Gönderen Konu: Üstte Boş Ballıkla Kışlatma  (Okunma sayısı 1848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir Sıtkı Gürler

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 587
 • Yer: ANKARA
  Yaş: 59
  • Milliyet Blog
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 10/2
Üstte Boş Ballıkla Kışlatma
« : Ekim 13, 2012, 21:40:09 »

Bal arısı kolonilerinin üstte boş ballıkla kışlatılmasının en önemli kovan içi parametreler olan sıcaklık ve bağıl nem üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla  hazırlanmış  “Arıcılıkta Üstte Boş Ballıkla Kışlatmanın Kovan İçi Bağıl Nem, Sıcaklık ve Koloninin Yaşama Gücü Üzerine Etkileri”  isimli bir yüksek lisans tezini,  faydalı olabileceği düşüncesiyle paylaşmak istiyorum.

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ nde Nesimi Kaya tarafından hazırlanmış 69 sayfadan oluşan tezi, herhangi bir ücret ödemeden üye olmak suretiyle, Yüksek Öğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi’ nin internet adresinden  http://tez2.yok.gov.tr/      indirebilirsiniz.

Araştırmada Ankara İli, Beypazarı İlçesi, Sekli Köyünde bulunan, 21 koloni arasından rastgele seçilen 6 koloni kullanılmış, kolonilerin güçleri arı sayısı bakımından 8 arılı çerçeve olacak şekilde eşitlenmiştir.   

Kontrol grubuna ait 3 adet kovan standart tek katlı olarak, deneme grubuna ait 3 adet kovan üzerine boş ballık yerleştirilerek açıkta kışlatılmıştır. Araştırmada Langstroth tipi ahşap kovanlar kullanılmıştır.

19.1.2006 tarihinden 12.04.2006 tarihine 84 gün boyunca kovan içi sıcaklık ve bağıl nem değerleri saat başı kaydedilmiştir.

Denemeye alınan tüm kolonilerin kışı sağlıklı bir şekilde geçirdiği tespit edilmiştir. Kovanlar açıldığında tüm kovanlarda kolonilerin düzenli salkım durumunda olduğu görülmüştür. Söz konusu tarihteki hava sıcaklığının etkisiyle salkımların bozulma riski olduğundan yaşama gücü ile ilgili daha kesin değerleri belirlemek için arılı çerçeve sayısı incelenememiştir. Bu nedenle gruplar arasında bahara canlı çıkan koloni sayısı açısından bir fark oluşmamıştır.   

Kovan dışında ortalama hava sıcaklığı 3,8 oC, kontrol ve deneme gruplarında salkımdan 7 - 10 cm uzakta kaydedilen ortalama sıcaklık değerleri sırasıyla 7,2 ve 6,6 oC, bağıl nem değerleri ise % 99,7 ve % 87,2 bulunmuştur. Kovan içi boş hacmin artırılması yoluyla, kontrol ve deneme gruplarının sıcaklık değerleri arasında 0,6 oC, bağıl nem değerleri arasında % 12,5 fark meydana gelmiştir.

Üstte boş ballıkla kışlatma yönteminin, kovan içi sıcaklık değerlerinde önemli bir farka yol açmadan bağıl nem değerlerinde önemli oranda azalma sağladığı sonucuna varılmıştır.
http://blog.milliyet.com.tr/Blogger.aspx?UyeNo=289026

 
" Her şeyin başlangıcı küçüktür. " (Cicero)
" Herkes yanlış yapar, ancak ahmaklar yanlışlarında direnirler. " (Cicero)
“ Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. ” (Uğur Mumcu)

Onur Özer

 • Ziyaretçi
Ynt: Üstte Boş Ballıkla Kışlatma
« Yanıtla #1 : Kasım 12, 2017, 18:17:06 »
Bu kış deneyelim bakalım