Gönderen Konu: Elektrikli çit kullanan var mı?  (Okunma sayısı 18850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3129
 • Yer: Ankara
  Yaş: 76
 • Mehmet Bİ.Eskişehir
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #15 : Ekim 31, 2010, 16:55:05 »

""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

abadile

 • Ziyaretçi
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #16 : Ekim 31, 2010, 21:23:40 »
Ali Abi,
Eğitimciliğiniz mükemmel.Yönteminizi çok beğendim.Bu yöntemi kullanma gereği duyacak çok insan vardır sanırım.
 Rabbim torunlarınızı görünür görünmez kaza ve belalardan korusun.
Elektrikli çit derken bir çoğumuz olabilecek kazalar konusunda tereddütlü davranıyoruz.

Benim volt, amper vs gibi konularda çok bilgim yok. Fakat şöyle bir şeyin varlığını biliyorum.

Amerikalı çiftçilerin çok büyük arazilerde hayvan otlatırken kullandıkları bir yöntem var.

Hayvanları belli bir bölgede tutmak istiyorlarsa o bölgeyi yerden yaklaşık yarım metre yükseklikteki tek bir telle çeviriyorlar.

Çit denilince hepimiz bahçe duvarı gibi birşey anlıyoruz.

Elektrik olan bu tele hayvanlar temas ettiğinde zararsız bir akıma maruz kalıyormuş.

Bir kere akıma maruz kalan hayvan zaten teli görünce bir daha yanına yaklaşmıyormuş.

Burada arkadaşların tartıştıkları konu bahçe duvarı gibi bir çite prize takılmış eletrikle akım vermek değil.

Kazara işi böyle anlayan arkadaşlarımız varsa, kesinlikle böyle bir uygulamaya kalkışmasınlar, Ahmet abinin söylediği gibi ciddi kazalara sebebiyet verilebilir.

Benim çocuklarım da, büyümekte olan torunlarım hiçbiri elini sobada yakmadı. Nedeni, çocuk hareketlenmeye başlayınca kış gelip sobayı da kurunca kadınlar "ay, vay" demezden önce alırım çocuğu kucağıma, Çocuğumla bir "cııız" oyunu oynarım. Nasıl oynanır bu oyun? Yanaşırım sobaya, alırım çocuğun elini elime, yaklaştırırım sobaya, eli biraz fazla ısınınca "cııız" der çekerim. Tekrar yanaştırırım eli yanacak gibi olunca tekrar "cııız" der çekerim. Çocuk elini sobaya uzatmak istemeyince "cııız deyip elimi uzatıp çekerim. O da elini uzatıp çeker ama elini sobaya dokundurmaz. Bu oyun iki -üç kere oynanınca çocuk sobanın yakıcı olduğunu öğrenir ve sobaya yaklaşmaz. Eli ayağı yanmadan sobanın tehlikeli olduğunu öğrenir. Hatta "cııız" deyince ters ters sobaya bakar.

Amerikalı Çiftçilerin yaptığı da benzer bir öğretme yöntemidir.

Bildiğim kadarıyla 80 volta kadar elektrik akımı canlıya zarar vermez. Ama canlıyı titretir, canını yakar.

Odalarımızdaki lambaların ışığını azaltıp çoğalran, matkapların hızını azaltıp çoğaltan "dimmer" ler de elektrik akımını canlıya zarar vermeyecek kadr azaltabilir.

Aküden yükseltilecek akım da canlıya zarar vermeyecek ama can yakabilecek sınırler içinde ayarlanabilir.

Canlıya zarar vermeden ama canını yakarak ona telden uzak durmayı öğretebilir.

Amerikalı çiftçilerin yaptığı da bu olsa gerek

Çevrimdışı kocoro

 • Boş Petek
 • İleti: 1
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #17 : Kasım 13, 2010, 21:47:28 »
ben bu yıl kullandım bu elektrikli citten cok memnunum arılarım  altı ay dışarıda yalnız kaldı arasıra ziyaret ederdim onları.bir seferinde baktımki ayı o tellerin etrafını kazmış ama zannetersem o sırada telede tutmuş çünkü gerili olan tel biraz sarkıktı çünkü bi dahada ayı o cevreye uğramadı ondan sonra. amma sanırım cok kızmış olacak yedi aylık olan bir tosunumu yedi hırsından olacak. herkese iyi bol bereketli iyi ürünler

Çevrimdışı hatkobi

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 3129
 • Yer: Ankara
  Yaş: 76
 • Mehmet Bİ.Eskişehir
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #18 : Kasım 13, 2010, 21:54:43 »
 Hayvan aç ne yapsın.Hayvan obur değilki akşama kadar atıştırsın.Karnı doydumu tamam.Öldürücü elektrik olmasında.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı ariciahmet

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 414
 • Yer: rize
  Yaş: 68
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Kovan Sayısı: 150
 • Rakım: 350-----2100
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2010, 16:55:48 »
 / 14:17 
 
  Bu konuda çalışmalar varmış.
 

 Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğa Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen ''Boz Ayı Araştırma ve Koruma Projesi''nde kullanılan ''elektroşoklu'' tel çitler, ayıların tarım alanlarına zarar vermesini engelliyor. 

 
 
 
Ayıların 2003 yılında ''Kara Avcılığı Kanunu'' kapsamında koruma altındaki yaban hayvanları listesine dahil edilmesiyle Doğu Karadeniz'de ayı popülasyonunda artış oldu. Özellikle bu tarihten itibaren yöre halkı, Türkiye'deki en büyük memeli yaban hayvan türü olan boz ayılardan, kendilerine ve hayvanlarına saldırdığı, tarım arazilerine zarar verdiği gerekçesiyle şikayetçi olmaya başladı.

Artvin'in köylerinde yapılan bir araştırmada ise vatandaşların ayıların korunmasına karşı tutumlarının Avrupa ülkelerine göre daha olumsuz olduğu, bunun da ayıların insanlara verdiği zararlardan kaynaklandığı anlaşıldı.

Bunun üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğa Derneği, 2006 yılında ''Boz Ayı Araştırma ve Koruma Projesi''ni hayata geçirerek, pilot bölge olarak seçilen Rize'nin İkizdere, Erzurum'un İspir ve Artvin'in Şavşat ilçelerinde çalışmalar başlattı.

Proje kapsamında ''insan-ayı çatışması''nın ortadan kaldırılması amaçlanırken, doğanın ve yaban hayatının korunması için ayılardan kaynaklı zararların önüne geçmeye yönelik önleyici tedbirler alınırken, pilot bölgelerde ayı ve domuz gibi türlerin meyve ve sebze bahçelerine girmesini engellemek için canlılar üzerinde öldürücü etkisi olmayan ''elektroşoklu'' çit sistemleri yerleştirildi.

-İNSAN VE AYILARIN ÇATIŞMASI

Proje Koordinatörü Dr. Özgün Emre Can, Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Erikli ve Sebzeli köylerindeki elektroşoklu tel çitleri inceleyerek, yöre halkından boz ayıların tarım alanlarına verdiği zararlar hakkında bilgiler aldı.

Artvin'in yaban hayatı bakımından Türkiye'nin en zengin illerinden olduğunu aktaran Can, proje kapsamında kurdukları elektroşoklu tel çitlerin yöre halkınca benimsendiğini belirterek, vatandaşların tarım alanlarını boz ayılar ve yaban domuzlarından korumak için artık kendi imkanlarıyla tedbir almaya başladığını vurguladı.

Projenin 3 yıl daha süreceğini ve bu sayede ayı popülasyonu, davranışları ve insan-ayı çatışmasının önlenmesine ilişkin çözüm yollarının üretileceğini kaydeden Can, bu anlamda vatandaşların da projeye destek vermesinin son derece önem taşıdığını vurguladı. Boz ayıların yaşadığı alanlarda, tarım ve arıcılık faaliyetlerinin ayılara zarar verilmeden gerçekleştirilmesini önemine değinen Can, sözlerine şöyle devam etti:

''Projeye başladığımızda yöre halkı (ayının sahibi var ama bizim yok) şeklinde tepkiler gösteriyordu. Şimdi ise proje ile insanlarla ayıların bir arada, barışık şekilde, birbirine zarar vermeden yaşamasını amaçlıyoruz. İnsanların ayıları öldürme nedenlerini ortadan kaldırırsak, iki türün doğada barışık yaşayacağını biliyoruz.''

-AYILARA ''GPS'Lİ TASMALARLA'' TAKİP-

Vahşi hayvanlarının yaşam alanlarının bilinçsizce yok edildiğine dikkati çeken Dr. Özgün Emre Can, sözlerine şöyle devam etti:

''Vahşi hayvanların yaşam alanlarını yok ederseniz onlar da sizin yaşam alanınıza müdahale eder. Ayıların, yaşam alanlarına inmesi üzereni insanlar etkili ya da etkisiz birçok yöntem geliştiriyor. Tarım alanlarına korkuluklar, parlayan cisimler yerleştirerek ayıları ve diğer vahşi hayvan türlerini ürkütmeye çalışıyorlar. Uygulanan yöntemlere bakıldığında insanlar çoğunlukla ayının gücünü abartıyor, zekasını ise düşük görüyor. Bu nedenle geliştirilen yöntemler bazen işe yaramıyor. Projeyle insanlara ayıyı tanıtmaya, gücüyle ve zekasıyla neler yapabileceğini anlatmaya çalışıyoruz.''

4 yıldır devam eden proje çalışmalarında çeşitli çözüm metotları da geliştirdiklerini vurgulayan Can, ''GPS tasmalarla ayıları yaşam alanlarında takip ettik. Onların hareketlerini, erkek ve dişiler arasındaki davranış farklılıklarını belirledik. GPS'lerle yaşam alanlarının röntgenini çektik. Buna göre, bahçeler için hazırladığımız elektroşok tel çitler ve bal peteklerinin korunması için yüksek platformlar geliştirerek, pilot bölgelerde uygulamaya soktuk. Vatandaşlara çözüm yollarını gösterdik. Artık bölgede bu çalışmalar yaygınlaşmaya başladı'' dedi.

-''SEVDİĞİ KIZI KAÇIRIP SUÇU AYIYA ATIYORLAR''-

Dr. Özgün Emre Can, proje çalışması sırasında ayılarla ilgili çok sayıda efsane duyduklarını da belirterek, şöyle devam etti:

''Proje çalışması sırasında şaşırtıcı hikayeler öğrendik. Yöre halkından ayıların 'kız kaçırdığını' söyleyenler bile oldu. Ormana odun kesmeye, ot biçmeye giden bazı kızları geçmiş yıllarda ayılar kaçırmış. Bir daha da kızlardan haber alınamamış. Ancak yaptığımız araştırmalarda, bölgede kız kaçırma olaylarının yaygın olduğunu, kimilerinin sevdiği kızı kaçırarak evlendiğini, suçu ise ayıların üzerine attığını belirleyerek, zaman içinde de anlatılan bu tür hikayelerin efsaneleştiğini öğrendik. Bize yaşanmış bir hikaye gibi çok eskiden 'Fatma' adlı bir kızın ayı tarafından eş olarak kaçırıldığı masalı da anlatıldı.''

-''ARAZİLER BİZİM ORMANLAR AYILARIN OLSUN''-

Arazisini elektroşok tel çit ile çeviren Rahmi Aydın (60) ise proje öncesi ayılarla baş edemediklerini ifade ederek, ''3 yıl önce bahçeme elektroşoklu tel çit çektim. Ayı bir kaç kez girmeye çalıştı ancak elektrik akımına kapılınca kaçtı. Alışma zamanlarında biz de ufak tefek kazalarla elektroşok akımına kapıldık ama şimdi çok memnunuz'' diye konuştu.

Zekeriya Ekinci (62) de bugüne kadar ayılarla bir çok kez karşılaştığını vurgulayarak, ''Geçmişte dut ağaçlarımı korumak için geceleri nöbet tutar, bu sırada da ayılar gelmesin diye gürültü çıkarırdık. Ancak uykuya daldığımız bir ara ayı gelir meyveleri yer, ağaçların dallarını da kırardı. Bahçeye elektroşok tel çit yaptırdıktan sonra artık rahat bir uyku uyuyabiliyorum. Çiti hangi ürünü koruyacaksam onun etrafına çeviriyorum. Artık tapulu araziler bizim, ormanlar ayıların olsun. Biz onların yaşam alanına müdahale etmiyoruz, onların da bizim yaşam alanımıza müdahale etmemesi için tedbir alıyoruz'' dedi.

Daha önce bir ayının saldırısına uğrayarak çeşitli yerlerinden yaralanan Şahı Merdan Gökçe ise adeta ölümden döndüğünü, boğuşma sırasında yumruğunu ayının ağzına sokarak kurtulduğunu ifade ederek, o gün yaşadıklarını heyecanla anlattı.

 

 

Çevrimdışı yener

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 37
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #20 : Aralık 03, 2010, 22:01:20 »
uzun yıllar türkiyede elektrikli çit sistemlerin satış ve pazarlamasını yapan bir kişi olarak doğru bilinen bir takım yanlışları sizlere anlatmaya çalışıyım.

Öncelikle insanı elektrikte ölümüne neden olan başlıca unsun bilinenin aksine voltaj değil amper dir.
Elektrikli çit sistemlerinde cihazına göre değişmekle birlikte yaklaşık 5000 (beşbin) volt ila 10.000(onbin) volt vardır.
Bu yükseklikteki voltaj insan veya hayvana eğer kesintisiz olarak verilirse öldürücü olur.Ancak çarpılma 1.2 saniyede bir ve çok kısa süreli olursa 0.2 saniye kadar kalp ritmine ve reflekslere herhangi bir zarar vermez.Ancakkkkk amper in 0.15 miliamper olması durumunda geçerlidir bu.Eğer şehir ceryanın da ki 1,5-2.5 aralığındaki bir amperle 110 volt hatta daha düşük voltajlarda bile ölümler olabilir.
O sebeple yukarıda bir kaç arkadaşımız sanırım çokta doğru olmayan bir takım tezler ileri sürmüşler.Deniyorki dimmer le voltaj düşürülür.Kesinlikle bunu denemeyin.
Arkadaşlar bu iş sanıldığı kadar basit değil.Bu sistemler elektrikte kullanılan 5 elektrik biriminide belli miktarda kullanan cihazlar ve oldukça büyük fabrikalarda laboratuar oratmında sayısız testten geçirilerek satışa sunuluyor.
Bu cihazlarda volt,amper,watt,joule,ohm gibi tüm birimler kullanılıyor.Ayrıca kalp ritmi düşünülerek insan kalbine bir zarar vermemesi için en ince hesaplar yapılarak hamile bayana,kalp pili takılı kişilere,çocuklara ve diğer önemli bir husus ormanlık alanda herhangi bir yangına sebep olmaması üzerine üzerinde çok titiz çalışmalar yapılarak üretiliyor.
Tüm dünyada şu an 10.000 voltun üzerindeki üretimler yasaktır.Ama bizde üretilenler 30 bin 40 bin volt.ancak o voltaj olmasına rağmen kapasitesi 15 km ile sınırlı.Yurt dışında bir cihazın kapasitesi 10 bin voltla 200 km ye kadar çıkabiliyor.ve en önemlisi makinaların parçalarının ömürleri.şayet elektriği kesik kesik vermeye yarayan parça arıza yaparda akımı sürekli vermeye sebep olursa o voltaj ile o tele kim dokunsa yapışır kalır.Elektrik işin ehilleri tarafından uygulanırsa risksiz olur.hertürlü sorunuz için sizlere yardımcı olmak beni mutlu edecektir.herkese iyi forumlar

Çevrimdışı Türkoğlu

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 276
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #21 : Nisan 20, 2011, 14:37:11 »
uzun yıllar türkiyede elektrikli çit sistemlerin satış ve pazarlamasını yapan bir kişi olarak doğru bilinen bir takım yanlışları sizlere anlatmaya çalışıyım.

Öncelikle insanı elektrikte ölümüne neden olan başlıca unsun bilinenin aksine voltaj değil amper dir.
Elektrikli çit sistemlerinde cihazına göre değişmekle birlikte yaklaşık 5000 (beşbin) volt ila 10.000(onbin) volt vardır.
Bu yükseklikteki voltaj insan veya hayvana eğer kesintisiz olarak verilirse öldürücü olur.Ancak çarpılma 1.2 saniyede bir ve çok kısa süreli olursa 0.2 saniye kadar kalp ritmine ve reflekslere herhangi bir zarar vermez.Ancakkkkk amper in 0.15 miliamper olması durumunda geçerlidir bu.Eğer şehir ceryanın da ki 1,5-2.5 aralığındaki bir amperle 110 volt hatta daha düşük voltajlarda bile ölümler olabilir.
O sebeple yukarıda bir kaç arkadaşımız sanırım çokta doğru olmayan bir takım tezler ileri sürmüşler.Deniyorki dimmer le voltaj düşürülür.Kesinlikle bunu denemeyin.
Arkadaşlar bu iş sanıldığı kadar basit değil.Bu sistemler elektrikte kullanılan 5 elektrik biriminide belli miktarda kullanan cihazlar ve oldukça büyük fabrikalarda laboratuar oratmında sayısız testten geçirilerek satışa sunuluyor.
Bu cihazlarda volt,amper,watt,joule,ohm gibi tüm birimler kullanılıyor.Ayrıca kalp ritmi düşünülerek insan kalbine bir zarar vermemesi için en ince hesaplar yapılarak hamile bayana,kalp pili takılı kişilere,çocuklara ve diğer önemli bir husus ormanlık alanda herhangi bir yangına sebep olmaması üzerine üzerinde çok titiz çalışmalar yapılarak üretiliyor.
Tüm dünyada şu an 10.000 voltun üzerindeki üretimler yasaktır.Ama bizde üretilenler 30 bin 40 bin volt.ancak o voltaj olmasına rağmen kapasitesi 15 km ile sınırlı.Yurt dışında bir cihazın kapasitesi 10 bin voltla 200 km ye kadar çıkabiliyor.ve en önemlisi makinaların parçalarının ömürleri.şayet elektriği kesik kesik vermeye yarayan parça arıza yaparda akımı sürekli vermeye sebep olursa o voltaj ile o tele kim dokunsa yapışır kalır.Elektrik işin ehilleri tarafından uygulanırsa risksiz olur.hertürlü sorunuz için sizlere yardımcı olmak beni mutlu edecektir.herkese iyi forumlar

Üstat benim badem bahçem var 70 dönüm kadar yeni diktim ağaçları,ağaçlar ormanlık arazide arıcılığa da yeni başlıyorum benim korkum domuz ve ayı,yazları arazide kalacağız ALLAH nasip ederse inş.geceleri tel çite elektrik vermek istiyorum zararlı hayvanların zarar vermemesi için,tabi bu öldürücü olmamak şartıyla,siz den ricam bana nasıl bir uygulama tavsiye edersiniz bu elektirkli tel çit konusunda.

Çevrimdışı kabaoğlubal

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 510
 • Yer: istanbul okul müdürü
  Yaş: 60
 • mustafa kabaoğlu
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 50
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #22 : Nisan 20, 2011, 15:02:07 »
 Kısaca olurya  aksılık ,bunun için vazgeçin bu elektirili çit sevdasından güzel bir köpek besleyin .

Çevrimdışı Lokumcu

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 146
 • Yer: Denizli- ÇAL
  Yaş: 34
 • Osman KAYA
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 2
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #23 : Nisan 20, 2011, 15:11:13 »
Denzilide 100 büyükbaş hayvan yetiştirmekte olan eniştem inek ve danalar için set duvar veya çit gibi şeyler kullanmıyor sadece gergin bir sıra tel bütün besihaneyi çevreliyor ve hayvanların geçmesini istemediği yerlerdede aynı sistem var.Bu tel sonunda 30 a 20 cm büyüklüğünde bir kutuya bağlı ineklerin 1 defa dokunması yetiyor.Bir daha oraya yaklaşmıyorlar.GErçi şapşallılarından dokunan sürtünen olsada hiçbir zararı yok aksine mükemmel bi eğitim seti:D tavsiye ederim. Ziraat odaları yönlendirebilir.
artık Denizli de.

Çevrimdışı korayuslu

 • Boş Petek
 • İleti: 1
 • Yer: izmir
 • Kovan Sayısı: 50
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #24 : Eylül 03, 2015, 15:30:16 »
MİLKER ELEKTRİKLİ ÇİT SİSTEMLERİ
Darı tarlaları, domates tarlaları ve daha çok alanda tercih edilen bir makina grubudur. Bu aletler sayesinde ekinlerinizin içine giren domuz ve benzeri hayvanlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle darı tarlalarına aç kalan domuzların saldırarak ekini haşat etmesi çiftçiye büyük zararlar vermektedir. Bu zararlara maruz kalmamak için yapılması gereken korumaya almaktır. Bunun en kolay yolu ise elektrikli çit sistemi kurulumudur.
Milker bu konuda en iyi markalardan biridir. Alman üretimi bu ürün ile kurulan elektrikli çit sistemlerinde çarpma işlemini 2 karış uzaktan yaparak hayvanı uzaklaştırabilirsiniz. Üstelik böyle bir markanın böyle bir ürünü onlinemakina.com üzerinde herşey dahil sadece 599 TL. Kaçırmadan alın !

Elektrikli Çit Sistemleri

Milker MA1500 12V/220 V
Elektrizator Çarpma Voltajı: 11500 V 220V veya 12V batarya ile çalışır.
Önerilen max. hat uzunluğu: 4 km Kullanılan alanlar:
At, İnek,Kedi, Köpek, Tavuk
Halka İsolatör Uzun Destekli 50 Adet
Basic Çit İpi 500 m 16 mm Niro

Başta çiftçilerimiz olmak üzere bir çok kişinin arayıpta bulamadığı ürün ile sizinleyiz. Aslında satın almak istediğinizde neyi alacağınızı bilmediğiniz için biz sizlere özel bir paket oluşturduk. Bu sayede kurulumu kolayca yapabileceksiniz. Elektrikli çit sistemini kurmak için paketin içinde yer alan 50 adet isolatör, çit ipi 500 metre, elektrizatör yeterlidir. Elektrizatör hem ev elektriğine bağlanılarak hemde 12 V aküye bağlanarak kullanılabilir. Kurulum işleminin ardından hayvanarınız ve bitkileriniz zarar görmeyecektir. Ürünümüz 2 yıl garantilidir.
Ürünümüz hakkında detaylı bilgiyi 0232 832 55 42 numaralı telefondan bizi arayarak alabilirsiniz. Tüm bahçe aletleri, tarım malzemeleri ve çiftlik ekipmanları ihtiyaçlarınız için bizi takip etmeyi unutmayın. Sektörün lider tedarikçisi ve en geniş stok kapasitesi ile çalışan onlinemakina.com kampanyalarını takip edin!

Çevrimdışı Neco

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 37
 • Yer: Rize
  Yaş: 53
 • Arıcılık Şekli: Meraklı
 • Kovan Sayısı: 1 Buçuk
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #25 : Haziran 25, 2016, 00:16:49 »
MİLKER ELEKTRİKLİ ÇİT SİSTEMLERİ

Milker bu konuda en iyi markalardan biridir. Alman üretimi bu ürün ile kurulan elektrikli çit sistemlerinde çarpma işlemini 2 karış uzaktan yaparak hayvanı uzaklaştırabilirsiniz.
Elektrikli Çit Sistemleri

Milker MA1500 12V/220 V
Elektrizator Çarpma Voltajı: 11500 V 220V veya 12V batarya ile çalışır.
p edin!


11.500 volt  2 karış uzaktan çarpmaz.

Konu hakkında:

Elektrikli çit sistemleri aynen arabaların buji ateşleme sistemleri  veya manyetolu çakmaklar gibi çalışıyor.  0,5 saniye gibi  kısa bir süre aktif olan bu voltajın akımı insanı/hayvanı titretiyor ama öldürücü olamayacak kadar düşük.

Güvenlidir.

Çevrimdışı Osman_Çinici

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 34
 • Yer: camoluk
  Yaş: 30
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 10
 • Rakım: 1100
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #26 : Haziran 25, 2016, 03:41:54 »
iyi akşamlar arkadaşlar ben kullandım ama nohut ektik etrafını elettirikli tellen cevirdik domuzlar cok zarar veriyodu  ve sonuc mükemmel yanlız arasıra bakımları var birde arılar icin diyorsunuz muhtemelen akülü olması lazım fakat arılar iniş kalkışlarda tele deyerse ölürler gibi geliyorbana biz hayvanlara cekiyoruz başarılı oluyor arasıra bizede carpıyor canımız yanıyor ama okadar benim bildiklerim bu kadar kendinize iyi bakın

Arıların ayakları yere degmedigi sürece bi sıkıntı olmaz

ftuncer

 • Ziyaretçi
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #27 : Ağustos 27, 2016, 18:21:36 »
Herkese Merhaba,

Arılığım köye yaklaşık 500mt mesafede ve elektrikli çit kullanıyorum.
Geçen hafta Salı akşamı gece saat 02:00 sularında bizim Arılığın olduğu taraftan Ayı sesleri duyuldu ve  sabah gidip baktığımızda bir köşeden girmeye çalışmış olduğunu gördük. 3 sıra olan telden sadece 1 sırasındaki teli kopartmış ve kaçmış.

Sonuç olarak;
* Elektrikli Tel işe yarıyor ve kovanlarımı korudu. Olmasaydı kovanlarım telef olurdu.
* Ayı hala yaşıyor ve hiç bir hayati tehlikesi yok. Dolayısıyla hiç bir canlıya zarar vermemiş olduk.

Bundan iyisi ....

Çevrimdışı vedataytekin

 • Boş Petek
 • İleti: 14
 • Yer: çanakkale
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #28 : Mart 18, 2017, 19:09:16 »
merhaba. kendi imalatımız elektrikli çit cıhazımız yaklaşık 15.000 elektrik şoku verir .ithal cihazlardan farkı  ise  fabrikasyon değil tamamen el emeği ile üretilmiştir   ve yerlimalı olduğu için fiyatı gayet uygundur.isteğe bağlı  adaptörle  yada  akü ve güneşpaneli ile  çalışır. etkli  telmesafesi   2000 metre ve   25 hektarlık alanda rahjatlıkla kullanabilirsiniz  cihaz 2 yıl garantili ve kapıda ödeme ile  satın alabilirsiniz.  bilgi için aramaktan çekinmeyin  0541 399 6430  vedat Aytekin

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 547
 • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
  Yaş: 53
 • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Elektrikli çit kullanan var mı?
« Yanıtla #29 : Mart 18, 2017, 19:56:52 »
Arazi düz ise çok faydalı. Ama.
Ormanda iseniz ve arazi engebeli olur.
Rüzgar nedeniyle uçan dal veya ot parçası tele temas ettiği zaman sistem çalışmaz.