Gönderen Konu: Arıcılığa Yeni Başladım. Arı Üstadlarından Yardım Lazım.  (Okunma sayısı 4175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
  • Yer: Güzelbahçe / İzmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
Merhabalar arkadaşlar. Arıcılığa meraklıyım. Güzelbahçe/İzmir'de ikamet etmekteyim. Arı ve Ana Arı yetiştiriciliği kurslarını bitirdim. Kurs biter bitmez 3 adet kovan aldım. Önüüzdeki sezona kovan sayımı 50-100 civarında yapmayı planlıyorum. Tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Yardımcı olursanız bir kaç sorum olacak.

1. 3 Adet kovanımdan ikisinin arıları çok uysal. Kuzu gibi desem yalan olmaz. Sokmaya çalışan bile fazla yok. 1 taneside resmen ninja gibi saldırgan. Bu sabah kovanları detaylı incelediğimde saldırgan arıların diğer 2 kovana göre çok daha iyi bal yaptığını gördüm. Diğer 2 kovanda pek bal yok gibi. Diğer 2 kovanın ana yumurtlaması ve arı popülasyonu iyi olmasına rağmen bal çok az. Bu 2 kovan için Ana Arıyı değiştirmelimiyim?

2. Kovanların birinde çıtaların üzerinde propolisleri yiyen ufak kurtçuklar gördüm. Sert fırçayla kazımaya çalıştım. Bu şekilde başarılı olabilirmiyim? Başka nalar yapmam gerekir?

3. Güzelbahçe tarafına yolu düşen tecrübeli arkadaşlardan; fırsatları olursa kovanlarıma üstad gözüyle bakmalarını ve varsa hatalarımı gözetlemelerini rica ederim.

Tüm arkadaşlara selam ve saygılarımla.

İhsan ÖZTÜRK
0 532 436 46 76
(Not: Gündüz mesai saatleri içinde arasanız hemen cevap veremeyebilirim. En kısa sürede size dönüş yaparım.)

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
Ynt: Arıcılığa Yeni Başladım. Arı Üstadlarından Yardım Lazım.
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2013, 00:07:02 »
İhsan Bey foruma hoş geldiniz.
Öncelikle 3 koloniyi seneye 50-100 nasıl yapacağınızı söylüyorsunuz.Bu nasıl olacak?Biraz izah eder misiniz? :(

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2013, 00:11:36 »
Hayırlı olsun arılığınız.

Uysal kovanlarınızda bal olmaması kolonin daha kalabalık olmasından kaynaklana bilir, fakat genelde balı olan kovan sakin olması lazım, bal oluşumu arının hırçınlığından ziyade kendi gözlemlerimde şöyle bir durumla karşılaştım, ben de sizin gibi yeniyim benim de 3 kovanım var 2 tanesi 13 çerçeve 1 tanesi 10 çerçeveye çalışacak, 13 çerçeve olanlarda bal yok gibi fakat 10 çerçeveli olanda bal var  bu kovanlarr arasındaki bence en büyük fark tarlacı arı oranları 10 çerçeve olanda daha fazla gibime geldi ayrıca nufus kalabalık olanda tüketim de kalaba tarlacı nufusta az olunca bal göremiyoruz sanırım.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 15, 2013, 00:13:58 »
İhsan bey,foruma hoşgeldiniz,

arıcılıkta başarılı olmak istiyorsan,bu merdivenleri ağır ağır çıkacaksın,

o gördüğünüz kurtçuklar mum güvesi,koloni güçlüyse kendisi temizler,

zayıf kolonileri söndürebilir,önlem alın,

kolay gelsin.

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2013, 00:14:10 »
Kovanları satın alma yöntemi ile düşünüyorum. Şu anda içinde zeytin ağaçları çoğunlukta olan Güzelbahçede 6,7 dönüm arazimiz var. Yer uygunsa orada yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2013, 00:21:31 »
İbrahim TURAL bey öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

Mum güvesini temizlemeye kendimce çalıştım ama başarılı olabildimmi ve önlem nasıl almalıyım onu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Mum kelebeğinin içeri girmemesi için giriş deliği etrafına katran sürün diye bir bilgiye ulaştım.

Fakat içerideki kurtçukarı kesin çözüm olarak nasıl yok edeceğim? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 15, 2013, 00:24:03 »
Kovanları satın alma yöntemi ile düşünüyorum. Şu anda içinde zeytin ağaçları çoğunlukta olan Güzelbahçede 6,7 dönüm arazimiz var. Yer uygunsa orada yapmayı düşünüyorum.

o halde,ilkbaharda kolları sıvayın,mevcut kolonilerinizle acemiliğin tadını çıkarın,

ilkbaharda alacağınız kolonileri yakınlarınızda arıcılık yapan çok güvendiğiniz arıcılardan alabilirsiniz,hiç bilmediğiniz insanlardan almanızı tavsiye etmem aksi halde kandırılmanız içten bile değil,

etrafınızdaki küçük arıcılardanda alabilirsiniz,yani bölgenize uyumlu arılar olmalı,

ilk etapta 15 adet, 7 veya 8 çerçeveli arılar alın.

bu mum güveli olan kovanınız kaç çerçeveye basıyor detaylı bilgi verirseniz iyi olur.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
« Yanıtla #7 : Temmuz 15, 2013, 00:24:36 »
İhsan Bey sakın hemen 50-100 koloni almayın.
Arıcılık kurslarında öğrenilenlerle pratik çok farklı.Farklı derken belki bilgiler aynı ama pratikte karşılaşacağınız problemlerin teorik bilgisini kursta görmüş olsanız da pratikte çok farklı oluyor.
O yüzden bence koloni sayınız ilk yıllar 10'u geçmemeli.
Yavaş yavaş emin adımlarla ilerlemelisiniz.
Arıcılığı eğer meraklı iseniz ve kabiliyetiniz de varsa 3-5 yılda ancak öğrenirsiniz.
Tabi bu benim kanaatim.Çıkar birisi ben bir yılda süper arıcı olurum diyebilir. :-\ :-\

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Temmuz 15, 2013, 00:44:27 »
Mum güzesi olan kovanda 8 cıta arı var. 3 çıtanın üstünde mum güvesi var. Üzerindeki çuvalda da kurt uncukları gibi bişeyler gördüm. Çuvalı hemen değiştirdim.

3 kovandan en zayıf olan da mum güvesi görülmüştür. Çıtayı detaylı incelediğimde sadece çıtanın üstündeki propolislerde mum güvesi mevcuttur. Çıtanın içinde ve altında yoktur.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 15, 2013, 01:11:23 »
Mum güzesi olan kovanda 8 cıta arı var. 3 çıtanın üstünde mum güvesi var. Üzerindeki çuvalda da kurt uncukları gibi bişeyler gördüm. Çuvalı hemen değiştirdim.

3 kovandan en zayıf olan da mum güvesi görülmüştür. Çıtayı detaylı incelediğimde sadece çıtanın üstündeki propolislerde mum güvesi mevcuttur. Çıtanın içinde ve altında yoktur.

İhsan bey,el demiri ile çerçevelerin üstünü kazıyın arının ulaşamayacağı bölge kalmasın,korkulacak bişey yok o güçteki arı temizler.

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
« Yanıtla #10 : Temmuz 15, 2013, 01:23:42 »
İhsan bey,el demiri ile çerçevelerin üstünü kazıyın arının ulaşamayacağı bölge kalmasın,korkulacak bişey yok o güçteki arı temizler.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #11 : Temmuz 15, 2013, 01:27:37 »
Sekiz çıta mevcudu olan kovanın mum güvesi yapması anormal bir durum,
Görüntü 8 çıtayı andırıp(sıcaktan kaynaklı arı açılması) mevcut 5 çıtaya hakimdir ki güve kelebeği yumurta atmayı başarmış veya daha önceden yumurta atılmış petek kullanılmış olabilir,
Çıta sayısını azaltıp arıyı sıkıştır derim.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Temmuz 15, 2013, 23:52:56 »
Sekiz çıta mevcudu olan kovanın mum güvesi yapması anormal bir durum,
Görüntü 8 çıtayı andırıp(sıcaktan kaynaklı arı açılması) mevcut 5 çıtaya hakimdir ki güve kelebeği yumurta atmayı başarmış veya daha önceden yumurta atılmış petek kullanılmış olabilir,
Çıta sayısını azaltıp arıyı sıkıştır derim.

Savaş bey,siz çok haklısınız tabiki kovanlar sıkışık çalışmalı,

forum arıcılarının çoğu arının sıkışık çalışması gerektiğini bilmek zorunda zaten,

5 çerçeveye basan kovanda,eğer 8 çerçeve  varsa forum bilgileri okunmuyor demektir.

Çevrimdışı ihsan_izmir

• Boş Petek
« Yanıtla #13 : Temmuz 16, 2013, 13:13:28 »
Haklısınız. Çitaları biraz sıkıştırdım ve mum kelebeği olan yerleri bıcakla temizledim.

Forma yeni katıldım. Formu okudukça öğrenecek çok fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumu ve yolun daha çok başında olduğumu anladım.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

Bu Form sayfasını açan, öncülük eden ve katılan tüm arkadaşlarıma vermiş olduğu hizmetlerden ve faydalı bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.