Gönderen Konu: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi  (Okunma sayısı 2885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bucak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2 adet Üstten Çıtalı Yatay Kovan
  • Rakım: 420
Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi
« : Nisan 09, 2018, 17:10:34 »
Değerli forum üyeleri Merhabalar,

Özet:

https://www.youtube.com/watch?v=FVQ1et2OR50

Bu videodaki işlemleri yaparak langstroth kovandaki 8 çıtayı arılarıyla beraber, kendi yatay üstten çıtalı kovanıma eski kovandaki sıra ve yönde aktardım. Aktardığım çıtaların genişlikleri peteğin sağ ve solundaki 0,6 mm lik kulakları kırdığım için 2,5 cm ye düştü. Bende çıtalar arasındaki boşluğu, çıtaları kovana yerleştirdikten sonra 1,2 cm olacak şekilde ayarladım. 8 adet çıta arasındaki 1,2 cm lik açıklıklardan arıların çıkmasını engellemek için bu 8 çıtanın üzerini plastik bez ile örttüm.  Torku şeker pancarı şekeri ve 100 gr ısırgan otu ile şerbet hazırlayıp 2 adet 1 er litre kavanoz ile kovana yerleştirdim. Ortada bulunan 3 adet giriş deliklerinin 2 sini kullanıma açtım. En sondaki peteği duvar olarak kabul edip diğer peteklerle arasına 4 adet boş çıta yerleştirdim ve bölme tahtası ile kovanın boş kalan tarafına arıların geçişini engelledim. Kovanın giriş deliğini kışın güneşin doğduğu yöne ayarladım. Kovanın bulunduğu yerde gece sıcaklıkları 9-12 derece civarında.

Değerlendirme isteği:

Yaptığım uygulamaları gösteren çizimi kovanın boyuna kesiti üzerinden aşağıdaki linke ekledim. Bu çizim üzerinden yaptığım işlemleri değerlendirip hatalarımın neler olduğunu söyleyebilir misiniz? İyi forumlar dilerim.

https://drive.google.com/file/d/1YzxMPQNSE2xo9umVFJa8de0GSf6lWOFN/view?usp=sharing

Çevrimdışı Rasim

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 2
Ynt: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2018, 19:43:46 »
Bunu hangi programla çizdiniz ?

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2018, 20:58:34 »
Bunu hangi programla çizdiniz ?

SketchUp programı ile...

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2018, 22:04:11 »
Bu hafta sonu kovanın ilk kontrolünü yapmaya gideceğim, daha kolay bir değerlendirme için sizlerden bu sefer soru cevap tarzında bir değerlendirme bekliyorum.

1. Kovan giriş deliklerini 2 den 1 e indirmeli miyim?
2. Şurupluğun yeri doğru mu? Duvarın (8 numaralı çıtanın) sağında mı olmalıydı?
3. Şurup vermeye devam etmeli miyim?
4. 8 numaralı çıtayı 7 nin sağına alıp sağdaki bölücüyü kaldırsam ne olur?
5. Aktardığım petekler arasındaki boşluğu 0,6 mm lik çıtalarla kapatıp plastik örtüyü kaldırmayı planlıyorum, sizce bu düşünce doğru mu? (bknz aşağıdaki link)

https://drive.google.com/file/d/1IIg7ppxXOuP4WqsIVmJRVwHH6MNs7JfT/view?usp=sharing

Umarım cevaplarınızla herkes için faydalı bir konu haline gelir. İyi forumlar dilerim.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2018, 22:09:26 »
ilk gün:

1.hafta kontrol planı

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2018, 22:43:35 »
1 uçma deliği yeterli olmalı.

Şerbetliğin yeri için tarlacı arılar şurubu taşırlar, şerbet taşıyan arıların yavru bakan arıların üzerinden geçip kovan içi karışılık olmaması için yavru gelişimi şerbetliğin tersinde olmalı.

Ana bal özü akımı olmadığından şurup verebilirsiniz.

Koyacağınız 6 mm kalınlığındaki çıta uygundur.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2018, 21:34:39 »
1 uçma deliği yeterli olmalı.

Şerbetliğin yeri için tarlacı arılar şurubu taşırlar, şerbet taşıyan arıların yavru bakan arıların üzerinden geçip kovan içi karışılık olmaması için yavru gelişimi şerbetliğin tersinde olmalı.

Ana bal özü akımı olmadığından şurup verebilirsiniz.

Koyacağınız 6 mm kalınlığındaki çıta uygundur.

Vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim, yanıt alma konusunda tam umutlarımı yitirmek üzereyken ... :)

Alıntı
Şerbetliğin yeri için tarlacı arılar şurubu taşırlar, şerbet taşıyan arıların yavru bakan arıların üzerinden geçip kovan içi karışılık olmaması için yavru gelişimi şerbetliğin tersinde olmalı." 

Bu cümlenizi tam anlayamadım çizime göre sağ tarafamı yerleştirmeliydim?

İlk kontrolden sonra planımın kovana uygulanmış hali hemen alttaki ilk fotoda ve şerbetliğin yeni yeri artık solda değil sağ tarafa alındı.

Bu arada yerleştirdiğim 1 numaralı boş çıtanın petek örme işleminin %60 ı bir haftada tamamlanmıştı, (erkek arı hücreli) diğerleri henüz boştu.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2018, 22:18:56 »
aktarımdan 1 hafta sonra 1.top barın görünümü

bu da videosu

https://www.youtube.com/watch?v=lX-R7lK33cc

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 10, 2018, 13:29:44 »
Merhabalar,

4.Kontrol-05.05.2018 (kovan aktarımından 27 gün sonra)

Kovandaki petek örme faaliyeti durduğu için ve arıların gelişimi bal akımına yetişebilecek kadar (20 petek olacak kadar) hızlı olmadığı için bu sene bal almayı düşünmek yerine koloniyi diğer sezona güçlü bir şekilde hazırlamaya ve kovanı ikiye bölerek destek kolonisi oluşturmaya karar verdim.

Yeni bölünen tarafa (sağ) ana arısız 1 adet ballı-polenli petek, 1 adette Günlük yumurtalı ve açık/kapalı yavrulu petek yerleştirdim. Bir hafta boyunca beslenmeleri içinde 1 litre 1/1 şurup desteği sağladım. Tarlacı arıların her iki bölüme dengeli dağılımını sağlamak için kovanı 30 cm sol tarafa kaydırdım.

Eski bölmenin olduğu tarafta ana arının olduğundan emin oldum ve her hangi bir değişiklik yapmadım. mevcut durum aşağıdaki şekilde görülebilir.

Yaptığım uygulamanın yerinde olup olmadığını paylaşırsanız memnun olurum. İyi forumlar dilerim.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2018, 19:13:39 »
Vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim, yanıt alma konusunda tam umutlarımı yitirmek üzereyken ... :)

Bu cümlenizi tam anlayamadım çizime göre sağ tarafamı yerleştirmeliydim?

İlk kontrolden sonra planımın kovana uygulanmış hali hemen alttaki ilk fotoda ve şerbetliğin yeni yeri artık solda değil sağ tarafa alındı.

Bu arada yerleştirdiğim 1 numaralı boş çıtanın petek örme işleminin %60 ı bir haftada tamamlanmıştı, (erkek arı hücreli) diğerleri henüz boştu.

Maşallah kovan çok güzel olmuş
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #10 : Mayıs 11, 2018, 10:32:49 »
konuyu takip ediyorum tecrübeleriniz önemli bizim

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 11, 2018, 11:47:52 »
Maşallah kovan çok güzel olmuş

Teşekkür ederim.

konuyu takip ediyorum tecrübeleriniz önemli bizim

Gürkan Yeniçeri olmasa sanırım hiç böyle bir işe girişemezdim. Onun yazılarıyla yol aldım diyebilirim.

Kendisi buralarda değil sanırım artık ama yarı yolda kalmamak için değerlendirmeleriniz çok önemli benim için.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2018, 13:00:43 »
Merhaba,

üstten çıtalı kovanları ben dahil forumda deneyen arkadaşlarımız oldu.

Kendi fikrimi uğraşmaya değmez olarak belirtebilirim.

Bence kovanı yönetmesi zor.Kontrol etmek için biraz yatırınca petek çok çabuk kırılabiliyor.

Çıtayı yerine koyduğunuzda kırılan petek yan peteğe yaslanıp bir daha çıkmaz duruma geliyor.

En azından üst çıtaların kenarlarına yan çıtalar çakıp bir derecede olsa petek kırılmalarınin önüne geçmenizi önerebilirim.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2018, 13:47:00 »
Merhaba,

üstten çıtalı kovanları ben dahil forumda deneyen arkadaşlarımız oldu.

Kendi fikrimi uğraşmaya değmez olarak belirtebilirim.

Bence kovanı yönetmesi zor.Kontrol etmek için biraz yatırınca petek çok çabuk kırılabiliyor.

Çıtayı yerine koyduğunuzda kırılan petek yan peteğe yaslanıp bir daha çıkmaz duruma geliyor.

En azından üst çıtaların kenarlarına yan çıtalar çakıp bir derecede olsa petek kırılmalarınin önüne geçmenizi önerebilirim.

Haklısınız biraz dikkatli davranmak gerekiyor; o yüzden kovanlara çok müdahale etmiyorum. Her kontrolde yeni örülen petekler çapraz olarak örülmüş mü örülmemiş mi onu kontrol ediyorum ve petekleri detaylı kontrol etmem gerektiğinde (günlük yumurta) taşınabilir bir petek gözlem aleti yaptık ona yerleştirip peteğin arkasına ve önüne eğip bükmeden bakabiliyorum. Uygun bir zamanda bu aletin fotoğrafını ekleyeceğim.

Çevrimdışı cemaltatli

• Boş Petek
« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2018, 17:42:37 »
Değerli forum üyeleri Merhabalar,

Özet:

https://www.youtube.com/watch?v=FVQ1et2OR50

Bu videodaki işlemleri yaparak langstroth kovandaki 8 çıtayı arılarıyla beraber, kendi yatay üstten çıtalı kovanıma eski kovandaki sıra ve yönde aktardım. Aktardığım çıtaların genişlikleri peteğin sağ ve solundaki 0,6 mm lik kulakları kırdığım için 2,5 cm ye düştü. Bende çıtalar arasındaki boşluğu, çıtaları kovana yerleştirdikten sonra 1,2 cm olacak şekilde ayarladım. 8 adet çıta arasındaki 1,2 cm lik açıklıklardan arıların çıkmasını engellemek için bu 8 çıtanın üzerini plastik bez ile örttüm.  Torku şeker pancarı şekeri ve 100 gr ısırgan otu ile şerbet hazırlayıp 2 adet 1 er litre kavanoz ile kovana yerleştirdim. Ortada bulunan 3 adet giriş deliklerinin 2 sini kullanıma açtım. En sondaki peteği duvar olarak kabul edip diğer peteklerle arasına 4 adet boş çıta yerleştirdim ve bölme tahtası ile kovanın boş kalan tarafına arıların geçişini engelledim. Kovanın giriş deliğini kışın güneşin doğduğu yöne ayarladım. Kovanın bulunduğu yerde gece sıcaklıkları 9-12 derece civarında.

Değerlendirme isteği:

Yaptığım uygulamaları gösteren çizimi kovanın boyuna kesiti üzerinden aşağıdaki linke ekledim. Bu çizim üzerinden yaptığım işlemleri değerlendirip hatalarımın neler olduğunu söyleyebilir misiniz? İyi forumlar dilerim.

https://drive.google.com/file/d/1YzxMPQNSE2xo9umVFJa8de0GSf6lWOFN/view?usp=sharing
NBC

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi