Gönderen Konu: İnkübatör "Yapay ana arı kuluçka makinesi"  (Okunma sayısı 61733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
Ynt: İnkübatör "Yapay ana arı kuluçka makinesi"
« Yanıtla #165 : Aralık 13, 2013, 19:48:33 »
Hakan bey bu şekilde üretilmiş ana arının performansı ile normal şartlarda üretilmiş ana arılar arasında performans farkı gözlemledinizmi ?

Ben bir fark goremedim
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı ali çandır

• Larva
  • **
  • Yer: balıkesir-ayvalık
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 230 ama değişebiliyor
  • Rakım: ayvalık körfezi ve balıkesir
« Yanıtla #166 : Ocak 22, 2014, 19:25:14 »
bir aralar bende epey kuluçka işiyle uğraşmıştım,daha önce birkaç defa makinasınıda yapmıştım en son yaptığım makina yarı otomatik 500 yumurta kapasiteliydi,ama ben genelde keklik ve bıldırcın üzerine yoğunluk gösteriyordum,tabi bu arada yedek malzemelerde bulunduruyordum,elimde kalan yedek parçalardan, sıfır hiç kullanılmamış banvit firmasının kullandığı italyan malı dijital termostat otomatiği mevcuttur,0.1derece hassasiyetinde,istedğin şekilde ayar yapabiliyorsun,çeşitli ayarlarıda var,ihtiyacı olanlara gönderebilirim
ali çandır

Çevrimdışı Ertuğrul

• İşçi Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa/BURSA
    • Arı Bahçesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23
« Yanıtla #167 : Nisan 22, 2014, 08:57:17 »
Değerli arkadaşlar,
    6 nisan pazar günü miller yöntemiyle ana üretimine başladım. 10 Nisanda kapalı memeleri bozduktan bir hafta sonra inci kutulara memeleri keserek dağıttım. Fazla kalanlarıda deneme amaçlı, kendi yaptığım kuluçka makinasına attım.
    Dün yaptığım kontrollerde incilerdeki anaların doğmuş olduğunu gördüm. Bunun üzerine evdeki makinedeki memelerden birisine sezeryan uyguladım. İçinden çıkan ananın çok cılız, zor hareket ettiğini görünce moraller bozuldu. Demekki bu iş kuluçka makinemizde olmayacak dedim ve diğer memeye 1 gün daha süre verdim.
   Sabah yaptığım kontrolde çıkan ananın öldüğünü, diğer memedeki ananın ise sağlıklı bir şekilde doğduğunu gördüm.
   Milleri keserken elimden düşmüştü. Belki de bu yüzden ilk ana problemli doğdu, yada ben açmakta aceleci davrandım.  Hesaplarıma göre en geç bugün doğmaları gerekiyordu. Buna göre elimden düşmesinin etkili olduğunu düşünüyorum.
https://drive.google.com/file/d/0B9edxlkp8K5nWVkxbmdHX1Q0TjQ/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9edxlkp8K5nbmd1eTdYb1F0NU0/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9edxlkp8K5nNU1lUWRmdGFvMGc/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9edxlkp8K5nYlpmNWVzcUlqTWc/edit?usp=sharing

Tüm bunları aricilik.gen.tr ve değerli ustalarımızın sayesinde öğrenmiş oldum. Herkese teşekkür ediytorum  :)

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #168 : Ekim 20, 2014, 21:18:50 »
Benim kulucka makinemi nasil yaptığımı kisaca anlatayim.
strafor kutu, ben donmus baliklar icin kullanilanin kullandim. Ust kapaginda icini gorebilmek icin cerceve actim, buraya cikma bir cami kuvvetli bant ile sabitledim. Hava sirkulasyonu icin bir kenardan 5mm lik bir delik.
Kutunun orta kismina yandan duyu sabitleyecek delik actim, 40 wattlik ampul kullandim. Tam ampulun uzerine bilgisayar fani yerlestirdim, fanida termostatin cikisina bagladim ki surekli donmesin. neme gelince bu sizin cogragi konumunuza gore degisir. Ben deniz kenarindayim nem sorunum yok.makinenin icine nem yapacak birsey koymuyorum.
Kullandigim termostat 0.1c hassasiyete sahip bir termostat, ebayden $16 dolara almıştım.  12 volt çıkışlı isterseniz daha ucuz.
kullandigim butun malzemeler cikma, termostat haric. Kulucka makinesinin bana maliyeti $16 dolar.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #169 : Ekim 21, 2014, 19:53:24 »
.........neme gelince bu sizin cogragi konumunuza gore degisir. Ben deniz kenarindayim nem sorunum yok.makinenin icine nem yapacak birsey koymuyorum.

Bana göre yanlış bilgi...

Dışarıdaki nem ile makine içi nem ilişkisi kurmak doğru değil...

Higrometre kullanılarak nem değerleri gözlenmeli...

Kuluçka döneminde nem oranı %60 civarında iken çıkım aşamasında nem % 80 üzerinde tutulmalı...

Canlılarla uğraşırken daha özenli davranıp hassas olmakta fayda var...
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #170 : Ekim 21, 2014, 20:09:12 »
Bulundugum bolgede yazin nem % 80 ler civarinda. Nem olcerim var. Makinenin icinde durur ne olup bittigini anlamak icin tutarim.ama hix su koymadan bu zamana kadar civcivler de dahil hic sakat, cikmayan, % 5 kabul edilir bir cikmama orani, olmadi.
karasenizde akdenizde sorun olacagini sanmıyorum . Su yonden dogru. arabistan da deniz kenari ama nem orani bu noktada değil.  Sikinti % 65 lerin altinda olur sanırım.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.