Gönderen Konu: Çiçektozunu (poleni) anlatalım  (Okunma sayısı 20818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
Çiçektozunu (poleni) anlatalım
« : Şubat 06, 2008, 15:45:41 »
polleni  tüketiciye  ne  kadar tanıtabildik.lütfen  arıcı  arkadaşlar,hepimiz  birlikte  kampanya  başlatalım.polenin  faydalarını  anlatalım..saygı  ve  sevgiler

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: Çiçektozunu (poleni) anlatalım
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2008, 11:24:02 »
Bizler hep bal satışına yoğunlaşıyoruz. Bal kadar kymetli polen ise hiç [/flash]şahsen gündemime gelmedi.Hata yaptığımı düşünüyorum.Bu günlerde polenleri araştırıyorum.Polen hakkında bilimsel makale ve yazıları derledikten sonra bir broşür hazırlayıp muşterlerime göndereceğim.Burada sizlerle de sonuçları paylaşabilirim.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2008, 23:41:33 »
ben  fazla  bal  alan  müşterilerime,ilave  olarak  bir  miktar  pollen  veriyorum...bu  nedir  diyenlerede  bilgim  dahilinde  anlatıyorum  faydalarını.ilginç  sorularlada  karşılaşıyorum.örnek  bu  arı  b.k  mu  diye  soranlar  oluyor..herkese  saygı  ve  sevgiler...

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2008, 20:02:48 »
Sayın Reis,
Bal içinde bu arının b.ku diyorlar. Kendim eğitimciyim.Ama tesbit edebildiğim kadarıyla vatandaşımızın en cahil olduğu konuların başında arı ve arı ürünleri gelmekte.Adama hakiki bal verirsin kışın kıristalleşir. Adam her yerde filan kişi "şekerli balı şekersiz diye sattı" der. Köy meydanına üç kağıtçılar gelir kilosu üç liradan mısır glıkozu satar. "Bir bal aldım ki emme sorma gitsin der" ne edersin Vatandaşımız böyle hem bilmiyor hemde bilmediğini bilmiyor. Yinede bizlere düşen gerekli açıklamaları yaparak aydınlanmalarını sağlamak.
Gerisi onların bileceği bir iş.
selamlarımla...

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2008, 14:03:44 »
yanlış  hatırlamıyorsam  N.kayral  hocanın  kitabında  okudum.devlet  bir  dönem  kristal  bal  satan  arıcıları  cezalandırmış.eh  ceza  yazan  kişilerin  bilmediği  gerçek  balı  vatandaş  nasıl  bilecek.nereden  ve  nasıl  öğrenecek.bizlere  düşen  çok görevler  var.bulunduğum  bölgeye  bir  dönem  arı  getirilmesine  karşı  olanlar.şimdi  arılarımı  istersen  tarlanın  sınırına  getir  diyorlar. bal'dada  aynı  durum  geçerli.bıkmadan  usanmadan  gerçekleri  anlatacağız.saygı  ve  sevgiler...

Çevrimdışı dereliaricilik

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2008, 14:17:19 »
ben yaz aylarında bayburtta kış aylarında antalyada arıcılık yapıyorum yazın bal aldıktan sonra antalyada yani bahar aylarında arlılara polen tuzağı koyuyorum iide hasat oluyor satışlarda çok kolay şirketler evimize kadar gelip polenleri alıyorlar.........................
http://www.dereliaricilik.com/

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 25, 2008, 01:52:31 »
ben poleni parekende satıyorum.yılda ortalama 10kg kadar satabiliyorum.mahsuru yoksa sattığınız polen'nin fiatını verebilirmisiniz.yani toptan fiatı ne kadar satıyorsun.parekende fiatı 30 ytl den başlıyor 100 ytl diyenler var.standart fiat piyasası yok .selamlar ürününüz bol olsun...

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #7 : Mart 25, 2008, 21:17:12 »
sevgili arkadaşlar , herkese selamlar.reis45 ve abadile yazınızı kahkahalarla okudum.(arı b.k'u) insanlar böyle acayip şeyleri nasıl da uydurabiliyorlar.ben 2 sene dir arılarla uğraşıyorum.bu site'ye başladı başlayalı bir çok yeni ve pratik bilgi edindim.beni arıcılığa başlatan ahbaplarım ne kadar biliyorsa ben de o kadar öğrenebilmişim.burada kendimi bir ARICILIK ÜNİVERSİTESİ'nde hissediyorum.ben bu güne kadar hiç polen toplamadım.bana nezaman, ne kadar(kovan başına) ve nasıl polen toplamam gerektiği konusunda öğütler verir bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.saygılarımla. 8)

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 25, 2008, 22:53:51 »
Sevgili bodad,
Formu izlemeye devam et.Daha neler duyup neler öğreneceğiz. Gerçekten burası bir okul.
Polen toplama işi her kovandan günde iki saat polen almanı öneririm.
Polen toplarken arıların polen noktasında sıkıntı yaşamaması için dikkatli olmak gerekir. Bunun için her zaman değil ritmik zaman aralığı takip edilmeli ki, koloni zarar görmesin.Mesele her kovandan günde iki saat polen alınabildiği gibi başka yöntemler devar. Bunu sizin koloni sayınız belirler. Yanlış aklımda kalmadıysa 5 adet koloniniz var. bir koloniden günde iki saat polen alın ertesi gün diğer koloniye geçin.Böylece 5 günde bir ilk koloniye sıra gelir.Bundan siz polen elde ederken koloninizde hiç zarar görmez.
Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #9 : Mart 26, 2008, 16:54:25 »
Sevgili Abadile,
Mesajımı cevapladığın ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.İnşallah yine sonuçları sana yazıp bildiririm.
selam ve saygılarımla. 8)   

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #10 : Mart 27, 2008, 00:00:37 »
poleni kovanlarınızda polen tuzağı seyyarsa önüne konuluyorsa önceden hangi kovan fazla getiriyor onu tesbit edersiniz ertesi gün oo kavanın önüne koyarsınız.öğleye kadar alırsınız öğleyin çıkarırsınız.iyi bir mevsimde ve iyi kuvvetli bir arıdan öğleye kadar alınmasında fazla mahsur olmaz.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Nisan 01, 2008, 17:49:15 »
 bazı tip koloniler diğerlerine nazaran daha fazla polen stokluyorlar.ben bu kolonilerde stok arttığı zaman.alttan girişli ve sabit tuzaklı kovanlarda,haftalık uygulama yapıyorum.yani bir hafta alıyorum .bir haftada arılara bırakıyorum.aslında arılar bir haftada  işi öğreniyorlar,getirdikleri polen kümelerini küçültüyorlar. ve rahatça içeriye tuzaktan takılmadan geçiriyorlar.benim dediklerim kendi bölgem içindir her daim polen bulunuyor.yılın 10 ayı kesin polen bulunuyor.geçen yıl deneme yaptım 2 kovandan 3 ay polen aldım,hiç ara vermeden .ve o koloniler hala yaşıyor.çevredeki bitki örtüsü, polen gelişi, aylarca sürüyorsa, kontrollü polen alınabilir .buna arıcı iyi gözlem yaparak karar verecek..kalın sağlıcakla....

Çevrimdışı benek

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 10, 2008, 17:41:43 »
      Sayın üretici arkadaşlarım; polen toplamanın kolonilere cok fazla zararı yok.Tabiki arının getirdiği tüm polenleri almazsanız.Ben 4-5 yıldır polen toplama işini yapıyorum.Çevremde birçok müşterim oldu.genel olarak eğitimli kişiler polenin faydalı bir besin olduğunu daha çabuk kavrıyorlar.Onlara polenin faydalarını daha kolay anlatabiliyorum.Bu yüzdensürekli polen alan bir çok müşterim oldu.Topladığım polenleri satmakta hiç sıkıntı yaşamıyorum.Hatta yetiştiremiyorum.
       Benim kovanlarım kendinden tuzaklı.Yani kovanları yaptırırken alt kısmına tuzağı yerletiriyorum.Kendinden tuzaklı kovanlarla çalışmak ,polen almak daha elverişli. Poleni genel olarak mayıs haziran aylarında topluyorum.
      Arı çok zeki ve kurnaz bir hayvan.Polen tuzağını çalıştrdığınzı anladığı zaman polenleri küçülterek kovana sokmayı başarıyor. O yüzden bende polen tuzağını bir gün çalıştırılyorum bir gün çalıştırmıyorum.
      Biz arıcılar arılardan istifade etmek için onlarla uraşıyoru. O yüzden arının ürettiği tüm ürünleri almalıyız.
Bu ürünlerin tamamı insanlar için çok faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz.Nasılki süt ineklerine iyi bakıldığında fazla süt alıyorsak,arılarada iyi bakıldığında iyi ürün alındığını hepimiz biliyoruz.
     saygılar sevgiler.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 10, 2008, 22:07:01 »
Sevgili Bodad,
Yukarıda polen konusunda size verdiğim  bir cevapta eksiklik var. Onu düzeltmeliyim diye düşündüm. Günde iki saat polen toplama işini biz ticari amaçlı olmayan bir maksatla yapıyoruz. Yani kendimiz tüketmek ve kekle arılara vermek içn.Uygulamamızda size bahsettiğimiz şekilde idi.Koloni miktarı ve ne maksatla polen toplamak istediğinize göre uygulayacağınız yöntem değişir. Olayı ticari düşünüyorsanız polenleri arı ile yarı yarıya paylaşmalısınız.Buda ancak yörenizde polen akışının yoğun olduğu aylar içn geçerli.Diğer zamanlarda polen toplamanız koloniye zarar verebilir.Polen toplamada maksimium verimi ancak bu şekilde alabilirsiniz.
Selam ve saygılarımla...

_ToPRaK_

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 21, 2008, 00:15:35 »
15 günlük arıcılığım olsada çevremdekilerin konuştukları ve onlardan anladığım kadarıyla polen tuzağının açılması gereken kovanların açılmasında bir mahsur görülmediğidir , öyle birşeyki bu arı ya normal kendi girişlerinde geçiriyor ihtiyacı olan poleni yada polen tuzaklarındaki deliklerden geçirebileceği büyüklükte polen getiriyor (oda uyanık tabi) bence ne olursa olsun polen tuzaklı kovanların kullanılmasında arıya fazlaca zarar vermediğidir 15günlük arıcıyım yıllardırda işyerimin önünce arıcı lafı dinlerim, onların anlattıklarından gına gelmişti ama iş başa düşünce hoş bir uğraş olduğunu gördüm en ufak bi boşlukta onları dinlemeye çalışıyorum artık