Gönderen Konu: Arıları beslerken hiç ilaç kullanmayalım mı?  (Okunma sayısı 11644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Arıları beslerken hiç ilaç kullanmayalım mı?
« Yanıtla #17 : Aralık 22, 2017, 22:33:07 »
Bu konular çok konuşuldu.
İlaç vitamin vs. vs. hepsi ticari oyunlar.
Teknik arıcılığı iyi bileceksin.
Bal ve polenden daha iyi ilaç mı olur.
Akıllı arıcının arısı kolay kolay hasta olmaz,
Olursa da çözümünü ilaçta aramaz, kendi çözer.

ilkbahar ve sonbahar beslemesine 1/8 oranında kaynatılmamış suya nanesuyu-kekik suyu karışımı veriyorum 15 gün arayla, nösemayı önledim, bal akımı döneminde de varroa çok azarsa körüğe 6 damla kekikyağı damlatarak 4-5 duman veriyorum alttan, varroayı baya döküyor, balı alınca da arı doğal olarak yavruyu kesmiş oluyor zaten kovanı komple bal doldurduğunda yavru atacak yer olmadığından doğal olarak varroa da girecek yavru gözü bulamadığı için nesli zayıflıyor, varroanın beline darbeyi vurmak içinde bayvarol şerit 2 tur verince şerbete de nanesuyu-kekiksuyu 2 tur, dumanla da kekik ağı az miktarda, kışa bişey kalmıyor. geriye vitamin mitamin hiç bişey vermeye gerek kalmıyor ne kimyasal ne doğal başka bişey. bu düzen böyle gidiyor şimdilik

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: Arıları beslerken hiç ilaç kullanmayalım mı?
« Yanıtla #18 : Şubat 26, 2018, 02:56:54 »
ilkbahar ve sonbahar beslemesine 1/8 oranında kaynatılmamış suya nanesuyu-kekik suyu karışımı veriyorum 15 gün arayla, nösemayı önledim, bal akımı döneminde de varroa çok azarsa körüğe 6 damla kekikyağı damlatarak 4-5 duman veriyorum alttan, varroayı baya döküyor, balı alınca da arı doğal olarak yavruyu kesmiş oluyor zaten kovanı komple bal doldurduğunda yavru atacak yer olmadığından doğal olarak varroa da girecek yavru gözü bulamadığı için nesli zayıflıyor, varroanın beline darbeyi vurmak içinde bayvarol şerit 2 tur verince şerbete de nanesuyu-kekiksuyu 2 tur, dumanla da kekik ağı az miktarda, kışa bişey kalmıyor. geriye vitamin mitamin hiç bişey vermeye gerek kalmıyor ne kimyasal ne doğal başka bişey. bu düzen böyle gidiyor şimdilik

Kekikyağı ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.