Gönderen Konu: Kavak ağacından karakovan olurmu  (Okunma sayısı 1910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Kavak ağacından karakovan olurmu
« Yanıtla #15 : Ocak 04, 2018, 00:31:20 »
benim yapmak istediğimin bir değişiğini yapmışsınız. tebrik ederim güzel olmuş.

ben iç çapı 38cm çapında 4cm civarı kalınlıkta 150 cm 165 cm arası warre tipi yada buna benzer tabut kovana benzer yatay veya dikey kovan üzerine baya çeşitli ama hangisini yapsam diye düşüncelerim var.
ben kovanı önden ve arkadan iki girişli açmak istiyorum, ama arı tek yönden çalışıp bir tarafa bal yapacak şekilde.

yada önden ve arkadan iki girişli ama arkada ufak nem giderici sirkülasyon deliği ile arının istediği zaman açıp kapayabileceği elek telli bişey yani açıp, balı orta kısma depolatmak. yada en arka tarafa  yedek anasını kendine yaptırıp en arka tarafta ruşet kovan gibi orada kovan içinde yedek anayı kışlatmak.

bir diğer seçenek de:

birbirine eklenebilen ballıkları yatay çevirip, tabut kovan gibi ama birbirine yatay eklenip yatay yürüyen kovan yapmak. çerçeveleri kovana bi kere koyup, arı geliştikçe yatay ballık eklemek. yani yukarı doğru langsrot kovana yukarı doğru nasıl ballık ekliyosak, bu dik kovanı yatay yere yatır yatay yatay ekle bişey.

şu aşamada düşünce benimki.

macera aramıyorum. 600 kovanla bir arılıkta hızlı ve pratik sürdürülebilir bir sabit arıcılık yapabilmenin rüyası içindeyim. en verimli yöntemi arıyorum. bulursam söylerim inşallah

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 04, 2018, 00:39:44 »
Yapmak istediğim kovan bu yapan arkadaş inanılmaz memnun gelişimi muhteşem oluyor dedi

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaçırdığınız bir durum var. gördüğüm kadarıyla bu iç çap genişliğine bu kovan boyu kısa kalır.

haziran ayının ortalarından sonra kovan boyu yetmeyebilir. tam bal sezonunda arınız oğula gitmesin diye, en üst kısımdan eklenebilecek bir ilave hazırlayıp kenarda bekletmenizi tavsiye edebilirim. bu tip kovanların en büyük eksikliği bal akımı iyi giden sezonlarda kovan boyu yetmeyince arı oğula kaçıyor, depodaki balı stoklayıp mideye gidiyor.

bir de kovan içinin full bal ile dolup dolmadığını yada kovan içinin tamamının arılanıp arılanmadığını anlayacak bir delik yada göz yada içi cam arkası açılır kapanır kapak gibi bişey yapılabilir, arı oğula gitmesin diye en üste ilaveyi yerleştirme zamanını ayarlayabilmek için.

en üstün kapağını açar bakarım derseniz bu da olabilir.

bu mevsim iyi giderse sıcaklar mart sonunda, bu kovan tipinden baya yapmanız gerekebilir sezondan iyi bal almak için. Allah arttırsın.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2018, 00:56:57 »

kovan tipleri üzerine bir araştırma. üniversite tezi. incelemekte fayda var

http://traglor.cu.edu.tr/objects/objectFile/aFEECg3E-992013-54.pdf

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
  • Yer: karaman
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2018, 08:54:09 »
kaçırdığınız bir durum var. gördüğüm kadarıyla bu iç çap genişliğine bu kovan boyu kısa kalır.

haziran ayının ortalarından sonra kovan boyu yetmeyebilir. tam bal sezonunda arınız oğula gitmesin diye, en üst kısımdan eklenebilecek bir ilave hazırlayıp kenarda bekletmenizi tavsiye edebilirim. bu tip kovanların en büyük eksikliği bal akımı iyi giden sezonlarda kovan boyu yetmeyince arı oğula kaçıyor, depodaki balı stoklayıp mideye gidiyor.

bir de kovan içinin full bal ile dolup dolmadığını yada kovan içinin tamamının arılanıp arılanmadığını anlayacak bir delik yada göz yada içi cam arkası açılır kapanır kapak gibi bişey yapılabilir, arı oğula gitmesin diye en üste ilaveyi yerleştirme zamanını ayarlayabilmek için.

bu mevsim iyi giderse sıcaklar mart sonunda, bu kovan tipinden baya yapmanız gerekebilir sezondan iyi bal almak için. Allah arttırsın.
Bu kovanı bi öğretmen arkadaşım yaptı o kullanıyor çok fazla kovan denemesi olmuş bunda 25 tane petek örüyor ben 13 tane alıyorum 12 tanesi arıya kalıyor hiç oğula gitmedi dedi kapaklarını birbirine uyumlu yapmış 3 senede 1 yön değiştiriyormuş bende bu sene deneyeceğim kovanın boyu 70 eni 21 cm

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2018, 08:57:03 »
Bu da üretilen ballar o kadar imrendirici ki çok hoşuma gitti

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2018, 08:58:51 »
ayni kovani ayni boyda içcapi 37-38 cm denemeyi dusunuyorum. benden once yaparsan paylasiriz. neden 3 yilda 1 terscevriliyor?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 04, 2018, 08:59:51 »

masallah

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 04, 2018, 21:16:56 »
senin bu kovanı 85 yaşındaki duayen arıcı ziraat mühendisine gösterdim. neden oğul vermediğini sordum bu kovanın.

bana dediki. bu kovana devam etsınler. coğrafi özellık olarakçiçek ve polen mıktarı ancak mevsime yetıyor bu kovanatam yetıyor.bozmasınkovan tipini dedi.

ileteyim dedim.

imkanı varsa dadant kovan ile de deneyebılır dedi. dadantla daha fazla bal alır dedi. 1.yıl dadantın kuluckalığındakı çerçevelerı bozmasın. 2.yıl kuluçkalığın uzerine çift ballık aynı anda atarak kuluçkalığın çerçevelerının yarısını ust kata alarak kuluçkalığa da yarısına taze çerçeve koysun. her yıl boyle yapsın. bir sonraki yıl yani, ballıkta 1 yıl fazla durmuş çerçeveleri de kovan dışı yapsın eritsin dedi.bal alimi zamanla 120 kiloya çıkacaktır dadant kovan tıpınde dedi kovana alıştıkça sizin için. kovanınızı da gosterdim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #23 : Ocak 04, 2018, 21:29:51 »

kuluçkalığın çerçevelerının yarısını ust kata alarak

Eğer bu bilgiyi doğru anlatmışsanız:

O ziraat mühendisine selam söyle, saygılarımı da ilet
.

Dadant kovanın kuluçkalık çerçevesi üst kata konulamaz ve  de sığmaz.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 04, 2018, 21:48:08 »
Eğer bu bilgiyi doğru anlatmışsanız:

O ziraat mühendisine selam söyle, saygılarımı da ilet
.

Dadant kovanın kuluçkalık çerçevesi üst kata konulamaz ve  de sığmaz.

doğrudur sığmaz murat bey. o yuzden çift ballık aynı anda koysun dedi kuluçkalığın uzerine. gözünüzden kaçmış.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #25 : Ocak 04, 2018, 22:35:38 »
doğrudur sığmaz murat bey. o yuzden çift ballık aynı anda koysun dedi kuluçkalığın uzerine. gözünüzden kaçmış.

Gözümden kaçmadı.

Olmaz ballık yüksekliği 170 mm 2 ballık 340 mm, ama kuluçkalık çerçevesi 300 mm oluyor.

A
ltta 40 mm boşluk kalır oraya da petek örer.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 04, 2018, 23:19:21 »
Gözümden kaçmadı.

Olmaz ballık yüksekliği 170 mm 2 ballık 340 mm, ama kuluçkalık çerçevesi 300 mm oluyor.

A
ltta 40 mm boşluk kalır oraya da petek örer.

örsün murat bey.örmesi iyi birşey. birak ariyi nadil rahat ediyorsa 8löyle çalişsin bence bu durumda.yoksa kovan iç hava dolaşimini ayarlayamaz. bu tip kovan da 4cm boşluk arı düzEnine iyi gelir. faydası var zararı yok.hatta ari bazen merdiven olarak bazen sirlanmamiş bali bazen de suyu koyarak buraya ördüğü gözlere, alt cerceve ust cerceve arasi yavrulara besleme kolayliği da yapma imkani doğuyor. bu durumu langsroth kovanda tecrube ettim. bu tarz kovan yönetiminde bal sağimina kadar kuluckalik ve  1. 2. balliğa dokunmayacan. kovan duzeni bozulur yoksa. meme bakacam orada diyen uzak durabilir. memelik bir durum olmaz iyi yönetilirse zamaninda ballik atilirsa.  bende de olmadı

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #27 : Ocak 05, 2018, 00:00:10 »
ayni kovani ayni boyda içcapi 37-38 cm denemeyi dusunuyorum. benden once yaparsan paylasiriz. neden 3 yilda 1 terscevriliyor?

Sanırım petekler taze kalsın diye

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Ocak 05, 2018, 00:05:51 »
senin bu kovanı 85 yaşındaki duayen arıcı ziraat mühendisine gösterdim. neden oğul vermediğini sordum bu kovanın.

bana dediki. bu kovana devam etsınler. coğrafi özellık olarakçiçek ve polen mıktarı ancak mevsime yetıyor bu kovanatam yetıyor.bozmasınkovan tipini dedi.

ileteyim dedim.

imkanı varsa dadant kovan ile de deneyebılır dedi. dadantla daha fazla bal alır dedi. 1.yıl dadantın kuluckalığındakı çerçevelerı bozmasın. 2.yıl kuluçkalığın uzerine çift ballık aynı anda atarak kuluçkalığın çerçevelerının yarısını ust kata alarak kuluçkalığa da yarısına taze çerçeve koysun. her yıl boyle yapsın. bir sonraki yıl yani, ballıkta 1 yıl fazla durmuş çerçeveleri de kovan dışı yapsın eritsin dedi.bal alimi zamanla 120 kiloya çıkacaktır dadant kovan tıpınde dedi kovana alıştıkça sizin için. kovanınızı da gosterdim
Ben daha uygulamadım uygulayan bi arkadaşımdan aldım ölçüleri en verimli ölçü bu dedi gerçekten de bende kendi bölgem de deneyecegim bu sene

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #29 : Ocak 05, 2018, 00:24:10 »
benim yapmak istediğimin bir değişiğini yapmışsınız. tebrik ederim güzel olmuş.

ben iç çapı 38cm çapında 4cm civarı kalınlıkta 150 cm 165 cm arası warre tipi yada buna benzer tabut kovana benzer yatay veya dikey kovan üzerine baya çeşitli ama hangisini yapsam diye düşüncelerim var.
ben kovanı önden ve arkadan iki girişli açmak istiyorum, ama arı tek yönden çalışıp bir tarafa bal yapacak şekilde.

yada önden ve arkadan iki girişli ama arkada ufak nem giderici sirkülasyon deliği ile arının istediği zaman açıp kapayabileceği elek telli bişey yani açıp, balı orta kısma depolatmak. yada en arka tarafa  yedek anasını kendine yaptırıp en arka tarafta ruşet kovan gibi orada kovan içinde yedek anayı kışlatmak.

bir diğer seçenek de:

birbirine eklenebilen ballıkları yatay çevirip, tabut kovan gibi ama birbirine yatay eklenip yatay yürüyen kovan yapmak. çerçeveleri kovana bi kere koyup, arı geliştikçe yatay ballık eklemek. yani yukarı doğru langsrot kovana yukarı doğru nasıl ballık ekliyosak, bu dik kovanı yatay yere yatır yatay yatay ekle bişey.

şu aşamada düşünce benimki.

macera aramıyorum. 600 kovanla bir arılıkta hızlı ve pratik sürdürülebilir bir sabit arıcılık yapabilmenin rüyası içindeyim. en verimli yöntemi arıyorum. bulursam söylerim inşallah
İnşallah herşey gönlünüzce olur deneye deneye kendi doğrumuzu bulacağız inşallah