Gönderen Konu: KOVAN İÇİNDE ÖLMÜŞ ARI  (Okunma sayısı 1133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut Yılmaz

• Boş Petek
  • Yer: TRABZON
  • Kovan Sayısı: 15
KOVAN İÇİNDE ÖLMÜŞ ARI
« : Ocak 07, 2018, 11:15:54 »
Herkese iyi günler. Öncelikle arı işini pek bilmiyorum. Babam eylül ayında rahmetli oldu. 14 kovanı vardı. Kimse devretmedim ben yapmak istedim yalnız hiç bir bilgim olmadan arı yapan insanlardan öneriler alarak yapmaya çalışıyorum. Geçen hafta hava güzeldi. Kek vermiştim çerçevelerinde balları vardı. Arıcı arkadaşlar havalar güzel olduğundan şurup verebileceğimi söyledi. Bazıları akide şekeri verebilirsin bazıları balları varsa hiç bişe vermene gerek bazıları kek ver kısacası her kafadan farklı sesler çıktı. Bende hiç vermediğim akide şekerini denemek istedim. Daha doğrusu kişilerin görüşü hep akide şekerinden oldu ve ne kadar koyabilirsen kovan içine koyabilirsin dediler bende her kovan 3-4 adet akide şekeri koydum. Bu hafta gidip baktığımda kovan uçuş rampasında 7 peteğin önünde 6-7 adet arı vardı kovanı açtığımda ise kadar Van içlerinde de aynı şekilde 3-5 adet ölü arı bulunuyordu. Acaba ben arıları bakımdan dolayımı ölüyorlar ve en önemli konu aracın sıcaklığı 4 derece gösterirken arıları yanına gittiğinde her kovan bir kaç arı sanki çalışıyormuş gibi uçuşuyorlar hava soğuk ama güneş. Sönmelerini istemiyorum parada kazanıyordu babam o kader arı ile. Sizce ustalarım bu ölümler neden kaynaklanıyor ve nasıl bakım yapmak lazım

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Ynt: KOVAN İÇİNDE ÖLMÜŞ ARI
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2018, 11:35:20 »
Mahmut Bey öncelikle başınız sağ olsun.

Hap bilgi istiyorsanız, akide şekeri gibi ısıl işlem görmüş bir ürünü kovan içine sokmayın kesinlikle.

Normalde arılar kovan içinde ölmemeye özen gösterir, ömrünü tamamlayan yaşlı arılar uçup kovan dışında ölürler. Kış mevsimi gibi havanın uçuşa çok izin vermediği durumlarda ise kovan içinde ölümler olur, gençler havanın uygun olması durumunda bu ölüleri dışarı atar. Yani 5-10 tane ölü arı gördüğünüzde endişe edecek bir şey yoktur.

Forumda kışlatma konusunu okuyun, bir sürü faydalı başlık var.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2018, 11:41:53 »
ismail beye katiliyorum.

Çevrimdışı Mahmut Yılmaz

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2018, 11:47:51 »
İsmail bey allah razı olsun.

Önerileriniz için teşekkürler. Akide şekerlerini Petek içinden alayım mı? Buralarda havalar çok iyi gidiyor. Annem kovandaki balların yeterli olduğunu sadece kek vermemi söylemişti. Yavru vardı çerçevelerde kekleri bitirmiştiler sonradan ben akide şekeri verdim.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2018, 12:14:23 »
İsmail bey allah razı olsun.

Önerileriniz için teşekkürler. Akide şekerlerini Petek içinden alayım mı? Buralarda havalar çok iyi gidiyor. Annem kovandaki balların yeterli olduğunu sadece kek vermemi söylemişti. Yavru vardı çerçevelerde kekleri bitirmiştiler sonradan ben akide şekeri verdim.

Akide şekerini alabilirsiniz. Besin stoğuna dikkat edin azaldikça koyu şurupla besleme yapabilirsiniz yeterli miktarda.kovani aç birakmazsaniz ariyi yasatirsanis süper. Onceliğimiz ariyi öldürmemek yani.

Çevrimdışı Mahmut Yılmaz

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2018, 12:34:35 »
Muammer Bey koyu şerbet işin has sıcaklığı kaç derece olmalıdır? Benimde amacım arıları öldürmemek para kazanmak olmadı amacım

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2018, 12:48:53 »
Mahmut Bey videoyu izleyin.

https://youtu.be/hrb1N4l7QxU

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2018, 14:26:27 »
Muammer Bey koyu şerbet işin has sıcaklığı kaç derece olmalıdır? Benimde amacım arıları öldürmemek para kazanmak olmadı amacım

40 derece civari 3 aşaği 5 yukari. hafif ısıtıp kariştiriyoruz eriyene kadar tamamen

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2018, 14:28:12 »
Mahmut Bey videoyu izleyin.

https://youtu.be/hrb1N4l7QxU

mahmut bey panik yapmayiniz. basit tedbirler er zaman etkilidir

Çevrimdışı Mustafa Şahin

• Pupa
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2018, 14:38:26 »
Merakımdan soruyorum akide şekerinin kokusu var mıydı ?

mustan

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 75
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2018, 14:47:18 »
Mahmut bey başınız sağolsun. Forumu takip edin, bol bol okuyun. Burada ustaların tecrübelerinden faydalanıp arıcılığınızı ilerletirsiniz. Kolay gelsin..

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı borva

• Larva
  • **
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2018, 16:34:34 »
Allah rahmetleyin, başınız sağolsun hocam.

Çevrimdışı hakyilmaz

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 4
« Yanıtla #12 : Ocak 29, 2018, 10:28:04 »
Yeni konu açmak istemedim. Bu hafta sonu arılığa gittiğimde (15 gündür gitmiyordum) 3 kovan önünde çok sayıda ölü arı vardı. hatta 1 kovanda içeriden ölü arıları dışarı çıkarıyorlardı. kovanları serin havaya rağmen açtığımda balları yeterliydi. sayıları da yeterli görünümdeydi. bu zamanda bu arı ölümleri normalmidir. Varroa için kekik yağı içerikli bir ilaç kullanmıştım. bu zamanda okzalik asit vermelimiyim. cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #13 : Ocak 29, 2018, 14:56:32 »
Yeni konu açmak istemedim. Bu hafta sonu arılığa gittiğimde (15 gündür gitmiyordum) 3 kovan önünde çok sayıda ölü arı vardı. hatta 1 kovanda içeriden ölü arıları dışarı çıkarıyorlardı. kovanları serin havaya rağmen açtığımda balları yeterliydi. sayıları da yeterli görünümdeydi. bu zamanda bu arı ölümleri normalmidir. Varroa için kekik yağı içerikli bir ilaç kullanmıştım. bu zamanda okzalik asit vermelimiyim. cevaplar için şimdiden teşekkürler.

kekik yağı içerikli diye bahsettiğiniz şu üzerinde %99 etkili yazın varroa şeritler mi
ben de daha önce kullandım dökülmeler oldu ama tam isteğim gibi bir sonuç alamamıştım. Varroayla şaka olmuyor. kırıp geçiriyor malesef formik ve ruhsatlı ilaçları kullanmak mantıklı
oksalik asit için 5 derecenin altında bir sıcaklık gerekli diyor ustalar ama izmir de sıcaklılar uygun değil zannedersem arıda hala yavru mevcut olabilir.en etkilisi yavrusuz dönem
benimde birçok kovanın önünde ölü arılar mevcut sonuçta ölenler bir şekilde kovan dışına atılıyor. atılamayanlar da var ise daha önce bir çubuk yardımıyla giriş deliğini temizleyip arıların işlerini kolaylaştırmıştım. sizde böyle yapabilirsiniz bence aklıma gelen bunlar