Gönderen Konu: varroa ile doğal mücadele  (Okunma sayısı 2925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
Ynt: varroa ile doğal mücadele
« Yanıtla #30 : Mart 27, 2018, 21:43:43 »
1 miligram 000,1 mililitre eder-1000 miligram 1 litre eder.hayırlı akşamlar

Mehmet bey özkütlesini su olarak düşünüp 1 alsak bile 1 litre = 1000 gr  10.000 mg ( miligram ) etmezmi?

Bir arıcı abimiz varroa ilacını kendi üretmeye çalışıp kullanması gereken miktarın 10 katını kullanıyordu.

Kendisini bir türlü ikna edemedim parmak hesabı saymaya başladık.

1 kovan 10 gr

2 kovan 20 gr

9 kovan 90 gr buraya kadar sorun yok.

10. kovanda 100 ( yüz ) diyeceğine 1000 ( bin ) diyor. Haklı çıkacak ya. :D

Kendisini bir türlü ikna edemeyince pes etmiştim.

Görkem bey hatırlar tartışma çıkabilir diye bu mesajımı silmiştim.

Dört işlemi doğru düzgün yapamayanın yapacağı ilaç ve vereceği tariften ne fayda olacak dedim.

Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #31 : Mart 27, 2018, 21:52:16 »
Balık kardeşim doğrusunu yapmışsınız, ben noktayı koydum bu konuda.Sağolsunlar aydınlattılar.Artık uzmanlar yazsın.

Öyle yan çizmek yok.

Doğru olan herşeyi paylaşıyoruz.

Yukarıda verilen ölçüler ve bilgiler sizin için de ışık olmalı.

Yorum yazmaya devam...........

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
  • Yer: kırcıaali
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 800
« Yanıtla #32 : Mart 27, 2018, 22:21:21 »
Bir kovana 1 gram

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #33 : Mart 28, 2018, 23:36:51 »
Öyle yan çizmek yok.

Doğru olan herşeyi paylaşıyoruz.

Yukarıda verilen ölçüler ve bilgiler sizin için de ışık olmalı.

Yorum yazmaya devam...........

Bahsi geçen konularda uzmanların konuşması doğru olacaktır. Yalnız bir problemimiz var. Bu konunun uzmanları arıcılık üzerine üniversitede çalışan araştırma görevlileridir. Bu konular pratik değil teorik bilgiler. Bu konuda Murat Hocam size bile güvenemeyiz. Bu araştırma görevlilerinden forumumuza giren olduğunu da hiç sanmıyorum. Bu yüzden herkesin doğru bildiğini yazması yerinde olacaktır. Bugün arıcılık konusunda uzman, il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünde görevli profesyonel arıcı olan Muzaffer Akgün kendisi aynı zamanda ziraat mühendisi olan hocam Kekik için Türkiye'deki (toplam kaç kekik cinsi vardı hatırlamıyorum ) 80 civarı kekik türünden yalnızca 1 tanesinde timol oluğunun Akdeniz bölgesindeki bir araştırmacı tarafından ortaya konduğunu. Bu timol içeren tek kekik cinsininde içerdiği timol'ün eser miktarda olduğu için işe yaramayacağını söyledi. Kekik tartışması kapansın artık. İyi olur. 
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı MehmetKorkmaz

• Boş Petek
  • Yer: Denizli-Manisa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 690
« Yanıtla #34 : Ekim 01, 2018, 15:36:25 »
Bahsi geçen konularda uzmanların konuşması doğru olacaktır. Yalnız bir problemimiz var. Bu konunun uzmanları arıcılık üzerine üniversitede çalışan araştırma görevlileridir. Bu konular pratik değil teorik bilgiler. Bu konuda Murat Hocam size bile güvenemeyiz. Bu araştırma görevlilerinden forumumuza giren olduğunu da hiç sanmıyorum. Bu yüzden herkesin doğru bildiğini yazması yerinde olacaktır. Bugün arıcılık konusunda uzman, il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünde görevli profesyonel arıcı olan Muzaffer Akgün kendisi aynı zamanda ziraat mühendisi olan hocam Kekik için Türkiye'deki (toplam kaç kekik cinsi vardı hatırlamıyorum ) 80 civarı kekik türünden yalnızca 1 tanesinde timol oluğunun Akdeniz bölgesindeki bir araştırmacı tarafından ortaya konduğunu. Bu timol içeren tek kekik cinsininde içerdiği timol'ün eser miktarda olduğu için işe yaramayacağını söyledi. Kekik tartışması kapansın artık. İyi olur.
Görkem bey,
geçen akşam izlediğim bir tv programına bir doç katılmıştı. kendisi bizzat türkiyede 40(yanlış hatırlamıyorsam) çeşit kekik olduğunu ve bunların hepsinde tatminkar düzeyde timol olduğunu ve bunların düzeylerini kendisinin bizzat araştırdığını belirtti. bazı kekik türlerinde daha fazla miktarda timol ihtiva ettiğini belirtti. konu nosema idi youtube bakıp siz de teğit edebilirsini. youtube girip "bereket tv nosema" ditye aratınca videoya ulaşabilirsiniz. hepsini izlemek istemeyenler 23.dk dan sonrasına bakabilir.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #35 : Ekim 01, 2018, 22:20:01 »
Bu Ukrayna'da çekilmiş Muhsin Hoca'nın da bulunduğu videoda varroa için esansiyel yağ kullanımından bahsetmişler. Dakika 15:00'den sonra başlıyor.

[VİD]https://www.youtube.com/watch?v=I-ZbycK4gpc&t=968s[/VİD]

https://www.youtube.com/watch?v=I-ZbycK4gpc&t=968s
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...