Gönderen Konu: polen tuzağı  (Okunma sayısı 24639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
Ynt: polen tuzağı
« Yanıtla #60 : Mayıs 06, 2016, 14:41:05 »
ben bir yolunu bulamadım ya probolis yapınca temiz kovana aktaracam oda çok zahmetli olur ,kullanmayı düşündüğüm tuzak uçuş tahtasına takıyorsun orda sezon boyu sabit kalabiliyor sadece arının geçtiği delikli kısmı açıp kapayabiliyosun bu da arıyı fazla rahatsız etmez die düşünüyorum başkada çare bulamadım geçen hafta verdiğim ham peteğe basmışlar poleni poleni bi şekilde almam lazım

O polenli çerçevelere öyle ihtiyaç oluyor ki...
Yerinde olsam çeçeve olarak alır dondurucuda 1-2 gün beklettikten sonra paketleyip kenara atardım. Sonbaharda 1 polenli çerçeve 1 kovan arıyı kurtarabilir.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı atilla37

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: kastamonu
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 450
« Yanıtla #61 : Mayıs 06, 2016, 14:59:17 »
ilkbaharda polenli çıta tabiki çok iyi oluyo ama ben o çıtayı mecbur almak zorunda olduğum için alıyorum diğer türlü ihtiyacım kadar polen ihtiyaç duyulursada polenli çıta alsam daha iyi olur die düşünüyorum havalarda malumunuz hep yağış gidiyor nektar akımı zayıf polen gelişi iyi e bu işinde bi maliyeti oluyo en azından masrafımı polenden çıkarırsam benim için iyi anladığım kadarıylada benden başka plastik altlıktan polen alamama gibi bi sorunla karşılaşanda yok :)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Mayıs 06, 2016, 15:09:55 »
benim kovanlarımın hepsi plastik altlıklı ama malesef hepsinden polen alamıyorum çünkü cekmece ile kuluçkalık arasındaki ızgarayı propolisle kapatıyorlar dolayısıyla alta polen düşmüyor diğer sıkıntıda altlıkların bi kısmı önden bi kısmı arkadan takmalı arkadan takmalılar bi şekilde takılıyo ama önden takmalılar arıyı çok tedirgin ediyor ve saldırganlaştırıyor bende seyyar plastik polen kapanı almayı düşünüyorum ama onunda arının geçeceği yer yuvarlak değil altıgen gibi değişik bi şekli var arıya zararı olurmu veya siz ne öneririsiniz.

Atilla bey

Hiç düşündünüzmü neden sendeki plastik altlıkların delikleri propolisle kapatılıyorda,

başka arıcılarınki kapatılmıyor.

ben bölgeye yakın olduğum için tahmin ediyorum

kastamonu gündüz sıcak gece bayağı soğuk bir ilimiz

bu hafta ılgaza belkide her gece kar yağıyor,geceleri soğuk olmasıda normal zaten

ılgazın soğuğu boyabata kadar geliyor :)

bence sizin kovanların üst yalıtımı iyi değil

alttan giren hava üstten çıkıyor

arı bunu sezinliyorki alttan giren soğuk havayı kesmeye çalışıyor,

dolayısıyla sizin polen delikleri kapanmış oluyor.

polen tuzaklı kovanlarda üstten en ufak hava çıkışı olmamalı. ben böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı atilla37

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: kastamonu
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 450
« Yanıtla #63 : Mayıs 06, 2016, 16:22:21 »
bence üst yalıtım gayet iyi sebep bu olmamalı hatta sizi kovanın durumunu söyleyim üstte 1 cm örtü tahtası onun üstü 2 3 kat gazete üstü örtü bezi veya şeker çuvalı artı kovan kapaklarının altındada 3 cm sert strafor monte edilmiş durumda buna rağman hava alttan girip çıkıyorsada daha bişey yapamam artık    altlıkların geriye doğru 3de 2 si propolis arka taraf açık duruyor bu olay bütün kovanlardada yok 

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #64 : Mayıs 06, 2016, 18:41:00 »

benim kovanlarımın hepsi plastik altlıklı ama malesef hepsinden polen alamıyorum çünkü cekmece ile kuluçkalık arasındaki ızgarayı propolisle kapatıyorlar dolayısıyla alta polen düşmüyor diğer sıkıntıda altlıkların bi kısmı önden bi kısmı arkadan takmalı arkadan takmalılar bi şekilde takılıyo ama önden takmalılar arıyı çok tedirgin ediyor ve saldırganlaştırıyor bende seyyar plastik polen kapanı almayı düşünüyorum ama onunda arının geçeceği yer yuvarlak değil altıgen gibi değişik bi şekli var arıya zararı olurmu veya siz ne öneririsiniz

Çerçeve ölçüsünüz kullandığınız kovan ile uyumlu mu?

Çerçeve alt çıtanızın eni ne kadar.

Propolis kaynağı çok  ve arınızda propolis toplamaya meyilli ise yapabilir.

Genelde kovandan küçük yada büyük ve alt çıtası dar çerçevelerde bu sorunu yapabilir.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #65 : Haziran 05, 2016, 14:42:24 »
..ovan içinden dışarı çıkan işçi ve erkek arılar alttan polen deliği olmayan bir bölümden dışarı çıkabiliyor.

Diptahtasına yapılan polen tuzağının pratik bir takım avantajları mevcut. Fakat en büyük dezavantajı kovan içindeki bütün pisliğin polenin içine dökülmesi. Varrova, bacak, kanat ne ararsanız polenin içinde oluyor. Polen hasadından sonra bir de bunların temizliğini yapmak gerekiyor.

Murat abi sanırım mesajınızdan alıntıladığım bölümde bahsettiğiniz kovan çeşidiyle bendeki çeşit aynı. Kovanın girişinin başladığı yerde tabanda plastikten bir elek var ve dışarıdan çekmeceli. 10 Tane bu çeşitten polen tuzaklı kovanım var. 1 tanesinin polen tuzağını açık bıraktım. Çekmeceyi çektiğimde içinde polenle birlikte arıların ayaklarından kanadına kadar birçok parça vardı. Bu durum için ne yapabilirim ? Arılara verdiği zarar ne kadardır ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #66 : Haziran 05, 2016, 19:15:32 »
Aynı kovanlar dan bende de var. Gözlerin polen le dolaması için ve az biraz polen almak için elverişli bir araç.  Ancak yukarda yazdığı gibi bulgur ayaklar gibi arı uzuvlari ayıklamak gerekecek

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #67 : Haziran 06, 2016, 15:24:06 »
Aynı kovanlar dan bende de var. Gözlerin polen le dolaması için ve az biraz polen almak için elverişli bir araç.  Ancak yukarda yazdığı gibi bulgur ayaklar gibi arı uzuvlari ayıklamak gerekecek

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arı kanadı bile vardı içinde kafamı karıştırdı
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #68 : Haziran 06, 2016, 19:05:01 »