Gönderen Konu: Karadenizde yüksek yerde fındık bahçesinde arıcılık olurmu  (Okunma sayısı 6838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hafiz Burhan

• Boş Petek
  • Yer: Karadeniz
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: yok
Herkese merhaba Arkadaşlar.
Sitenıze yeni üye oldum. Henüz arıcı değilim. Hemen başlama imkanım da yok. Yaşım 60. Emekli olunca belki. Ama hoşuma gitti bilgiler ve tartışmalarınız. Emekli olduğumda yapmayı düşünüyorum. Karadenızde babadan kalma fındık bahçemiz var. Sahilden araba ile yarım saat kadar yukarda. Hertaraf fındık bahçesidir. Kışın kar yagar. Geçen kış 1.5 metre yağmış. Böyle bir bölgede arıcılık yapılırmı ? Kışın başka bir yeremi götürmek lazımdır ? Fındığa gübre atılır ve ve ilaç sıkılır. Bu kimyasal maddeler arıya zarar verirmi ? Balın kalitesini bozarmı ? Muğla civarında da belki yapma imkanım olabilir. Karadenizmi daha iyi yoksa Muğlamı ?
Vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür eder hepinize başarılar dilerim.
Hafız

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Karadenizde yüksek yerde fındık bahçesinde arıcılık olurmu
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2012, 09:17:37 »
Fındık ilaçlamaları sıkıntı yaratıyor ama o bölgelerde de arıcılık yapılıyor.

Ama Muğla tabi ki daha uygun.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2012, 11:24:02 »
Amaç hobi arıcılığı ise diğer işlerinizin, ailenizin yanında, her yerde yapılabilir.

Ege bölgesi arılarla haşır neşir olacağınız sürenin uzunluğu bakımından en iyisi.

Karadeniz bölgemizde ise farklı avantajlar var. Bal fiyatı gibi.

Bunu siz belirlersiniz.

Yerleşim Muğla ise sadece arı için Karadenize taşınılmaz bence.

Sadece fındık var ise bir bölgede o arı için yeterli  değil.

Bahsedilen iklim Karadeniz iklimi. Çok güzel ve yeşil görünse de arının doğadan yararlanabildiği süre az olan bir bölgemiz.

Verimi açısından sınıf arkadaşlarıma sorduğumda arıyı yaylalara götürerek iyi bal aldıklarını söylüyorlar.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Aydın EROL

• Larva
  • **
  • Yer: Eynesil
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 41
  • Rakım: 40
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2012, 19:32:23 »
Sayın Hafız Burhan,
Bulunduğunuz yeri tam olarak belirtseydiniz daha fazla yardımcı olabilirdik ancak yine de size şunları söyleyebilirim:Karadeniz bölgesi ballı bitkiler yönünden zayıf bir bölge,kestane ormanları iyice azaldı,ormangülü yeterli değil bu nedenle Giresun bölgesi arıcıları, arıları yeterli sayıda ise Erzurum,Bayburt ve Sivas gibi illerimize giderek buralardan bal üretiyorlar.Siz eğer birkaç kovanla bu işi yapacaksanız bulunduğunuz bölgedeki ballı bitkilerin varlığını araştırınız.Bildiğim kadar yüksek bölgelerde fındığa ilaç vurmuyorlar fakat diken ilaçları tehlikeli olabilir.
DÜNYADA KALICI BİR ESER BIRAKMAK İSTERSEN, ÖRNEK İNSAN OL!!!

Çevrimdışı güngör öztürk

• güngör öztürk
  • İşçi Arı
  • Yer: zonguldak alaplı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Rakım: babamın yanında yeni başlıyorum sayılır
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2012, 00:32:10 »
evet karadenizde fındık ilaçlanıyor fındık ilaçlarının arıya verdiği zarar önemli degil o an bahedeki

üç beş arı ölüyor....

en kötüsü ot ilacı kullanılması bir vuruyorlar bahçeye yirmi gün sonra sanki son bahar olmuş

o hepsinden kötü  aynı sorun benim arılıkta var çevremdeki yüzlerce dönüm arazi son baharı

yaşıyor sözde biz bahardayız her taraf sapsarı yeşil namına bir ağaç var odan fındık ağacı..

birde boş arazi olmadığı için çiçek açacak arazide yok her gün içimiz sızlıyor

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2012, 10:41:25 »
Karadenizdeki arıcıların bir çoğu Bayburt ve Erzurum bölgesine giderler Kestaneden hemen sonra.

Gezginci olmak zorundadırlar.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2012, 12:04:55 »
evet karadenizde fındık ilaçlanıyor fındık ilaçlarının arıya verdiği zarar önemli degil o an bahedeki

üç beş arı ölüyor....

en kötüsü ot ilacı kullanılması bir vuruyorlar bahçeye yirmi gün sonra sanki son bahar olmuş

o hepsinden kötü  aynı sorun benim arılıkta var çevremdeki yüzlerce dönüm arazi son baharı

yaşıyor sözde biz bahardayız her taraf sapsarı yeşil namına bir ağaç var odan fındık ağacı..

birde boş arazi olmadığı için çiçek açacak arazide yok her gün içimiz sızlıyor

Sonra karadeniz organik üretime uygun bir bir bölgedir diyorlar.

Elbette yüksek yaylalar, ilaç kullanılmayan yerler var ama azaldı git gide.

İlaç satışı kontrol altına alınmalı, her yere ot ilacı vurulmamalı diyerek bir mail attım bakanlığa.

Aldığım cevap müthişti.

Burada paylaşmak doğru olmaz sanırım.

Ama yakındır, ah keşke şu ilaçları kullanmasaydık diyeceğiz.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2012, 15:05:46 »
Gel de merek etme şu ''müthiş'' cevabı!  :)
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Hafiz Burhan

• Boş Petek
  • Yer: Karadeniz
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2012, 04:00:46 »
Değerli Arkadaşlar

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazımda bahsettiğim gibi henüz düşünce aşamasındayım. Emeklililkten sonra karar verirsem yapacağım. Karadenizi düşünmemin nedeni fındık artık masrafını cıkartmıyor. Daha avantajlı bırşey bulabilirmiyim diye bakıyorum. Ayrıca her taraf fındık bahçesi ve herkes ılac kullanıyor. Sizlerinde belirttiğiniz gibi arıcı olmak için 6 - 7 sene lazım. Erzurumu Bayburtu o zaman düşünürüz (65 ten sonra göçebe gibi dolanmak da zor olur herhalde  :). Muğla civarı daha mantıklı olacak.

Yazılarınızı severk okuyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

Çevrimdışı mkaraahmetoğlu

• Larva
  • **
  • Yer: Yalova
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 10
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2015, 22:16:36 »
Karadeniz'de ilaç atılmadan önce arıyı taşıyorlar başka yere. Aslında çoğu arıcı sadece kışlatmak için kullanıyor köyünü. Mayısta gidip Eylülde dönüyorlar. Kestane ve orman gülü için ise sınırlı bölgelerde sınırlı üretim yapılıyor diye biliyorum.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2015, 23:32:03 »
Findik ilac vakti arilar icin cok fena bir donem. Kacirmak zorundasiniz ya da zehirlenmeden kaynaklanan olumlere razi
Olmak zorundasiniz.  Ilac vakti yuksek koylere ya da yaylays kaldirilir, malesef o donemde de oralarda havalar soguk olur. Eger yuksek koylerde orman gulu vakti havalar sansiniza iyi giderse ari hizli gelisir. Fakat iyi hava pek yoktur bizim oralarda.
Mikro iklime sahip, ilactan "uzak" yerler olabilir ama cok az.
sahil ve orta kesimlerde eger cevrenizde kestane , orman gulu varsa ari birseyler toplayabilir, bunlar gectikten sonra ise adam gibi bir sey artik yoktur, fakirdir.
yuksek rakimli yerlere tasimak zorundasiniz ya da düsuk verimi, beslemeyi kabullenmelisiniz.

sirf findik bahcelerinin oldugu bir yerse ve de kestane, orman gulu ihlamur vs yoksa cevrenizde sabit aricilik yaparak alacaginiz bal cok az olur.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2015, 00:30:32 »
burhan bey, ben karadenizin tam göbeğinde sabit arıcılık yapıyorum. giresun'da sahilden 20 dakika içerde, 400 rakımda. çevremizdeki en az %50 si fındık bahçesidir. bu da oldukça yoğun bir tarım alanı demek.
sakıncası yoksa sizin fındık bahçelerinin tam olarak nerede olduğunu öğrenebilir miyiz.

8-10 sene önceleri ddt ilaçlaması daha yoğunken 5-10 gün içinde tüm tarlacılar ölürdü. 10 ila 25 mayıs arası yapılan bu ilaçlamalardan da 10-15 gün sonra kestaneler açardı. yetişebilenler tarlacı olur ve bal toplarlardı.
artık ddt yok. diğer ilaçlarında hemen hemen hiç zararı yok. hele de ilaçlama zamanlarında (10- 25 mayıs) yağmurluk giderse hiç arı telefatı olmaz. bazı ilaçlarda ''arılar için zararlı değildir'' yazsa da tabiki biz buna tam inanmıyoruz.

yabancı ot ilaçlarının arıları çok öldürdüğü söylense de kimsenin bu öldürücülüğü ölçebildiğini duymadım. ayrıca bu yabancı ot ilaçları nisan-mayıs aylarında kullanılsa da belirli bir mevsimi de yok, denetleyeni de yok. ama alan olarak oldukça sınırlı kullanılır. belki toplam fındık bahçelerinin %5-10 u civarıdır. 
fındık bahçelerinde arıların yararlandığı bitki türü ve yoğunluğu çok azdır. 3-5 çeşit önemsiz çiçek, o da belki.

özetle şunu söyleyebilirim. fındık ta kullanılan ilaçlar arıcılık için aman aman da bir tehdit değildir. arının bulunduğu yer eğer 600-700 rakımdan daha yüksekse tehdit bile sayılmaz.

balın kalitesinin bozulmasına gelince:
arıların ( benim yörem için) getirip de kovanda biriktirebileceği ballar yalancı akasya, orman gülü, püren, ıhlamur ve en önemlisi kestane gibi genelde ağaçlardan toplanan ballar olduğuna göre balın kalitesini etkilediği söylenemez. (kendi adıma söyleyebilirim ki) kestane dışındaki diğer bitkilerin balları da çoğu sene kovanda önemli bir birikim yapmaz.
en şiddetli ilaçla bile kestane birbirine karışamaz çünkü aralarında en az 10-15 günlük zaman farkı olur.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
« Yanıtla #12 : Nisan 24, 2015, 00:50:42 »
Sizin yazdiginizdan cikardigim ilac ben ordayken zarar verdigi kadar vermiyor.
Ama babam, sahilde, bazi yıllar kendi arilarinda  yogun ari olumu hala gorur. Ilactan sonra yagmur yagarsa bir rahatlamadir bir nebze. Ama ilac dogada, toprakta suda cok uzun zaman kaliyor.
sahilde findik yerine gore degismekle birlikte nerdeyse her yer findiktir.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #13 : Nisan 24, 2015, 01:10:56 »
sayın uzuner, arıları tutup da 2-3 km çaplı bir komple fındık bahçesinin içine koyarsanız, mayısın güneşli bir gününde de ilaçlama yaparsanız. hatta tutup da faydası olur diye 5-10 gün ara ile ikinci ve üçüncü ilaçlamaları da yaparsanız orada ciddi bir arı ölümü görülmesi kaçınılmazdır.

ben kendi gözlemlerimi yazmaya çalıştım.
mesela ddt yoğun kullanılırken 12-13 çerçevelik bir koloninin 6-7 çerçeveye düştüğünü ve önünde yığınla arı ölüleri olduğunu bilirim.
ddt ortadan kalktıktan sonra hiç bir kolonide 1 çerçeve bile azalma olmuyor.
ddt haricindeki sulu ilaç diye tabir edilen ilaçlar zaten bir kaç dakikada kuruyan ve arıya bulaşmayan bir yapıya sahip.

ayrıca burhan bey yüksek rakımdan bahsediyor. bunu da göz önüne almak lazım.

anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Nisan 24, 2015, 06:10:28 »
Aslinda benzer seyleri soyluyoruz.
mevki cok onemli. Dagin bir  yamaciyla diger yamaci bir olmayabiliyor.
sizinkoyde % 50 findik varmis, komple findik olan koyler var. Arkadasin dedigi gibi her yer findik diyor.
bizim koy de sahile 25 dakika. Biz sansliyiz, cevrede buyuk kestane ormani var. Vadinin diger tarafi ise komple findiklik.
Dediginiz gibi simdi daha cok sulu atiyorlarmis, toz ilac zamani tam bir kiyimdi.
ama sulu da yine belki daha azdir ama ilactan gunler sinra dahi eger bitkilere sabah cnemiduserse, cigse olursa ilac yine sulanacak, ari su alirsa ya da cicege bulasmis zehir nektara karisirsa yine olum.

aslinda bu findiga ilac isini komple kaldirmak lazim.
siz de cevrenize bu yönde bilgilendirne yaparsaniz yavas yavas insanlari bundan vazgecirebilirsek ne mutlu bize. Olsun ekstradan bir cuval goruk, delik. Her yil tinlarca zehiri bahceye, ordan topraga, dereyeve de karadenize atiyoruz. Bunlar yok olup gitmiyor. Yedigimiz balikla, bahcede yayilan inegin sutuyle oyle ya da boyke vucudumuza giriyor. Zarari karindan fazla.
biliyorum zor is. Yillarca ben kendi anamin babamin basinin etini yiyerek ancak azalttirabildim. Ben atmasam komsu atiyor diyor. Ben de belki sen atmasan senin komsu aa yan komsu atmadi ben de mi atmasam belki diye bir soruisareti kafalara koyarsak belki bir gun kendi kendimizi zehirlemektan vazgeceriz.
saygilar.