Gönderen Konu: Muammer ŞAHİN Arılığı  (Okunma sayısı 21533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerkenez78

• Larva
  • **
  • Yer: Çankırı-kursunlu
  • Suat FINDIK
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Muammer ŞAHİN Arılığı
« Yanıtla #390 : Haziran 17, 2018, 20:06:59 »
Muammer hocam..bu kitabın ismi ve yayinevi nedir, öğrenebilir miyiz?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #391 : Haziran 18, 2018, 09:52:10 »
tebrikler muammer iyi araştırıyorsun..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #392 : Haziran 18, 2018, 22:18:57 »
kestaneye yetişmeyen kovanlar ruşet ve kutularda, tek katlarda. sağa ustuste dizilen kovanlar eğitim zayiatı sönen oğul veren ve kıştan çıkamayan kovanlar, kışın pürende geçirildiği halde.
400 kovandan 80 u iptal+20 kadar ruşet. kestaneye yetişme orani %75…  kestane agacinin bal verme orani agaç başina %25-50 geçen s eneye göre bekleniyor. gal arisi mahvetmiş kestaneleri+yağmur+nem.  karaçali+ihlamur+kestane hepsi yarim yamalak bal akimi, getirdiği yavruya yetiyor, çift katta 1 çerçeve bal arrmiş sadece 7 günde.

yavaş yavaş kafamda oturuyor sistem.

yer çiçeği ana nektar kaynaği olarak düşünülerek ari hazirlayabilirsem önümüzdeki yıllarda, +agaç kaynakli gelecek nektarlar işin ekstrası olabilir belki sabit arıcılıkta. yoksa arıcı zarar etmemek için ya arıyı bölecek satacak masrafi çikaracak agustosta yada ekime pürene gidecek ekstra besleme masrafiyla.

zanaat zor

arici abimiz kestaneye giderken 300 ariyla tekbasina, geride mumlar da erimiş kışa hazırlık

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #393 : Haziran 18, 2018, 22:35:18 »
dünkü kontrollerim:

oğul verdiğim balı, şurubu ve kapalilarin üstündeki balı da yağmalamış gitmiş tekrar.

çikmak uzere olan kapalilara zor yetiştim tekrar eski kovana koydum.

kapali ve yagmurlu havaya ragmen 1 çerceve bal artmiş, haftada 1.5 litre su içiyo kovanlar üstten. yakinda su kaynaği yok. onu vermesem bal biriktiremezler su taşimakta vakit harcarlar ve enerji harcarlar diye ustten su veriyorum kovanlara.

blok kat atma yöntemi tuttu. beğendim. bu yöntemi daha gelişmişini pratiğini iş yapanı Gökhan Dellal yardimci oldu öğrendim sağolsun gecen hafta. şubat ayı yada kışlamada kat atma yada erken ilkbaharda kat atma yöntemi diye de geçiyor blok kat atma yöntemi diye de.  seneye deneyecem.

bu yil denediğim pratik v zahmetsiz. oğul derdim, alt kat meme kesme derdim, besleme derdim, nektar geldimi gelmedi mi derdim,  hava yağmurluydu değildi derdim yok. kapagi acip su kontrolü ve üst kattan duvar çerçevelerinde bal polen varmi+duvar cercevesine yavruya başlamişmi+başlamişsa yan cercevesine duvar cercevesi yapmişmi bal çekip koymuşmu diye bakmaktan başka bişeye bakmak gerekmiyor. aç kapa yani. kat attiktan sonra bu sistemle günde 100 kovanda bakilir. aç+bak+su ver+gerekiyosa duvari bir cerceve kaydir araya kabarmiş kaydir+ kapa sistemi gibi bişey.

nektar gelmei için havanın biraz daha ısınması değil, güneş olup çiçeklerin açması lazim bence. hava çok nemli. %90 neme kadar çıkıyor öğleyin. bunaltıcı

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #394 : Haziran 18, 2018, 23:16:15 »
başka bir kitap. tarim bakanliği 1962

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #395 : Haziran 19, 2018, 08:06:14 »
mor dikenler açmaya başladi. çiçek uçlarinda çiçek tozuna benzer beyaz toz var. eline aldığında ufalanıyor. ağusto ayında bunlar bir kurur bir açar burda yağmur-sıcak hava döngüsünde. arıların kıtlık döneminde bitki özünü emdikleri söylenir

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #396 : Haziran 20, 2018, 10:55:24 »
Altınova-Karamürsel bölgesinde kestaneye giden arıcılarımız da kestaneden bal alamadıklarını, GAL arısı zararlısından dolayı kestanelerin bitik olduğunu belirtiyorlar.

Beklemeye devam. bakalım nerden gelecek bal bu sene.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #397 : Haziran 20, 2018, 21:26:33 »
Ben başiskele deyim bu akşam arıların yarısını paketledik. Yarına ayçiçeğine gidiyoruz inşallah. Kestane geçti gibi. Son 3 yılın en kötüsü. İnşallah kalanlarda biraz birikir.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #398 : Haziran 21, 2018, 08:22:09 »
Ben başiskele deyim bu akşam arıların yarısını paketledik. Yarına ayçiçeğine gidiyoruz inşallah. Kestane geçti gibi. Son 3 yılın en kötüsü. İnşallah kalanlarda biraz birikir.

inşallah . benim de burdan gidenlerle gonderme ihtimalim var. bakacaz. kestanelerin halini gördükce filiz zayiatını gördükce bu iş ağaç bazlı olarak bitmiş gözüyle bakiyorum. yerden ve meşeden basra ne gelirse o galiba

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #399 : Haziran 21, 2018, 17:04:06 »
Emektar TIR . biçok arıcımızın hayali kestanede   

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #400 : Haziran 21, 2018, 17:18:53 »
Muammer Bey saydım 96 kovan var TIR da.
Böyle bir düzende bakım nasıl yapılıyor acaba. Çerçeve kontrolü içeriden yapılıyordur herhalde. İç taraf düzeniyle alakalı fotoğraf var mı sizde.
Belki küçük kamyonet için düşünebiliriz bu sistemi, 50-60 kovan gibi.  :)
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #401 : Haziran 21, 2018, 17:22:40 »
Süper uyarı.

DİKKAT
ALERJİNİZ VARSA
TIRA YAKLAŞMAYINIZ.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #402 : Haziran 21, 2018, 17:24:04 »
Muammer Bey saydım 96 kovan var TIR da.
Böyle bir düzende bakım nasıl yapılıyor acaba. Çerçeve kontrolü içeriden yapılıyordur herhalde. İç taraf düzeniyle alakalı fotoğraf var mı sizde.
Belki küçük kamyonet için düşünebiliriz bu sistemi, 50-60 kovan gibi.  :)

96*2=192 Kovan var.

köy tv de ve youtubda izledim programı. süper sistem.

herşey içerden. youtube ve köy tvden izleyebilirsiniz. link atacam

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #403 : Haziran 21, 2018, 17:26:12 »
https://www.youtube.com/watch?v=7JKUJVF_n_k

2.bölümü de var izleyebilirsiniz

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #404 : Haziran 21, 2018, 17:28:14 »
Evet 192 kovan. Arka yüzünde de aynı düzen olduğu dikkatimden kaçmış. Süper sistem, ama maliyeti göz ardı etmemek lazım. Ciddi bir maliyeti vardır.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)