Gönderen Konu: Amatörce Ana Arı Üretimi (Kurtçuk Aktarımıyla) ilgili sorular, cevaplar  (Okunma sayısı 51036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
Zonguldak piyasasında bir takımı 5 TL.

Güner Kayral'ın sitesinde daha uygunmuş.
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15

Sayın meerci bulunduğunuz yerden almanızı tavsiye ederim, ileride ilave olarak almak istediğinizde parçaların biri tekir bir bekir (adı bekir oalnlar alınmasın) ;) olmaması açısından, birde kargoya vereceğiniz ücretle aynı hesaba gelecek, saygılar.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61

Kendi adıma soru üreteçek deneyime geçmedim ancak Kenan Gişan beye teşekkür etmeliyim.Sayfaları çevirmeden takip edilmesi varya her fırsatta kitap okur gibi okuyorum görsel üstelik bunun sayfayı cevirisi yok.

Yarın karşımıza çıkacak ana arı üretirken bu öğrendiklerimiz dahada pekişeçek bunun amatör değil ustaça bir iş olduğu alanen ortada.Her hangi bir köye gitsek şunları uygulasak ve zamanı gelince ana arıları köylünün eline versek herhalde bir uzman köyümüzü şereflendirdi hürmetiyle karşılık buluruz.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
  • Yer: giresun
  • Rakım: 150
selam arkadaşlar. bu sütunun açılması en çok bana yarayacak galiba.önce hepinize bol, bereketli bir sezon diliyorum. bu sene 6 ad kolonim var sezon bittikten sonra ana üreteceğim.her şeyi tam öğrendim dedim ki,bir arkadaş aklımı çeldi.ben baldan sonra larva transveri yaparak ana üretip, arıları da bir hafta sonra 5+5 bölüp çerçevelerin arasına ana memelerini koyarak ana çıkartacaktım.arkadaşın söylediği şu: 5+5 arıya anayı kabul ettiremezsin,2-3 çerçeve böl anayı çıkart,yumurtaya geçsin,ondan sonra koku ile çerçeve aktarımı yap diyerek bütün hesaplarımı alt üst etti.başta sitesini adeta ezberlediğim Halil bey olmak üzere diğer arkadaşlar bildiklerini benimle paylaşmalarını isterim.ilk defa ana üreteceğim. hepinize saygılar.
iyi ve güzel olan herşey eleştirilir.

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
5 çerçevelik koloniden ana kabul etme çok sorun olmaz.

Tabii kafeste vereceksiniz yinede.
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
  • Yer: giresun
  • Rakım: 150
sayın hocam, jenter ile üreteceğim.ana çıkmadan verecem. önce meme temizliği sonra jenterle çerçeve arasına verecem. kovanın içinde çıkaracam
iyi ve güzel olan herşey eleştirilir.

Çevrimdışı Mücahid Tiryaki

• Ana Arı
  • Yer: Giresun
    • http://www.reklamvira.com/
  • Kovan Sayısı: inişli çıkışlı tek tabanca 32 ..
Hemşerim o şekilde de olur ama çifleşme uçuşundan dönmeyen arı olduğunda koloniyi yalancılatırsın...

Memeler kapanınca veya tüpe çıkınca strafordan küçük 4 çerçevelik çifleştirme kutuları yap sonra çıkan anayı tüpte veya

kapanan memeleri kutulara dağıt yumurtaya geçtimi bölersin kolonilere dağıtırsın ...
İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
selam arkadaşlar. bu sütunun açılması en çok bana yarayacak galiba.önce hepinize bol, bereketli bir sezon diliyorum. bu sene 6 ad kolonim var sezon bittikten sonra ana üreteceğim.her şeyi tam öğrendim dedim ki,bir arkadaş aklımı çeldi.ben baldan sonra larva transveri yaparak ana üretip, arıları da bir hafta sonra 5+5 bölüp çerçevelerin arasına ana memelerini koyarak ana çıkartacaktım.arkadaşın söylediği şu: 5+5 arıya anayı kabul ettiremezsin,2-3 çerçeve böl anayı çıkart,yumurtaya geçsin,ondan sonra koku ile çerçeve aktarımı yap diyerek bütün hesaplarımı alt üst etti.başta sitesini adeta ezberlediğim Halil bey olmak üzere diğer arkadaşlar bildiklerini benimle paylaşmalarını isterim.ilk defa ana üreteceğim. hepinize saygılar.

Sn.ünsal

Arıcılığa başladığım sene 20 çerçeve arısı olan bir kovanımda ana kaybından dolayı çok sayıda ana memeleri yapmışlardı, tüm memeleri temizledikten sonra kafes içinde yeni ana vermiştim, 1 hafta sonra baktığımda ana yumurtluyordu.

Ana arıları ufak kutularda çiftleştirip, yumurtlamaya başladıktan sonra kovanlarınızı bölüp vermenizi öneririm.

Kovandaki arı sayısı ne kadar az olursa anayı kabul etmeleri o kadar kolay olur ama kuvvetli kovan ana kabul etmez de denemez. 5 çerçevelik arıya ana kabul etirmede bir zorluk çıkmaz.

Kovana meme verip ana yaptırırsanız, yaklaşık 3 hafta beklemeniz gerekecek ve kovandaki bakıcı arılar yaşlanacak, bunu yaparken diğer kovanlarınızdan yavrulu çerçeve takviyesi yaparsanız iyi olur.     

Çevrimdışı alisancak

• Larva
  • **
ana arı çifleştirme kutusundaki ana ve arılar kutuları terk ediyor
« Yanıtla #23 : Temmuz 28, 2011, 23:25:54 »
s.a. arıcı abilerim.ana arı çiftleştirme kutusuundaki analar ve arılar  kutuyu terk ediyor.analar çifleşip yumurta atmaya başladığında sıkşmadan kutuyu terk ediyor.çiftleştirme kutusunda bir tek arı dahi kalmıyor.nedeni ne olabilir sizce.teşekkürler

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
s.a. arıcı abilerim.ana arı çiftleştirme kutusuundaki analar ve arılar  kutuyu terk ediyor.analar çifleşip yumurta atmaya başladığında sıkşmadan kutuyu terk ediyor.çiftleştirme kutusunda bir tek arı dahi kalmıyor.nedeni ne olabilir sizce.teşekkürler

Kutular küçük geliyor.  :)

Ana yumurtlayacak yer bulamıyor.

Ana arı 1 haftalığına tüpe alınmalı, sonra 1 hafta salınmalı veya çiftleşip gelen anaların bulunduğu kutu girişlerine ana arının çıkamayacağı aparatlardan takılmalı.

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
Kutuların yiyecek durumuda sık sık kontrol edilmeli.

Yiyecek bişeyleri kalmadığında da terk ediyorlar. Bizim iki kutu o şekilde terketti.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Sayın Gişan ve değerli ustalarımız,

Harcadığınız zaman, sarf ettiğiniz emeğiniz için çok teşekkür ederim.

Stoklama kovanı için bir sorum olacak. Biz bu stoklamaları arılığımızda sürekli bulunduracaksak niçin ahşaptan yapmıyoruz?
Eğer straforun yalıtıma ve kışlamaya katkısı önem taşıyorsa bu ahşap kovanda da sağlanamaz mı? Bu soruyu tecrübeniz nedeniyle sormak gereği hissettim çünkü ahşap kovanda havalandırma, besleme ve nakil avantajları varmış gibi geldi bana.

Saygılarımla...
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Sn.Önder BOSTANCI

Destekleme kovanlarını strafordan yapmamızın sebebi ısı yalıtımı, yapım kolaylığı ve yapım maliyeti.

Isı yalıtımı ahşap kovanlarda da sağlamak mümkün ama tecritli ahşap kovan yapımı strafora göre ekipman ve ek uğraşı gerektiriyor.

Ahşap kovanlardaki arıyı beslemede avantaj olduğunu düşünmüyorum.

Nakillerde straforun hafifliği, ahşabın dayanıklı olması avantajlıdır.

Çevrimdışı Türkoğlu

• İşçi Arı

Kutular küçük geliyor.  :)

Ana yumurtlayacak yer bulamıyor.

Ana arı 1 haftalığına tüpe alınmalı, sonra 1 hafta salınmalı veya çiftleşip gelen anaların bulunduğu kutu girişlerine ana arının çıkamayacağı aparatlardan takılmalı.

Üstad kovan girişine ananın çıkmasını engelleyecek nasıl bir aparat takmamız lazım?

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 290
Kat arasına konulan ana arının yukarıya çıkışını engeleyen ızgaralar var.

Onu parçalara ayırarak, kutu çıkış deliğini kapatacak şekilde, vida ile tutturabilirsiniz.

Bu uygulama, ana arının çıkışını engellemek için basit bir yöntem fakat sakıncalı tarfı da var.

Çıkışı uzun süreli kapamalarda erkek arı çıkışına da mani olacağından, çıkmak isteyen erkek arılarının sıkışmasına ve kutu giriş trafiğinin aksamasına yol açabilir.

Bu işlemi de kontrollu yapmak lazım.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.