Gönderen Konu: İsmail Gümüş Arılığı  (Okunma sayısı 49713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #360 : Haziran 04, 2018, 16:52:18 »
Nektar akımı ufaktan başladı, günlük 1,5 kg kadar artış oluyor. Ramazanda yorucu olsa da şöyle bir bakınca rahatlıyor insan.

Hay maşallah tablo harika valla,

Sezon sonuda verim harika olur inşallah...
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #361 : Haziran 04, 2018, 16:55:04 »
Hacı yeterli nektar gelmiyorsa, arılığın dışına boş petek bırak onu bile kemiriyorlar, vel hasıl 2 asıl neden kolonin şişirebileceğinden fazla petek verilmesi ve düzenli bir bal akımının olmaması.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #362 : Haziran 04, 2018, 19:45:58 »
Hacı yeterli nektar gelmiyorsa, arılığın dışına boş petek bırak onu bile kemiriyorlar, vel hasıl 2 asıl neden kolonin şişirebileceğinden fazla petek verilmesi ve düzenli bir bal akımının olmaması.

Cıks :) Kuluçkalıkta dalak atan arıya veriyorum, kesiyor müdür. Ben parafin kokusu alıyorum bu işte.

Hay maşallah tablo harika valla,

Sezon sonuda verim harika olur inşallah...

Öndeki kovanlar çift ballıklı, aldatıyor sanki tüm koloniler öyleymiş gibi. Nakliye esnasında katlıları alta dizmiştik, indirirken de arka sıradan öne doğru indirince katlılar haliyle en önde kaldı. Ama Allah bereket versin, fenacık değil durumlar. Hepimiz için bol bereketli sezonlar inşallah.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #363 : Haziran 04, 2018, 19:48:46 »

Polen temizleme makinesi aldıktan sonra polen satışı kolaylaştı. Tertemiz bahar polenlerini yetiştiremiyoruz tüketiciye. Stoklar tükenince önsipariş ile çalışmaya başladık.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #364 : Haziran 05, 2018, 14:20:52 »
Numan’ın 3 parmak sır yeter görüşünden sonra bugün merakla ölçüm yaptık refraktometre ile. Üstten sırlanmaya başlayan peteklerin orta kısımlarında nem oranı %18-19 arasında. Bal tebliğine göre olgunlaşmış sayılıyor ama biz yine de acele etmeden sırın 2/3 civarında olmasını bekleyeceğiz.

Karaçalı yenice açıyor bölgemizde, henüz arı konmaya başlamamış. Şu an yağan yağmurun olumsuz bir etkisi olmaz inşallah.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #365 : Haziran 05, 2018, 17:35:49 »
Numan’ın 3 parmak sır yeter görüşünden sonra bugün merakla ölçüm yaptık refraktometre ile. Üstten sırlanmaya başlayan peteklerin orta kısımlarında nem oranı %18-19 arasında. Bal tebliğine göre olgunlaşmış sayılıyor ama biz yine de acele etmeden sırın 2/3 civarında olmasını bekleyeceğiz.

Karaçalı yenice açıyor bölgemizde, henüz arı konmaya başlamamış. Şu an yağan yağmurun olumsuz bir etkisi olmaz inşallah.

Karaçalı yeni açıyor ise sağım yapılmaz zaten be doldursun hele, benim için kıstas 3 parmak değil müdür, çerçeveyi yere paralel tut 5 saniyeden önce akmıyor ise sıkıntı yok.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #366 : Haziran 05, 2018, 17:43:27 »
Karaçalı yeni açıyor ise sağım yapılmaz zaten be doldursun hele, benim için kıstas 3 parmak değil müdür, çerçeveyi yere paralel tut 5 saniyeden önce akmıyor ise sıkıntı yok.

Şu an nektar verenler: beyaz üçgül, kırmızı üçgül, sarı yonca

Bunların en uzağı 750 metre mesafede.

Mor yonca ve korunga da açtı, 1 haftaya onlar da başlar nektar vermeye. Mesafeleri onların da 750 metre içinde.

Karaçalı 1 km mesafede. Merak ettiğim konu, arı mevcut kaynakları bırakıp çalıya gider mi? Mevcut kaynaklarda kesinti olursa muhakkak gider ama flora o kadar güzel tazeleniyor ki alttan alttan, çalının çiçekte olduğu sürece geçecek gibi değil.

Bu arada geçmiş olsun, keneye karşı ayık olmak lazım. Ben geçen yanağımda gezerken buldum evde.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
İsmail Gümüş Arılığı
« Yanıtla #367 : Haziran 06, 2018, 12:17:06 »
Bu sezon erkenden oğul eğilimine giren kolonilerde Randy Oliver’ın tavsiye ettiği bir yöntemi kullandım.

Teoride çok basit gibi görünse de beni oldukça zorladı bu yöntem, beklediğim verimi alamadım.

Yaşadığım en büyük sıkıntı 10 çerçeve üzeri arılarda kapalı yavrulu çerçeveler ve genç işçilerle yapılan bölmenin çok güçlü olması oldu. Öyle ki 8-9 çerçeve bir bölme, ana arının doğumunda ya da çiftleşmesinde yaşanan bir aksilik ile ciddi sıkıntıya giriyor.

Tecrübe defterime not ettim, kısmetse bundan sonra 2-3 çerçeveyi geçen bölme yapmayacağım oğul engellemek için dahi olsa. Zayıf bölme yapıp güçlendirip bala sokmak her zaman çok daha kolay ve riski daha az.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #368 : Haziran 06, 2018, 12:23:59 »
Bu sezon erkenden oğul eğilimine giren kolonilerde Randy Oliver’ın tavsiye ettiği bir yöntemi kullandım.

Teoride çok basit gibi görünse de beni oldukça zorladı bu yöntem, beklediğim verimi alamadım.

Yaşadığım en büyük sıkıntı 10 çerçeve üzeri arılarda kapalı yavrulu çerçeveler ve genç işçilerle yapılan bölmenin çok güçlü olması oldu. Öyle ki 8-9 çerçeve bir bölme, ana arının doğumunda ya da çiftleşmesinde yaşanan bir aksilik ile ciddi sıkıntıya giriyor.

Tecrübe defterime not ettim, kısmetse bundan sonra 2-3 çerçeveyi geçen bölme yapmayacağım oğul engellemek için dahi olsa. Zayıf bölme yapıp güçlendirip bala sokmak her zaman çok daha kolay ve riski daha az.

bu yöntemin en büyük dezavantajı, en sonda kovanları birleştirirken ortaya çıkabilir.

eğer analardan birini öldürmeyip, anasını kendisi seçsin diye bıraktığında, kovanın tekrar oğul verme ihtimali var. Analar anlaşarak savaşmadan birleştirdiğin gecenin sabahında içerideki arıların 2/3'üyle birlikte oğul vermiş olabilir.

Risk'e değer mi, arıcının takdiri artık.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #369 : Haziran 06, 2018, 12:29:45 »
Muammer Bey prensip olarak oğula niyetlenen koloninin ana arısıyla yolumu ayırırım.

Ben yaptığım bölmeye kendi damızlıklarımdan ürettiğim ana arı yüksüğünü takıyorum. Ana arı doğup 1 tur yavru çıkardıktan sonra eski koloniden yeni koloniye takviye çekip, eski koloniyi iyice zayıflatıp ana arısını değiştiriyorum.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #370 : Haziran 06, 2018, 12:38:24 »
Muammer Bey prensip olarak oğula niyetlenen koloninin ana arısıyla yolumu ayırırım.

Ben yaptığım bölmeye kendi damızlıklarımdan ürettiğim ana arı yüksüğünü takıyorum. Ana arı doğup 1 tur yavru çıkardıktan sonra eski koloniden yeni koloniye takviye çekip, eski koloniyi iyice zayıflatıp ana arısını değiştiriyorum.

pratik yöntem. bu yöntem; eski ana arının ırksal özellik olarak yani kalıtsal olarak oğula meyilli ise eğer, yeni ana ile bunu da gidermiş olur.

hem de ana gençleştirmiş olur.

90 kovanda bu işi takip etmek zor olmuyor mu? mesela adamın 300-400 kovanı varsa daha pratik ne yapılabilir?

Kurslarda hep zooteknistler ve mühendisler 3 kere meme boz, vazgeçmezse dağıt diyorlar ya, bu 21 gün kaybettiriyor kovana. sizin yöntem zaman kaybettirmez.

Alternatif fikir olarak söylüyorum: bu kovanı kör bölme ile ikiye bölüp birine hazır ana takmak ve bunu kovandan uzaklaştırmak, birini de eski anasıyla başbaşa bırakıp, içine 1/4 yada 1/2 kek ve su vermek, şurup vermemek, çözüm olabilirmi acama 300-400 kovanda?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #371 : Haziran 06, 2018, 13:22:18 »
Bala çalışan arıcının koloni dağıtması öyle çok kolay bir iş değil düşüncesindeyim. Benim bu sezon aldığım 70 arı var, huyunu suyunu bilmem. Her oğul eğilimi göstereni dağıtırsam nektar akımında yetersiz kadro yapısında yüzlerce koloni olur elimde.

Ben her bir koloniyi haftada 1 kez kontrol edip, gerekli aksiyonları almak üzere kurdum sistemimi. Yorucu mu? Evet. Ama aksi durumda bu sezonu boş geçmem işten bile değildi. Çünkü huyunu suyunu bilmediğim 70 koloni, hepsi farklı telden çalıyor.

Düzenimi oturtup, ana arıları tamamen değiştirdiğimde sistemi de revize ederim inşallah.

300-400 arısı olan bir arıcı ne yapıyor bilmiyorum. Ama tek başına olmaz o iş, ondan eminim.

Kısmetse 2-3 sene içinde sorunuza cevap verebilecek koloni sayısına ulaşırım. O zaman ne yapacağım, göreceğiz.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 23 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #372 : Haziran 06, 2018, 13:40:58 »
ismail bey ham peteği nerden aldınız

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #373 : Haziran 06, 2018, 14:09:25 »
ismail bey ham peteği nerden aldınız

50 kg Usta Petek, 50 kg Pazar Petek aldım. Sıkıntı genelde ustada.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #374 : Haziran 06, 2018, 15:56:42 »
50 kg Usta Petek, 50 kg Pazar Petek aldım. Sıkıntı genelde ustada.

ana petek kullaniyoruz sıkıntı yaşamadik.mugla petekte sıkıntı yaşadik.mugla peteğin organik peteğinde sıkıntı yaşamadık