Gönderen Konu: BİRLİKLERE ÜYE OLMANIN YARARLARI  (Okunma sayısı 36629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
Ynt: BİRLİKLERE ÜYE OLMANIN YARARLARI
« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2009, 01:23:18 »
Birliklere üye olma konusunu sn.ARIBEYİ  VE EGEHAN BEY güzel bir şekilde açıklamışlar.
Bende ilave olarak diyorumki: kamyoncular -şoförler- süt üreticileri-avcılar-kanarya sevenler-esnaflar-emekliler (bunları daha çoğaltabiliriz)dernek,cemiyet adı altında birleşiyorlarda biz arıcılar neden bir birlik altında birleşmeyelim.
BİRLEŞELİMKİ GÜÇLÜ OLALIM.

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
  • Yer: Diyarbakır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 kovan
  • Rakım: çok yüksek.taksi ile arı lığa ulaşmak çok zor
« Yanıtla #16 : Haziran 08, 2009, 00:06:52 »
arkadaşlar, birlik denilince akla ilk gelen arıcılar bir araya geliyor ve kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ediliyor,, ve sanki birn kazançları varmış gibi hisediliyor, aslında öyle değil,,,  arıcılar birliği kendi menfatleri doğrultusunda çalışıyor, ben bu güne kadar arıcılar birliğinden ana arı dahi hiç bir fayda görmedim,, arı için verilen 5 ytl lik faydayı dahi görmedim,,halbuki 5 ytl lilk  faydayı yani desteği, devlet verdiği halde arıcılar birliği buna bir şekilde engel oldu,,
şimdi soruyorum, kim arıcılar birliğinden bir yardım görmüş, yardımın türü nedir açıklasın,, bizde anlayalım,,  söz ile değli gerçek ile,,

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #17 : Haziran 08, 2009, 18:16:05 »
Birlik hangi şekilde 5 TL. teşviğin alınmasına engel oldu?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #18 : Haziran 08, 2009, 22:27:31 »
bizim arıcılık yaptığımız ilçede bir çok arkadaş, arıların var olduğuna dair ilçe tarım müdürlüğüne müracatta bulunduk,arıların tespiti yapıldı, kaç arı var ise,bu arıları belgelendirdik, bal üretim belgesini ve arıcı kartını aldık,, ilçeden merkeze gittik arıcılar birliğine kayıt yaptırdık,destekleme için müracatımız oldu,, bize size haber vereceğiz gelip plaka yada başka bir şey alıp kovanlara vuracaksınız denildi,, ve her bir kovan için geçen yıl olan 5 tl lik yardımı alacaksınız ,, bizde yapacak başka ne var dedik, haber vereceklerini söylediler,, birlikten ayrıldık,,, derken arıcılar birliği seçimi bir süre sonra yapıldı, bizim ilçeden oy alamadılar,, ve gün gelip geçti,,,destek yardımı soruldu,, ilçemizdeki hiç bir arıcının (belki bir tanesi olabilir) yardım için müracatının olmadığı bildirildi, evrakların eksik olduğu söylendi ve devletin verdiği yardımı kimse alamadı,,,

sayın egehan  yukarıda anlatılan şekilde teşvige engel olundu,,,arıcı kendi hakkını nasıl alsın,,kime baş vursun,,, birlik denildiğinde çalışma bu ise,, ben bi şey diyemem,,, bizim ilçede bir kaç üye var,, bu güne kadar hiç birisi birlikten bir yardım,, alamadı,, ana arı ihtiyacı karşılanmadı,,, tabiki ücret karşılığı,,,
-- arıcılık mesleğinin yeni olduğu hatta hobi olarak başlandığı bilinmektedir,,, bu sitede bir çok arkadaşda bu işe yeni başladığını yazmaktadır, tabiki bizde yeniyiz,, bilmediğimi arıcı birliğinden sorsak bile cevap alamıyoruz, hatta yerlerinde onları bulamıyoruz,, peki ne yapıyoruz, bi siteden sizin gibi ustalardan sorup öğreniyoruz,,,
-- bizim arıcılar birliğimiz bence bu sitedir,,,   

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #19 : Haziran 08, 2009, 22:37:38 »
sayın egehan,, sizin anlatımlarınıza katılıyorum,, tabiki tüm sivil toplum örgütleri gibi arıcılarında bir topluluğu olmalıdır,,, ama birlik kendi üzerine düşen görevi yapmalıdır,  birliğe üye oundu,,,, hatta günüllü olarak, aidatları ödendi, kayıt parası ödendi,, ,,, aradan uzun zaman geçti,, hiç bir faydası görülmedi,,, hobi olarak başlanılan işte, birden fazla arkadaş aynı işi yaptığı için, her bir kaç arkadaş tek tek kendi üyelikleri yerine birer arkadaşlarını üye yaptılar,,, aidatlarda ödendi,, sonra hiç bir yardım yada fayda görülmedi için, arkadaşlar aidatları yatırmamaya bşladı,, bir yazı geldi, filan tarihe kadar bu kadar aidat yatırılmaz ise, üyelik silinecek,  herhalde silinmiştir,,,

şimdi soruyorum,, arıcı birlige neden üye olur,,, her ay, yada her yıl, toplanan aidatı ödemek içinmi,,  aidat ödemek için ise,,  niçin ve ne amaçla boşuna parasını herhangi bir yardım yok ise ödesin,, bunların açıklanması halinde ikna olacağım,, 

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #20 : Haziran 08, 2009, 23:33:39 »
Geçtiğimiz yıl arıcılık teşvikleri için verilen belgeler ile arıcılık kayıt sistemine girişler İl / İlçe Tarım müdürlükleri tarafından yapıldı. Olay teşvik verilmesine geldiğinde bu bilgiler ışığında listeler Arı Yetiştirici Birlikleri tarafından hazırlandı ve ödendi.

Şimdi siz Arı Yetiştirici Birliğine değil, İlçe Tarım müdürlüğüne bir sorun sizin verdiğiniz başvuru belgenizle sisteme girişiniz yapılmış mı?

Eğer yapıldı ise ve arılarınızın da tespiti yapıldı ise daha güzel bir durum ortaya çıkıyor.

Suistimal. Bilmem anlatabildim mi?

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Haziran 08, 2009, 23:44:02 »
   tabiki soracağım,, ama sisteme giriş yapıldıki, bana bal üretim belgesi verildi,, diger belgeler ile birlikte , ilçeden ile gidildi,, orada bazı işlemler yapıldı,,, sonradan gelip plaka alınacak denildi, (bazılarına denildi, bazılarına denilmedi) aidatlar ve ücret ödendi,,,, arıcılar birliğine üye olunduğu için oy kullanılmaya çağrınıldı,,  arkadaşlar ile birlikte destek beklenilken,, bir de baktıkki, hiç bi şey yokmuş,,
     tabiki bu anlatımım, tüm illerde bu anlamdadır demek istemiyorum,,biz böyle gördük,,,kağıt gönderdiler, bu kadar para yatmaz ise, üyelik silinecekmişşş, silinmez ise ne olacakki,, sanki var olan yardım kaybolacak,, mışş, 

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #22 : Haziran 08, 2009, 23:45:26 »
Kaç koloni sisteme girildi?

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Haziran 08, 2009, 23:52:03 »
arıcı olarak tespitim yapıldı, 43 adet,,, yanlış hatırlamıyorsam 43 adetti,, bazı arkadaşların 80 civarında idi,, 3 ortaktılar,, başkalarıda vardı,, ilçe tarımdan tespit yapıldı,, üretim belgesi de alındı,, halende elimizde,,  sizin anlatığınız su istimali de anladım, ama mesele su istimalin peşinde koşmak değil,, yani 43 arının çarpımı ne olacak, 43x5-215 , pek bi işe faydasımı olacak,, yok olmaz,, zaten o kadarda masrafımız olmuştu,, ama esas mesele arıcılar birliğinin bi şey yapmadığı idi,,, telefon açtık konuştuk,, yok sizin müracatınız yok, evrakınız eksik,, plakayı almamışsınız, aidatı tam ödememişsiniz, gibi,, sözler, gelin bir daha kayıt yapın, yıllık aidatı tamamlayın, yoksa olmaz,, halbuki bizim yatıracağımız para, alacağımız destekin çok altında,,  

Çevrimdışı Yusuf GÜRBÜZ (Formen)

• İşçi Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR 0 532 7770309
  • Yusuf GÜRBÜZ
    • UYANIKARICI
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 100~850~1400
« Yanıtla #24 : Haziran 09, 2009, 00:00:46 »
Selamlar
Tespitiniz yapılmış ise Birliğin bunu vermeme gibi bir lüksü yok. Paranız destek olarak Ziraat bankasında olmalı.
Destek için Arılı kovanlarınız sayıldı ise Tarım il müdürlüğüne dilekçe ile baş vuruda bulunun .  Bilgi edinmeden dolayı size cevap vermek zorundalar. 
Saygılarımla

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #25 : Haziran 09, 2009, 00:05:33 »
hatta bir çok arımız katlı idi,,  katları dahi bir kovan saydılar,, katları kovan saysaydılar,, 50 kovanı çok geçerdi,, ama saymadılar,,, yani ilçe tarım bir kovan kabul etti,katlı kovanları,  bizde tamam dedik

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #26 : Haziran 09, 2009, 00:12:36 »
sayın fomen,,,öncelikle  mesaj geldi,, ziraat bankasında bir hesap açın , hesap numaranızı bize getirin dediler, destek paranız verilecek diye, ,, sonra hesap açıldı,, arıcılar birliğine gidildi,, orada sizin yıllık aidat paranızdan yatırdığınız noksanlıklar var denildi, öncelikle onu yatırmanız gerekiyor,, ne kadar diye soruldu,, yatırılması gereken aidat, destekten fazla, yada aynı seviyede,,
tabi aidat kısmen yatırılmış, tam değil, çünkü hep yatırıyorsun, hiç bir fayda yok, hali ile, yatırmak gelmiyor insanın içinden ,biraz beklenildi,,, sonra soruldu,, destek parasından aidatı kesin diye,,, verilen cevap,, sizin destek paranız yok,, müracatanız buralarda görülmüyor diye,, yani,, uyduruk sözler,, yukarıda hep yazdığım sözler, gelişmeler,,   

Çevrimdışı Yusuf GÜRBÜZ (Formen)

• İşçi Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR 0 532 7770309
  • Yusuf GÜRBÜZ
    • UYANIKARICI
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 100~850~1400
« Yanıtla #27 : Haziran 09, 2009, 10:38:39 »
      Selamlar
     Arılı koloni kıstası  vardı. Zannedersem 7 çıta arılı ,3 çıta yavrulu, anası olan ve gelişmeye haiz modern kovandaki arı kolonisi diyordu. İki katılı da olsa 3 katlıda olsa bir kolonidir.  Ruşetlere destek verilmedi. Bu yıl zannedersen kara kovanlara da destek verilecek. Yaklaşık olarak koloni başı 11,50 Tl olacağı söyleniyor. Sizin işte aksaklık var. Ben size dilekçe verin diyorum. Veteriner hekim, destekleme Şb. den elaman ve birlikten elaman gelmişti bizim sayıma. Kayıtlar olmalı, sizin evrakı göndermede ( Arılık ve Aktif koloni Tespit Tutanağı Ek17)  unutmuş olabilirler. Dilekçe vererek hakkınızı aramanız lazım,   bundan sonra destekleme şubesindeki memur arkadaş görevlerinde daha dikkatli olur. Belki bundan sonra sizin başınıza gelen eksiklik başkasının başına gelmez.
       İsterseniz Tarım Bakanlığına ( probleminizi anlatın) yazabilirsiniz. Kesinlikle cevap vermek zorundalar.
Saygılarımla.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #28 : Haziran 09, 2009, 21:48:58 »
  Bu yıl destek başvuruları başladı.
Sabit arıcı olmama rağmen bütün evrakları tamamladım. başvuruyu yaptım.
Dikkatimi çeken bir değişiklik:
Ek-1 Tarım il veya ilçe müdürlüklerine destek için başvuru dilekçesinin altında, birliğin üyesi olduğunu belirten arıcılık birlik onayı da var.

onay için gidince aitatını istiyorlar onlar da işi sağlama almışlar zaten birliğin yürümesi için bu gerekli.

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
« Yanıtla #29 : Haziran 09, 2009, 21:53:35 »
        sayın formen,,bu gün ilçe tarım müdürlüğündeki arkadaşa durumu sordum,, her halde kayıt yapmış olacaklarını bildirdi,,ve bakacaklar evraka, sonra bana haber vereceklerini söylediler,, yani tarımdaki arkadaşların bir aksaması yok,,tarımdan bilgi aldıktan sonra, araştırmaya başlayacağım, aksaklığın nedenini anlayacağım,, ama,, hepimizin bildiği gibi, arıcılar birliği bir resmi kamu kurumu değildir,, yarı tüzel bir kişiliğe sahiptir,, dilekçeyi verdiğinde makam,aynı dilekçeyi yine arıcılar birliğine gönderiyor,, arıcılar birliğide uyduruk sözler ile, kişiyi oyalıyor,,, sonuçta düşündüğünde ise,,, pek önemli sayılacak bir destek olmadığı için,, uğraşmak insanın içinden gelmiyor,,,yani toplamı 200 ytl olan  nbir bedel için,, yapacağın masrafı düşünürsen,, zararı kardan çok,, işte arıcılar birliği bunu bildiği için,, sağlıklı iş yapmıyor,,, (tüm birlikler için söylediğim bir kelime değildir, bağlı olduğumuz birlik için söylüyorum))