Gönderen Konu: Arıcılık konusunda herkes farklı bir kısa tecrübesini anlatsa ne güzel olur?  (Okunma sayısı 15688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
geçtiğimiz yıl ,yem fabrikasında çalışan arkadaşımın, beni arayıp, hammadde deposun tavanında arı salkımının  asılı olduğunu söyledi, bende kalp çarpıntıları  bir heyacan,  arıcı kıyafeti, boş kovan ,kabarmış petek,derametleyip  soluğu arıların yanında aldım, tesadüf arının salkımına kadar uzanan , sabit merdiven  vardı ,zorda olsa onlara ulaşıp arkadaşında yardımıyla önce çuvala sonra kovana ,aldık ortamın müsait olmadığından,çalışan, tarlacıları daha sonra alırım diyerek oradan arılarımın yanına geldim  .Bir süre sonra kovanın ağzını açtım,  fakat birgariplik var, arı sakinleşmiyordu,buda  bana ,tecrübem olmamasına rağmen, anasız olabileceğini aklıma getiriyordu. Arkadaşı aradım oradaki durum ne, diye,bir gurup arının başka biryere toplandığını söyledi ,o zaman ana arı orada ihtimali güçlendi. Bende pilanımı  değiştirip zayıf arıya  katmak için kolları sıvadım, kolanya ,sarımsak ararken biraz zaman kaybettim,arıların yanına geldiğmde,zayıf arı sağında , kat atılmış solunda  idi, bizim anasız, tutmuş yolu katlıya , nereye diyen yok,önüne çıkan yok ,sonuç kırımsız   bir birleştirme.BU ANIMDAN SORU ÇIKTI  üzerlerine silkeleseydim(kokusuz) aynımı olurdu   
(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Oğul arı topluluğu içerisinden anasız olarak bir bölüm arı dediğiniz gibi başka katlı bir koloniye verilirse, hele tok çıkan bir oğul ise, kabul edilmesi ihtimali çok yüksektir.

Ana arısı olmadan başka bir kovana yönelmesinin yanında ilginç olaylar olmuyor değil...

Yine çıkan bir oğul ana arısıyla birlikte başka güçlü bir kovana yüklenirse...

Ana arılı oğul bu şekilde yüklenirse çarpışma kaçınılmaz oluyor...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Mestan BESLER

• MESTAN BESLER
  • Pupa
  • Yer: TOKAT
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
Geçtiğimiz yaz haber geldi arılarımdan biri oğul vermiş ve hemen yanındaki çam ağacına iki gurup halinde konmuş.Biri diğerinin 1/4 ü kadar.Bu durum bana o an iki ana olduğunu düşündürdü.Niyetim tek bir kovana koymak olduğundan ikisinide silkeledim bir kovana.Ama ana arı uçuş tahtasında göz göre göre kovana girmeden dala çıktığını görünce iki ana var diye kalan az miktardaki arının içinden nanayı yakalayarak kibrit kutusuna koyarak geri kalan arılarıda kovana silkeledim ve iş yerine hemen geri döndüm.yaklaşık 5 saat sonra mesayi bitiminde kovanın başına gittiğimmde hala bir huzursuzluk vardı 5 metre kadar ileriye bıraktığım kibrit kutusuna gelip anayı besleyen arıları görünce kovanda ana arının olmadığını anladım.ana arıyı salmadan kibrit kutusunu aralayarak uçuş tahtasına koyduğumda arılarda bir neşe bir neşe görmeye değer bir durumdu.Sanki zil takıp oynuyorlardı.Ana arı beklediği için olacak ilk önce halsiz yavaş haraket eden durumdayken biraz beslenince kendisine gelerek hemen kovana daldı ve kovan hemen sakinledi hala iki gup halinde neden salkım yaptılar anlayamadım.İki ana vardıda kazara hasarmı verdim anlamış değilim.
İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.

Çevrimdışı maucar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ANTALYA - AKSU - KARAÖZ
Herkese Selamlar,
Antalya merkez’ e yakın bölgelerde bu yıl, aşırı yağışlar ve soğuklar olmadı. 12 Ocak 2011 itibariyle arıların kovandan çıkamadıkları gün sayısı tahminime 10 u geçmez. Arıları genel durumu iyi. Çalışmaya devam ediyorlar. Çoğunluk kovanlarda, yumurta ve yavru yok. Bu durumu fırsat bilerek bizler de Varoa ya son darbeyi vurmak için, Vamitrat Va şeritlerini kovan içinde yakmak suretiyle son darbeyi vurmaya çalışıyoruz. Az veya çok dökülenler oluyor.
   Şimdi esas konuya gelmek istiyorum. Aralık ay’ ı içinde, kovanımın birinin altında, yumruk kadar arının toplu olarak bulunduğunu gördüm. (İlk defa) ilk düşüncem, Bu arıların içinde, Ana arının da olabileceği oldu. Acaba arılar bu kovandan, ya da komşu kovanlardan mı çıktığı aklıma geldi. Bunu öğrenmek için, üç beş arıyı, kovanın uçuş deliğinin önüne koydum. Anında telef ettiler. Aynı şekilde komşu kovanlara da yaptım. Hepsi de anında arılara saldırdılar ve öldürdüler. Anladım ki bu arı, bu kovanlara ait değil.
   Bir kutuya arıları alarak içine baktım ve ana arı için de mevcut. Bir çıta (çerçeve) arı alarak, anayı kafesle, koloniye verdim. Diğer arıları da biraz koku ile birleştirdim. Şuana kadar problem yok. Ana sağlam. Tabi arıların geri dönmemesi için uzağa taşıdım.11 Ocak 2011 deki kontrolümde, kapanmış gözler, açık kurtçuklar ve yumurtalar olduğunu gördüm.
   Şimdi Sorum:
1.   Dolu kovana gelip, içeri girememiş olan bu küçük koloni nereden ve niçin gelmiş olabilirler? 
2.   İçeri girebilselerdi neler olurdu?
3.   Bu tür koloni kayıplarını önlemek için ne gibi önlemler almamız gerekir?

Fikirlerinizi yazarsanız memnun olurum.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
Arkadaşım anayı aldığın kovanı kontrol edersen anasının olmadığını görürsün tahminimce.

Şayet o kovanın anası var ve normal yumurtlamaya devam ediyor dersen  ??? >:( :-X üst kurula başvurmanı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Sonbaharda arı terkleri oluşuyor.

İstanbul'daki Karadenizli arıcılar, bu durumu "göç arısı" diye isimlendiriyor. Özellikle sonbahar mevsiminin çok sert olmadığı günlerde rastlanıyor.

2 önemli nedeni var. Birincisi açlık, ikincisi varrova.

Yaşadığı kovan içinde neslini devam ettiremeyeceğini düşünen koloni, son çareyi terkte buluyor.

Mevsimsel şartlar gereği, ilkbahar oğulunda olduğu gibi, doğadaki kovuklara yerleşme şansı yok.

Bu yüzden gözüne kestirdikleri başka kovanlara mülteci olmak istiyorlar.

Zayıf kovana denkgelirse bazen kabul görüyorlar.

Sizin gördüğünüz de başka bir arılıktan kovanı terketmiş kolonidir.

Gelip sizin kovanın altına sığınmış. Muhtemelen önce girmeye çalışmıştır ama içeri kabul görmemiştir.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
Emeklinin sorusu:

Foruma biraz çeşni katmak için bu başlığı açtım.
-Ana arı öter mi?
-Ne zaman, niçin ve nasıl öter?

Şeref Korkmaz’ın cevabı:

Bahar  gelmiş, kovan  değişimi  olmamış, kuluçkalıktaki  petekler  olmuş  simsiyah, koloni  gereken  rahatlık  sağlanmamış  yani  havalandırma  problemi var  ve  nemli  küflü  kuluçkalık.

Bu  kovandaki  ana  arı  öter.    Üç   dört  gün  sonra da   ağaçta  öter.

Bir anı:

Burdur’a bağlı Söğüt kasabasındayız. Arılar anason çiçeğinde. Bir arıcı arkadaş gelip:

“Benin arılıkta arılar kovanın birini terk etmiş. Balı var yavrusu var, niye terk etmiş kovanı acaba, bakabilir miyiz?” Dedi.

“Hayhay!” deyip gittik. Arıcı terk edilen kovanı açtı. Açar açmaz da etrafa ekşi bir koku yayıldı. Arıcı, en deneyimlimiz olan Ahmet amca’ya sordu:

“Ahmet Amca kokarca mı bu?”

Ahmet Amca daha kovanın içine bakmadan:

“Hem de kokarcanın cavırı!”

Kokarca, yavru çürüklüğü demekmiş. Cavır da gâvur demek.

Arılar bazen böyle hastalıklardan dolayı da kovanı terk etmeyi tercih edebiliyor.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
          Temmuz  ayında  kolonilerin  bir  kaçını   böldüm  ve   ana  arı  siparişi  verdim.

Her  sabah  saat  altı  veya  yedi  gibi  arılığa  gider  kolonilerin  önlerini  kontrol  ederim. (Mart  ayından  sonra)

Katlı , ballık  koyduğum  koloninin   önünde ,  otların  üstünde , bir  ana  arı   durur , koloni  ana  arı  yapıp  dışarı  atmış  .

Ana  arıyı  aldım  kafese  koyup  böldüğüm  koloniye  verdim  ve  en  kuvvetli  bu  koloni  oldu.

Küçükde  olsa , güzel  hoş  bir  anı  olarak  kaldı. 

Çevrimdışı maucar

• Günlük Yumurta
  • *
Sayın Savaş Aktaş, arının bulunduğu kovanı kontrol ettim. Ana mevcut idi. Bu durumda Sayın Murat Çakır’ ın belirttiği nedenlerle başka yerden geldiği anlaşılıyor. Sizlere teşekkür ediyorum.  Buradan çıkardığım sonuç, her arıcının kolonilerine çok iyi bakması gerektiği. Aksi halde bir bakıyoruz kovan boş!!!

Çevrimdışı maucar

• Günlük Yumurta
  • *
Arı konusunda ben den yardım alan bir arkadaş, (Antalya-merkez-Güzeloba)  Pazar günü beni aradı. Abı geçen hafta 6-7 çıta alan arımın biri, çalışmayınca açtım baktım, 2 çıta arı kalmış dedi. Ayrıca ekledi: Bu kovana çok seyrek polen getiren arılar var. Fakat onları da kovana sokmuyorlar, öldürüyorlar dedi. Şaşkınlık içinde olduğu anlaşılıyordu. Ben kendisine, kendimce cevap verdim. Bu konularda ki görüşlerinizi bekliyorum. Selamlar

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
iki yıl önce daha yeni arıcılığa başladım  6 tane yeni kovan almıştım ancak arılar hala arıyı satın aldığım kişinin arılığında duruyordu onun yanında çırak gibi çalıştığım için yaylaya çıktığım zaman götürecektim

bu arada kovanların ballıkları evimde balkonda duruyor heves ya güzelce boyadım ettim birde çerçevelere ham petek taktım ballıkların içinde duruyor

bir gün gözüm balkonda ki ballıklara takıldı bir sürü arı etrafında dolaşıyordu merak edip gidip baktım

birde ne göreyim küçük bir oğul çıkmış ve benim 4 üncü katta ki evimin balkonunda bulunan ham petekleri kendisine yuva yapmış

oldukça şaşırmıştım :)

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Sayın abi biz millet olarak alışığız beleşe  :D :D
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı tahirgm66

• Boş Petek
  • Yer: yozgat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
HERKESE SELAM
bugün görev yaptığım köyde bi bahçede arılar oğul vermişti sahibi yoktu dayanamadım bizim öğrencilere sordum kimde kovan var diye öğrencimin biri bizde var dedi ben de getir kovanı oğulu sana veriyim dedim ve oğulu çırptım iki çerçeveli bi oğul   olsun.... o da iyi olur gün gelir

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
Ali bey, güzel bir anektod olduğu kesin ve sizin anlatımınızla daha okunur olmuş.

Arıcıların tamamında (hepimiz buna dahiliz) böyle anormal tavırlar mevcut. Biz farkında olmasak veya kabul etmesekte var.

Zaten normal optimum birisinin arıcılık yapmasını düşünmekte abes olur. Kısacası hepimiz anormaliz.

Şimdi birçoğumuz ben anormal değilim demeye başlar. Zaten bunu dediğiniz an anormallik başlamış demektir.

Bu davranış tarzlarımızı çok ayyuka çıkarmayan ve egolarını kontrol edebilen bazı arıcılarımız aklı-selim sahibi gibi gözükürler içimizde. Hele egosunu hiç kontrol edemeyenler ve yanında da 3-5 gaz veren denk gelen arıcılar ise hemen kendilerini belli ederler... Zaten gaz vericiler otomatik olarak o arkadaşların yanında bitiverirler.

Böyleyiz işte biz arıcılar. Anormaliz ama hiç kabul etmeyiz anormalliğimizi.

Sahip olduğumuz arıları övmek konusunda şirazeyi o kadar çok kaçırırız ki. Bırakalım arkadaşlarımız değerlendirsinler. Ama işin ucunda inceden "$" işleri olduğunda övmek gerekir değil mi?

Ama ben gerçekten anormal değilim :P
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Halim Pehlivanlar

• Pupa
  • Yer: istanbul
    • Halim Pehlivanlar
  • Kovan Sayısı: 42
  • Rakım: 160 metre
      geçen sene beykoz'a dört kovanımı kestane balı için götürdüm. haftada bir iki gidip kontrol ediyordum.
fakat arı bal yapmamıştı en son pazartesi günü baktığmda gene aynı durum kattaki petekler boştu. "hay allah bu senede bal alamayacağız galiba" diye hayıflanıyordum.
aynı hafta perşembe günü yanı iki gün sonra ne var neyoksa toparlamaya sağıma gittik.
diğer kovanlar çalışıyor benim bir kovanımda çok az hareket vardı.
ne arılarmı gitti deyip ballığn kapağını açınca gözlerime inanamadım.
ballık silme balla doluydu. yani arı iki günde kovanı balla doldurmuş istirahate çekilmişti.
yeterli mevcutla arı, eğer nektar varsa  iki üç günde kovanı balla doldurabileceğini öğrenmiş oldum.
Bilginin olduğu yerde bilenler, aklın olduğu yerde düşünenler vardır.
Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.