Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 24744 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #210 : Mayıs 16, 2018, 15:16:36 »
Abi ben onlardan hiç alım yapmadım. Onlar sanki biraz netteki tanınmışlıklarının getirğiği etki ile biraz fazla fiat söylüyor gibime geliyor.

Ben diğer ana arı üreticilerinin üretiminden farklı bir işlem yapacaklarının sanmıyorum. eğer dediğiniz gibi sallıyorlarsa gercekten kötü .

KPS den aldm ben önce tak dediği gib geldi arılar şimdide ana arı gen tr den aldım bir günde yolladı adam bakalım kalitesini göreceğiz bu sene arıların kabul ettirebilirsem yalancılara ;)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #211 : Mayıs 16, 2018, 15:32:14 »
Hakan bey, 3 adet karniol f1 Mirili den, 3 adette ali türk ten sipariş verdim. Arıyorum arada ama sanki sallıyorlar gibime geldi. Üstelik parayı peşin gönderdim mart sonunda diğerinide nisanın 5 inde.fiyatlarında öyle az buz değil hani. 35- 40 hiç değil :)

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İbrahim bey Mirili evet hazır değildir mayıs sonuna diyordu ama ondan alacağınız arıdan çok memnun kalırsınız buna garanti veririm. ben 3 yıl önce almıştım bitane 3 yıldır arılığın gözbebeğidir kendisi :)

Ali Türkten de almayı düşündüm mayıs ortası dedi oda şu an hazır olması lazım onların . Ali Türk arısı kullanmadım hiç ama çok fazla olumlu dönüş var. seneye alacağım ondan da inşallah veya sezon ortası olabilir.

Alacağımız F1 çok önemli anası gerçekten iyi bir damızlık olmalı artık kimle çifleşir orasını bilemeyiz ama en azından anadan gelen genler sağlam olmalı. Seneye de inaşllah araştırmalarım sonucu bir iki arkadaş var onlardan almayı düşünüyorum. bu sene onların  referan verdikleri yerlerden aldım.

Abi ben onlardan hiç alım yapmadım. Onlar sanki biraz netteki tanınmışlıklarının getirğiği etki ile biraz fazla fiat söylüyor gibime geliyor.

Ben diğer ana arı üreticilerinin üretiminden farklı bir işlem yapacaklarının sanmıyorum. eğer dediğiniz gibi sallıyorlarsa gercekten kötü .

KPS den aldm ben önce tak dediği gib geldi arılar şimdide ana arı gen tr den aldım bir günde yolladı adam bakalım kalitesini göreceğiz bu sene arıların kabul ettirebilirsem yalancılara ;)

Faruk evet fiyatlar yüksek piaysaya göre ama eğer ana çok iyi ise aradaki 40-50 liralık fark sezon sonunda fazlası ile sana geri döner.

Emin olmadığım ve sağlam refaransım olmayan yerden almamaya özen gösteriyorum ben . çifleştirme kutusunda anası alınmış koloniler bile ana yapabiliyor . Damızlığa gerçekten yatırım yapan yerleri tercih etmek lazım.

bende bu sene buckfast ı  yaşar hoca dan aldım şimdilik iyi gidiyor sonuçlar nasıl olacak göreceğiz.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 75
« Yanıtla #212 : Mayıs 16, 2018, 15:39:39 »
Sabırla bekliyorum Hakan bey. Kaliteli olacaklarından şüphem yok. Zaten gelecekleri yapacağım 6 adet bölmeye vereceğim. Macahelden saf kafkas alıp kafkas f1'ler yapmayı düşünüyoruz bir arkadaşımla nasip olursa.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #213 : Mayıs 16, 2018, 15:42:59 »
Sabırla bekliyorum Hakan bey. Kaliteli olacaklarından şüphem yok. Zaten gelecekleri yapacağım 6 adet bölmeye vereceğim. Macahelden saf kafkas alıp kafkas f1'ler yapmayı düşünüyoruz bir arkadaşımla nasip olursa.

Neden Kafkas ? bölgeniz kafkasa mı uygun ? bence damızlık iyi bir hattan karniyol alın daha iyi Kafkas ile aynı yerde aynı işi yapar bence. Hem Kafkas gelişene kadar karniyol 3-4 kat yapar . tabi tercih sizin

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #214 : Mayıs 16, 2018, 20:16:43 »
Neden Kafkas ? bölgeniz kafkasa mı uygun ? bence damızlık iyi bir hattan karniyol alın daha iyi Kafkas ile aynı yerde aynı işi yapar bence. Hem Kafkas gelişene kadar karniyol 3-4 kat yapar . tabi tercih sizin

ana kabulu en kolay arı olduğundan yeecih sebeplerinden biri. uysallık ve sarıcalardan yağmadan korunma bakimindan bu bölgedede tercih ediliyor. bi de randımanlı geliyor analar. digerleri her aene baska huylu geliyor kabul oranı düsük kalıyor diye istemiyolar

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #215 : Mayıs 16, 2018, 21:27:25 »
Benimde ana arılarım geldi öğlen arasında teslim almaya gideceğim  akşam 5 de işden çikinca köye gidip versem sorun olmaz değilmi üsdatlar ana arılar kaç gün veya saat kovan dışında

yasayabılıyor.?

Alınan ana arılar soğukta kalmasın, rüzgar ve hava akımı olan yerden uzak tutun, suyunu unutmazsanız uzun süre dayanır.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #216 : Mayıs 16, 2018, 22:03:15 »
Murat hocam merhaba

3. Kattaki propolis izgarasi ile ayrilmis ana ari 1 ve 2. Kata yeterli feromon yayabilir mi?

Ana kabul ettirmeye çalıştığım sorunlu kovanim için soruyorum. Alt kattakiler yalancilar mi diye soruyorum 1 ve 2. Katta ne acik nede kapali goz kalmadı

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #217 : Mayıs 17, 2018, 04:18:59 »
Arı kuluçkalıktan taşmışsa yani ilk konulan ballıkta geziyorsa sorun olmaz.

Ama yeterli arı yoksa sorun olur.

Sanırım sizde 2 ballık olduğuna göre arı sayısı çok ve önceden yumurtlayan ana arı olduğundan kokunun duyulmasında sorun olmaz.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #218 : Mayıs 17, 2018, 08:59:56 »
Arı kuluçkalıktan taşmışsa yani ilk konulan ballıkta geziyorsa sorun olmaz.

Ama yeterli arı yoksa sorun olur.

Sanırım sizde 2 ballık olduğuna göre arı sayısı çok ve önceden yumurtlayan ana arı olduğundan kokunun duyulmasında sorun olmaz.

Hocam 1 ve 2. katta sadece arı var (16 çerçeve)  3. kat propolis ızgarası ile ayrıldı ve yeni döllü ana arı 3. katta 3 çerçeve arısı ile . kovana dün kafes ile verdim haftasonu serbest bırakacağım . Feromonu yayma konusunda üstte olmasının dezavantajı olur mu onu merak ettim hocam

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #219 : Mayıs 17, 2018, 09:17:10 »
Sorun olmaz herhalde hakan hocam. Haydi bakalım yeni bir deneyim daha geliyor. ;)

Bende yalancılayan kovanı silkeledim tüm çerçevelerini güçlü bir kovana aktardım. Kafesde verdim anayı biraz aç kalsın salkımda dursun  pazar günü ana arı yaşıyor olursa ana arıyı salacağım ;)

Uygulamada  önce aç bırakın sonra ana arıyı verin diyordu ama ben anaya bakarlar herhalde deyip anayı da içine koydum birazda ananın kekine güvendim.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #220 : Mayıs 17, 2018, 09:50:15 »
Sorun olmaz herhalde hakan hocam. Haydi bakalım yeni bir deneyim daha geliyor. ;)

Bende yalancılayan kovanı silkeledim tüm çerçevelerini güçlü bir kovana aktardım. Kafesde verdim anayı biraz aç kalsın salkımda dursun  pazar günü ana arı yaşıyor olursa ana arıyı salacağım ;)

Uygulamada  önce aç bırakın sonra ana arıyı verin diyordu ama ben anaya bakarlar herhalde deyip anayı da içine koydum birazda ananın kekine güvendim.

valla bu sistem tutarsa çok iyi olacak Faruk :)

silkeleme işini iyi yapmışsın kaç çerçve  arı vardı ? kovana ham petek vereydin bitane üzerinde salkım yapsınlar diye hem kabartırlardı .

aynen ana arıya en iyi arılar bakar hem bu sürede kokusuna alışırlar bunu da iyi düşünmüşsün

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #221 : Mayıs 17, 2018, 10:01:41 »
Abi veremedim zaman çok sıkışıkdı 4 çerçeve sıkışık arı vardı abi. Bakalım göreceğiz nasıl olacak inşallay yeni yaptığım iki cercevelik bölmede tutar ;)

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #222 : Mayıs 17, 2018, 10:21:55 »
Abi veremedim zaman çok sıkışıkdı 4 çerçeve sıkışık arı vardı abi. Bakalım göreceğiz nasıl olacak inşallay yeni yaptığım iki cercevelik bölmede tutar ;)

alternatif yoksa tutar merak etme Faruk,

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 75
« Yanıtla #223 : Mayıs 17, 2018, 10:38:49 »
Bölge olarak Balıkesirdeyim Hakan bey. Kafkasın hortumu uzun olduğundan daha fazla bal toplar diye düşündüm. Gelecek karniol f1 lerdende ana üretebilirim. Saf karniol anadan ve yine çiftleştiği erkeklerde saf mış. Göndereceğim f1 ama safa çok yakın demişti Mirili. Sabırla bekliyorum. Haftaya gelir belki.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #224 : Mayıs 17, 2018, 10:54:45 »
Bölge olarak Balıkesirdeyim Hakan bey. Kafkasın hortumu uzun olduğundan daha fazla bal toplar diye düşündüm. Gelecek karniol f1 lerdende ana üretebilirim. Saf karniol anadan ve yine çiftleştiği erkeklerde saf mış. Göndereceğim f1 ama safa çok yakın demişti Mirili. Sabırla bekliyorum. Haftaya gelir belki.

Kafkasın gelişimi yaz ortasına doğru hızlanıyor diye biliyorum hiç kullanmadım . Bilen arkadaşlar daha aydınlatıcı bilgi verebilir . Yaz ortsaı ise Marmara için biraz geç olabilir. üretimden önce denemekte fayda var bence .