Gönderen Konu: ana arı yumurtlamayı bu zamanda keser mi  (Okunma sayısı 342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakyilmaz

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 4
ana arı yumurtlamayı bu zamanda keser mi
« : Mayıs 16, 2018, 16:19:57 »
Dün arılara kontrole gittiğimde 2 kovanda hiç yumurta görmedim. Ancak kapalı gözler vardı. anayı göremedim. 2-3 çerçevede 2 yüzde de bol polen-arı ekmeği doluydu. 1 kovanda ise 30'a yakın çıkmaya yakın ana memesi vardı. Hatta bir tanesi memeden çıkmak üzereydi. Acaba ana mı yok oldu veya ana yumurtlamayı kesti mi. Bu tip bir şey olabilir mi?
Anaları görmediğim için çıkan anaları ve gözüme güzel gözüken memeleri iki kovana 2-3 adet dağıttım. Doğrumu yaptım bilmiyorum ama yanlışsa sanırım oğulum olacak gibi.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: ana arı yumurtlamayı bu zamanda keser mi
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2018, 18:36:07 »
Ana arı dönem dönem yumurtayı kesebilir.Tabi kontrolünde anayı görmelisin.Anayı göremediğin  kovan'da ana arı memesi var'mı?Belki kovan oğul vermiş yeni çıkan ana çiftleşme uçuşuna çıkıp geri dönememiş olabilir,varsayımlar üzerinden gitmemek için ana arının kovanda olup olmadığından emin olun.
Diğer kovan'da birden çok ana memesi oğul'a meyil ettiği anlamına geliyor.O kovanda anayı gördünüz'mü?(Düşük ihtimal)Memeler kapandığı an ana arı ile birlikte ilk oğul çıkar.Kovan'da bir meme bırakın.diğer kovan'a bir meme koyun.Oğul'a meyil eden kovanlarda iki meme bıraktığımda ağaçtan oğul aldığım oldu.