Gönderen Konu: Arının hırçınlık sebepleri  (Okunma sayısı 69277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan Durmaz

• Ana Arı
  • Yer: Belcika-Liege Yozgat-Sorgun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 75m
Ynt: Arının hırçınlık sebepleri
« Yanıtla #255 : Kasım 18, 2015, 22:53:36 »
Hasan kardes,bölme isini bal akiminda yapacaksin,bal akimi baslarken.Öyle Koloni filanda feda etmeyeceksin.Hem bal alacaksin hem Kovanlarin cogalacak.
istersen tabi.

muzaffer bey nasil bir uygulama yapmami onerirsiniz,
<<<VARROANIN ŞAKASI YOK>>>

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #256 : Kasım 19, 2015, 00:49:12 »
Hasan kardes,iki koloniniz varsayalim. bir de bos bir kovaniniz olsun.
Kiraz tomurcuklari terlemeye basladiginda,Arilarda Bal katini ister güce ulasmis vaziyetteler diye düsünelim,
Bal katlarini koyarken Balli-Polenli-Kapali  ve Acik yavrulu Bir cerceveyi,
Koloninin gücüne göre Kapali yavrulu bir veya iki cerceveyi,Arilarini hafifce silkeleyerek izgaranin üzerine (Bal katina 5-6.siraya) alarak.bir gün sonrada üzerindeki Arilarla birlikte;
1- Balli-Polenli cerceveyi ve kapali Yavrulu cerceveyi Bölme kovanina alarak Bölme yapabilirsiniz.
Bu sekilde iki Koloniden bir bölme yapabilirsiniz.
Selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Hasan Durmaz

• Ana Arı
Arının hırçınlık sebepleri
« Yanıtla #257 : Kasım 19, 2015, 18:55:48 »
Hasan kardes,iki koloniniz varsayalim. bir de bos bir kovaniniz olsun.
Kiraz tomurcuklari terlemeye basladiginda,Arilarda Bal katini ister güce ulasmis vaziyetteler diye düsünelim,
Bal katlarini koyarken Balli-Polenli-Kapali  ve Acik yavrulu Bir cerceveyi,
Koloninin gücüne göre Kapali yavrulu bir veya iki cerceveyi,Arilarini hafifce silkeleyerek izgaranin üzerine (Bal katina 5-6.siraya) alarak.bir gün sonrada üzerindeki Arilarla birlikte;
1- Balli-Polenli cerceveyi ve kapali Yavrulu cerceveyi Bölme kovanina alarak Bölme yapabilirsiniz.
Bu sekilde iki Koloniden bir bölme yapabilirsiniz.
Selamlar.
Muzaffer bey
Bu sekilde 6 cerceveli bir bolmeyi kovanlarin yanina direk yapabilirmiyim.
birde cerceveleri ballikta
1 gun bekletmenin amaci tarlacilari kuluckaliga   İndirmekmi?

Hasan Durmaz

• Ana Arı
« Yanıtla #258 : Kasım 19, 2015, 20:00:34 »
Illa alti cerceve olmasi sart degil ama yapabilirsiniz.
3 km. kadar uzaga tasisaniz iyi olur,imkaniniz yoksa ayni yerdede olur,bir kenara koyarsiniz,ucus deligini biraz zorlastirirsiniz.
Arilari bal katindan almanin sebebi,yavru arilari almak.cünkü onlar henüz tüketici durumundalar.
Dikkat edilmesi gereken bazi noktalar var;
Ana ari yumurtlamaya baslayana kadar yetecek yem stogu,yagmalanmaya karsi dikkatli olmak gibi.
Selamlar.

Çevrimdışı Hasan Durmaz

• Ana Arı
« Yanıtla #259 : Kasım 19, 2015, 20:33:52 »
10 km uzaga goture bilirim goturecegim yere 1.5 km mesafede 3.4 kovan arisi olan biri var ciflesme sorun olabilirmi?

• Ana Arı
« Yanıtla #260 : Kasım 19, 2015, 20:41:10 »
10 km uzaga goture bilirim goturecegim yere 1.5 km mesafede 3.4 kovan arisi olan biri var ciflesme sorun olabilirmi?
Hasan kardes,Konu basligindan sapti..
Istersen direk yazalim.
mtasdemir62@hotmail.de

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #261 : Mart 21, 2016, 11:09:01 »
Hırçınlıkla ilgili bir katkım olsun istiyorum. Arıları güneşi direkt gören bir yerden balözü ve polenin daha güzel olduğu bir bölgeye taşıdım. Taşıdığım yerde daha sıcak günlerde rahat ederler diye çam ağaçlarının gölgesine koydum. Arı aynı, arıcı aynı, yöre aynı, saha daha elverişli Ancak arılarda bir hırçınlık meydana geldi. Eski yerde arıların yanına rahatça girip kovanları maskesiz dışardan çok rahat izleyebiliyorken yeni yerde arıların yanına körük yakmak için dahi maskesiz giremiyorum. Ben bu durumu gölgeye bağlıyorum ve değerli ustaların yorumunu bekliyorum.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
  • Yer: Malatya
  • Rakım: 730
« Yanıtla #262 : Nisan 17, 2016, 22:55:30 »
Geçen yıl yakaladığım oğulu besleme yöntemiyle güçlendirdim.  Şimdiye kadar sakin bir arıydı. Ancak son bir haftadır şurup verdiğimde dahi aşırı saldırganlaştı. Bugün hem kovanı değiştim hem de kat verdim. İnan kafamın üzerinde o kadar saldırdılarki. Saldırgan arıların yoğunluğundan dolayı önümü göremez oldum. Hatta aktardığım kovanın duvarlarında kalan arıları kovana aktaramadım. Kovanı kapağı açık bir şekilde aktardığım kovanın önüne bıraktım. İnşallah sabah yerlerine giderler. En büyük talihsizlik kovan evlere 30 metre mesafede. Umarım sabaha kadar hırçınlıkları gider, kimseye zarar vermezler.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #263 : Nisan 18, 2016, 00:15:33 »
Bugün bir ilki yaşadım .köyde arkadaşın arasına körük yakarak girdik .Ama sanki kafamıza ateş ediyorlar saldıran saldirana .pantalon a yapisanlar hariç .çıktık oradan benim arıya bakmaya körük yakmak içimden gelmedi .Geçen seneki saldirganlarin hepsi ölmüştü.körük süz kontrol ettim çerçeve çektim saldıran yok.ana arı ve ciftlestigi erkek kötü huylu olursa yavrularida kötü oluyor .Allaha şükür ben kurtuldum darısı tüm sevdiklerimize
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #264 : Nisan 18, 2016, 01:27:57 »
Bu durumların tamamını ve en kötüsünü bir arkadaşın arılarında yaşadım.

Birincisi insan neye kızarsa arılarda ona kızar.Her gün kurçalanırsanız,her an duman altında bırakılırsanız,düzensiz çerçeve çekmeler,yavru

alanının sürekli karıştırılması,düzensiz kat atılması,anasız bırakılan kovanlar,ve kendisi telaş ve stres içerisinde olan Arıcı tüm bu hırcınlığın

sebebiidir.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #265 : Nisan 18, 2016, 01:34:58 »
Bu durumların tamamını ve en kötüsünü bir arkadaşın arılarında yaşadım.

Birincisi insan neye kızarsa arılarda ona kızar.Her gün kurçalanırsanız,her an duman altında bırakılırsanız,düzensiz çerçeve çekmeler,yavru

alanının sürekli karıştırılması,düzensiz kat atılması,anasız bırakılan kovanlar,ve kendisi telaş ve stres içerisinde olan Arıcı tüm bu hırcınlığın

sebebiidir.

Mustafa abi doğru söylemişsin

bir koloni kuluçkalığı kurcalamaya 5 dakika müsade eder

siz bunu 20 dakikaya çıkarırsanız,buna müsade etmez.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #266 : Nisan 18, 2016, 08:31:19 »
Ben de yaşadığım bir olayı aktarayım. Yukardaki iletimde arıların yeni yerinde hırçınlaştığından bahsetmiş, bunu gölge ile açıklamaya çalışmıştım. Ancak ilerleyen günlerde başka bir etken olduğu ortaya çıktı. Yeni arılıkta ilerleyen günlerde kötü bir koku almaya başladım. Gün geçtikçe koku artıyordu. Etrafı araştırdım. Ormanlık bölgede arılara 25-30 mt mesafede bir kedi ölüsü buldum. Çok kötü kokuyordu. Kediyi uzak bir yerde gömdüm. Arılara yaklaşırken saldırıya geçen arılar birkaç gün sonra eski uysal haline dönmüştü. Ayrıca Mustafa Kemal Alkoç beyin tespitleri de çok doğru ve dikkate alınması gerekir. Özellikle kuluçkalık kontrolü haftada bir yapılmalı.Oğula meyil kontrolü kuluçkalıktan birkaç çerçeve çekilerek yapılmalı ve derhal kapatılmalı.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Onur Özer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #267 : Nisan 25, 2018, 23:09:40 »
   Ülkede varroa ilk görüldüğü sıralarda arılar tütünle dumanlanıyordu fakat hiç stres yapmıyorlardı. Geçen gün ülkeyi vuran fırtınadan sonrada hiç stres yoktu arılarda,fakat diğer yerlerdekileri bilemiyorum tabii. :P

Tütün dumanı?

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #268 : Nisan 26, 2018, 09:11:33 »
Ben de yaşadığım bir olayı aktarayım. Yukardaki iletimde arıların yeni yerinde hırçınlaştığından bahsetmiş, bunu gölge ile açıklamaya çalışmıştım. Ancak ilerleyen günlerde başka bir etken olduğu ortaya çıktı. Yeni arılıkta ilerleyen günlerde kötü bir koku almaya başladım. Gün geçtikçe koku artıyordu. Etrafı araştırdım. Ormanlık bölgede arılara 25-30 mt mesafede bir kedi ölüsü buldum. Çok kötü kokuyordu. Kediyi uzak bir yerde gömdüm. Arılara yaklaşırken saldırıya geçen arılar birkaç gün sonra eski uysal haline dönmüştü. Ayrıca Mustafa Kemal Alkoç beyin tespitleri de çok doğru ve dikkate alınması gerekir. Özellikle kuluçkalık kontrolü haftada bir yapılmalı.Oğula meyil kontrolü kuluçkalıktan birkaç çerçeve çekilerek yapılmalı ve derhal kapatılmalı.

Yusuf Bey gerçekten kokuya aşırı tepkililer. Birkaç hafta önce arılığın olduğu bölgede aşırı hayvan gübresi kokusu oluştuğunda her gittiğimde 10-15 defa hışımlarına uğruyordum. Geçtiğimiz hafta sonu koku azalmıştı. Bir nebze olsun bende rahatladım.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"