiğim şuruplamanın faydası olmamış. kovanlarda yavru atılmamış yağmurlu havada.

eski petek haricinde yumurtlamayan kovanın bu inatcı durumu devam ediyor. eski petek çercevesini yakmak da fayda etmedi. kovan değiştirerek Anadolu anası bulup ruşette anayı değiştirmek zorunda kalacağım gözüküyor.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #293 : Mayıs 14, 2018, 12:48:51 »
sodyum karbonat. bununla kovan dip tahtası temizliği yapabilirmiyiz?

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #294 : Mayıs 14, 2018, 20:19:49 »
1,5 litrelik su şişesine bir avuç tam dolu olmayacak kadar çamaşır sodası atıp üzerini su ile tamamlıyorum. El demirlerini, eldivenleri kullandığım el aletlerini bu karışımla dezenfekte ediyorum.   Forumda bununla ilgili bir yazı olması lazımdı. Özellikle plastik tabanların temizliği için bunu kullanan arkadaşlar vardı.

Şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar.

"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #295 : Mayıs 15, 2018, 11:43:19 »
sonra suyla yıkayıp duruluyormuyuz?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #296 : Mayıs 15, 2018, 14:49:25 »
Geçen hafta bende denedim çamaşır sodasını gerçekten harika bir ürünmüş propolis lekesini çıkaran alkolden sonraki en iyi şey sanırım :) bütün el aletlerini bi güzel yıkadım sodalı su ile tavsiye ederim herşey mis gibi oldu
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #297 : Mayıs 16, 2018, 11:08:10 »
Yalova-Çiftlikköy Yalova-Gacık köyü vadisi boyunca arıcılarımızın bir derdi daha çıktı.

Önceki yıllarda havaya sinek ilacı sıkılarak yapılan sivrisinek ilaçlamasının, larva dönemindeki sineklerin öldürülmesi için, bu yıl ilacı pompalarla suya verildiğine ve sonrasında buradan su içen tarlacı arıların öldüğüne dair şikayetler artmaya başladı.

Birkaç arıcıyla konuştuğumda, 10 katlı kovanda her hafta 1 kilo kadar kovan önünde tarlacı kaybı yaşadıklarını ve arıların 2.kata çıkamayıp 1.katta sabit kaldığından bahsettiler.

yani Sürekli tarlacı kaybı yaşanması durumu.

Her arılıkta bir suluk olması gerektiğinin bir sebebi daha

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #298 : Mayıs 16, 2018, 17:53:06 »
bugünü kontrollerim:

bal polen geliyor, şurupları cekmiş yavru basmış, mum örmüş ve stoklları gayet iyi.

tarlacı bakıcı nüfusu giderek artıyor. arılığa su iki kat arttırılarak verildi. tüm suyu içmişler

Aborjin abimizin arılığında bölünen 5 kovan ana bekliyor. meme durumu yarın sabah bakılacak

diğer arılıktan oğul kaçtı ormanlık alana görüp gidene kadar.

organik kovanlara arı aktarm işleri hala devam ediyor.
yagma riski hala var kovanlar iki delikte bırakıldı

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #299 : Mayıs 16, 2018, 20:05:44 »
izole alan Anadolu Memelerini kutulara ve organik kovanlara aktarmaya başladık. sıcaktan piştik resmen