Gönderen Konu: Muammer ŞAHİN Arılığı  (Okunma sayısı 23170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Muammer ŞAHİN Arılığı
« Yanıtla #90 : Ocak 21, 2018, 01:07:19 »
İsmail Akyüz meslekdaşımızın arılığında yazdığımı buraya alıyorum, kirletmeyelim arılığını. Cevaben:

bugün gündüz (öğle üzeri) sıcaklığı bugün 15 dereceydi, gece 2 derece kadardı. Yarın gündüz 13 derece gece 7 derece olacakmış.

Arıcıların en sevdiğim özelliği çalışkanlıkları, hayata olumlu bakabilmeleri, hava şartlarını takip edebilmeleri, ileri görüşlük ve tahmin gücü, dışarıdan bakıldığında ne yaptığı tam olarak anlaşılamayan sürekli bir şeylerle uğraşarak oluşturdukları gizem.

En sevmediğim özellikleri, yeniliğe yeterince açık olmamaları, kendilerini geliştirmekte günün şartlarına göre yavaş kalmaları, her şeyi devletten ve birlikten beklemeleri, kendi kendilerini eğitmeleri yerine başkalarının kendilerini eğitmelerini beklemeleri, kolaycılığa kaçmaları başkası yapsın beğenirsek kullanırız anlayışı, hazırcılık, pazarlama yetenekleri olmayışı, alırken üretirken kazanmak yerine yılda bir kez satarken kazanmaya odaklanmaları, arıcılığı ticari bir işletme görmek yerine kumbaracılık sanmaları, arıcılığı arsa ev alım satımı gibi bir yatırım aracı olarak görmeleri,

ve en önemlisi: Sadece kendi yaptıklarına ve kendi gördüklerinin doğru olduğuna inanmaları.

Matematiksel denklemin bir tane çözüm yolunun ve bir tane çözüm sonucunun olduğunu sanmaları. Herkesin bal almaya çalıştığını sanmaları. Herkesin değişik yöntemlerle değişik şeyler üreterek ekmeklerini kazanmaya çalıştıklarını anlamamaları. Arıcılık yapan herkesin balcılık yaptığını sanmaları.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #91 : Ocak 21, 2018, 12:32:13 »

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #92 : Ocak 21, 2018, 12:33:48 »

ffmsahin

• Ziyaretçi

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #94 : Ocak 21, 2018, 13:33:59 »
ARILIĞIMA BOMBUS ARILARI DADANMIŞ DURUMDA.

Bunların yuvasını nasıl bulurum?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #95 : Şubat 13, 2018, 15:56:44 »
Anadolu cinsi arımın yediği yağmalardan sonra diğer kovanlardan 2 çerçeve bakıcı arı silkeledim ve yarım çerçeve kapalı yavru takviyesi yaptım körük takviyesiyle. Sorun yok. Bombusların birini yakaladım. Buzdolabında kışlatıp yavrulatmaya çalışacağım. Ya tutarsa misali. Sabit arılığımda langsrot kovan genişliğinde çift katlı tekparça 165 cm uzunluğumda dağ tipi kovan yapmaya başladım. Çift ana çalıştıracağım, tek girişli ortada ortak ballık alanı olan. Resimleri paylaşırım

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #96 : Şubat 13, 2018, 16:04:57 »
Kovanlarımın yılboyu devam eden minik karınca sorunu tavan yaptı. Mum kesip eski peteklere yuva yapsn bu karıncaları, ölü arılara yapışık görüyorum kırmızı minik karıncalar. Dağ tipi kovanların bacaklarına gres yağı surerek bunlardan kurtulacam inşallah. Şükür bu yılı ana arı ayıpsız atlatıyorum. 2 kovanımın anasını kovan dibinde gezerken buldum. Kalitesiz oldugunu eksik çiftleşmiş olduğunu düşünüyorum. Eylülde aldiğim ana o kadar olur. Kovanın birinde bu mevsimde cüssesi küçük erkek arılara ve anası olduğu halde anası yokmuş gibi komple vızıltılara rastladım.

Bu eksik çiftleşmiş 2 anayı dağ tipi tek girişli kovana önlü arkalı çift ana olarak koyarsam bu yılı bal alabilecek kadar nüfus yaparmı merak ediyorum. Muhtemelen sedür göz dikerler, dikerlerse mayısta yada temmuzda ana yaparım bunları öldürürüm planı yapıyorum

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #97 : Şubat 13, 2018, 18:04:27 »
1-)Sonbaharda aldığın ana arı ölmüştür yerine yeni ana yapmışlardır çiftleşememişdir veya verimsiz çiftleşmiştir.
2-)Ana arıda sakatlık olabilir.Kovanda ana arı olduğu halde yalancılamış olabilir.Yalancı anaların attığı erkek yumurtalarından çıkan erkekler çelimsiz ve küçük oluırlar.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #98 : Şubat 13, 2018, 19:56:33 »
1-)Sonbaharda aldığın ana arı ölmüştür yerine yeni ana yapmışlardır çiftleşememişdir veya verimsiz çiftleşmiştir.
2-)Ana arıda sakatlık olabilir.Kovanda ana arı olduğu halde yalancılamış olabilir.Yalancı anaların attığı erkek yumurtalarından çıkan erkekler çelimsiz ve küçük oluırlar.

kovanda ana varken yalanciladi sanirim. bu durumda ana yumurtlarsa kovan faaliyeti normale donermi? yoksa kovani dağitmalimiyim anasini alip.? yani yalancilamadan geri dönüş mümkün mü?

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #99 : Şubat 13, 2018, 21:02:26 »
kovanda ana varken yalanciladi sanirim. bu durumda ana yumurtlarsa kovan faaliyeti normale donermi? yoksa kovani dağitmalimiyim anasini alip.? yani yalancilamadan geri dönüş mümkün mü?
Uzun süre yalancılamış kolonin kurtulduğunu görmedim.
Böyle kovanları 100-150 m uzağa yerine kovan koymadan döküyorum,arılar kendine yeni kovan buluyorlar.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #100 : Şubat 13, 2018, 21:21:21 »
İçinde anası olan kovan neden yalancılasın ki emin olmadan kovan silkelemeyin. Henüz erken bir durum.
Ayrıca o erkekleri anda bırakmış olabilir. Döllenme sıkıntısı olabilir.
Bir ay daha idare ettirebilirsen kurtarabilirsiniz.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #101 : Şubat 13, 2018, 22:00:18 »
Kovanlarımın yılboyu devam eden minik karınca sorunu tavan yaptı. Mum kesip eski peteklere yuva yapsn bu karıncaları, ölü arılara yapışık görüyorum kırmızı minik karıncalar. Dağ tipi kovanların bacaklarına gres yağı surerek bunlardan kurtulacam inşallah. Şükür bu yılı ana arı ayıpsız atlatıyorum. 2 kovanımın anasını kovan dibinde gezerken buldum. Kalitesiz oldugunu eksik çiftleşmiş olduğunu düşünüyorum. Eylülde aldiğim ana o kadar olur.Kovanın birinde bu mevsimde cüssesi küçük erkek arılara ve anası olduğu halde anası yokmuş gibi komple vızıltılara rastladım.

Bu eksik çiftleşmiş 2 anayı dağ tipi tek girişli kovana önlü arkalı çift ana olarak koyarsam bu yılı bal alabilecek kadar nüfus yaparmı merak ediyorum. Muhtemelen sedür göz dikerler, dikerlerse mayısta yada temmuzda ana yaparım bunları öldürürüm planı yapıyorum
Gözlemlerimde yalancı anaların yumurtalarından çıkan erkek arıların çelimsiz ve küçük olduğunu gördüm.Ana arı kovana hakim değilse kovan yalancılar.Muhammer beyin bahsettiği kovandaki ana arı tabanda geziyormuş.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #102 : Şubat 14, 2018, 17:27:55 »
çok teşekkürler. kovanlarımdan biri geri dönüş yaptı. kovanın önünde ölü erkek arılar yığılı halde buldum. erkek arıları kapı dışarı etmişler.

diğer kovanımın anasına çullanmış vaziyetteler. öldürmezlerse umut var gibi.

ana arı salkımdan düşmüş, ısınmak için bölme tahtasının (plastik kaplı yeni tip strafor olandan) altındaki boşluktan geçip kovan dibine sığınmış bikaç işçi arıyla birlikte. işçi arılar müsaade etmemiş tekrar çerçeveye çıkmasına. Bölme tahtasının arkasını temizledim buradaki fazladan koyduğum straforları. çözüm olmazsa silkeleme yöntemini yapacam.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #103 : Şubat 14, 2018, 17:36:58 »
İçinde anası olan kovan neden yalancılasın ki emin olmadan kovan silkelemeyin. Henüz erken bir durum.
Ayrıca o erkekleri anda bırakmış olabilir. Döllenme sıkıntısı olabilir.
Bir ay daha idare ettirebilirsen kurtarabilirsiniz.

tavsiyenize uyacağım

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #104 : Şubat 14, 2018, 20:01:33 »
buzdolabina koymadan önce bombusun hali

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi