Gönderen Konu: Arı Sütü  (Okunma sayısı 47954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
Ynt: Arı Sütü
« Yanıtla #30 : Ocak 07, 2009, 23:44:16 »
Sayın zeusfaber, çok haklısınız keşke 5 yıl bu işler için yeterli olsa.

Ben 5 yıl rakamını, alıntı yaptığınız mesaja konu olan ilgili kursun düzenleyicilerinin kurstan önceki açıklamalarında gördüğüm için kullandım.

Dünyada arı ıslahının en az 10 yılda sonuca ulaşabildiği, ama geliştirilen yeni tekniklerle bunun 5 yıla düşürülebildiği gibi açıklama ifadeleri vardı.

Fakat kurstan sonra, kurs organizatörü olan hocamızın bu işin 2-3 yılda sonuçlandırılabileceği gibi bir ifadesi var. Yani buna göre 5 yıl da beklemeye gerek yokmuş.

Bilim adamlarımız diyorsa doğru diyordur. Bize de söylenenlere inanmak düşüyor.

Islah konusu çok büyük bir deniz. Hocalarımızın söylediği 3 yıl veya 5 yıl sürelerinin sonunda eğer analar her yıl değiştiriliyorsa en azından belirli bazı özelliklerde (saldırganlık, oğul verme, bal verimi, yumurtlama eğilimi vb.) iyileştirme mümkün tabiki. Fakat sizin de bildiğiniz gibi yeni arı ırkları ıslah etme, veya tüm istenen özelliklerin arzu edilen seviyeleri bulması gibi hususlar için 20 yıl bile kısa kalabilir.

Bu konuda bazı arkadaşların uyguladığı değişik yöntemler var. Mesela uygun bir yere 20-30 kovan kadar arıyı koyuyor ve en az 5 yıl kadar bu arıları unutuyor. Sadece çok sorunlu geçen yıllarda kontrole gidiyor. Diğer yıllar kontrol dahi yapmıyor. 5 yılın sonunda kalan arıları ana yetiştirmek için kullanyor. Bu sayede özellikle yaşama gücü bakımında oldukça ileri ıslah sonuçları alınabiliyor. Fakat bu yeterli vaya uygun bir ıslah yöntemi tabiki değil.

Peki biz arıcılar ne yapacağız. Hocalarımızın ıslah ile ilgili ilk öğrettiklerinden biri gen havuzu kavramıdır. Biz elimizdeki gen havuzunu ıslah ettikçe elimizde istediğimiz özeliklerde arı kolonileri oluşturmak tabiki mümkün. Nasıl? Bir kaç örnek.

1. Oğul vermeyi engellemek için ana arı üreteceğimiz kovanlarda oğul eğilimini kullanarak ana arı memesi üretmeyeceğiz. Oğul eğilimi için sıkıştırarak meme yaptırdığımız kovanlardaki analar da zamanla oğula meyilli olacaktır. (M.Doğaroğlu)

2. İstenmeyen özellikler sergilediğini düşündüğümüz kovanlardaki erkek arı gözlerini bozarak. Erkek arı bilindiği üzere haploittir. Yani (n) dir. Bu onun hangi anadan çıktıysa o ananın tüm özelliklerini sergilemesini sağlar. Eğer bal verimi düşük bir kovanımız varsa bu kovanın erkekleri aynen bal verimi düşüklüğü ile ilgili ana karakterlerini sergilerler. (Bal veriminin düşüklüğü sadece ırkla alakalı değil tabiki bir çok faktör var etkileyen)

3. En basitinden istemediğimizi karakterler gösteren arıları kışlatma öncesi diğer aılar ile birleştirerek. Veya ilkbaharda bir başkakovan ile birleşirip gerekli süre sonunda yeniden bölerek analandırmak sureti ile bir çok farklı ıslah yapmak mümkün.

Konu inanın ki derya.....
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı can17can

• Boş Petek
« Yanıtla #31 : Şubat 14, 2009, 11:30:53 »
selam
ben arısütü ve polen almak istiyorum temin edebilecek arkadaşlar fiyat ve iletişim bilgilerini yollarsa sevinirim.
saygılar.
Ferat özbilek
0 242 344 65 42
Yavuz caddesi halim bakışlı apartmanı 7 /23 MEMUREVLERİ / ANTALYA
E-mail. msn : can17can17@hotmail.com

Çevrimdışı zevci vatansever

• Boş Petek
« Yanıtla #32 : Şubat 23, 2009, 13:09:56 »
Değerli arkadaşlar! Arı sütü üretimi ile ilgili bilgilerimi ve tecrübemi  sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle iyi verim ve kaliteli arı sütü üretebilmem için mutlaka kovanda anaarı tutuyorum. Arı kolonisi çok iyi gelişmİş 10 çerçeveye ulaşmış ve artık kat isteyen duruma geldiğinde ikinçi katı koyuyorum.

1.Arı sütünü ikinçi katta üretiyorum.Çerçevelerin diziliş sırası şöyledir;
          a) Birinci çerçeve - ballı ve polenli.
          b) İkinci,üçüncü ve dördüncü çerçeve - kapalı yavrulu.
          c) Beşinci çerçeve - ballı ve polenli.
          ç) Son çerçevenin yanınada mutlaka bölme tahtası koyuyorum.
2.Alt katta kalan çerçevelerin diziliş sırası şöyledir;
          a) Birinci çerçeve - ballı.
          b) İkinci çerçeve - ballı ve polenli.
          c) Üçüncü çerçeve - depodan boş petek gözleri düzgün kabartılmış.(ana arının yumurtlaması için)
          ç) Dördüncü çerçeve - yavrulu.
          d) Beşinci çerçeve - tekrar depodan ana arının yumurtalaması için.
          e) Altıncı çerçeve - yavrulu.
          f)  Yedinci çerçeve - ballı polenli.
          g) Son çerçevenin yanına da yine mutlaka bölme tahtası koyuyorum.
Buarada ana arıyı alt katta kalmasını sağlıyorum ve İki kat arasına ana ızgarasını koyduktan sonra,kovanı iki gün bekletiyorum.
Arı sütü çerçevesini üstkattaki ikinci ve üçüncü çerçevelerin arasına koyuyorum.
Genellikle 150 arı kovanı ile arı sütü üretiyorum.Her gün çalışabilmem için 50'şer kovandan oluşan üç ayrı grup oluşturuyorum.
20 Mayısta işe başlıyorum ve 20 Ağustosta arı üretimine son veriyorum.
Hergün 50 kovandan ortalama 350 gr.saf arı sütü elde ediyorum,buda demektir'ki sezonda 30-32 kg saf arı sütü.
Herşey bukadar kolay olmuyor tabiki. Daha çok incelikler ve hassasiyetler var.Mesela hergün 1:1 şerbet beslemesi,günde 50 kg şeker(150 ad kovan için).İki haftayı geçirmeden mutlaka alt kattan üst kata kapalı yavrulu çerçevelerin verilmesi ve ana arının üst kata kaçmaması (kaçınca üçüncü gün zaten farkediliyor ::)).
Larva transveri için uygun larva çerçevesini bulmak işin enzor kısmı.Her gün besleme yaptığımdan sezonun ortalarında üst kat ağırlaştığı için indirmek zor oluyor,ama indirmek zorunda kalıyorum çünkü bildiğiniz gibi larvalar alt katta. Şikayet etmiyorum işimi severek yapıyorum.
      Değerlı arı dostu arkadaşlar arı sütü üretimi'ile ilgili her türlü bilgi alış verişi yapmak isteyen arıcı dostlarıma bildiklerimi cani gönülden yardımcı olmaya her zaman hazırım.

Ürününüz bol kazancınız bereketli olması dileklerimle...
zevcivatansever@hotmail.com

Çevrimdışı zevci vatansever

• Boş Petek
« Yanıtla #33 : Şubat 23, 2009, 13:21:50 »
DÜZELTME....

20 Ağustosta  arı üretimine son veriyorum değil
20 Ağustosta  [arı sütü] üretimine son veriyorum.

Çevrimdışı halilgüneş

• Boş Petek
    • Arı Sütü
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 250
  • Rakım: 0-1500
« Yanıtla #34 : Şubat 23, 2009, 13:27:47 »
zevci bey acaba satışını nasıl yapıyorsunuz toptan alım yapan yer varmı?
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com

Çevrimdışı irfan Ceyhan

• Pupa
  • Yer: konya karapınar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #35 : Mayıs 26, 2010, 16:47:37 »
sayın zevci bey ve bu forumda gercekten paylaşıma açık tüm insanlara minnettarım..cok değerli bilgilerinizle aydınlanmaya devam....

Çevrimdışı pasam

• Boş Petek
« Yanıtla #36 : Haziran 07, 2010, 15:52:16 »
SELAMÜN ALEYKÜM ARI DOSTLARI

ben arı sütü için kahverengi şişe temin edebileceğim adres arıyorum .
ALLAHA emanet olun .

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #37 : Haziran 07, 2010, 22:59:25 »
Sayın paşam:

Labaratuvar malzemeleri veya tıbbi labaratuvar malzemesi satan yerlerde bulabilirsin.
10, 20, 30, 40, 50 gramlık olarak bulunur.
Alırken iç tıpa özellikli olan sızdırmazlık kapağını da istemeyi unutmayın.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #38 : Eylül 10, 2010, 00:59:02 »
http://a.imageshack.us/img337/444/shanghairoyaljelly.jpg

Bir resimle katkım olsun hiç olmazsa.İnşallah zamanla üretmeyi sayenizde öğreniriz.Nice bayramlara,sağlık ve mutlulukla.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #39 : Eylül 11, 2010, 13:58:59 »
Arı sütünü ürettiğimiz zaman biraz ihmalkar davranırsak ana arı üretimi de yapmış oluyoruz işte.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #40 : Eylül 11, 2010, 20:05:09 »
 ES-ES e döndünüzmü,Bandırma sefası devam ediyormu?Arı sütüne daha çok yol var gibi.Resim bulunca ilginç ve yararlı olanı paylaşmak için giriyorum.Derse devam.İçten selamlar.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #41 : Eylül 11, 2010, 20:53:41 »
Mustafakemalpaşa'da bayram sefası devam ediyor.  :D

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #42 : Kasım 28, 2010, 13:46:42 »
Değerli arkadaşlar! Arı sütü üretimi ile ilgili bilgilerimi ve tecrübemi  sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle iyi verim ve kaliteli arı sütü üretebilmem için mutlaka kovanda anaarı tutuyorum. Arı kolonisi çok iyi gelişmİş 10 çerçeveye ulaşmış ve artık kat isteyen duruma geldiğinde ikinçi katı koyuyorum.

1.Arı sütünü ikinçi katta üretiyorum.Çerçevelerin diziliş sırası şöyledir;
          a) Birinci çerçeve - ballı ve polenli.
          b) İkinci,üçüncü ve dördüncü çerçeve - kapalı yavrulu.
          c) Beşinci çerçeve - ballı ve polenli.
          ç) Son çerçevenin yanınada mutlaka bölme tahtası koyuyorum.
2.Alt katta kalan çerçevelerin diziliş sırası şöyledir;
          a) Birinci çerçeve - ballı.
          b) İkinci çerçeve - ballı ve polenli.
          c) Üçüncü çerçeve - depodan boş petek gözleri düzgün kabartılmış.(ana arının yumurtlaması için)
          ç) Dördüncü çerçeve - yavrulu.
          d) Beşinci çerçeve - tekrar depodan ana arının yumurtalaması için.
          e) Altıncı çerçeve - yavrulu.
          f)  Yedinci çerçeve - ballı polenli.
          g) Son çerçevenin yanına da yine mutlaka bölme tahtası koyuyorum.
Buarada ana arıyı alt katta kalmasını sağlıyorum ve İki kat arasına ana ızgarasını koyduktan sonra,kovanı iki gün bekletiyorum.
Arı sütü çerçevesini üstkattaki ikinci ve üçüncü çerçevelerin arasına koyuyorum.
Genellikle 150 arı kovanı ile arı sütü üretiyorum.Her gün çalışabilmem için 50'şer kovandan oluşan üç ayrı grup oluşturuyorum.
20 Mayısta işe başlıyorum ve 20 Ağustosta arı üretimine son veriyorum.
Hergün 50 kovandan ortalama 350 gr.saf arı sütü elde ediyorum,buda demektir'ki sezonda 30-32 kg saf arı sütü.
Herşey bukadar kolay olmuyor tabiki. Daha çok incelikler ve hassasiyetler var.Mesela hergün 1:1 şerbet beslemesi,günde 50 kg şeker(150 ad kovan için).İki haftayı geçirmeden mutlaka alt kattan üst kata kapalı yavrulu çerçevelerin verilmesi ve ana arının üst kata kaçmaması (kaçınca üçüncü gün zaten farkediliyor ::)).
Larva transveri için uygun larva çerçevesini bulmak işin enzor kısmı.Her gün besleme yaptığımdan sezonun ortalarında üst kat ağırlaştığı için indirmek zor oluyor,ama indirmek zorunda kalıyorum çünkü bildiğiniz gibi larvalar alt katta. Şikayet etmiyorum işimi severek yapıyorum.
      Değerlı arı dostu arkadaşlar arı sütü üretimi'ile ilgili her türlü bilgi alış verişi yapmak isteyen arıcı dostlarıma bildiklerimi cani gönülden yardımcı olmaya her zaman hazırım.

Ürününüz bol kazancınız bereketli olması dileklerimle...
zevcivatansever@hotmail.com

paylaşımınıza teşekkür ederim .. bazı noktalarda birşeyler yazmak istedim yazınıza .

bitirici finisher dediğimiz kovanı düzenlerken ana arıyı alt kata tüm kapalı yavrulu çerceveleri üst kata almak arı sütü üretecek ve larva bakımı yapacak arıların alt katta bulunan açık yavru gözlerine toplanmasına sebeb olur.. bunu engellemek için biz kovan dizilişini şöyle yapıyoruz
2. kat
1.( duvar)  çercevesi tam dolu  ballı mümkünse polenli
2. açık yavrulu mümkünse bal polen içeren
boşluk süt üretim çercevesi
3. açık yavrulu mümkünse ballı polen içeren
4. karışık yavrulu açık kapalı
5. ballı polenli duvar çercevesi
6 yemlik

1. kat külüçkalık
1. ballı polenli tam dolu çerceve
2. temiz yumurta atmaya müsait kabarmış petek
3. arının kapasitesine göre 2.. bi temiz kabarmış (anaya güvenmiyorsak yada başka bir sorun varsa çıkmaya yakın kapalı yavruda koyabiliri)z.
4.kapalı yavru mümkünse çıkmasına yakın..yavru  bal ve polen içeren çerceve harika olur.
5. ballı polenli
6 ballı polenli

neden böyle yapıyoruz. kuluçkalıkta ana arı yumurtlayacak yeni çıkacak yavrular temizlik yapacak ve boşalan yere yumrta atımı devam edecek.. bu arada üst katta açık yavrular çok olduğu için bakıcı arıların büyük kısmı üst kata yönelecek buda bizim aşılanmış larvaların bakımına büyük oranda etki edecek istediğimzi gibi bakacaklar o larvalara.

ikinci bir konuda aşılanacak larva bulmak.. bizim arıcımız hala alışamadı bu işe.. hasatta düzgün petekleri ayırın aşılama işleminde 4 gün önce yavru düzenlediğiniz koloniye bu çerceveleri verin.. günlük aşılam sayınızı biliyorsanız her kovanda 2 yada çokiyi ise 3 (2. ve 3. üncü cerceveler ertesin günler için) çerceve bulundurabilirsiniz. bu kovanlar tek katlı olsun. ve cerceve üzerine tarih yazabilrsiniz 13. unde verdiğiniz çerceve 17sinde aşılamaya hazırdır.. yani larvalarıda ayrı bir kolonide hazırlamanız size zaman kazandırır. aramadan kayıtlara bakarak istediğiniz kadar larvayı alırsınız.bu kolonileirn yavru zincirini larva alarak bozduğunuz için uzun süre kullnılacaksa haftada bir birer kapalı yavru vermenizde fayda vardır.

lütfen sağlıklı yavruyu tanımadan çerceve transferi yapmayalım. yine her kovanın çerceve alıp verdiği kovan belli olsun ki hastalık riski iki koloni ile sınırlı kalsın. ( değerli hocamız muhsin doğar oğlunun koloni destek yöntemindede belirttiği gibi)

4-5 günde bir alt katta açık yavruyu yukarı alıp yukardaki kapalıları alt kata koymak gerekir  bunu yaparkende  alt katta ana memesi kontrolu yapmakta fayda vardır. sıkışan koloni yumurta atamadığı için oğula gidebilir.

hatam yanlışım var ise yada farklı uygulamalarınızın farklı yararlarını anlatmak isterseniz sevinirim saygılarımla
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Bilal BALCI

• Bilal BALCI
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa - Turgutlu
    • www.facebook.com/bilal.balci.31
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 koloni idik 24 koloni olduk.
  • Rakım: 200-1000 arası
« Yanıtla #43 : Ekim 16, 2011, 19:22:00 »
bu resmi görünce şaşırdım. gözler çok büyük geldi bana ırk farklılığından olabilirmi acaba.

Rabbim Yürü Ya Kulum Dedikten Sonra Elalem Yol Verse Ne Yazar Yol Vermese Ne Yazar...!

Gönlümüzdekini hakkımızda hayırlı eyle, Hakkımızda hayırlısını gönlümüzde eyle.

0 505 4828956

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #44 : Ekim 16, 2011, 19:39:33 »
 ;D ;D ;D

Irk farklılığından olamaz. Zira arıların plastik işleme yetenekleri yok henüz.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.