Gönderen Konu: Polenli Çerçeveler ve Mum Güvesi  (Okunma sayısı 28727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Ynt: Polenli Çerçeveler ve Mum Güvesi
« Yanıtla #105 : Eylül 15, 2017, 14:13:16 »
Poşetleyip ağzını hava almayacak şekilde kapatmadan dolaba koyarsanız dolapta soğurken nemi üzerine çeker, çıkartınca oda sıcaklığında bu nem suya dönüşür ve petek ıslanır. Önce poşetleyip koyarsanız bu nem poşet içerisinde değil üzerinde suya dönüşüyor gözlemlerime göre.

Ben iki türlü de denedim bi problem olmadı.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #106 : Eylül 15, 2017, 14:45:24 »
Poşetleyip ağzını hava almayacak şekilde kapatmadan dolaba koyarsanız dolapta soğurken nemi üzerine çeker, çıkartınca oda sıcaklığında bu nem suya dönüşür ve petek ıslanır. Önce poşetleyip koyarsanız bu nem poşet içerisinde değil üzerinde suya dönüşüyor gözlemlerime göre.

Gözlemlerime göre derken. Deneyimlediniz mi ? Forumdan okuduklarınız mı bu yönde düşündürdü ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #107 : Eylül 15, 2017, 17:45:09 »
Bu sene 10 çerçeve olan bir bölmeye kat atarak bütün polenli çerçeve leri verdim.Tek gözde dahi olsun almadım polen li .
Her gittiğim de kontrol ettim.arılar o gözde ki polenleri yavruya yedirerek temizliyor lar.bomboş petek kalıyor .onların hepsini aldım
Geçen kontrol ettiğimde tandır a katlara koyup dizdigim bütün petekler tertemiz duruyor .güve yok.Tek bir çerçeve de 1 kurt gezmiş ağları vardı.onuda Hemen geri kovana verdim.
Elimden geldiğince almamaya çalışıyorum polenli petekleri .
Bahara saklamak zaten işkence .güve girse ayrı bir dert .
Ondan dolayı Şuan bakalım temiz peteklerle devam .
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı ersentt23

• Pupa
  • Yer: KOCAELİ
  • Kovan Sayısı: dolu200+Dolu ruşet 45+boş kovan10+275 boş ana kutusu
« Yanıtla #108 : Eylül 16, 2017, 00:45:51 »
Arkadaşlar 5-10 çıta değilki sorun edvanterde binlerce çıta var bunlara çare arasak daha iyi olur bence
hayatta iki şey vardır. sabretmek ve şükretmek..!

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #109 : Eylül 16, 2017, 04:11:00 »
Bu sene 10 çerçeve olan bir bölmeye kat atarak bütün polenli çerçeve leri verdim.Tek gözde dahi olsun almadım polen li .
Her gittiğim de kontrol ettim.arılar o gözde ki polenleri yavruya yedirerek temizliyor lar.bomboş petek kalıyor .onların hepsini aldım
Geçen kontrol ettiğimde tandır a katlara koyup dizdigim bütün petekler tertemiz duruyor .güve yok.Tek bir çerçeve de 1 kurt gezmiş ağları vardı.onuda Hemen geri kovana verdim.
Elimden geldiğince almamaya çalışıyorum polenli petekleri .
Bahara saklamak zaten işkence .güve girse ayrı bir dert .
Ondan dolayı Şuan bakalım temiz peteklerle devam .

Sizin bölgenizde bu mum güvesi için olumsuz yaşam koşulları oluşturan bir etken mi var acaba ? Açıkta duran petekleri nasıl olur da güve sarmaz hayret. Sitem için söylemiyorum tabiki bunca usta arıcının tedbir alması sizin ise tedbir almadan herşeyi yolunda götürmeniz. Acaba bir şeyler yanlış mı biliniyor dedirtiyor insana.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #110 : Eylül 16, 2017, 08:56:29 »
Sizin bölgenizde bu mum güvesi için olumsuz yaşam koşulları oluşturan bir etken mi var acaba ? Açıkta duran petekleri nasıl olur da güve sarmaz hayret. Sitem için söylemiyorum tabiki bunca usta arıcının tedbir alması sizin ise tedbir almadan herşeyi yolunda götürmeniz. Acaba bir şeyler yanlış mı biliniyor dedirtiyor insana.

Görkem benim petek az.saklaması kolay.
Tandır da katlarda duruyor .ama dediğim gibi polenli çerçeve yi almıyorum. Şuan 50 tane peteğim tertemiz duruyor arıdan alacağım bi 20 ye yakın daha var.ama zamanı var.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #111 : Eylül 16, 2017, 15:41:24 »
Görkem benim petek az.saklaması kolay.
Tandır da katlarda duruyor .ama dediğim gibi polenli çerçeve yi almıyorum. Şuan 50 tane peteğim tertemiz duruyor arıdan alacağım bi 20 ye yakın daha var.ama zamanı var.

Özer tandır derken neden bahsettiğini anlamadım.

Bu arada ilginç bir durum takıldı kafama. Mum güveleri arıların kabarttıkları koyuya bakan peteklerde ürüyor da temel peteklerde neden üremiyor ? Merak uyandırıcı bir durum.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #112 : Eylül 16, 2017, 17:08:28 »
Özer tandır derken neden bahsettiğini anlamadım.

Bu arada ilginç bir durum takıldı kafama. Mum güveleri arıların kabarttıkları koyuya bakan peteklerde ürüyor da temel peteklerde neden üremiyor ? Merak uyandırıcı bir durum.

Bizde ekmek yapılan yere tandır derler .serin bir oda.
Mum guvesi genelde polenli peteklere yumurta atmasinin nedeni .
Larva iken yiyecek lazım.polen ile beslenir ve pupa dönemine geçer .sonraa kelebek .
Kuru boş petekte yumurta çatlasa bile 1yada 2 adet sadece pupa evresine geçiyor yada geçmeden açlıktan ölüyor .geçen sene test ettim.
Ondan dolayı tek gözde dahi olsun almıyorum .besini olmayan kurt açından ölmeye mecbur dur .
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #113 : Eylül 16, 2017, 17:42:01 »
Bizde ekmek yapılan yere tandır derler .serin bir oda.
Mum guvesi genelde polenli peteklere yumurta atmasinin nedeni .
Larva iken yiyecek lazım.polen ile beslenir ve pupa dönemine geçer .sonraa kelebek .
Kuru boş petekte yumurta çatlasa bile 1yada 2 adet sadece pupa evresine geçiyor yada geçmeden açlıktan ölüyor .geçen sene test ettim.
Ondan dolayı tek gözde dahi olsun almıyorum .besini olmayan kurt açından ölmeye mecbur dur .

Bilgiler yerlerine oturdu Özer. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #114 : Eylül 19, 2017, 09:12:01 »
Arkadaşlar 5-10 çıta değilki sorun edvanterde binlerce çıta var bunlara çare arasak daha iyi olur bence

Katlara koy boş petekleri soğuk hava tesisinin biriyle anlaş oraya koy bütün peteklerini abi.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #115 : Eylül 19, 2017, 10:19:08 »
Katlara koy boş petekleri soğuk hava tesisinin biriyle anlaş oraya koy bütün peteklerini abi.

Yasin Hocam doğru diyor. Fazla sayıdaki petekleri bu şekilde saklamak iyi bir yöntem. Ücret olarakta can sıkacak kadar bir miktar ödemeden bunu yapmak mümkün.

Bu arada mum güvesinin yumurtaları polen ekmeğiyle besleniyor. Peki kabarmış peteği de besin kaynağı olarak kullanıyorlar mı ? Yada kurtçuklar mı kullanıyor ? Arılıkta katlarda bıraktığımız  temel petek , az kabarmış petek ve neredeyse kabarmış peteklere zarar verirler mi ? Bunlarda ürerler mi ? yada besin kaynağı olarak kullanırlar mı ? Arılığımda şuan bu güvelerin kelebeği de kurdu da bir hayli mevcut.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #116 : Eylül 20, 2017, 23:10:51 »
eski nofrost buszdolabının fiyatı 100 -150 tl,dolabı zırt pırt açıp kapamazsan çok az yakar ve içine buzluk bölümü dahil 52 çrçeve sığıyor,ve poılenli olsada güve çıkmıyor.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #117 : Eylül 21, 2017, 04:53:52 »
Yasin Hocam doğru diyor. Fazla sayıdaki petekleri bu şekilde saklamak iyi bir yöntem. Ücret olarakta can sıkacak kadar bir miktar ödemeden bunu yapmak mümkün.

Bu arada mum güvesinin yumurtaları polen ekmeğiyle besleniyor. Peki kabarmış peteği de besin kaynağı olarak kullanıyorlar mı ? Yada kurtçuklar mı kullanıyor ? Arılıkta katlarda bıraktığımız  temel petek , az kabarmış petek ve neredeyse kabarmış peteklere zarar verirler mi ? Bunlarda ürerler mi ? yada besin kaynağı olarak kullanırlar mı ? Arılığımda şuan bu güvelerin kelebeği de kurdu da bir hayli mevcut.

Aradığım soruların hepsinin cevabı varmış. Merak eden olursa https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=3706.0