Gönderen Konu: Ana arı üretim ekipmanları (Jenter) ve Ana Arı Üretimi  (Okunma sayısı 61632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Ana arı üretim ekipmanları (Jenter) ve Ana Arı Üretimi
« Yanıtla #180 : Ağustos 04, 2017, 14:50:42 »
Açıklamalarınız çok faydalı.
4 Ağustos tarihinde bu işleri yapınca jenter aletinden larva transferi yapıp ana arı yetiştiriyor musun?

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
« Yanıtla #181 : Ağustos 04, 2017, 14:54:37 »
4 Ağustos tarihinde ana arı yetiştiremiyor isek.
Yinede açıklamadaki işleri yapıp yeni sezonda hazır hale getirmek gerekir. Doğru mu?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #182 : Ağustos 04, 2017, 15:26:34 »
Yeni sezon için hazırlayın Volkan Bey. Jenteri de kovanda kışlatın, ister bal koysun ister polen. Hatta yavru atacak yer kalmazsa yavru bile atabilir. Özer Selçuk'un jenter açık vaziyette duruyor ve yumurta atıyor ana. Mühim olan jenteri o kıvama getirmek.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #183 : Ağustos 04, 2017, 15:37:39 »
Ana arıyı kapatmadan önce ki durumu

Çevrimdışı Mustafa-Yilmaz

• Boş Petek
  • Yer: Trabzon
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 700
« Yanıtla #184 : Ağustos 06, 2017, 18:03:38 »
Mehmet bey bu tam çerçeve boyunda olan jenteri nerden bulabiliriz bilgi veririseniz çok sevinirim

• Boş Petek
« Yanıtla #185 : Ağustos 06, 2017, 19:45:39 »
Jenter  de ilk kullanımda taşıma problemi çok oluyor. onun için mutlaka çerçevenin normal petek gözlerine yumurta attırmak gerekiyor.
Jentere yumurta attıktan sonrada yanına yavrulu çerçeve koymak işe yarıyor. Aldığım notlar vardı belki işinize yarar ,anlatılanların özeti şeklinde
3. ve 4. adımları ben yapmadım
Sonuç olarak çıkan ana arılardan çok memnunum ,güzel bir alet

1-   Esmer işçi gözlü peteğe monte edilecek
2-   Ön ve arka kapaklar çıkarılıp, Damızlık kovanın kuluçkalığına en ortaya  mumlu kısımlarına yumurta atsın diye 1 hafta bekleyecek.
3-   Çanaklara büyük kurtçuk transferi yaparak başlatıcıya verilir.1 gece tutulur
4-   O çanakları kurtçukları temizleyip, jentere dizin
5-   Arka kapağı kapatıp, ön açık kalıyor, kovana tekrar verin
6-   Anayı kapatın, mutlaka besleme yapılacak
7-   Yumurta görene kadar beklenecek.
8-   Jenter de yumurta gördükten sonra tam karşısına günlük yumurtalı arısız çerçeve girilecek.
9-   Kurtçuğa dönene kadar ana içeride kalacak.
10-   Diğer çerçeveler de meme kontrolü, Jenteri alıp çanaklarda ki kurtçuk büyükse jenterde üste diziyoruz, Günlük yumurtaları aşağı, uygun olanları başlatıcıya alıyoruz.

Birde Çin de  benzeri bir ürün üretildi. fiyatı 30 $ tüm çerçeve şeklinde , süt üretimi ve ana arı yetiştirmek için tasarlanmış.
Set içerisinde gerekli diğer plastik malzemelerde var.

Mehmet bey bu tam çerçeve boyutunda olan ürünü nerden bulabiliriz bilginiz var mı acaba ?

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 30

• Boş Petek

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #188 : Nisan 20, 2018, 14:09:39 »
Merhaba

Merak ettiğim bir kaç konu var,

1. jenterdeki gözlerin büyüklüğü normal işçi arı gözleri kadar mıdır ? eğer öyle ise arı nasıl bunu ana memesi yapıyor neden işçi gözü olarak devam ettirmiyor ?

2. koloninin ana arı memesi yapmasını sağlayan göz büyüklüğü müdür ? yoksa gözün konumu mudur? yani aşağıya doğru bakması gibi.

Facebookda analı bir kolonide araya ızgara koyularak ust katta ana memesi üretilmesi ile alakalı bir video vardı çok ilgimi çekti belki bazı arkadaşlar izlemiştir.

şimdi ikinci kata larva transferi veya jenter marifeti ile elde ettiğimiz larvaları koydugumuzda bunlardan ana arı memesi yapılacak dedirttiren sistem nedir ? bunu ne sağlıyor ? göz genişliği mi konum mu ?

eğer konum ise mesala yumurtalı bir petekten 2 üc göz kalacak kadar kesip aşağıya bakacak şekilde konumlandırır isek yine buna meme yapar mı ? bu şekilde işlem yapan yabancı bir arkadaşın videosu vardı bulamadım arıyorum hala. belki onunkisi ana arısız kolonide ana üretmek ile alakalı olabilr .

bu konular hakkında Özellikle Murat hocam biraz bilgilendirebilir misiniz bizi ?

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #189 : Nisan 20, 2018, 14:19:22 »
Hakan abi senin jentern yok mu ?  Abi jenter dediğin bir kaset sistemi siyah plastık petek gözü canakları takılan sonrada ana arı ; ana arı üretmek için değilde normal isçi arı için o gözlere

yumurtluyor. Günlük atılınca hiç yumurtaya dokunmadan plastık canak çıkartılıp cercevete montaj kasasına tutturuluor vede başlatıcı denen anası vede ana yapacak yumurtası olmayan kovana bu

nikot seti takılıyor. Arılarda ellerine geçen yumurtaları ana arı memesi olacak şekilde geliştirip büyütüp  meme yapıyorlar. Doğum gibi düşün ana arıın başı assağı gelip kurtcukdan sonraki safhada

gelişiyor vede alt taraftakı canagın doyutu önemli olmuyor yukarıya dogru genişlediğinden. Memenin  yeri önemli değil her yerde olabiliyor. Amma arlar alt kenarlarda daha çoka ana yapıyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #190 : Nisan 20, 2018, 21:17:11 »
Merhaba

Merak ettiğim bir kaç konu var,

1. jenterdeki gözlerin büyüklüğü normal işçi arı gözleri kadar mıdır ? eğer öyle ise arı nasıl bunu ana memesi yapıyor neden işçi gözü olarak devam ettirmiyor ?

2. koloninin ana arı memesi yapmasını sağlayan göz büyüklüğü müdür ? yoksa gözün konumu mudur? yani aşağıya doğru bakması gibi.

Facebookda analı bir kolonide araya ızgara koyularak ust katta ana memesi üretilmesi ile alakalı bir video vardı çok ilgimi çekti belki bazı arkadaşlar izlemiştir.

şimdi ikinci kata larva transferi veya jenter marifeti ile elde ettiğimiz larvaları koydugumuzda bunlardan ana arı memesi yapılacak dedirttiren sistem nedir ? bunu ne sağlıyor ? göz genişliği mi konum mu ?

eğer konum ise mesala yumurtalı bir petekten 2 üc göz kalacak kadar kesip aşağıya bakacak şekilde konumlandırır isek yine buna meme yapar mı ? bu şekilde işlem yapan yabancı bir arkadaşın videosu vardı bulamadım arıyorum hala. belki onunkisi ana arısız kolonide ana üretmek ile alakalı olabilr .

bu konular hakkında Özellikle Murat hocam biraz bilgilendirebilir misiniz bizi ?

Janterdeki görünen gözler işçi arı gözü ama tam altına gelen yani yumurtanın bırakıldığı yer çanak dediğimiz ana arı üretiminde kullanılan başlangıç yüksüğü.

Ana arı üretmesini sağlayan gözün çapının ( 9 mm ) büyüklüğüdür.
Arıların genetik özelliği olarak ana memeleri aşağıya doğru eğimlidir. dik olsaydı karşısındaki petek büyümesini engelleyebilirdi veya bakıcı arıların gezmesini aksatırdı.

Kuluçkalık üzerine ızgara konularak başka kovanda ( başlatıcıda ) tutmuş memelere bakıcı görevi yaptırlabilir.

Janter kullanmadan, kurtçuk aktarmadan da dediğiniz şekilde ana arı üretebilirsiniz.
En küçük kurtçuklu bir petekten şerit olarak kesilen gözler bir çıtaya takılıp çerçeveyle birlikte başlatıcı kovana konulunca ana arı memesi yapar.
Ancak yanyana sıkışık ana gözü olmayacağına göre 1 veya 2 atlamalı öldürülür.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #191 : Nisan 20, 2018, 21:39:00 »
Hakan abi senin jentern yok mu ?  Abi jenter dediğin bir kaset sistemi siyah plastık petek gözü canakları takılan sonrada ana arı ; ana arı üretmek için değilde normal isçi arı için o gözlere

yumurtluyor. Günlük atılınca hiç yumurtaya dokunmadan plastık canak çıkartılıp cercevete montaj kasasına tutturuluor vede başlatıcı denen anası vede ana yapacak yumurtası olmayan kovana bu

nikot seti takılıyor. Arılarda ellerine geçen yumurtaları ana arı memesi olacak şekilde geliştirip büyütüp  meme yapıyorlar. Doğum gibi düşün ana arıın başı assağı gelip kurtcukdan sonraki safhada

gelişiyor vede alt taraftakı canagın doyutu önemli olmuyor yukarıya dogru genişlediğinden. Memenin  yeri önemli değil her yerde olabiliyor. Amma arlar alt kenarlarda daha çoka ana yapıyor.
günlük yumurta varken jenter çanakları aktarılmaz..

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #192 : Nisan 20, 2018, 23:13:36 »
günlük yumurta varken jenter çanakları aktarılmaz..

Bunun sebebi  nedir merakımdan  soruyorum.?
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #193 : Nisan 20, 2018, 23:51:53 »
Ismail abi benim jenter setim var fakat daha kullanmak nasip olmadi uygulamayi yaparken derinlemesine arastiririm hic okudugumu hatirlamiyorum 1 2 gunluk yumurtanin aktarilmadigini senden ogrendim Allah razi olsun  ;)

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #194 : Nisan 21, 2018, 10:59:28 »
jenterden yumurtalı aktarım yapılabilir ama işçiler hepsini temizliyor ya da taşıyor. ben yaptım ve çok az sayıdakini bıraktılar.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.