Gönderen Konu: antibiyotik ilaçların isimleri  (Okunma sayısı 24100 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arıcıoktay

• Günlük Yumurta
  • *
antibiyotik ilaçların isimleri
« : Haziran 26, 2009, 23:15:43 »
antibiyotik kalıntı bırakır arının bağışıklığını bozar.diyoruzda apisevin haricinde arılar için kullanılan antibiyotik ilaçların isimleri  nelerdir.bilmeden kullanmayalım.mesala kirecidin bir antibiyotikmidir.

Çevrimdışı burak_keyif

• Boş Petek
Ynt: antibiyotik ilaçların isimleri
« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2009, 00:59:45 »
kirecidin antibiyotik deyildir.arılarda kireç oluşması antibiyotik kullanımından dolayıdır.kovanın anası deyiştirilir kovanda kireç biter.
adam ol da gel ben mevlana deyilim

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2009, 21:16:03 »
Apivesin de bir antibiyotiktir ve diğer antibiyotikler gibi kesinlikle kullanılmamalıdır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı arıcıoktay

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2009, 21:35:37 »
arılar için verilen piyasadaki antibiyotikler nelerdir.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2009, 22:09:34 »
Apivesin de bir antibiyotiktir ve diğer antibiyotikler gibi kesinlikle kullanılmamalıdır.

Egehan'ın kesinlikle kullanılmamalıdır demesinden ben bal döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır, yorumunu çıkarıyorum. Doğru mudur?
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Haziran 28, 2009, 22:30:03 »
Arılarda gelişme sorunu yoksa veya herhangi bir hastalık yoksa neden antibiyotik veya ilaç kullanalım?

Arılarda varraoyu baskı altına almak için varrao azaltıcı ilaçları zaten herkes kullanıyor.

Arıcılık bir önceki yılın sonbaharında başladığına göre; sonbaharda değişik ilaçlardan ve hava durumuna göre ilaçlama yapıyoruz.

Erken ilkbaharda kullanılan ilacın özelliğine göre bir kaç kere ve bir kaç çeşit ilaç kullanıyoruz.
Ama bal özü akımı anında balda kalıntı bırakmaması için
hiç bir ilaç kullanmıyoruz.

Antibiyotik kullanılınca arılar bağışıklık kazanıyor hernagi bir hastalık anında yapılan ilaçlamadan yeterli yaralanılamıyor.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2009, 11:29:01 »
Forumlarda ya da sitelerde arı hastalıkları ile ilgili soruların cevaplarını vermek en sıkıntı duyduğumuz şeylerden.

Çünkü bir çoğumuz amatör arıcıyız, ilaç da doğal olarak bizim alanımız değil.

Konu ile ilgili araştırıp bilgimizi artırdıkça, sorulara verdiğimiz cevaplardaki tedirginliğimiz de artıyor. Çünkü ilaç doğrudan canlı sağlığını ilgilendiren, yanlış uygulamalarda tüketici sağlığını riske sokan bir madde.

Şunu hiç bir zaman unutmayın, tam dozunda ve zamanında verilmeyen bütün ilaçlar ZEHİRDİR.

Bizim toplumsal algımız ilacın zehir olabileceğini çok kavrayamıyor, genellikle ilaç ŞİFA anlamına geliyor. Kutunun dibinde kalan bir hapı ziyan olmasın diye içen büyüklerimize çok rastlamışızdır.

Arıcılıkla ilgili ilaç kullanımında da malesef sıkıntılı durumlar var.

Sektör hiçbir şekilde denetime tabi değil. İsteyen istediği ilacı kulaktan  dolma bilgilerle rahatlıkla alıp kullanabiliyor. İlgili devlet kurumunun arıcılıkta kullanılan ruhsatlı ilaçlar listesi ve arı hastalıkları için ruhsat verilmiş antibiyotik yoktur uyarısından başka elimizde bir veri de yok.

İşin ironik yanı, resmi kurumlar ve veteriner hekimlerimiz antibiyotik kullanımının kesinlikle yasak olduğunu söylüyor. Fakat arılarımızda yavru çürüklüğü gördüğümüzde tam olarak nasıl mücadele edeceğimizi ve sonuç alabileceğimizi söyleyen kurum yok.

Gerekli harçlar yatırılıp Menşe şehadetnamesi, hastalıktan ari belgesi gibi evraklarla, resmi izin alarak hastalıklı arılar yurdun dört bir tarafında dolaştırılıp duruyor.

Çevrimdışı arıcıoktay

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2009, 12:55:08 »
benim söylemek istediğim piyasada kullanılan bazı antibiyotikler var ve bunların isimleri nelerdir.bilelimki antibiyotik olduğunu gördüğümüzde antibiyotiktir kullanmamamız gerkiyor diyebilelim.köyde babamla arı aldık yeni ilaç alıcaz dedeme sorduk ne gerekir diye rumalit apisevin vitamix dedi.yani apisevini sanki bir koruyucu ve anayı teşvik edici bir ilaçmış gibi kullanıyorlar.bunu eczanede veterinerde veriyor.arı için ne ilaç gerekir dediğimiz zaman ben ozaman bilgi sahibi değildim.aldık bi sefer kullandık daha sonra öğrendim ve kullanmadım.ama insanlar bunu normal gerekli bir ilaçmış gibi satıyorlar.onun için apisevin gibi başka antibiyotik markaları nelerdir.bunları bilelim.

Çevrimdışı Alanya75

• Pupa
  • Yer: yeryüzü
  • KENDİ ANA ARIM İTALYAN ANASI
    • deniz ,tekne .balık
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2009, 13:10:18 »
selamlar peki forbeeavar jel den bahsediliyor sitelerde selaattin günay abimizde tanıtımını yapmış biraz zaman önce acaba varroa için kullanılırmı kullanan varmı ben eczanelerden aldığım duman ilacını veriyorum

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #9 : Haziran 29, 2009, 14:41:19 »
  Temiz ve sağlıklı bal elde etmek için balözü akışı olduğu mevsimde hiç bir ilacı kullanmak iyi değil.

İlaç adı yazmıyoruz ama bazılarını yazmışsınız bizde cevaplayalım:
Apivesin ve apimicin içinde eritromicin olan değişik firmaların iki ilacı.
Ruhsat tarihlerine bakarsanız epeyce eskidir.

Duman olarak kullanılan ilaçların içinde etken madde olarak amitraz var insan sağlığı açısından tehlikeli, erken baharda yapılması uygun.

Vitaminler erken baharda arı gelişimine yaralı olur düşüncesiyle veriliyor.

Forbeevar (formik asitli arılara varrao için kullanılan ilaç) for - bee - var kısaltılmışı
formik asit bal içinde belirli yüzde de bulunan bir asit.
kullanımı çok sıcak olmayan günlerde yapılmalı, bal özü akımı sıcak günlerde olduğundan yoğun buharlaşması arılara sıkıntı verir.

Çevrimdışı Murat YILDIRIM

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Nevşehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2012, 12:02:35 »
Nevşehir'de ikamet ediyorum arıcılık konusunda yeni ve acemiyim şimdilik forumda okumak dışında yapacak birşey bulamıyorum. Dün benim bu işe merak sarmama neden olan arıcı abiyle kovanlarıma bakım yaparken (arısı yürümüyor diye şikayetlendiğim) kovanda yavru çürüklüğü tespit ettik ve kendisi bana TETRA 500 isimli antibiyotiği önerdi insanlar da kullanıyor zararı olmaz dedi ve bir kapsülü bir litre şerbete uyguladım. Bugün okuduklarımdan kafam karıştı ne önerirsiniz? Birde Halil abi Bursa'ya numune göndermekten bahsetmiş, o teklif hala geçerliyse göndermek isterim. Saygılarla.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #11 : Haziran 19, 2012, 12:29:07 »
Asıl büyük sıkıntı insanlar için kullanılan antibiyotiklerin, hayvan sağlığında da kullanılması.

Antibiyotik canlı ve insan sağlığına zararsız bir ilaç değil.

Antibiyotik kelimesinin anlamı zaten canlıya karşı demek.

Antibiyotiklerin düşük dozlarda ve gereksiz yere alınması sonucu, insan organizmasındaki mikroplar buna direnç kazanıyor.

Örneğin Tetra dediğiniz antibiyotik insanlarda hangi rahatsızlık için kullanılıyorsa, bunun çok düşük dozlarının bala karışması bunu tüketen insanlarda, o hastalığın mikrobunun direnç kazanmasına yol açıyor.

O tüketici bir gün ağır hasta olup, Tetra tedavisi gerektiğinde artık bu antibiyotikten fayda göremiyor.

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımları (bu kullanımda ilaç şirketlerinin satış politikaları çok büyük etken) sonucunda, yakın gelecekte özellikle bizim gibi ülkelerde ciddi antibiyotik dirençleri oluşacağı ve bunun sonucunda kullandığımız antibiyotiklerin hiç birinin işe yaramayacağı öngörülüyor.

Antibiyotik yerine ikame edilebilecek ilaçlar ise şu anda inanılamayacak kadar pahalı ve antibiyotik direnci oluşan ülkelerde, eski zamanlardaki gibi salgın hastalıklardan toplu ölümler gerçekleşeceği öngörülüyor.

Bu kıyamet senaryosunu ciddi bir tıp dergisinden okudum.

Bu yüzden arıcı arkadaşlarımız antibiyotik denilen şeyin oluşturduğu risklerin farkına varsınlar.

Özellikle insan sağlığında kullanılıyorsa birşey olmaz mantığı tamamen cahillik sınıfına giriyor.

Ülkemizde yavru çürüklüğü gibi gözüken vakaların büyük çoğunluğu, aşırı varrovadan kaynaklanıyor.

Çevresel şartları zorlayarak hastalığa kesin teşhis koydurun.

Sonra fiziki tedbirler alarak mücadelenize başlayın. En önemli tedbir yüzde yüz hijyen.

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #12 : Şubat 15, 2013, 23:17:27 »
ruhsatlı antibiyotik var mı?
yoksa kullanımının yasak olduğunu hangi yönetmelikte bulabilirim.
saygılar.
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #13 : Şubat 15, 2013, 23:25:15 »

saygılar.

Antibiyotik ile ilgili yasak.

http://www.visad.org.tr/genelgeler/ruhsatsizilac.pdf

Ruhsatlı ilaçlar listesi.

http://www.gkgm.gov.tr/vtu/RListe.aspx

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #14 : Şubat 15, 2013, 23:33:00 »
saygılar.
Hakan Bey,

Bu bilgi kurs için mi gerekti?

Murat Çakır Bey'in yukarıdaki iletisi yeterli yanıt olmalı.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/