Gönderen Konu: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?  (Okunma sayısı 3043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 100-200
Ynt: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« Yanıtla #45 : Haziran 21, 2018, 15:05:00 »
Arkadaşlar ben birleştirip katlı hale getirdiğim kovanımın yalancı anaya kaçmasından korkuyorum. 3 çerçeveyle ayırdığım ana vardı ya bu anayı kafeste versem kabul ederlermi acaba.

Birde kafeste verirsem sonuçta kovan içerisine ana kokusu vereceğinden yalancıya kaçmaz diye düşünüyorum.

Tavsiyeniz neler olur ? Bu benim başka kovandan günlük larvalı çerçeveye ana arı memesi yaparsa, bu sırada ana arı kokusu yokluğundan yalancıya kaçabiliyormu kovan ?

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 100-200
Ynt: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« Yanıtla #46 : Haziran 26, 2018, 17:27:01 »
Herkese merhaba,

Katlı kovanıma vermiş olduğum günlük yumurtalı çerçeveye arılar ana memesi yapmamışlar. Tek anayla birleştirmem üzerinden tam 14 gün geçti.

Eğer birleştirdiğim gün yada ertesi günü anayı öldürmüşlürse 13-14 gündür anasız olması lazım. Yaklaşık 5-6 gün önce yumurtalı çerçeveyi vermiştim. Arılar anası yoksa neden meme yapmazlar. Çok kafama takılıyor. Kovanın tamamen sönmesinden korkuyorum.

Yalancıya kaçmışmı diye peteklerede baktım. Peteklerde 3-4 lü yumurta göremedim. Petekler simsiyah eski olduğundan günlük yumurta görmekde zor oluyor yeni peteklere göre. Acaba ben göremiyorum ama anası mı var.

Tavsiyeleriniz nedir ?