Gönderen Konu: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi  (Okunma sayısı 29930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #15 : Eylül 21, 2011, 20:08:23 »
Uludağ Arıcılık Dergisinin Ağustos 2011 sayısında gecikmeli de olsa kalan yazı dizisinin tamamı yayınlandı.

Eskişehir'de Bir Arıcılık Modeli-4
İlave atılırken kuluçkalıktan ilaveye alınan 1 kapalı yavrulu çerçeve yerine kuluçkalığa 9’uncu çerçeveye kılavuz petek verilmektedir. Birçok kaynakta kuluçkalığa 2 kılavuz petek verilmesi gerektiği yazmasına rağmen havaların o dönemde istikrarsızlığını sürdürmesi sebebiyle bu yöntem kullanılmaktadır. İlaveye alınan kapalı yavrulu çerçeve ile birlikte, diğer zayıflatılacak kolonilerden alınan çerçevelerde ilaveye konularak ilave düzenlenir ve koloni gücüne göre ilaveye de kılavuz petek / petekler verilmektedir. Diğer kolonilerden alınan arılı çerçeveler ile desteklenen koloniye hiçbir koku uygulaması da yapılmamaktadır. Bahar aylarında yapılan bu arılı çerçeve desteklemelerinde işçi arıların sorunsuz uyum sağladıklarını söyleyebiliriz.Zamanında petek verilmemiş koloni


Yapılan oğul kontrolleri esnasında oğul verme hazırlığı yapan koloni ile karşılaşılırsa memeler iptal edilerek yedekte bekleyen hazır analar kullanılarak 4–5 yeni bölme oluşturulup, bala çalışan gruptan ayrılmaktadır. Bal grubuna gerekirse yeni oluşturulan bölmelerdeki yavrular kapanıp çıkmaya başladığında tekrar bir kolonide toplanarak bala yönlendirilebilir ki bu durumda 4–5 ana arı ile 1 bal kolonisi desteklenecektir. Bu uygulamada sihirli durum ise arılıkta yedek ana arı bulundurmaktan geçmektedir.

Oğul önleme kapsamında hava şartları düzeldikçe koloniye verilen kılavuz petek sayısı arttırılarak 2’nci ballık ilavesi yapılmaktadır. Bu uygulama kolonideki arılı çerçeve sayısı 17–19 çerçeveye ulaştığında yapılmaktadır. Kuluçkalıkta 9’uncu çerçeve, ilk ballıkta 12’nci ve 19’uncu çerçeveler kılavuz petekli olarak düzenlenmektedir. İlkbaharda en etkili petek kabartma işlemi 12’nci ve 19’uncu peteklerde gerçekleşmektedir.Bal sezonuna hazırlanan koloniler


Takviye yapılarak olması gerekenden daha erken güçlendirilmiş koloniler ile bahar balını rahatlıkla alabiliyoruz. İlk bal hasadı ise Haziran ayı ortası ile sonu arasında yapılmaktadır.Çok sayıda arıcı ve hasat (2009 Akpınar köyü)


Bal hasadı arıcılığın en zor anlarından sayılsa da “haydi bal süzmeye” söylemine iştirak eden arkadaş sayısı azımsanmayacak düzeye ulaşmaktadır.

**************

Bir hayli uzun parça parça... :Dhttp://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #16 : Eylül 21, 2011, 20:40:15 »


Bahar balı hasadı (2009 Akpınar köyü)


Yaşanan bazı olumsuz durumlarda balı hasat edilecek arkadaş arılıkta olmasa bile, zaman yönetimi sebebiyle erteleme lüksümüz olmadığından hasadı yapılmaktadır.

Düşünsenize… Balınız hasat edilmiş ve tenekeler dolusu bal size teslim ediliyor. Birçok arıcıya masal gibi geliyor değil mi?

Ana arılar yetiştirildikçe ilkbaharda bala çalışanlara takviye veren kolonilerle, 2–3 çerçevelik küçük bölmeler yapılmaktadır. Gelecek yılın arılarını oluşturacak bu bölmeler gerektiğinde katı beslemeye tabi tutulmaktadır. Bu koloniler bal sezonu sonuna kadar 4–6 çerçeveli koloniler haline gelmektedir. Sonbaharda bu koloniler, bal grubundan gelen kolonilerden iptal edilmesi gerekenlerle takviye edilecektir.

İlk bal hasadı sonrası…


Bahar balının alınması sonrası, ana hedefin polen derlenmesi olduğu bir etkinliğe başlanıyor. Bal hasadında düzenlenen koloniler en kısa sürede 30 km. uzaklıkta ve 1245 m. rakımlı Tandır köyüne naklediliyorlar. Bölgede bozulan çam ormanlarının yerinde çıkan Laden gülü / Pirnal / Tavşanak gibi yerel adlarla anılan bir bitkiden iri taneli, nektarı olan ve genelde tek renk polen yoğun biçimde toplanmaktadır. Haziran ayı ortalarında başlayan ve Temmuz ayı ortalarına kadar süren bu süreçte (3–5 kg. / koloni) polen toplanmaktadır. Genç ve açık yavrulu kuluçkası olan koloniler çok daha fazla polen toplama eğilimi göstermektedir. Her yıl farklı rejim gösterse de polen ile birlikte yoğun biçimde meşe ağacından balözü akımı olmaktadır.

2009 yılında ise meşeden balözü akımı yeterli düzeyde olmamış fakat iyi düzeyde polen derlemesi gerçekleştirilmiştir. Kolonilerde nektar akışı azalması ve gece sıcaklığının düşüklüğü sebebiyle yavru faaliyeti azalması gözlemlenmiştir.Polen derleyen kovanlar (Tandır köyü)


Bölgede yüksek miktarda polen derlemek için yapılması gereken koloni yönetimi modeli olarak; bahar balı alınan kolonilerin 7 çerçeve yavrulu / 10 çerçeveli arılı koloniler haline getirilerek polenli kovanlarda bölgeye götürülmesi ile gerçekleşeceği söylenebilir. Güçlü olarak bahar balına hazırlanan kolonileri bölmek ve yedek analarla yeni koloniler oluşturmanın işçiliği göze alınabilirse, polen derlemede başarı çok yükselecektir. Polen akımı sonrası tekrar birleştirmeler gerçekleştirilerek 2 ana arının yavruları bir kolonide toplanarak güçlü kolonilerle ayçiçeğine gidilebileceği değerlendirilmektedir. Yüksek işçilik isteyen bu uygulamayı zaman problemi olan bizlerin yapması zor göründüğünden sadece düşüncede kaldığını da belirtmeliyiz.Toplanmış polenlerin rüzgarda kabaca temizlenmesi


Burada risk yönetimi açısından bölgede yoğun bir biçimde bulunan ayılara karşı tedbirler alınması gerekmekte ve alınan tedbirlerle şu ana kadar bir hasar görülmemiştir. En önemli faktör olarak, anılan dönemde ayıların çevrede diğer yiyecek kaynakları ile bir sıkıntı yaşamamasının da etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar, yediklerimizin üzerine bir de ağzımızı tatlandıralım yaklaşımında bulunmayan kocaoğlan dostlarımıza da teşekkürlerimizi bir borç biliriz.Ayılara karşı tedbir alınmış arılık


Yüksek bal verimi olduğu yıllarda bahar balından sonra bu bölgede 2’nci bal hasadı yapılarak ayçiçeğine gidilmektedir. Meşeden gelen bal, salgı balı olması sebebiyle yüksek değer görmekte ve bölge tüketicileri tarafından tercih edilmektedir.

Tandır köyüne sadece polene ve bala çalışacak koloniler götürülmekte ve bölmeler kendi arılıklarımızda bulunmakta, ana arı yetiştirildikçe bölme sayıları arttırılmaktadır.

Böyle güçlü bir polen havzasının varlığı, tüm kovanlarımızın polenlikli kovanlar olması gerektiği zorunluluğunu da ortaya koymaktadır.  Çok değişik modellerde polenlikli kovanlara sahip olduğumuzdan polenlik sisteminin polen toplama da çok etkili olduğunu da söyleyebiliriz.Özel tabanlıklı ve polenlikli kovan


**************************
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #17 : Eylül 21, 2011, 20:44:07 »
Ayçiçeğine Gidiş

Tandır köyünde polen derlenmesi sonrası, eğer bal sağımını gerektirecek akım yok ise koloniler ballı olarak taşınabilecek ise Temmuz ayı başında, bal varsa sağım sonrası Temmuz ayı ortalarında ayçiçeğine gidilmektedir.

Ayçiçeği havzası olarak, Eskişehir / Ankara karayolu 30 km. civarındaki ova köyleri tarafından yoğun ekim yapılan alanlar seçilmektedir.

Ayçiçeğinin açması ile birlikte öncelikle kendi arılıklarımızda yapılan bölmelerin nakilleri yapılmakta, bilahare Tandır köyünden polene çalışmış olan koloniler indirilmektedir.Ayçiçeğindeki kolonilerimiz


Dağda az da olsa stoklanan ballara ayçiçeği balının karışmaması için hafta sonları gerektiğinde bal sağımları yapılmaktadır. Ayçiçeğine inildiğinde bal hasat çadırı ve teçhizatlar kurulmakta, balözü akımın durumuna göre hasat yapılmaktadır.

Hasat esnasında ve öncesinde önceden bölgeye getirilmiş bölme koloniler, bala çalışan kolonilerden desteklenmektedir.

Hasat sonrası bölmeler mümkün olduğu kadar takviyeler alarak ve ayçiçeği akımından da yararlanarak, tekrar kendi arılıklarımıza bala çalışan kolonilerden önce nakledilmektedirler.

Büyük ayçiçeği bal hasadı sonrası bala çalışan koloniler sıkıştırılarak az da olsa gelen balı dağıtmadan stoklamaları sağlanmaktadır.

Bala çalışan kolonilerin kendi arılıklarımıza getirilmesi ise ayçiçeği balözü akımı bitimi ile gerçekleştirilmektedir.

Sonbahar Çalışmaları

Kendi arılıklarımıza Ağustos ayı ortalarında toplanan tüm koloniler yazlık tatili hak ettiğimizi düşünen bizlerin tatil dönüşüne kadar 3 haftalık sürede istirahat etmektedirler.

Sonbaharın kendisini hissettirmeye başladığı Eylül ayı başları, gelecek yılın hazırlıklarını yapmaya başladığımız günler olmakta ve başarıya giden durum bu çalışmalarla ortaya çıkmaktadır.

Ancak bölgede bu tarihlerde nektar kıtlığı ile yağma açısından büyük dikkat gerektiren bu çalışmalar zorluklarla sürdürülmektedir.

Öncelikle bala çalışan kolonilerde iptal edilecek koloniler belirlenir

Bölmelerin de koloni güç durumları tespit edilir.

Varroa mücadelesine sonbaharda büyük önem verilmekte ve yine dönüşümlü olarak Oksalik Asit, Amitraz, Flumetrin ve Coumaphos etken maddeli ilaçlardan uygun olanları kullanılmaktadır.

Hem ilkbaharda hem de sonbaharda nektar akımının az olduğu zamanlarda yapılan varroa mücadelesinde yağmacılık tehlikesi sebebiyle Timol etken maddeli ilaçları şimdilik kullanmıyoruz.

Bölmeler gelecek yılın arıları olacağından kışlamada öncelik bu kolonilere verilmekte ve iptal edilecek kolonilerden alınacak yavrulu / arılı çerçeveler ile Eylül ayı ortalarında 6–7 çerçeve yavrulu 9–10 çerçeve arılı hale getirilmektedirler.

Arılıktaki tüm kışlayacak kolonilerin gücü bu duruma ulaşana kadar gerekirse, yeni oluşturulmuş genç ana arılı kolonilerden de iptaller yapılmaktadır.

Koloni başına yapılan tarımsal desteklemeler kapsamında yaptığımız başvurularda bu durumu göz önünde bulunduruyor ve istenen kıstas olan 3 çerçeve yavrulu / 7 çerçeve arılı olması gereken nitelikli koloni gücünü aşan bir güçle sayıma tabi tutuluyoruz.

Hem bala çalışıp iptal edilen kolonilerin hem de gençte olsa iptal edilen kolonilerin ana arıları, ana arı çiftleştirme kutularında boş yer var ise kışlamak üzere yedeğe alınmaktadır. Kutularda yer yoksa veya ana arı niteliğini kaybetmişse iptal etmekten hiçbir zaman imtina etmemekteyiz.

Beslemeyi, sonbahar bakımlarında en önemli faktör olarak değerlendiriyor ve eşitlemeler sürer iken, tüm koloniler 1 ayı aşkın süre ile gün aşırı 1/1 ölçekli sıvı beslemeye tabi tutulmaktadır.

Bu besleme ile genç ana arılara sahip kolonilerimizde yavrulama faaliyetleri artmakta ve kışa genç kadro ile daha iyi hazırlanmaktadırlar. Yapılan bu sıvı besleme sonrası kadro artmakta ancak bu durum bal stokunu azaltan bir unsur olmaktadır. Polen akışı ise yavrulama faaliyetini etkilemekte, sonbaharda polen bulabildiği yıllarda daha yüksek kadroya sahip koloniler oluşabilmektedir.

Sonbaharda yapılan teşvik beslemesi sonrası koloniler, genç işçi artışına rağmen yaşlanan işçilerin yok olması ile kadro azalması yaşamakta ve Ekim ayı ortalarında 4–5 çerçeve yavrulu 7–8 çerçeve arılı koloniler haline gelmektedirler.

Bu durumda boşalan az ballı çerçeveler alınarak koloniler bölme tahtası da kullanılarak sıkıştırılmakta ve 2/1 oranında koyu sıvı stoklama beslemesine geçilmektedir. Kolonilerdeki duvar çerçeveleri dolana kadar ve yavrulu çerçevelerde dolgun bal kemerleri olana kadar 15–20 gün süre ile devam edilen besleme sonrası havaların henüz uçuşa engeli olmadığı Kasım ayı başlarında ise katı beslemeye geçilmektedir.Sağlıklı bir çerçeve


Katı besleme yine üst yemlikte orta bölmesi alınarak yapılmakta ve devam etmekte olan yavrulama faaliyetini destekleme amacı güdülmektedir. Katı besleme ürününü, yine kendi ballarımızdan yaptırdığımız kekleri kullanmakta ve bu ürünlerle bal stoku arttırmanın mümkün olmadığı bilinci içerisinde hareket etmekteyiz.Besleme kutusunda verilen kek


Bölgemizde katı ürünlerle yapılan kış beslemesinin zararlarını ise çevremizdeki arıcılarda gözlemlemekteyiz. Bu yüzdendir ki katı besleme ürünlerini kış aylarında kullanmamaktayız.

Kış şartlarında oluşabilecek nem için ise, kolonilerin arka kısımları bir miktar yükseğe kaldırılmaktadır. Güçlü koloniler nem ile rahatça başa çıkabilmekte ve etkilenmemektedirler.

Varroa mücadelesi yapılmış, teşvik beslemesi ve stoklama beslemesi yapılmış, genç ana arılı ve yüksek kadrolu koloniler gönül rahatlığı içerisinde çetin kış şartlarına doğru sevk edilirler. Bu koloniler kış aylarında oluşabilecek birçok olumsuz faktör ile başa çıkabilmekte ve baharda bal kolonisi olarak başarılar elde etmektedir.

******************************
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #18 : Eylül 21, 2011, 20:51:27 »
Arı Irkları

Başarıyı yakalamak için arı ırkının önemi var mıdır?

Arı ırklarının hiçbirinin, arıcıların tüm isteklerini karşılayabilecek düzeyde olmadığını genetik çeşitliliği çok olan arılık sahibi olarak rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gelecekte zaman problemimizin olmadığı emeklilik günlerinde yapacağımız arıcılık faaliyetlerine referans teşkil etmesi açısından ırk deneme süreci devam etmektedir.

Görülen manzara şudur ki sahip olduğumuz ırkların eksiklikleri diğer ırklar ile desteklenirse başarısız bir ırk yoktur.

Bu durumda arılıklarda birden fazla ırk taşınmalı ve bu ırkların tüm özellikleri bilinmelidir.

Kafkas melezlerinin bal toplayıcılığı yanında kışlamada yaşadığı sorunları giderilirse,
Muğla melezlerinin yüksek yavru faaliyeti yanında oğulculuğu ve aşırı bal tüketimi sorunları giderilirse,
Karniyol melezlerinin sakinliği yanında yaşadığı uyum sorunları giderilirse,
Yerli arıların kontrollü gelişmeleri ve bölgeye uygun davranmaları yanında, sertlikleri göz ardı edilirse başarılı arıcılık modelleri geliştirilebilir.

Yukarıda sayılan tüm ırklarla yapılan çalışmalarımızda desteklemelerle başarı sağlanmış olup, zaman problemi yaşayan ve az risk alarak arıcılık yapmak isteyenlere ise yerli arıları önerebiliriz.

Ekip olmanın vermiş olduğu sinerji ile bölgesel olarak yerli arıların aranması çalışmaları da yapılmakta ve 2008 yılı erken ilkbaharında Eskişehir – Bolu arasında yüksek bir dağ köyünde şu anda aramızda olmayan yaşlı bir arıcının sahip olduğu bir koloni kendisinden alınmış ve o koloniden yapılan üretimden elde edilen ana arıların testleri yapılmakta olup; ilk yıl sonuçları başarılı olarak değerlendirilmektedir.Mustafa Dede'yi rahmetle anıyoruz.


İlgili koloninin kayada yaşayan bir koloni olduğu ve yaşlı arıcı tarafından oradan alınarak arılığına getirildiği öğrenilmiştir. Dağ güzeli olarak adlandırılan bu koloni ile ilgili tüm çalışmaların yer aldığı yazıyı da yakın gelecekte arıcı arkadaşlarla paylaşma düşüncesinde olduğumuzu da belirtmekte fayda görüyoruz.Dağ güzeli kolonisinin alınışı (Mart 2008)

Amatör Ana Arı Yetiştiriciliği

Arıcılıkta başarı anahtarının kendi ihtiyacımız olan ana arı yetiştiriciliğinden geçtiğini birçok kaynakta bulabiliriz. Genelde de arıcılar olarak yapmadığımız / yapamadığımız bir uygulamadır.

Bizler ise her 3 arılıkta da ana arı yetiştiriciliği yapmakta ve gün geçtikçe ince ayrıntılara daha çok hâkim olmaktayız.Larva transferi sonrası ana arı memeleri

Her arıcı gibi merak duyduğumuz ana arı yetiştirme faaliyetlerini uydurma diyebileceğimiz kovancıklarda yapmaya başladığımız ilk çalışmalar, ekip arkadaşlarımızdan Sn. Yusuf Gürbüz ile tanıştıktan sonra büyük bir ivme kazandı.

Kendisinin yurtdışı bağlantıları sebebiyle edindiği ana arı yetiştirme materyalleri ile bizlere nazaran daha uzun bir süre ana arı yetiştirme ile ilgilenmiş olması ve tecrübelerini arttırmış olmasının, bizler için bir şans olduğunu söyleyebiliriz.Yağışlı bir havada otomobilde boya ile markalanan ana arının camda duruşu


Malzeme temini ve tecrübe aktarımı konusunda Sn. Yusuf Gürbüz’ün bizlere yaptığı yardımlarla ana arı üretimi konusunda her arılıkta olması gereken kapasiteye ve bilgiye ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Günümüzde ise ana arı yetiştirme materyallerinden arıcılık malzemesi satan firmalarda bulma şansımız da mevcuttur.  Yurtdışı temininde zorluk yaşanan ana arı yetiştirme malzemelerini kendi adıma Civan Arıcılık firmasından internet ortamından rahatlıkla edinebiliyorum.Ana arı yetiştirme faaliyetleri


Bilinçsizce yapılacak amatör ana arı yetiştiriciliğinin ırklar üzerinde negatif etkileri de olsa, belirli bir kapasite ile arıcılık yapan işletme sahiplerinin ana arı yetiştiriciliğini göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

Bizler arılıklarımızda ana arı üretimi yapmakta ve her zaman yedek ana arı bulabilmenin verdiği rahatlıkla kolonilerimizi yönetmekteyiz.

Arılıklar arasında hem doğmak üzere olan ana arı memesi hem bakire ana arı hem de yumurtlayan ana arılar ihtiyaç duyan arkadaşlara verilmekte veya alınmaktadır.

Ana arı lazım mı? Sorusunu hangi arıcı duymak istemez ki!
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #19 : Eylül 21, 2011, 20:56:28 »
Sehpalar

Arıcılık malzemelerimiz içerisinde yer alan ve paylaşmak durumunda hissettiğim malzemelerden birisi de sehpalar diyebilirim. Sn. Yusuf Gürbüz tarafından bölgedeki uzun yıllar yaptığı denemeler sonucu ulaştığı özelliklerde olan sehpalar 2 kovanı üzerinde taşıyabilecek özellikte olup; gezginci arıcılık yaparken kovanlar yüklendikten sonra üst bölümüne koyularak gidilen yere götürülebilmektedir.Kovanların üzerine yüklenmiş sehpalar


Yüksekte duran kovanlar ile ilgili faydayı anlatmaya gerek olmadığının yanında sehpalar çerçeveleri stoklamakta da kullanılabilmektedir.Çerçevelerin sehpalara dizilmesi


Körük Yakıtı

Dergimizin geçtiğimiz sayılarında sözü edilen körük yakıtı olarak bölgemizde bulduğumuz söğüt ağacı çürüklerinden faydalanıyoruz.Söğüt ağacından körük yakıtı toplanması


Bu malzemenin soğuk ve uzun süreli duman için gerçekten güzel bir sonuç verdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç…

Emeklilik günlerimizde yapmayı planladığımız arıcılık faaliyetlerine, çalışma hayatı esnasında amatörce yapılması gerektiği konusunda baskı yapan dayım Sn. Enver Öner’e, Eskişehir’de arıcılık faaliyetlerimizde yardımcı olan tüm arkadaşlara ve tabi ki ekibimizdeki fedakâr tüm arkadaşlarımıza çok teşekkürler ediyoruz.

Arıcılıkta başarı sırrının küçük ayrıntılarda gizli olduğu bilinciyle her konuda arıcıların paylaşım yapması gerektiğini düşünmekteyiz ve her türlü katkıya da açık olarak faaliyetlerimizi sürdürmek kararlılığındayız.

Arıcılar tarafından yapılan farklı uygulamalar, biz amatörler için ilgi çekici olabilir. Bu anlamda paylaşım için güzel bir araç olan bu dergiye katkı vermelerini de beklemek en doğal hakkımızdır diye düşünüyorum.

Eskişehir gibi arıcılıkta esamesi okunmayan bir ilde gösterilen çabaların takdire şayan olduğu düşüncesiyle, bu çabaları veren tüm arıcılara saygılarımızla.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #20 : Eylül 21, 2011, 21:00:05 »
Buraya kadardı yazı dizisi ve sona erdi...

Biz de artık Eskişehir'de değiliz...

Bundan sonra bir yazı dizisi daha olur mu bilmem ama kısmet artık...

Olursa da ismi şimdiden belli...

Bursa'da Amatörce Ana Arı Yetiştiriciliği

Kasım ve Şubat sayısına yetiştiririz belki... :D

Senaristler yazacak birşeyler bulur ki aktörler nasılsa belli... :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3500
 • Yer: Orhangazi / Bursa
  Yaş: 62
  • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 40
 • Rakım: 290
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #21 : Eylül 21, 2011, 21:00:39 »
Devamını görmek dileğiyle, eline, kalemine sağlık.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #22 : Eylül 21, 2011, 21:01:59 »
Derginin bu sayısına da amma kurulmuşuz...

Tam 7 sayfa... :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

 • BEKİR ARSAN
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 6845
 • Yer: BANDIRMA
  Yaş: 53
 • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #23 : Eylül 21, 2011, 21:07:56 »
eline emeğine sağlık devamını bekliyoruz
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı ahmet şahan

 • Larva
 • **
 • İleti: 94
 • Yer: Bozüyük/BİLECİK
  Yaş: 45
 • Arıcılık Şekli: Meraklı
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 8
 • Rakım: 750
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #24 : Eylül 21, 2011, 21:15:37 »
--Abicim DAĞGÜZELİ NE OLDU?

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22802
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 50
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #25 : Eylül 21, 2011, 21:19:41 »
Dağ güzeli Eskişehir ekibinde devam ediyor...

Bende de şu anda 2 koloni devam ediyor.

Bana çok şeyler öğretti o maceralar...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

KAZIM ÞAHÝN

 • Ziyaretçi
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #26 : Eylül 21, 2011, 21:23:56 »
Çok güzel bir çalışma

Çevrimdışı HalitYaldiz

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 1024
 • Yer: Bandırma- dedeoba köyü
  Yaş: 50
 • Halit yaldız. Bandırma dedeoba köyü.
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
 • Kovan Sayısı: 50
 • Rakım: 200
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #27 : Eylül 21, 2011, 22:50:08 »
İnşallah en yakın zamanda cıkarırsınız, elinize saglık.
https://www.facebook.com/pages/Dedeoba-Aricilik-VE-Tavukculuk/544715518946864

Sahte dost sabun gibidir
Elini yüzünü temizler ayağını kaydırır..

Çevrimdışı Ali ALTINTAŞ

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 126
 • Yer: konya Meram
  Yaş: 47
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 40
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #28 : Eylül 22, 2011, 04:23:17 »
Selam hergün bu foruma bakmadan yapamıyorum, çok güzel şeyler yazılıp paylaşılıyor, gecenin bir yarısı  yazınızı baştan sona okumadan yatamadım, elinize ve  emeğinize sağlık saygılar.
İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.

Çevrimdışı Cihat ÇETİN

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 424
 • Yer: Balıkesir
  Yaş: 37
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 17
Ynt: Uludağ Arıcılık Dergisi ve Yazı Dizisi
« Yanıtla #29 : Eylül 22, 2011, 10:01:19 »
maşallah abi
devamını bekleriz
Allah razı olsun
Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir.

Şikayet zayıfların silahıdır. ((HZ EBUBEKİR)