Gönderen Konu: Toprak (Bereket) TV de ana arı üretimi eğitim programları yayını  (Okunma sayısı 43511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı irfan Ceyhan

• Pupa
  • Yer: konya karapınar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000

Muğla bölgesinde 2 yıllık bir tarama süreci sonrası belirlenecek anaç kolonilerden üretilecek bakire Muğla hattı ana arıların Macahel bölgesine nakli sonrası damızlık Kafkas koloni erkeklerinden alınacak spermlerle suni dölleme yapılamaz mı?

Bu şekilde üretilecek melez ana arıların İç Anadolu bölgesinde çok başarılı olacakları düşüncesini taşıyoruz.

Eğer bu ve benzeri girişimlerde bulunmaz ve hala ısrarla ilk oluşum yıllarınızdaki stratejilerle devam ederseniz değişen iklim etkisini de gözönünde bulundurursak Kafkas ırkı ve melezlerine haksızlık edilmeye devam edilecektir.

Ülkemizde ana akadar başarılı hatlar varki lakin biz bile buralarda işin gerçeğini okuduktan sonra bile ana arı üretimindeki saf ,uysal,vs kelimelerinin ihtişamına katılıp denemeler yapmadık değil..Ülkemizin arıcılık manasında elzem sıkıntılarından biri olan ana arı üretimi ve bilinçlendirilme ,farkındalık yaratma hususnda zamana ihtiyac var demem veya dememiz kaygılandırıyor bizleri.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
2013 sezonunda arıcı arkadaşım 1 adet macael den anaarı getirt ti ve onun yumurtalarından transfer yoluyla analar yetiştirip kovanlara verdik. Bunlaran 3 adet te ben almıştım. Alınan anaarı sonbaharda söndü,ne kadar takviye yaDiğer 3 adet yavrunun 2 tanesi de söndü ve en güçlü kovanlardan olan 3üncüsü de sönmek üzeredir.  Acaba K.dz.Ereğli bölgesi çok rutubetli olduğu için mi bu sönme olayları olmuştur?
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
Bu arının adana da işe yarayacağını düşünmüyorum. İtalyan olsa
melezlerini kullanabilirdik.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
2013 sezonunda arıcı arkadaşım 1 adet macael den anaarı getirt ti ve onun yumurtalarından transfer yoluyla analar yetiştirip kovanlara verdik. Bunlaran 3 adet te ben almıştım. Alınan anaarı sonbaharda söndü,ne kadar takviye yaDiğer 3 adet yavrunun 2 tanesi de söndü ve en güçlü kovanlardan olan 3üncüsü de sönmek üzeredir.  Acaba K.dz.Ereğli bölgesi çok rutubetli olduğu için mi bu sönme olayları olmuştur?

Yalçın abi bu yıl daha kışa girmeden şuana kadar 2013  yılı haziran ayı doğumlu  13 adet kolonim söndü. Hepside Macahelden damızlık olarak getirttiğim saf kafkaslardan ürettiğim F1 lerim. Hadi diyelim sizin orası nemli Tuzgölü çevresidemi nemli var git gerisini sen düşün.
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
Hayati bey,öyle anlaşılıyorki Macahel arıları başka bölgelerde hem yaşamıyor hemde randımansız oluyor,bence! Yani kış geçirmeleri çok zor.
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
**Bereket tv'de arıcılık programı var  :D
**Yine var valla  :D
http://www.balcihoca.com

hturna7@hotmail.com

tural55

• Ziyaretçi
Nosema ve Yavru çürüklüğü hastalıklarının korunma ve tedavisinin anlatıldığı Proğram  BEREKET TV’de...
11 Ocak Pazartesi: 17:30 bugün.
19 Ocak Salı: 11:30
28 Ocak Perşembe: 15:30
5 Şubat Cuma: 19:30

İzlemek bilgilenmek lazım.