Gönderen Konu: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?  (Okunma sayısı 3205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 100-200
Ynt: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« Yanıtla #30 : Haziran 12, 2018, 23:58:44 »
Teşekkür ederim. O zaman ızgarayı koyayım.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #31 : Haziran 16, 2018, 21:12:13 »
Öncelikle tüm abilerimin ve kardeşlerimin ramazan bayramı mübarek olsun.

Benim birleştirme işleminden bir gün sonra gazete kağıdını aldım. Herhangi bir şekilde birbirini kırma durumuna rastlamadım. Belki çok çok azdır ben görmedim.

Normalde anayı bulup ızgarayı koyacaktım ama bulamadığım için yine koyamadım ızgarayı.

Bugünkü yaptığım detaylı ballık ve kuluçkalık kontrollerinde kuluçkalıkta 4-5 çerçevede toplamda 15 e yakın ana arı memesi bozdum hatta ilk defa arı sütünün tadına baktım biraz ekşiymiş  ;D

Arılar yine arı memesi yaparlarmı acaba?

Bu arada;

İstanbul için bugüne kadarki kestane balında durumlar nasıl ? Bu sene sezon nasıl geçiyor ?

Dünkü kısa süreli sağanak nektarı yıkamışmıdır bilemiyorum ama pazartesiye kadarki yağışlar kestaneyi biterecek sanıyorum.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #32 : Haziran 16, 2018, 21:56:29 »
Arkadaşlar bir soru daha sorucam. Çok kafama takıldı.

Diğer mayıs başı gibi kat atmış olduğum kovandaki ballıkta 3 çerçevede tam dolu olmasada sırlanmamış bal vardı. Diğer bal konmamış kabartılmış peteklerle ballığın tam ortasındaydı. Ben ısı kaybı olmasın diye 2 gün önce çerçeveleri ballığın yan tarafına yasladım.

Bugün kontrolümde çerçevelerdeki balın sanki %30-40 arası azalmış olduğunu gördüm. Nektar akımında çerçevelerin dahada dolmuş olmasını beklerken gözüme gözüken bu azalmanın nedeni çerçeveleri kovan yanına yaslamam olabilir mi ?

Tekrar iyi bayramlar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #33 : Haziran 16, 2018, 22:07:06 »

Bugünkü yaptığım detaylı ballık ve kuluçkalık kontrollerinde kuluçkalıkta 4-5 çerçevede toplamda 15 e yakın ana arı memesi bozdum

Kovanda ana arı olmadığını bilmeden ana memelerini bozmanız yanlış.

Yumurta olmadan yeni ana memesini nasıl yapacaklar ki?

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #34 : Haziran 16, 2018, 22:50:02 »
Kovanda ana arı olmadığını bilmeden ana memelerini bozmanız yanlış.

Yumurta olmadan yeni ana memesini nasıl yapacaklar ki?

Murat hocam,

4 gün önce yaptığım kovan birleştirme işleminde ballığa koyduğum çerçevelerde ana arısını görememiştim ama 1-2 günlük yumurta vardı.

Eğer birleştirme sonrasında anayı kesmedilerse ana vardır diye düşünüyorum. Ama bugün günlük yumurta kontrolü yapmadım. Ballık ve kuluçka arasında bazı çerçeveleri değiştirip memeleri bozmuştum.

Arılar tekrar ana memesi yaparmı diye sorarken bozduktan sonra sık sık meme yapmaya meyil ederler mi anlamında sormuştum.

Murat hocam,

Hazır sizi yakalamışken sorularıma cevap verirseniz çok memnun olurum. Bayramınız mübarek olsun.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #35 : Haziran 17, 2018, 14:00:20 »

Diğer mayıs başı gibi kat atmış olduğum kovandaki ballıkta 3 çerçevede tam dolu olmasada sırlanmamış bal vardı. Diğer bal konmamış kabartılmış peteklerle ballığın tam ortasındaydı. Ben ısı kaybı olmasın diye 2 gün önce çerçeveleri ballığın yan tarafına yasladım.

Bugün kontrolümde çerçevelerdeki balın sanki %30-40 arası azalmış olduğunu gördüm. Nektar akımında çerçevelerin dahada dolmuş olmasını beklerken gözüme gözüken bu azalmanın nedeni çerçeveleri kovan yanına yaslamam olabilir mi ?

Tekrar iyi bayramlar.
Kovan birleştirdiğinde normal bir durum açık balı kuluçkaya veya 1.ballığa çeker arılar.3-5 sonra o çerçevelere bal çekildiğini göreceksin.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #36 : Haziran 17, 2018, 14:11:30 »
Öncelikle tüm abilerimin ve kardeşlerimin ramazan bayramı mübarek olsun.

Benim birleştirme işleminden bir gün sonra gazete kağıdını aldım. Herhangi bir şekilde birbirini kırma durumuna rastlamadım. Belki çok çok azdır ben görmedim.

Normalde anayı bulup ızgarayı koyacaktım ama bulamadığım için yine koyamadım ızgarayı.

Bugünkü yaptığım detaylı ballık ve kuluçkalık kontrollerinde kuluçkalıkta 4-5 çerçevede toplamda 15 e yakın ana arı memesi bozdum hatta ilk defa arı sütünün tadına baktım biraz ekşiymiş  ;D

Bu arada;

İstanbul için bugüne kadarki kestane balında durumlar nasıl ? Bu sene sezon nasıl geçiyor ?

Dünkü kısa süreli sağanak nektarı yıkamışmıdır bilemiyorum ama pazartesiye kadarki yağışlar kestaneyi biterecek sanıyorum.
Buradaki hatan ana arı ızgarasını koymamış olman ana arı yumurtlamak için ballığa çıkmıştır.Ballıkdaki arılar ananın kokusuna alışamadıklarından ana arıyı öldürmüşlerdir.Dikkatli ana kontrolü günlük yumurta kontrolü yapın.Memeleri emin olana kadar koparmayın.Bu zamanda kovanlarda yoğun kestane kokusu olur tüm kovanlar aynı kokar arılar birbirine vurmaz ama ana arının kendine has bir kokusu vardır.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Haziran 17, 2018, 14:14:16 »

Tekrar iyi bayramlar.

Arilar uzaktakini yakına çekerler. Yani hem koruyamayacaği alanda yağma olmasin diye hem de yavrulu alana yakın yere taşıyıp ihtiyaç halinde kullanmak için.

Yani pazardan domatesi aldın haftalık, önce eve getirip sonra buzdolabina koyuyorsun. Öyle bişey işte

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #38 : Haziran 17, 2018, 15:26:58 »
Murat hocam,

4 gün önce yaptığım kovan birleştirme işleminde ballığa koyduğum çerçevelerde ana arısını görememiştim ama 1-2 günlük yumurta vardı.

Eğer birleştirme sonrasında anayı kesmedilerse ana vardır diye düşünüyorum. Ama bugün günlük yumurta kontrolü yapmadım. Ballık ve kuluçka arasında bazı çerçeveleri değiştirip memeleri bozmuştum.

Arılar tekrar ana memesi yaparmı diye sorarken bozduktan sonra sık sık meme yapmaya meyil ederler mi anlamında sormuştum.

Birleştirme sonrası günlük yumurta varsa ana arı yoktur denilemez.

Eğer günlük yumurta yoksa ana arıda yoktur.

Kovanda ana arı var ama ve ana arıda sorun varsa oğula niyetlenmiş demektir, memeleri bozmuş olsanız bile bir kaç kere daha ana memesi yapacaktır.

Şurası da aldatıcı olur ana arı vardır yumurta yoktur ve ana memesi vardır.

Bu durumda oğula niyetlenmiş ana arının uçabilmek için zayıflama sürecidir.

Veya oğula çıkmış siz görmemişsinizdir, kovanda ana arı vardır ama yumurta yoktur ama dölsüz taze anarıdır.

Ne çok çeşitli cevap oldu: bakın bakalım sizin kovandaki duruma hangisi uyuyor.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #39 : Haziran 18, 2018, 14:21:08 »
Kovan birleştirdiğinde normal bir durum açık balı kuluçkaya veya 1.ballığa çeker arılar.3-5 sonra o çerçevelere bal çekildiğini göreceksin.

İzzet bey dediğim durum birleştirmiş olduğum kovanda değilde mayıs başında kat vermiş olduğum kovanda gözlemledim. Ama bugün zaman bulabilirsem hava durumuna göre genel bir kontrol yapıcam.

Diğer kovana gelicek olursak, birleştirmeyi şu şekilde yaptım. Ballık olarak üstüne aktaracağım kovanın anasını ellemedim zatende bulamamıştım anayı ama günlük yumurta vardı.

Hemen yanındaki kovanda kuluçkalıkta anayı buldum 3 çerçeveyle beraber bu anayı değiştiriceğimden 2-3 metre uzaktaki boş kovana koydum.

Ardından gül suyu sıkarak anasını almış olduğum kovanın üstüne gazete kağıdını serip ballığı koydum. Ve diğer kovandaki 9 çerçeveyi ballığa yerleştirdim. Yani ana ballıkta kaldı. 1-2 gün sonra anayı bulup ızgarayı koyup anayı kuluçkalığa almaktı amacım. Ama şimdi ana ölü mü sağ mı bilmiyorum bugün meme ve günlük yumurtaya bakıcam.

Birde bu kovan oğula meyletmişse benim iki kovanı birleştirmem çok anlamsız oldu o duruma üzülüyorum. Hele birde yokken gidip bahçe dışında bir yerlere konarsa üzülürüm.

Zamanını ayırıp cevap yazan herkese teşekkür ederim. Bizim gibi acemi arıcılar yakınında danışacakları iyi bir arıcı olmayınca zorlanıyorlar.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #40 : Haziran 18, 2018, 22:22:56 »
Bugün arılara bakım yapacaktım ama kayınvalidem aradı. Kardeşinin bahçelerine bir tane oğul arısı gelmiş. Yakınlarındada hiç arıcılıkla uğraşan kimse yokmuş.

Bende ilk oğul arımı almış oldum ;D

Yakınlarında arıcı olmadığı için belkide 1 km veya daha uzak bir yerden gelmiştir diye düşünüyorum.

Belki anasıda gençtir. Burada ne kadarlık bir arı var kaç çerçeveye arı tam basar kestiremedim. Belki 2. Oğuldur diye düşündüm. Fotoğrafta uzaktan azmış gibi ama tek sıra dizilmemişler. Üst üste belki 4-5 sıra olup yayılmışlar.

Kovanın içerisine 3 tane ham petek koydum. Ham peteklerede bir miktar şerbet sürüp aktardım. Akşam ezanına kadar bekleyip kovanı kapatıp arılığıma getirdim.

Bu arada bendekide ne cesaretse arılıktaki yerine koyduktan sonra usulca kovan kapağını açıp bakıverdim. Çerçeveler kaymıştı arabada getirirken onları düzeltip kapattım. Bu arada yine salkım olmuş gibilerdi.

Yarın için bu kovana çalışmasını hızlandırabileceğim ne yapabilirim ?

Elimde kabarmış petek yok ama belki kattaki kovandan bal koyulmamış 1 tane kabarmış petek verebilirim.

Ne önerirsiniz ?

Bu arada arılar fotodaki ağaca konmuş. Kayınvalidemin kardeşi arıları sandığa aktarmış. Ama sanırım sandığı beğenmemişler. Hemen çıkıp önünde oluk şeklinde birikmişler. Belkide bugün kovana almasam tamamen çıkıp başka bir yere gidecekti.

Çevrimdışı mehmet tekin uşak

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: uşak
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 24
  • Rakım: 850
« Yanıtla #41 : Haziran 18, 2018, 22:36:57 »
Bir ballı polenli birde açık kapılı yavrulu petek verin, besleme yapın yoksa kovanı terk edebilir.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Haziran 19, 2018, 11:20:31 »
Bir ballı polenli birde açık kapılı yavrulu petek verin, besleme yapın yoksa kovanı terk edebilir.

kek ve su vermeyi unutmayınız.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #43 : Haziran 19, 2018, 21:38:55 »
Oğul almış olduğum kovana 1 tane kabarmış petek 1 tanede ballı polenli açık ve kapalısı olan petek verdim arısız. Ve hem şurupla besleme hemde varosonkek diye bir yerden numunelik varoa keki almıştım onu verdim. Artık top onlarda  :D

Diğer birleştirmiş olduğum kovanı kontrolümde günlük yumurta yada ana göremedim. Sanırım anayı birleştirme sırasında öldürmüşler. O kadarda gül suyu sıkmıştım  ;D

Bende diğer kovanımın kuluçkalığından günlük yumurtalı çerçeve aktarıcaktım. Günlük yumurta göremedim belki kenarlarında vardır ama çok küçük larvalar vardı. 1-2 günlük diyebileceğim.O çerçeveyi alıp kuluçkalığa koydum anasını yapması için.

2-3 gün sonra yine kontrol edicem.

Eğer ana yüksüğü yapmışsa izlemem gereken yol nedir ? 2 tane en beğendiğim memeyimi bırakacağım ?

Kovanın yalancılamasından korkuyorum. Çünkü arı sayısı çok fazla.

Meme yapmışsa yalancı ana durumu olmaz değil mi ?

Çevrimdışı ben194

• Boş Petek
  • Yer: ızmir
  • Kovan Sayısı: 18
« Yanıtla #44 : Haziran 19, 2018, 21:58:39 »
Eldiven ve maskenin temiz olması gerekir...daha önce eldiven yada Maske de iskan arının salgıladığı koku var ise..
Birkaç gün sonra bile arı liga gitiginizde  daha yaklaşırken saldırırlar.  Onun için sık yıkamak akillacadir.  Başlangıçta göz ardı edilebiliyor.....

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi