Gönderen Konu: Polen nasıl işlenmeli ve nasıl korunmalı ?  (Okunma sayısı 25608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
Polen nasıl işlenmeli ve nasıl korunmalı ?
« : Mayıs 25, 2010, 00:32:50 »
Polen tuzaktan alındıktan sonra hangi işlemlerden geçirilmeli ve nasıl korunmalıdır? polenli - ballı çıtalar bir süre güvelenmekte . herhalde aynı tehlike polenler içinde geçerli . ayrıca polen kurutmada türüne göre bazı sakıncalar var mış. güneşte kurutma yada elektrikli fırınlarda kurutma gibi. ve işlenmiş polen nasıl saklanmalıdır. burda benim yapmak istediğim hijyen kurallarına göre polen üretmek ve polenin besin değerini kaybetmeden işlenmesini ve saklanmasını sağlamak... bu sorumu cevaplaya bilecek olanlara şimdiden teşekkürler
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: Polen nasıl işlenmeli ve nasıl korunmalı ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2010, 10:32:58 »
Bildiğimiz kadarıyla polen iki yöntemle saklanıyor.
Birincisi kurutulduktan sonra buz dolabında ve oda sıcaklığında saklanıyor.
İkincisi dndurularak derin dondurucularda.
Polen kurutularak saklanacaksa güneş ışığı almayan ortamda kurutulmalıdır.Güneş ışığında doğrudan  kurutulan polenler içerğindeki bir çok özelliğini kaybetmektedir.Fırında kurutma işi büyük  ölçekli işletmeler için geçerli olduğundan bunu geçiyoruz.
Dondurularak  saklanan polenlerin besin değerini  aynen koruduğunu söyleyen arıcılar çok.Zaten mantıklıda.
Kurutmak için kullanacağınız araç ve gereçlerin temizliğine ve rüzgar yoluyla gelecek toz topraktan korunmuş olmasına dikkat edilirse poleninizi temiz olarak kurutmuş olursunuz.İçindeki polen dışı varlıklar temizlendikten sonra gönül rahatlığı ile saklayabiirsiniz.
Temiz bezler üzerine sererek kuruta bileceğiniz gibi özel dizayn edilmiş eleklerle kurutmak mümkün.
Bir müşterim oda sıcaklığında sakladığı polenin  içinde kurtçukların oluştuğunu  buzdolabında saklı olana ise hiç bir şey  olmadığını söyledi. Demekki  risk almamak gerekiyor. En azından buzdolabında saklamaya özen gösterilmeli.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2010, 23:15:29 »
verdiğiniz aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür edirm hocam. Ayrıca daha önceden foruma katılımınız kadar kullanıcı adınızda dikkatimi çekiyor du anlamı ne acaba diye düşünüyordum. şimdi ise isminizi kullanıcı adınız yapmışsınız.  :)
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2010, 00:07:40 »
Sayın Meslektaşım,
İsmimi kullanıcı adı olarak kullanmadan önce abadile ismini kullanıyordum.Bir çok kişide sordu. sizde açıktan sorduğunuz için buradan cevap vereceğim.sahabe dönemiminde ilmiyle, irfanıyla meşhur Abdullah adında  yedi tane sahabe varmış.Peygamberimizin ahirete göçünden sonra bir takım meselelerde yoruma ihtiyaç olunca bu kişilerin görüşleri önemsenir tavsileri dikkate alınırmış. Bu yedi kişiye kısaca  çağdaşı insanlarca ve daha sonraki  ilmi çalışmalarda bulunanlar tarafından yedi abdullahlar manasında abadile denmiş.
Bende forma üye olurken birden aklıma esti ve yazdım.Bilinçli ve kasti bir tercih değil.Öylede olsa benim için fark etmez tabi.
Arıçılık formuna üye olurken arı ile balla ilgili kullanıcı adları daha münasip.
Bir davetten sonra asli isim ve soyadımızla formdaki yerimizi devam etttiriyoruz.
Buradaki arkadaşlardan faydalandığımız gibi yeri gelince onlara faydalı olmaya da çalışıyoruz.Tabi bildiğimiz kadarıyla.Aslında ben burada bir şeyler yazmaktan çok öğrenmek maksadıyla bulunmaktayım.
selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2010, 23:34:08 »
Sayın Erdal hocam

Allah Razı olsun sizden ve sizin gibi bu forumda bilgilerini paylaşan bütün arı dostlarından . Bilgi bir zenginliktir. asıl zenginlik ise onu menfaat gözetmeksizin paylaşmaktır. burada herkesin bir şekilde bir başkasına yardımcı olabileceğine inanıyorum.

saygılarımla

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 30, 2010, 23:37:06 »
Sayın hocam biz öğretmeniz.
Ya da şöyle söyleyelim. Önce insan, sonra öğretmen, daha sonra da arıcıyız. ;D
selam ve saygılar hocam.

Çevrimdışı oakgun68

• Pupa
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Osman AKGÜN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-+10
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2010, 22:46:04 »
   merhaba arkadaşlar

Polen saklama konusunda, 70'li-80'li yıllarda hızlı arıcılık yapmış, çok değerli bir ağabeyimizin yöntemine göre; balla karıştırılan taze polen donana kadar ara ara karıştırılıp bekletilirse yani kristalleşmesi sağlanırsa uzun yıllar tazeliğini muhafaza edermiş.

Bu konuda bilgisi ve araştırması olan bizi aydınlatırsa sevinirim.
İnsanlara beklediklerinden daha fazlasını verin ve bunu neşe içinde yapın.                                   (Çin atasözü)

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2010, 22:59:56 »
Sayın oakgün68,
taze poleni derin dondurucuda 1 yıldan fazla saklayabilirsiniz. Size bahsedilen yöntemde doğrudur. O zamanlar derin dondurucular bu kadar yaygın değildi.
Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2010, 09:35:12 »
İlk zamanlarda poleni gölgede kurutup,vakumlu poşetlerde buzdolabında saklıyordum.

Daha sonra taze poleni yüzeyi laminat kaplı mazemeden yaptığım bir tabla üzerine serip,onun üzerinede hava geçirgenlik özelliği olan,siyah bir örtü örterek,güneşte kurutmaya başladım.

Bu metod çok daha hızlı bir kurutma sağlıyor,sabah başladığınız işlem akşama son buluyor.

Hafif rüzgarla savurarak içersindeki toz,kanat,ayak parçalarıda uçurararak ayrıştırdıktan sonra,meşrubat şişelerine sıcak olarak koyup ağzını sıkıca kapattıktan sonra,serin  ve karanlık bir ortamda saklıyordum.

Ağzı kapatılan pet şişelerde vakum yapılmış gibi içe doğru çekme oluyor ve hava almadığı sürece bozulma olmuyor.

İlk uygulama yönteminde polen renk kaybına uğruyor,ikinci uygulama yönteminde ise polen tüm renklerini
canlı olarak muhafaza ediyor.

Kurutulmuş polenin bazı faydalı özelliklerinin kaybolduğunu öğrendikten sonra derin dondurucuda taze olarak saklıyorum,çıkardığımda taze lezzetinde tüketiyorum.

Burada dikkat edilmesi gereken tek şey,poleni günlük olarak,küflenme yapmadan çekmecelerden almak,o zaman birbirine yapışma olmadığı gibi,içersindeki yabancı maddeleri ayırmasıda kolay oluyor. 
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #9 : Ekim 13, 2010, 11:45:58 »
Çiçektozu Saklanma Yolları

Bütün arkadaşlara merhaba!

Arıcılık formunda arkadaşlarla tekrar beraber olmaktan mutluyum.
Varova ile ilaçsız mücadele konularını keyif ve ilgiyle okuyorum. Büyük olasılıkla deneyip faydalanacağım da. Ben forumu yazmaktan çok, okuyup arkadaşlarımın görüşlerinden faydalanmak için ziyaret ediyorum. Ancak paylaşmamın faydalı olacağını düşündüğüm bir görüşüm varsa yazıyorum. Gerçi arkadaşlarımız çiçektozu konusunda gerekli bilgileri vermişler ama ben de birkaç noktayı eklemek istedim.

Ben birkaç senedir çiçektozu (polen) derleyip saklamaya ve kullanmaya çalışıyorum.
Denediğim saklama yöntemleri:
1.   Peteklerin çiçektozu çok olan bölümlerini kesip bir kaba koyarak üzerini süzme balla doldurmak, kapatıp serin yerde saklamak. (Dikkat, çiçektozlu petek süzme balla örtülmezse çabucak güvelenir.) Tamamı çiçektozu dolu petekler poşet içine konarak kısa süre için buzdolabında da saklanabilir ancak güveden korumak için devamlı göz önünde bulundurmak gerekir.
2.   Çiçektozu kapanlarında toplanan çiçektozlarının kurutularak kapalı, ışık geçirmez kavanoz ya da poşetlerde serin yerde (mümkünse buzdolabında) saklamak.
3.   Çiçektozu kapanlarında toplanmış çiçektozlarını biraz kurutup süzme balla karıştırıp oda sıcaklığında ışık geçirmez kaplarda saklamak.
4.   Çiçektozu kapanlarında toplanmış çiçektozlarını kurutmadan temizleyerek en kısa zamanda  mümkünse aynı gün içinde ışık geçirmez kaplarda derin dondurucuya koymak. (Buradaki ışık geçirmez kaplardan kastım yarı saydam ya da renkli plastik ya da cam kaplardır.)
Benim  nisan ayında toplayıp derin dondurucuya koyduğum çiçektozları hala aynı tazelikte durmakta, renkleri hala canlı, tadında kokusunda bir değişiklik yok. Sanırım besin değeri de azalmamıştır.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #10 : Ekim 13, 2010, 12:17:58 »
 Sayn Ali VAROL hocam,var olasınız.İkimizde ikinci cihan harbinin kızıştığı zamanlarda dünyaya gelmişiz.Ben 42 li,siz 43 lü görünüyorsunuz.Öyle dışardan izlemek yok.Manavgatı göreli çok oldu.Çok güzel yerdesiniz.Sağlığınız daim olsun.Buyurun katkılarınızı bekliyoruz.Kardeşlerimiz birbirinden değerli.Tüm ülke böyle güzelliklerle donanılsa.Kolay gelsin içten saygı ve selamlar.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #11 : Ekim 13, 2010, 14:46:23 »
Çiçek tozunu bir kap içine koyup üzerine bal dökerseniz, tanecikleri hiç kaybolmadan yani şekil değişikliğine uğramadan saklanır.

çiçek tozlarını çok tazeyken ezerseniz veya üzerine su püskürtüp hafif nemlendirip ezerseniz hamur kıvamına girer.

Bu hamur kıvamındaki çiçek tozunu daha az balla karıştıruırsınız yani yoğun çiçek tozlu karışım olur, öylece buzdolabına koyarsınız.

Amaca göre saklanabilir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2010, 18:21:38 »
Ali abi hoşgeldiniz.

Yaşlılar nasıl da birbirini buluyor hemen.  :D

Anlatın bakalım, neler yaptınız bu yaz sürecinde...

Gelelim polene...

Hiç kurutmadan, temizlik yaparak (şeffaf kilitli kaplar var genelde şarküterilerde kullanılan) kaplara konarak derin dondurucuya koyduk bu yıl..

Şu ana kadar olan gözlemime göre, diğer hiçbir seçeneği düşünmem... Murat abi sence düşünülmeli mi? :D

Ancak bu durumda hanımdan 5 katlı derin dondurucunun 2 katını nasıl alırım hesabı kalıyor geriye...

1 katı haydi doldurduk bu yıl...

Yok daha neler, bir dolapta biz mi alacağız?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2010, 18:47:59 »
Apiterapi ile uğraşanlar, arı sütü ve poleni kesinlikle hiçbirşeyle karıştırmadan, derin dondurucuda saklıyor. Müşteriye de soğuk zincirini bozmadan ulaştırıyor.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2010, 19:11:33 »
 "Milletin efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür-M.Kemal ATATÜRK."
Bir fırtına esmesin,bir şiddetli yağmur yağmasın.Adım başı karşı köyler dahil elektrik kesilir.Telefon hatlarıda;ya kesilir,yada cızırtılı çalışır.
 Deepfreeze hatırına jeneratör almalı.En iyisi müstakil uğur derin dondurucu.
Yaşlılarada yüklenmeyin.Zaman farkında olmadan çabuk geçiyor haaa. >:(
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""