Gönderen Konu: Ynt: Bir kavanoz bal kaç gram gelir.  (Okunma sayısı 34736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
Ynt: Bir kavanoz bal kaç gram gelir.
« : Mart 12, 2011, 00:04:40 »
Sayın murat abim 660 cc lik kavanoz 1 kg bal almıyorki nasıl 1 kilo diye satalım. Abi terazinin hakkını valla ben ödeyemem ve kul hakkındanda acayip korkarım. Üç yıldır bal satarım 720 cc' lik kavanozlara koyar öyle veririm müşterime. sizlerden fiyatını sormamın sebebi ise daha ucuza bulabilirmiyim  diye bilgi amacıyla sordum. Teşekkür ederim.

Sn.ankarali

Üzgünüm size kötü bir şey söyleyeceğim!

Üç yıldır balınızın gıramajını eksik satmışsınız.

660cc'lik kavanozların içindeki bal yanılmıyorsam 850gr. geliyor.

850/660=1.28*720=927gr.

Siz üç yıldır balınızı 720cc'lik kavanozlarda, bir kilo diyerek sattıysanız yaklaşık 73gr. eksik satmışsınız.

1 kg. satma gibi bir mecburiyetiniz yok ki.

660cc kavanozlara koyupta 850 gr. diyerek satarsınız, fiyatınıda ona göre belirlersiniz.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
Ynt: Bal kavanozu kaç gram gelir.
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2011, 00:11:30 »
kenan abi 720 cc yi ağzına kadar dolduruyorum evel allah o konuda şüphem yok o 73 gramı tamamlıyorum hatta fazla bile geliyor o zaman . sende diğer bakış açısından haklısın 850 gr diye sat diyorsun ama vatandaş alırken kilo olarak algılıyor ve o yargıyı nasıl silelim ki insanların kafasından. dijital terazide tartıyorum şüphen olmasın.  ;D
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2011, 00:13:09 »
Balın yoğunluk 1.40 civarı degil mi?  1.28 nedir?
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2011, 00:14:40 »
Tartıyorsan mesele yok.

Raflardaki 660cc'lik kavonozların üzerinde 850 gr. yazar da.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2011, 00:21:31 »
Balın yoğunluk 1.40 civarı degil mi?  1.28 nedir?

bende 1,40 biliyorum ama kenan abi 1,28 diyince  şüpheye düştüm. araştırdım " Balın özgül ağırlığı içerisindeki su miktarı ve sıcaklığa göre değişmektedir. 200 °C de balın özgül ağırlığı 1.4225 bulunmuştur." wikipedia.org adresinde böyle yazıyor.
demekki kenan abi üzülecek bişeyim yokmuş. ;)
ikinci kaynaktan ise " Balın özgül ağırlığı, içerisindeki su miktarı ve sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir.
20 C°’ de ölçüldüğü zaman l,41 - l,45 g/cm³ arasında değişmektedir.
Balın özgül ağırlığı ortalama olarak l,4225 g/cm³’tür.
Açık ifadeyle 1 litre bal yaklaşık olarak 1,4 kg. gelmektedir. " demektedir. http://halilbilen.blogspot.com/2006/12/baln-zgl-arl.html adresinde Halil bilen abi.
şimdi bu hesaba göre 1,42*720= 1022 gr saygılarımla
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2011, 03:19:45 »
balın yoğunluğunu tam olarak uygulayamazsınız yazın doldurduğunuz kavanoz kışın farklı ağırlıkta gelebilir

kavanozların da genelde ± 10 cc ye kadar toleransları vardır biz üretirken bu limiti ±15 cc ye kadar bile alıyoruz. yani bu durumda aynı kolideki kavanozlarda bile bal için konuşuyorum 30-40 grama kadar yanılma payınız olacaktır.

ayrıca kavanozların hacimi tam olarak silme tabir ettiğimiz şekilde hesaplarız yani ağız yüzeyine tam olarak doldurulduğu takdirde 720 ±15 cc gelmektedir (720 cc lik ) ve bence silme olarak balı dolduramıyorsunuzdur. 

eğer 1 kilo balı kafanızda soru işareti olmadan ambalajlamak istiyorsanız 860 cc lik yada 900 cc lik kavanozları tercih edebilirsiniz...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2011, 08:16:58 »
Piyasaya sürülen hiç bir gıdanın yüzde yüz gramajında satılma imkanı teknik olarak yok. Gıda türleri için belirlenmiş gıramaj standartları var. Gramaj bilgisinin yanında muhakkak (-)(+) kaç gram oldugu yazmak zorunda. Ya da (e) harfine benzeyen bir işaret konulur. Bu işaret avrupa gramaj standartlarını uyguluyoruz anlamına gelir. Hangi üründe ne kadar sapma olabilecegini belirten bir liste var. 720 cc kavanoz 1 kg ölçüne en yakın bal alıyor. Marketlerdeki bal kavanozları genelde 660 cc lik. Tüketici bunu ifade ederken 850 gr bal aldım demiyor, 1 kg bal aldım diyor. Bal fiyatları ilan edilirken sürekli 1 kg bal fiyatı söyleniyor. Ama tüketiciye ulaşırken birim 850 gr oluyor. Sadece balda degil birçok gıdada böyle. Bir ara çalıştıgımız bakliyat firması 850 gr pirinç ambalajı yaptırdı. Diger firmaların şikayeti üzerine haksız rekabetten dolayı yasaklandı. Çünkü ucuz fiyatı gören tüketici, 850 gr pirinci 1 kg niyetine alıyordu.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2011, 08:55:50 »
Bazı firmalar tarafından değişik ve hatta süslü kaplarda satılsa da en çok kullanılan kiloluk deyip satılanlar 660 cc lik, yarım kiloluk denilenler 370 cc lik kavanozlarda olur.

Konumuz kiloluk bal olduğuna göre piyasada 660 cc lik  kavanoza konulan bal firmalara göre 800 - 820 bazende 850 gram olabiliyor.

Neden 850 satıyorsun deyip sorulunca bal tamamda kavanozu parayla alıyoruz deniliyor.

Benim ölçümlerinde 660 cc lik kavanoza oda sıcaklığında silme doldurulunca 900 gram geliyor, genelde de böyle yapıyorum.
720 cc lik kavanoza silme doldurulunca 1000 gram geliyor.
1000 cc lik kavanozu boşluksuz doldurup geçen tartım 1470 gram geldi.

Genellikle bu ağırlıklar balın yoğunluğuyla ilgilidir.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2011, 11:54:20 »
bende 1,40 biliyorum ama kenan abi 1,28 diyince  şüpheye düştüm. araştırdım " Balın özgül ağırlığı içerisindeki su miktarı ve sıcaklığa göre değişmektedir. 200 °C de balın özgül ağırlığı 1.4225 bulunmuştur." wikipedia.org adresinde böyle yazıyor.
demekki kenan abi üzülecek bişeyim yokmuş. ;)
ikinci kaynaktan ise " Balın özgül ağırlığı, içerisindeki su miktarı ve sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir.
20 C°’ de ölçüldüğü zaman l,41 - l,45 g/cm³ arasında değişmektedir.
Balın özgül ağırlığı ortalama olarak l,4225 g/cm³’tür.
Açık ifadeyle 1 litre bal yaklaşık olarak 1,4 kg. gelmektedir. " demektedir. http://halilbilen.blogspot.com/2006/12/baln-zgl-arl.html adresinde Halil bilen abi.
şimdi bu hesaba göre 1,42*720= 1022 gr saygılarımla

Sn.ankarali

Yazdığım yazıda bir yanlış anlamaya sebep oldum sanırım.

Yaptığım hesapta, raflardaki ballar 660cc'lik üzerlerinde de 850 gr. yazar, 850gr./660cc=1,28 çıkıyor, satılan kavanozlarda 1cc'ye düşen bal 1,28 gr.*720cc = 927gr.

Bu hesapta çıkan 1,28 sonucu, balın özgül ağırlığı gibi anlaşılmış.

660cc'lik kavanoza 850gr. bal doldurulduğunda bir miktar boş yer kalır, siz kavanozu silme doldurduğunuzda ağırlık tabiki artacaktır.

Hesabı balın özgül ağırlığından yola çıkarak yapmadım.

Siz balı tartarak satıyorum dedikten sonra, zaten bu hesaplara gerek kalmıyor.

Ben yazımı sen üzülesin diye yazmamıştım zaten, üzüleceğin bir durumun olmamasınada ayrıca sevindim.  :)

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2011, 12:41:47 »
Kenan abi valla sen 1,28 diyince tereddüte düşmedim desem yalan olur.  İçimizde bu konuda sıkıntısı olanlar olabilir. Çünkü birçok kişi 660 cc lik kavanozu kiloluk olarak biliyor. Tamam dolu haliyle terazinin üzerine koyunca 1 kilodan fazla geliyor ama vatandaşımız zannediyorki 1 kilo bal aldım işte olay orda kopuyor satıcı kişi baştan söylese bu  kavanozun içindeki bal 850-870 gr gibi geliyor yok onuda demiyor satıyor bir kilo diye. 500 kavanoz bal satsa 60-70 kilo eksik satıyor dolaylı olarak halkımızı kandırmış oluyor. Halbuki bilmiyorki o şahıs kendini kandırıyor.

Küçük bir hikaye anlatmak istiyorum " Adamın birinin iki binek atı varmış. Oğlu her sabah ve akşam atı yemlerken azar azar yeminden çalarmış ve gelip babasına baba atı kandırdım yeminden çaldım haberi bile olmadı dermiş Babasıda oğlum sen kendini kandırıyorsun diye her defasında ikaz edermiş. Gel zaman git zaman oğul iyice yemi azaltmış ve at birgün açlıktan ölmüş. Oğul babasının yanına koşup baba at öldü diyince demedim mi oğlum ben sana sen  hep kendini kandırıyordun diye söylemiş " bizimkide bu hikayeye benziyor. 500 kavanozdan 60-70 kavanoz fazla satmak için müşterimizden çalarsak birgün o müşteri gider ve başka bir arıcı bulur kendine.

Ayrıca böyle bir ailenin içinde bulunmak ve doğruyu hep beraber bulmak çok güzel bir duygu.

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #10 : Ağustos 15, 2017, 00:40:14 »
Boş kavanozu tarttım..dara 410 gr
Balı doldurdum tarttım...brüt 1800 gr
Demekki balın net ağırlığı...1390 gr
Konserve kavanozu...
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2017, 10:49:09 »
Konserve kavanozu...

Konserve kavanozu diye standart bir kavanoz yoktur. Örneğin 660 cc yada 720 cc ölçüsünde kavanozlara da konserve yapılabilir.

Kavanoz ölçüsünü cc ( içhacim ) olarak belirtirsek yanlış anlaşılmaların önüne geçebiliriz.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2017, 12:55:50 »
1390 gr alan kavanoz 100 cl'lik kavanozdur.

72 cl'lik kavanoz tamamen doldurulursa 1 kg bal alıyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #13 : Ağustos 17, 2017, 22:27:03 »
Konserve kavanozu...

100 cl kavanoza koymuşsunuz.
Ama....

İçanadolu şartlarında balın suyu az olmalı yani 1425 gram bal olmalı, demek ki üstte boşluk fazla kalmış.

Çevrimdışı cnidre

• Larva
  • **
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 6 + 3
  • Rakım: 25 & 1100
« Yanıtla #14 : Ağustos 18, 2017, 05:52:03 »
Konserve kavanozu...

100 cl kavanoza koymuşsunuz.
Ama....

İçanadolu şartlarında balın suyu az olmalı yani 1425 gram bal olmalı, demek ki üstte boşluk fazla kalmış.

Evet, haklısınız Murat hocam,  eğer 100cl kavanoz boşluk kalmadan silme doldurulmuş ise ve net bal ağırlığı/bağıl yoğunluğu 1390g çıkıyor ise baldaki su oranı %23,9a tekabül ediyor demektir.

Oysa ilgili kavanoz silme dolumda en az 1416g(20%) ve üstü çıkmalı ki bal olgunlaşmış olduğunu anlayalım.

Biliyoruz ki, (dünyada da kabul gören kritik değer) eğer bal %20 ve üstü su barındırıyor ise bal olgunlaşmamış anlamı taşır ve bozulmaya müsaittir(ekşir), dolayısıyla ilgili ballar henüz sağım yapılmamalıdır.

Aslında bağıl yoğunluğu evde(refractometresi olmayanlar) en doğru hesaplama yöntemi en az 2 en fazla 5lt arası hacimli kaplarda/kavanozlarda yapabilirler.

Önce kaba su doldurulur, tartılır, işaretlenir(veya en doğrusu/güvenlisi silme doldurulur), kavanoz/kap boşaltılır kurulanır, aynı işaret/silme yerine kadar bal doldurulur, tartılır.

Suyun net ağırlığı bize ilgili kabın cm3 cinsinden gerçek hacmini gösterir.

Dolayısıyla balın net ağırlığından suyun net ağırlığını çıkardığımızda oluşan fark bize balın bağıl yoğunluğunu gösterir ve bu fark asla 1416g altında olmamalı, bana göre ise bu kritik eşik değer en az 1420g olup %19.4 su oranına tekabül etmektedir.

Hayırlı sabahlar
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (K.Farrar)