Gönderen Konu: Ocak ayı ve yavruyu kesmeyen arılar  (Okunma sayısı 659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
Ocak ayı ve yavruyu kesmeyen arılar
« : Ocak 06, 2018, 19:19:04 »
Merhaba arkadaşlar.
Burada havalar bu sene biraz değişik. Gündüzleri güzel polen geliyor. Sıcaklık 15 C civarında Arının birisinde yavru vardı. Ben de bugün onu bir kontrol edeyim, stoğuna bakayım dedim. Sonra bir de diğerlerine dadandım ne göreyim. Tüm kovanlarda yavru var.

Öyle avuç içi kadar filan değil, çerçevenin 2/3 ü yavru. Stoklar iyi ama bukadar yavruyu bugünlerde hiç görmemiştim. Hatta ben ocak ayının ilk haftası genelde okzalik yapardım. Duman ya da damlatma.
Şu an biraz şaşkınlık var. Ne yapacağımı şaşırdım. Müthiş bir polen gelişi var. Havalar soğuyunca yavrular üşümez inşallah.

Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
Ynt: Ocak ayı ve yavruyu kesmeyen arılar
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2018, 22:17:04 »
Insallah demekten başka birşey yazamıyorum çünki Bizdede durun Aynı
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2018, 22:46:05 »
Merhaba arkadaşlar.
Burada havalar bu sene biraz değişik. Gündüzleri güzel polen geliyor. Sıcaklık 15 C civarında Arının birisinde yavru vardı. Ben de bugün onu bir kontrol edeyim, stoğuna bakayım dedim. Sonra bir de diğerlerine dadandım ne göreyim. Tüm kovanlarda yavru var.

Öyle avuç içi kadar filan değil, çerçevenin 2/3 ü yavru. Stoklar iyi ama bukadar yavruyu bugünlerde hiç görmemiştim. Hatta ben ocak ayının ilk haftası genelde okzalik yapardım. Duman ya da damlatma.
Şu an biraz şaşkınlık var. Ne yapacağımı şaşırdım. Müthiş bir polen gelişi var. Havalar soğuyunca yavrular üşümez inşallah.

korkmahepimizdeayni.polen gelişi zamansiz açan ağaç çiçek ve çalılardan geliyor. kışın çiçek açan agaclar dağda açtı ordançalışıyolar polen. etrafinda ciçek gormesendeari bulup getiriyor. korkma iyiherşey.
son yağmurlar otlari buyuttu yer otlarini. daha da polen gelir hergeçen gün o çiçeklerde açinca 1 2 ay sonra
mart ayindan sonunda fuull yavru 10 çerçeve olma ihtimali var kovanlarin. o dönemde yavruyu ać birakmamak lazim. şurup ister kovan normalden fazla. ne verirseniz yer bitiriler ari sutu uretmek icin. yavru miktari oraninda şurupla beslemeyi arttirirsaniz sorunsuz geceriz. bu mevsimin aynisi mazide tekrar etti. kötü bişey değil. iyi bişey. şimdiki yarular kovanin sönmemesinin güvencesi

ilkbaharda ari çok fazla erken gelişirse temmuzda haziranda oğul önlemeye dikkat edip yeterli ballik atarsaniz iyibal alirsiniz bu sezon inşallah.bu erken gelişen şimdiki yavrular mevcudu arttiriyor. mart nisanda daha fazla yavru mayista iyi polen de gelirse buyuyerek giden mevcut buyuyerek giden teşvik beslemesini gerektirir yani şurubu. aç birakmayin zamaninda cerceve ballik verin gerisini korkmayin inşallah.panik butonundan çıkmak lazim, yoksa hata yapariz bu stresle napacaz derken. ari öldürmemeye çalişirsak bal da aliriz.

bu sezonun aynisinda sahil kenarinda çiftlikkoyde binalar arasinda olan bir kovan 120 kilo bal vermiştiro sezon. arinin nerden bal getirdiğini bulamadilar etrafta doğru dürüst ağaç bile yoktu.kovan ilkbaharda bölünmemişti ve yeterli şurup verilmişti besleme için. 2 kat full ariliydi full yavru alani 20 çerçeve kapali ari vardi. toplam 5 kat langsroth

Çevrimdışı maviera

• Boş Petek
  • Yer: Karabuk/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2018, 12:32:46 »
Güçlü kovanların da polen geldiğini görüyordum.Dün bir bakayım dedim iki üç kovan açtım.Zayif olanlarda bile yavu var. Hemen şurup verdim. Soğuklar gelince ne olacak bilmiyorum.Takip edecek.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2018, 17:15:15 »
Güçlü kovanların da polen geldiğini görüyordum.Dün bir bakayım dedim iki üç kovan açtım.Zayif olanlarda bile yavu var. Hemen şurup verdim. Soğuklar gelince ne olacak bilmiyorum.Takip edecek.

polen kaynağini buldum. beyaz ve gri polen ormanda bu mevsimde açan kocayemiş ağacindan geliyor. kirmizi yuvarlak meyvesi ve beyaz çiçeği var. hem çiçekte hem meyvede şuanda. orman çileği yada dağ çileği ağaci da diyorlarmiş.sultan böğürtleni diyen de var

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2018, 17:19:55 »

soğuklarda da gidasi varsa hiçbişey olmaz inşallah. aç birakmayin yeterki. benim bu hafta kovanin ust kapağini firtina uçurmuş. kovan üstü çuval vardi sirilsiklam 15 gün dayandi gece o soğuklara ve yağmurlara kovan. aç kalmazsa bakar kendine ari

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2018, 17:21:39 »
şubat başı soğuk olacak bir hafta kadar mart ayı ise çok iyi olmayacak sakın arıya fazla  gaz vermeyin

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2018, 17:25:11 »
Merhaba,

arıların yavruya başlaması konusunda gereksiz telaşlanıyorsunuz.

Daha önceki yıllarda yaptığım kontrollerde balıkesir merkezde 15 - 20 Aralık civarında arılar yavruya başlamışlardı. Burada bursa , gemlik, kocaeli gibi birçok bölgeden daha geç yavru başlar.

Önemli olan arının bakabileceği kadar alanda yavruya başlaması, soğuk hava dönemlerinde ısıtma ve yiyecek sıkıntısının olmamasıdır.

Gereksiz yavru alanına sebep olabilecek müdahelelerde bulunmayınız.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2018, 17:35:48 »
ocak sonunda sert bir bir haftalık soğuk olacak gibi önemli olan bu sert soğukların kaç gün olacağıdır.Burada önemli bakış bizim gererksiz yere yavru alanı açmamızdır.Bu hatayı yapmazsak sıkıntı olmaz

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2018, 17:36:18 »
Merhaba,

arıların yavruya başlaması konusunda gereksiz telaşlanıyorsunuz.

Daha önceki yıllarda yaptığım kontrollerde balıkesir merkezde 15 - 20 Aralık civarında arılar yavruya başlamışlardı. Burada bursa , gemlik, kocaeli gibi birçok bölgeden daha geç yavru başlar.

Önemli olan arının bakabileceği kadar alanda yavruya başlaması, soğuk hava dönemlerinde ısıtma ve yiyecek sıkıntısının olmamasıdır.

Gereksiz yavru alanına sebep olabilecek müdahelelerde bulunmayınız.

gereksiz derken? ne kadar yavru yapacağini bakici ariya göre otomatik ayarliyor ari. 0-3 yaş ari önce boş gozleri temizler ki ana ari yavru yapsin. sonra ana yumurtlar. goz icindeki buyudukce o gozden cikan eski ari ona bakici olur. bakilamayacak ari demek, kendinden once cikan arinin ölmesi demek. bu da ancak yağmayla açlikla veya hastalikla olur. kovan nesli yavruya bağli. yavru varsa bakicisi başindadir. korkmayiniz fazla. önemli olan sahip çikmasi bakmasi ona.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2018, 18:16:59 »
Sayın Muammer Bey,

ilginize teşekkür ederim. Ben arılarımın ölmesinden korkmuyorum. Arılarımın ölmesi için uğraşıyorum. :D

Arıcılık konusunda teknik bilgim ve tecrübem bu işi yapmayı istemeyecek kadar iyidir.

Kovana yapılabilecek çeşitli müdahalelerle yavru alanına azda olsa etki edelebileceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Yavru çürüklüğü denen ilete de tanıklık ettim. :-[

Bulunduğum bölge bal verimi açısından zayıf ve gezdirme imkanım sınırlı.

Badem ağaçlarımı tozlayacak birkaç kovan bana yetecek ve artacak bile.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2018, 18:28:52 »
Allah bereket versin bademinizi bol eder inşallah. Vatan size minnettar. Ceviz de güzel oluyor o tür topraklarda

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2018, 18:49:16 »
Allah bereket versin bademinizi bol eder inşallah. Vatan size minnettar. Ceviz de güzel oluyor o tür topraklarda

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Ceviz ekseydin diyenlere  badem ağaçlarımla birlikte ekilmiş ceviz fidanlarımı da gösteriyorum.

Farkı kendileri gördükleri için birşey söylememe gerek kalmıyor.

Ceviz fidanlarıma bademlerden daha çok ilgi göstermeme rağmen iyi sonuç alamıyorum.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2018, 21:19:27 »
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Ceviz ekseydin diyenlere  badem ağaçlarımla birlikte ekilmiş ceviz fidanlarımı da gösteriyorum.

Farkı kendileri gördükleri için birşey söylememe gerek kalmıyor.

Ceviz fidanlarıma bademlerden daha çok ilgi göstermeme rağmen iyi sonuç alamıyorum.

cevizin meyvedeyken yağmur yaģarsa meyveyi birakip içten çùrùme ihtimali var. badem en iyisi. sulu susuz her tùrlu olur. yeterki az ßefkat gòsterip budamasini ve toprak kòk havalandirmasini yapiniz. gùbre su bile istemez.