Gönderen Konu: Ana arı üretim ekipmanları (Jenter) ve Ana Arı Üretimi  (Okunma sayısı 61924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
Ynt: Ana arı üretim ekipmanları (Jenter) ve Ana Arı Üretimi
« Yanıtla #120 : Aralık 25, 2015, 20:06:03 »
Jenter'den neden kurtçuk aktarıyoruz. Ana arının kalitesini aktarılan kurtçuğun yaşı belirliyorsa; Günlük yumurtayı gördüğümüzde alıp çanağı başlatıcıya versek olmaz mı?

Günlük taşımak isterseniz aşağıdaki uygulama denenebilir. ( Süre 6:00 - 8:25 arası )

https://www.youtube.com/watch?v=8yN5qM2Et6w

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #121 : Aralık 25, 2015, 22:55:51 »
İşçi arı gözünde yumurta eyvallah ama ana arı gözünde hiç affetmezler. ☺

HB

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #122 : Şubat 17, 2016, 00:20:34 »

Jenterin internette gördüğüm bir kullanım kılavuzunda

Jenter kafesinin  kapaklarını çıkartıp  , üzerine şerbet püskürttükten sonra

en az bir hafta kovanın ortasında bekletip, kovanın kokusunu alması gerektiği söyleniyordu
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı aydin_etci

• İşçi Arı
  • Yer: ZONGULDAK-ÇAYCUMA
  • Kovan Sayısı: 64
  • Rakım: 300-650
« Yanıtla #123 : Nisan 27, 2016, 17:47:02 »
Geçen sene jenter ile ana arı üretimi fiyasko çıktı. Ama sürekli Halil abinin yazılarını okuyup gaza gelip:) vazgeçmedim. Nihayet hedefime ulaştım. Ana arı jenter'e yumurtladı.

Geçen hafta bir internet sitesinde ana arı gözü yapmak için silikondan imal edilmiş aparat görüp satın aldım. Onunla yapmış olduğum ana arı memeleri tam jenter e uyuyor. Jenter in kendi parçaları olan plastik ana arı gözleri ve silikon kalıpla kendi yaptığım ana arı gözlerini jenter e karışık olarak takıp kovana verdim. Tabi ana arıyı hapsettim. Kendi doğal yüksük yapmamdaki ısrarım, doğal yüksük ile en verimli ana arıları üretebilirim düşüncesi. Tabi diğer tüm işlemlerde bu hassaslık gösterilecek.  Bu gün kontrolümde gördüm ki ana arı jentere yumurta atmış. Plastik ve doğal yüksüklerin hepsine yumurtayı bırakmış. İnanın çok hoş bir duygu.

Şimdi başlatıcı kolonim hazır. Günlük yumurta vermeyi düşünüyordum; ama halil abi  olmaz demiş. Şimdi 2 gün daha bekleyip, başlatıcı kovanıma larvaları transfer edeceğim inşaalalh.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #124 : Nisan 27, 2016, 19:13:06 »
Geçen sene jenter ile ana arı üretimi fiyasko çıktı. Ama sürekli Halil abinin yazılarını okuyup gaza gelip:) vazgeçmedim. Nihayet hedefime ulaştım. Ana arı jenter'e yumurtladı.

Geçen hafta bir internet sitesinde ana arı gözü yapmak için silikondan imal edilmiş aparat görüp satın aldım. Onunla yapmış olduğum ana arı memeleri tam jenter e uyuyor. Jenter in kendi parçaları olan plastik ana arı gözleri ve silikon kalıpla kendi yaptığım ana arı gözlerini jenter e karışık olarak takıp kovana verdim. Tabi ana arıyı hapsettim. Kendi doğal yüksük yapmamdaki ısrarım, doğal yüksük ile en verimli ana arıları üretebilirim düşüncesi. Tabi diğer tüm işlemlerde bu hassaslık gösterilecek.  Bu gün kontrolümde gördüm ki ana arı jentere yumurta atmış. Plastik ve doğal yüksüklerin hepsine yumurtayı bırakmış. İnanın çok hoş bir duygu.

Şimdi başlatıcı kolonim hazır. Günlük yumurta vermeyi düşünüyordum; ama halil abi  olmaz demiş. Şimdi 2 gün daha bekleyip, başlatıcı kovanıma larvaları transfer edeceğim inşaalalh.

Tebrikler Aydın bey bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. Ben de niyetleniyorum fırsat bulursam hemen başlayacam. Bir de Halil Bilen beyin

bu konuda bir sitede çok güzel yazısını buldum. Kendi deyimiyle larva transferi yumurtanın çatladığı 4.gün yani en küçük ''c'' şeklinde

olduğunda yapılmalıdır diyor. Hatta bir tablo var mavi, 1 günlük yumurta verildiğinde ana arı çıkış zamanı ile 6 günlük yavruda çıkış zamanı verilmiş. Buyrun link altta:

http://pomaksam.blogcu.com/ana-ari-uretimi/2605154

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #125 : Nisan 27, 2016, 21:31:19 »

Aydın bey beklemek işe yaramıyor. Yumurtayı sürekli taşıyorlar, larvaya dönüşmeye fırsat vermiyorlar. İşe larva transferiyle başlamanız gerekiyor.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
  • Yer: Antalya
  • Kovan Sayısı: 3-5
  • Rakım: 1
« Yanıtla #126 : Mayıs 04, 2016, 17:45:41 »
Valla en son kovandaki bütün çerçeveleri aldım. Sadece Jenter seti var. Şerbetide verdim. Artık ya anayı keserler yada larva halini görürüz... Şimdide taşısınlar bakalım... :)

Not: Yarım çerçeve ruşet, jenter ekipmanı tam oturuyor içine. Sağdan soldan 3-4 cm boşluk kalıyor.
05333071554

Çevrimdışı Yusuf Seyda TUNÇ

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: Yardımcı Olduğum 20
« Yanıtla #127 : Mayıs 05, 2016, 12:18:05 »
Çalışmalarınızı bende merak ediyorum. Jenter folluk kenarda duruyor. Şu yumurta taşıma olayını nasıl çözecez onu anlasam bende başlıyacam ana yetiştirmeye.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #128 : Mayıs 06, 2016, 15:27:28 »
Bütün çerçeveleri alıp, bir tek jenter aletini bırakınca yumurtalar larvaya döndü. Taşıyacak yer kalmayınca mecburen larva olduğunda taşıyamadılar... İlk larvalar göründü bakalım artık gerisi gelir inşallah... :)
05333071554

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #129 : Mayıs 06, 2016, 23:24:39 »
Bütün çerçeveleri alıp, bir tek jenter aletini bırakınca yumurtalar larvaya döndü. Taşıyacak yer kalmayınca mecburen larva olduğunda taşıyamadılar... İlk larvalar göründü bakalım artık gerisi gelir inşallah... :)

Tebrik ederim. Pazartesi ben de deneyeceğim.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Yusuf Seyda TUNÇ

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: Yardımcı Olduğum 20
« Yanıtla #130 : Mayıs 07, 2016, 20:15:15 »
Bunun başka bir yöntemi daha olmali.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #131 : Mayıs 09, 2016, 16:01:19 »
Tebrik ederim. Pazartesi ben de deneyeceğim.

Muhakkak hergün beslemek şart Azar azar. Yoksa arılar aç kalınca düzen bozulabiliyor... Ben hergün yarım çay bardağı şerbet veriyordum. Takribi 1 çerçeve ruşetteki arıya...
05333071554

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #132 : Mayıs 18, 2016, 14:40:20 »
Valla bizim bu Jenter ekipmanı işi olmayacak sanırım. İlk larvalar göründükten sonra 2 gün mecburi bakamadım. O arada taşınmış yine larvalar. O günden beri sürekli uğraşıyorum ama malesef taşınıyor sürekli... Bir türlü beceremedim...

Larva transferi yaptım gözlere ama yüksüğü alete takar takmaz arının biri larvayı alıp gidiyor. Kaçş defa öyle oldu. Bıraktım bende ne haliniz varsa görün dedim...
05333071554

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #133 : Mayıs 18, 2016, 14:47:18 »
Jenter seti almıştık bi ara. Ancak hiç kullanmadık, kullanma ihtiyacı da hissetmedik. Onunla uğraşacağınıza miller yada alley yapın daha iyi.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
« Yanıtla #134 : Mayıs 19, 2016, 12:58:21 »
İnternette birisi, yumurta iken başlatıcıya verdiğini 30 taneden 5-6 tane tuttuğunu yazmış. Zaten banada o kadar tutsa yeter. Aynı yöntemi bende deneyeceğim. Yumurtanın 2. günü aktaracağım...
05333071554