Gönderen Konu: Arılarım şeytana çok uyuyorlar galiba başlarından bela eksik olmuyor...  (Okunma sayısı 6435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cetinkaymak

• Ziyaretçi
Merhabalar.3 yıllık arıcıyım.arıcılık konusunda pek bir sorun yaşamıyorum.bu sitede herşey var.biraz aradınmı çıkıyor karşına.benim sorunum çevremdeki insanlar.arı kovanlarında aslan varda her geçeni yiyecek gibi davranıyorlar.Önce memur adam bal tüccarlığı yapamaz dediler,onu aştık.sonra arılık sorun oldu, havada uçan arıdan rahatsız oldular, taşıdım.Taşımadan yeni yerine, orman işletmesinden iznini aldım,tüm yasal işlemleri yaptım.kovanlarımın  plakalarını da çaktım.herşey bitti derken şimdi de kovanların olduğu yer askeri sahaymış yasakmış kaldır diye çıktı geldi birkaç adam.evrakları gösterdim,etmeyin eylemeyin kime ne zararı var dursun biraz daha.yok arkadaş kaldır.ormanda orman arazisi ,asker de askeri arazi !..
arılığı kaldırmayı düşünmüyorum.askeri arazi olduğunu bildiren ne bir işaret ne de tel örgü.bildiğin orman.ha askeri arazi yakın ama 1,5 km den fazla mesafe var.bu hafta sonu bir avukat arkadaşımla görüşüp,durumu tekrar değerlendirecem.telefonda bana bırak seni, arıları kaldırman kanusunda mahkemeye versinler,acele etme dedi.bakalım ne yapacaklar.kaldırsam kaldırırım , yeni yerim hazır ama hani benim arılarla uğraşmaktansa biraz işgüç sahibi olsunlar diyorum ;D

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
Anlayamadım gitti bazılarının gözünde arılar hala zararlı bir böcek.
Ya biz anlatamadık,yada anlayan anlayabildiği kadar anlıyor,arılar zararsız,yararlı bir varlıktır.Memur adam 500 kovan arıya bakabilir,501 olmayacak.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
Konu komşuya bal yedirmezseniz böyle olur işte. :P

cetinkaymak

• Ziyaretçi
İbrahim Bey daha ben yiyemedim ki doğrudürüst.2 kovanla başladım biz işi kapıncaya kadar oğullar kaçtı,ya bu oğul ne,neden kaçıyorlar? derken birde varroa çıktı....oooo bu uzar gider...bu sene biraz biraz arıcılığı öğrendikde bal neymiş gördük.  ;D

Çevrimdışı AYHAN ERBAY

• Pupa
  • Yer: kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 100
 baharda ne olur bizim bahçeye arı koy diye yalvarıyolar  bende bölmeleri dagıtıyorum saga sola hem ogullarıda kolluyolar arıcılık güzel iş sistemi tutturunca. :)

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
İbrahim Bey daha ben yiyemedim ki doğrudürüst.2 kovanla başladım biz işi kapıncaya kadar oğullar kaçtı,ya bu oğul ne,neden kaçıyorlar? derken birde varroa çıktı....oooo bu uzar gider...bu sene biraz biraz arıcılığı öğrendikde bal neymiş gördük.  ;D
Haklısınız valla.Şansınız da yaver gitmediyse şöyle adam akıllı bir bal yemek biraz zaman alıyor.
En güzeli kimsenin görmeyeceği bir yerde arılık kurmak ama bu da her zaman mümkün olmuyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Memur adam 500 kovan arıya bakabilir,501 olmayacak.

Sayın Ahmet Arslan:

499 olacak 500 olunca değişiyor.

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650

Zonguldak a hoşgeldiniz Çetin Bey :)
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Benim arılarım belediye piknik alanı ve tesislerine  600 metre uzaklıkta... 400 metre yakınında 50 güçlü kovan ve 2 ayrı arıcı olmasına rağmen benim 10 koloni rahatsızlık veriyor diye şikayetlerde bulunuldu... Belediye personeli olmama rağmen kaldır dediler rest çekince yumuşadılar... Mücadele etmek lazım... Her şikayet edenden arı kaçırırsak vay halimize... Ama yinede tedbirli olmak lazım zarar verebilirler... Bizim burada bir arıcının ormancılarla münakaşası sonucu arılıktaki suya zahir konması sonucu çevredeki hayvanlara ve 30 koloniye büyük zarar verdi...

Ayrıca İngilterede,  londra nın göbeğinde dahi olsa 2 koloni ve 2 oğul koloniyi geçmemek kaydı ile herkes arı bakabilir... Geri kalmışlılığımız var  :-X
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Forumda yazmıştım korucubaşını bulamıyorum diye bulamadanda koydum arılarımı ben arıları koyunca hergun kaldırmam için

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
adam gönderdi hepsinide kibar bir dille geri gönderdim. Dayanamadı kendisi geldi paparayı yeyince ağzımız bari tatlansın

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
demeye başladı. Birparmak bal suruverin ağızlarına susturuculuk özelliğide var.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Çetin bey, sizin acil bal çıkarıp çevrenizdekileri sevindirmeniz lazım... Doğal üretilmiş balı anlatarak, bilgilendirerek çevrenizdekilere sunmak size karşı olan tutumlarını değiştirecektir...

Ben polenin faydalarını anlatıyorum herkeze, arıya hayranlıkları artıyor... Şimdi herkez ilkbaharı bekliyor polen için :D Hatta eşek arılarından korkup kaçanlar şimdi gördükleri eşek arılarını öldürmek için can atıyorlar  :-\
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
arıcılık ile uğraşanlara  haset gözü ile bakıldığını hissettim,bunu kırmanın yoluda yukarıda belirtildiği gibi ağızlara bal sürmek.
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı ramazan kibar

• Pupa
  • Yer: giresun
  • ramazan kibar
  • Kovan Sayısı: 23
  • Rakım: 300
arıları kalddır diyen  birine bi tane arı aldırdım.ben bakarım dedim.şimdi arılığın yanında ayrılmıyr.yine göze batmayan uygun yerlere koymakta fayda var.nazar oluyorlar.
Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. nahl 68/69