Gönderen Konu: Arilarda hircinlik  (Okunma sayısı 3246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nihat

• Larva
  • **
  • Yer: tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
Arilarda hircinlik
« : Nisan 26, 2012, 19:58:45 »
Arilarim cok hircinlasti sebebi nedir? Önlerindeki otu kazamadim hc böyle yapmazdilar istedgm gibi kazardim zirai ilactan ölen ari cok önlerinde ondanmidir köruksuz actim bikackere omu kat atarken  Yanls biseymi yaptimda böyle oldular

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Ynt: Arilarda hircinlik
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2012, 20:10:11 »
Yokluk, hem hırçınlığın hemde petek kesmenin sebebi...
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı nihat

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2012, 20:26:27 »
Su anda yokluk cekicek bsey yok kanolalar cicek acali 1hafta oldu baska bi bildiginiz varmi

Çevrimdışı tuğrul yağan

• Larva
  • **
  • Yer: KAYSERİ
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1050 ve 1650
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2012, 20:33:03 »
herkese iyi akşamlar. beyler benim  bu yıl acemi arıcı olarak vede  bu siteden öğrendiklerime dayanarak mart ayı içerisinde bir sıcak günde ,heyecanla yaptığım kontrolde 9 kolonimin anasını göremesemde günlük veya kapalı yavru olan gözleri gördüm ancak bir tanesinde hiç yavru olmadığını farkettim,keşke o zaman birine katsaydım kurtulduydum. fakat tam emin olamadım.bir hafta sonraki ikinçi kontrolümde bir yığın erkek gözlerini görünce kovanı kaptığım gibi 150 mt uzağa silkeledim eski yerine koyduğum yeni  kovana bir miktar arı geldi zaten mevcut iyice azalmış.iki adet temel petek bir adet diğer kovanlardan aldığım günlük yumurtalı peteği koydum ana memesi yapsınlar diyerek.bu gün üçünçü gün bir kontrolediyim ana gözü varmı diye actım kovanı fakat eskisinden daha bir hıcın olmuşlar adamın yakasını hiç bırakmak istemiyorlar ben çift pantolon çizme maske, fakat 60-70 metre ilerde calışan inşaat işçilerini ikişer üçer defa soktular. tabi bu kovandan arı olmaz bu saaten sonra ama ,ana  yaptırabilecekmiyim diye merak ediyorum. tecrübeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2012, 21:14:43 »
...
bu kovandan arı olmaz bu saaten sonra ama ,ana  yaptırabilecekmiyim diye merak ediyorum.
...

Tabii ki bu kovandan arı olmaz. ''Bakın, nasıl da oldurdum'' demek için mi uğraşacaksınız? Harcanan emeğe, harcanan zamana ve edinilecek olan tecrübeye değmez... Yok mu getirip (olmazsa götürüp) birleştireceğiniz bir koloni?
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı nihat

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2012, 21:25:56 »
O kovan adam olurda benim arida anasizlik gbi bi problemd yokken saldrirmaya bsladi sastim hic böyle degildi

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2012, 21:44:30 »
Nihat Bey,
Olmaz, o arı, arı olmaz!   :(

Sizin kovanın hırçınlığının sebep ya da sebepleriniyse siz bulacaksınız. Tüm çabalarınıza karşın bulamazsanız, anaarının ''bir dönem için'' hırçın arılar ürettiğini varsayacaksınız.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/