Gönderen Konu: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?  (Okunma sayısı 3207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 100-200
Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« : Mayıs 19, 2018, 18:20:57 »
Merhaba,

Foruma üye olduğumdan beri çok mesaj atmasam da olabildiğince okuyup bilgilenmeye çalışıyorum. Daha önceden yazmıştım 2-3 kovanla başlayacağım diye. Nisan 20-25 arası kovanlarıma kavuştum. Beykozda ki müstakil bahçeme arılarımı koydum. Bazı sorularım olacak. Fikir verebileceklere şimdiden teşekkür ederim.

3 kovandan 1 tanesini İsmek kursunda tanıştığım birinden aldım. 9 çerçeve arılıydı ham petek ekleyip sıfır almış olduğum kovana aktarma işlemini gerçekleştirdikten sonra teslim aldım. Aradan yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra 2 Mayıs tarihinde aldığım kişinin tavsiyesiyle kat ilavesi yaptım. Yalnız bana kat işleminde 2 ve 9. çerçeveyi ve ortadan 2 tane daha yavrulu çerçeveyi üst kata koyup orta tarafta birleştirmemi sağına ve soluna 3'er tane ham petek koymamı söyledi. Kuluçkalık içinde 2 ve 9 'un yerine ham 4 ve 7 ye'de ham petek vermemi söyledi bende aynen dediği şekilde yaptım. Yalnız aradan geçen zamanda 12-13 Mayıs'a kadar bekledim. Üst tarafta neredeyse hiç kabarmamış petekler alt tarafta ise çok az kabarmış petekleri gördüm. Burada haziran başı gibi kestaneyle birlikte bal akımı başlıyor. Elimde hiç kabarmış petek olmadığından ham petekleri kabartmak zorundayım. Sonra arıları temin ettiğim kişiye bir miktar besleme yapsam bal depolamadan kabartma işlemi için uygun olurmu dedim oda birkaç defa yapabilirsin dedi. Bende 6 günlük süreçte 2-3 defa besleme yaptım. Normalde 1 e 1 idi. Sonradan öğrendiğim kabartma için 1'e 1.5 verilmesi gerekliymiş. Bende perşembe günü 1 e 1.5 verdim. Ama tabi değişen bir şey olmadı. Bende burada okuduğum kadarıyla dün üst kattan 4 tane ham peteği(sağ-sol 2'şer tane) aldım koloni gücü iyice bölünmesin diye.

Diğer 2 kovanı ise burada bulunduğum mahalleden birinden aldım. Arılarını şilede ormanda tutuyor. Kovanın ikisinide 6 çerçeve arılı+ kuluçka şeklinde aldım. Alırken çok içime sinmemişti şuan olsa asla almazdım. Ben aynı zamanda danışıp sorabileceğim yakınımda birisini de arıyordum çevremden o yüzden çok içime sinmeden aldım.

Nisanın 22-23 gibi bahçeme koydum bu 2 kovanıda. Beslemesini de 1 e 1 olmak üzere 2-3 günde bir yaptım. Arılar bir türlü gelişmedi. Kovanlardan birinde yaptığım kontrollerde ne anayı görebildim ne günlük yumurta. Adamla konuşup ana arı kontrolü yapıp yapmadığını sordum. Meğerse yapmamış. Ana arı yoksa değiştiririz dedi. Araya yağmurlu hava ayrıca yoğunluk girdi belki o kovanı 7-10 gün kovanı açıp detaylı kontrol yapamadım.Adamda gelip bakamadı.  Sonradan gelip kontrol etti yeni ana çıkmış ama arada geçen zaman kaybı çok fazla. Kestaneye yetişir çok güzel yumurta atıyor filan dedi. Büyüğüm olduğundan pek ses etmedim.

O kovanı geçtim diğer kovanda neredeyse hiç gelişmedi 6 çerçeveydi. 7 çerçeve bilemedin 7.5 ancak oldu. İlk sattığı zamanda 10 çerçeveli ama 3-4 petek hamdı içinde yeni koymuştu. Şuan bile 2 çerçevesi ham olarak duruyor. 2 si kabarmıştır. Ama ana boş gözlere yumurta çok atmıyor o kadar baktım çok verimsiz geldi. Benim için biraz üzücü oldu pişman oldum.

Sorularıma gelecek olursam;

1. İlave vermiş olduğum kovan'a şerbetlemeyi keseyim mi yoksa biraz daha petekler kabarıncaya kadar 1'e 1.5 olacak şekilde 2-3 defa daha besleme yapabilir miyim ? Arıların şerbeti depolamadan kestane balına yetişip elimdeki en güçlü kovandan bahtımda ne varsa almak istiyorum.

2. Yaklaşık 7-7.5 arılı dediğim kovanlardan bal olarak beklentimi tamamen kesmeli miyim yoksa kovan başı 2-3 kiloda olsa kestane balı alabilir miyim?

3. Forumda okuduğum kadarıyla zayıf kovanlardan bal alacak durum yoksa her 2 kovandan 1'er çerçeve arıyı sadece silkeleme yaparak (5-10 haziran'a tarlacı olmuş olurlar) Kattaki kovana tarlacı adayı vermem uygun olur mu?

4. Ana ızgarası aldım. Avantajlarını ve dezavantajlarını baya okudum forumda. Direk çitasız kullanmak birçok yönden sıkıntı yaratıyor deniliyor. Sizlerin tavsiyesini duymak isterim. Kestaneye 10-15 gün kaldı.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
Ynt: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2018, 21:24:21 »
Kovanlarınız yan yana ise kestane çiçek açtığında  kat attığınız kovanı ortalayıp diğer 2 kovanı yerinden kaldırıp tarlacıları katlı kovanda toplarsınız güzel bal alırsınız.
Kuluçkayı 8 çerçeve + bölme tahtası
Ballığı 9 çerçeve olarak ayarlayın.Ana arı ızgarasını vakit kaybetmeden koyun.8 gün sonra ballıkta meme kontrolü yapın
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Rakım: 350
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2018, 21:26:03 »
Ana arıyıda ızgara koymadan kuluçkaya indirmeyi unutmayın
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2018, 21:43:47 »
Ballığa alttan 2 yavrulu çerçeve aldınız tamam.

2 ve 9 alınması yanlış, arı güçlü ise oraya ham petek konur ama havanın uygun olması gerekir

Ballığa aldığınız yavrulu çerçeve yanına altta uygunsa ballı 1 çerçeve diğer yanına kabarmış çerçeve yeterliydi.

Ballığa koyduğunuz yanlardaki 3 er ham petekli çerçeve kovan iç sıcaklığını zorlaştırmış. gelişimi durdurmuş.

4 ve 7 ye ham petek koyarak yavrulu alanı bölmüşsünüz bu da hata, ham petek son yavrulu çerçeve yanına konulur.

Demek ki kovanınız orta güçteymiş: yaptığınız bu uygulamayla gelişim hızını kesmişsiniz.

1 / 1.5 şerbet erken bahar aylarında güçlü arıya verilecek şerbetti bugünlerde çok daha sulu şerbet verip petek kabarttırabilirsiniz.

Kovanlarda varrao ve hastaayılık kontrolu yaptıktan sonra zayıf arıdan güçlü arıya destek yaparak bal alabilirsiniz.

Veya

6 - 9 uygulaması yaparak bal alabilirsiniz.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2018, 22:16:56 »
Sayın izzet6786 ve Murat Akın hocam cevaplar için teşekkürler.

Kat verdiğim kovandan beklentilerim var hala. Kovanlarım arasında yaklaşık 1 er metre var. Dediğiniz gibi günlük 40-50 cm çekerek kovanı ortalasam ve iyice bitiştirsem sonra bal akımı başlayınca güçsüz kovanları 1 metre kenarlara alırsam güçsüzlerin tarlacılarını kat verdiğim kovana çekmiş olurum. Eli dolu gelen tarlacılar kovanda kabul görüyormuş öğrendiğim kadarıyla.

Bu daha mantıklı bir hareket olur değil mi güçsüzlerden bal beklemek yerine ?

Birde merak ettiğim güçsüzlerden 1'er çita alıp ballığa silkelesem genç arılar öldürülür mü ?

Murat hocam evet ben zaten çok acemiyim hala öğrenmeye çalışıyorum.

Arılarda sürekli sokuyor parmaklarım bile şişti ama yılmadan devam inşallah.

Bu arada tek kovanı aldığım kişi gayet iyi, dürüst birisi. Ama demekki oda tam bilemedi gelişimin duracağını. Zararın neresinden dönsek kardır.

1 e 1.5 luk şurubu ne kadar seyreltmeliyim ? 1e 1 mi yoksa daha da seyrek mi ? Bir an önce kabarttırmak lazım.

Ana arı ızgarasını hala koymadım. Bu çitayı nasıl yapacağımı bilemedim. Çitasız koymamak gerek değil mi ?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2018, 23:37:09 »
Bütün kovanların kokuları farklı olduğundan arılarının üzerindeki kokuda kovan kokusuyla aynıdır.
Eğer arı silkerseniz öldürülmesi kaçınılmazdır.

Size sıkıntı olmasın 1e 1 verseniz de olur, daha sulu verseniz de.

10 x 25 mm kesit ölçüsündeki çıtaları çepeçevre ana ızgarasına çakınız.

Burada amaç ballığı 1 cm yukarı kaldırıp çerçeve altında boşluk bırakmak.

Kovanınız standart ölçüde ise( arka 1 tane 435 mm, 2 yan 2 tane 455 mm, ön erkek arı çıkışı olacağından 2 tane 210 mm olacak şekilde hazırlayıp çakınız.
Benzetme: Bu çıtalar arazi üzerinde bahçe duvarı gibi oluyor.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2018, 00:59:04 »
Murat hocam teşekkür ederim. Ana ızgara için çita ayarlamam lazım.

Birde 6' ya 9 luk sistemi gene açıp okuyayım kafama yatarsa bununla birlikte İzzet bey'in dediği tarlacıları şaşırtıp güçlü kovana toplamaya çalışıcam. Bal verimini daha fazla arttırabilirim inşallah.

Diğerlerinin tarlacıları da büyük oranda azalacağından onlara şurupla destekleme yaparım en kötü.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 32 kovan
« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2018, 03:46:00 »
Murat hocam teşekkür ederim. Ana ızgara için çita ayarlamam lazım.

Birde 6' ya 9 luk sistemi gene açıp okuyayım kafama yatarsa bununla birlikte İzzet bey'in dediği tarlacıları şaşırtıp güçlü kovana toplamaya çalışıcam. Bal verimini daha fazla arttırabilirim inşallah.

Diğerlerinin tarlacıları da büyük oranda azalacağından onlara şurupla destekleme yaparım en kötü.

Yabancı kovandan gelen tarlacılar kovanın anasını kesebilir.

Eldeki bulgurdan da olma.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #8 : Mayıs 20, 2018, 10:59:51 »
merhaba beykozlu, yazılarından anladığım kadarıyla sizde bal yeme hastalığı var gibi,
daha ilk seneden bu heves arıyı sevme  anlama gözlemleme hevesi olmalı, kendinizi bir stajyer olarak görün, bala gelince ,hasat zamanı 3 kovanın kenar çerçevelerini alsanız,6 çerçeve eder onunla yetinirsiniz, afiyet olsun,arıcılık hayatınızda başarılar dilerim.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2018, 23:24:39 »
merhaba beykozlu, yazılarından anladığım kadarıyla sizde bal yeme hastalığı var gibi,
daha ilk seneden bu heves arıyı sevme  anlama gözlemleme hevesi olmalı, kendinizi bir stajyer olarak görün, bala gelince ,hasat zamanı 3 kovanın kenar çerçevelerini alsanız,6 çerçeve eder onunla yetinirsiniz, afiyet olsun,arıcılık hayatınızda başarılar dilerim.

Mesajınız için teşekkür ederim. Gerçekten elimden geldiğince birşeyler okuyup denemek istiyorum. Ama birşeyleri başarmak içinde emek vermenin gerektiği bilincindeyim.

2 kovanımda biraz moral bozukluğu oldu. Tek kovanıma bel bağladım. Bahtımıza ne çıkarsa artık.

Kovanlarda çerçeve kontrolü yaparken bile birçok arının saldırısına uğrayıp kapattığım oluyor. Ama yinede yılmak yok  :)

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 20, 2018, 23:34:00 »
Bu arada çok bilgim yok ama aldığım yeni kovan ana ızgarasına uygun biçimde yani ballığı koyduğumda kendiliğinden yaklaşık 1'er cm kuluçka ve ballıktaki çerçeveler ile boşluk kalıyor. Bende ana ızgarasını koydum. Çita çakmaya gerek kalmadı sanırım.

Yarında inşallah ballığa erkek arı çıkışı için göz kararı matkap ucuyla delik açıcam.

Bu arada 2 mayısta verilmiş 10 ham petekten 4 tanesini almıştım. Bugün kontrol ettiğinde kuluçkalıktaki 4 ve 7 numara kabartılmış. 2 ve 9 numara daha kabartılması lazım. Ballıktaki 2 tanesininde yarıdan fazlası kabartılmış bitmek üzere.

Bu arada ana ızgarayı vermeden önce çerçevelere bakıp anayı bulmaya çalışırken çok fazla bakamadım. Çok arı saldırısı oluyor. Yarın tekrar bakıp ballıktaysa aşağı indirmem gerekli.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2018, 00:18:24 »
Ana ızgarası hem altında hem üstünde 1 cm boşluk olacak.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2018, 01:39:35 »
Ana ızgarası hem altında hem üstünde 1 cm boşluk olacak.
Evet kontrol ettim hem alttan hem üstten 1 cm boşluk var çerçeveler değmiyor arılar rahatça geçiş yapıyorlar Murat hocam. 

Gelişmeleri tekrar yazıcam. Yarın inşallah ballığa delik açıcam.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2018, 08:42:29 »
Evet kontrol ettim hem alttan hem üstten 1 cm boşluk var çerçeveler değmiyor arılar rahatça geçiş yapıyorlar Murat hocam. 

Gelişmeleri tekrar yazıcam. Yarın inşallah ballığa delik açıcam.

Kendinden çerçeveli plastik ana arı ızgaraları var ben onlardan kullanıyorum altında tırnakları var çerçeveye yapışmaması için ustunde de yeterli boşluk var çerçeveler üstten oturmaması için
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Murat İlhan

• Ana Arı
  • Yer: Karacabey, Bandırma
  • Murat İLHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 100
« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2018, 10:01:46 »
Almanya'da arıcılık yapanlara ait videolarda ana arı ızgarası hem alt hem üst çerçevelere değiyor.
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!