Gönderen Konu: Arı bölme işlemi (08)  (Okunma sayısı 119729 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
Ynt: Arı bölme işlemi (08)
« Yanıtla #315 : Mart 14, 2018, 08:42:28 »
Hayırlı sezonlar. Bu yıl şu sıralar bölme yapmak için erken mıdır? Geçen hafta kontrolde kapalı erkek arılar vardı. Tanıdık bir arıcı erkek arıların uçtuğunu söylüyor. Arı 10 çerçeve ve artık sıkıştı. Bölme için uygun zamansa pazar günü bölme yapmayı düşünüyorum. Çok erkendir denirse kat atacağım.

Amacım çoğaltmak olsaydı, ben o arıya katı atar verirdim mehteri taki meme dikene kadar...
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #316 : Mart 14, 2018, 09:24:45 »
Numan abi katta ilerletp meme dikdiğinde mi bölme yapalım daha mı iyi olur benimde 6 arım var 10 cercevede bölünecek ?

• Ana Arı
« Yanıtla #317 : Mart 14, 2018, 09:31:18 »
Numan abi katta ilerletp meme dikdiğinde mi bölme yapalım daha mı iyi olur benimde 6 arım var 10 cercevede bölünecek ?

Bence güzel tarafı öncelikle güçlü bir arının yaptığı meme edinmiş oluyorsunuz,  2.si zaten meme dikilmeye başlandı ise mevsimi de gelmiş oluyor.

Acemi biri için zamansız bölmektense arı isteği doğrultusunda bu şekilde yapılması daha uygun olur diye düşünüyorum.

Diğer taraftan güçlü bir arının yaptığı memeden çıkan ananın performansı daha iyi olur diye düşünüyorum.

Şahsen güçlü arının yaptığı memeler kapanınca 1 çerçeve arısı ile bölerim.  Yeni ana çiftleşince ne istersen yap seçeneğin fazla olur.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #318 : Mart 14, 2018, 10:42:45 »
Tmm abi aklımda bulunsun bir opsiyon olarak ;)

Çevrimdışı Gökmenes

• Boş Petek
  • Yer: Düzce
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 1 dolu 2 boş
  • Rakım: Yaklaşık 150
« Yanıtla #319 : Mart 14, 2018, 10:49:38 »
Mevsim ne kadar erken gelse de çiftleşme uçuşunda erkek arı sayısı yeterli olmayabilir.
Bana kalırsa biraz daha sabredin.
Bizde de durum aynı ama bende 2 hafta veya 3 hafta sonra bölmeyi düşünüyorum.
    Nasipse cuma günü kat atayım o halde. Tahminim 10 gün sonra 14 çerçeve gibi bir arı olur.
   Yavrulu iki çerçeve yukarı çekip 2 ve 9 ham petek girmem ve kattaki yavrulu çerçevelerin iki yanına da ham petek girmem sorun olur mu? (Üst yemlik kullanıyorum. Bu yüzden kattaki çerçeveleri ortaya toplamak istiyorum. Kenarlar boş kalacak.)

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #320 : Mart 14, 2018, 11:11:05 »

Alıntı
   Nasipse cuma günü kat atayım o halde. Tahminim 10 gün sonra 14 çerçeve gibi bir arı olur.
   Yavrulu iki çerçeve yukarı çekip 2 ve 9 ham petek girmem ve kattaki yavrulu çerçevelerin iki yanına da ham petek girmem sorun olur mu? (Üst yemlik kullanıyorum. Bu yüzden kattaki çerçeveleri ortaya toplamak istiyorum. Kenarlar boş kalacak.)

Bu mevsimde kat atılınca boşluğu kapatmak gerekir.

Kata çektiğiniz çerçeveleri çuvalla Z şeklinde kapatırsanız iyi olur.

Bu arada arıyı anasız bölmeye niyetiniz varsa neden kat atıyorsunuzki?

Bekleyin sıkışsın iyice, memeleri dikince bölersin kafana göre.
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı Gökmenes

• Boş Petek
« Yanıtla #321 : Mart 14, 2018, 13:09:20 »
Alıntı
Bu mevsimde kat atılınca boşluğu kapatmak gerekir.

Kata çektiğiniz çerçeveleri çuvalla Z şeklinde kapatırsanız iyi olur.

Bu arada arıyı anasız bölmeye niyetiniz varsa neden kat atıyorsunuzki?

Bekleyin sıkışsın iyice, memeleri dikince bölersin kafana göre.

Geçen yıl oğul kaçırdım. Tek kovan arım var. Bir daha kaçırmak istemem. Aslında en güzeli o olurdu şu an için ama cesaret... Z şeklinde sarıp kayık yemlik kullanmayı deneyeyim bu defa.
Teşekkür ederim.

• Ana Arı
« Yanıtla #322 : Mart 14, 2018, 14:00:23 »
Haftada bir kere meme kontrolü yapın, ben yukarıda bunu düşünerek yazdım. Kontrol etme durumunuz yoksa meme dikmesini beklemek risk olabilir.

16 günlük süreç var, bazen meme kapandığı anda da gidebiliyor bu yüzden haftada bir elden geçirmek sizin için daha iyi olur.

Çevrimdışı Gökmenes

• Boş Petek
« Yanıtla #323 : Mart 14, 2018, 18:25:32 »
Haftada bir kere meme kontrolü yapın, ben yukarıda bunu düşünerek yazdım. Kontrol etme durumunuz yoksa meme dikmesini beklemek risk olabilir.

16 günlük süreç var, bazen meme kapandığı anda da gidebiliyor bu yüzden haftada bir elden geçirmek sizin için daha iyi olur.
Numan Bey ilginiz için teşekkür ederim.
Kovan meme dikmeye başlamadıysa bile yakında başlar. Kapı girişi bile çok kalabalık. Polenle gelen arılar girişte oyalanmaya başladı sanki. Çiftleşme için erken olma riski var anlaşılan. Bu risk olmasa bölme yapmaya kesin niyetliyim. Yaklaşık 40 gündür ritimli beslemeye tabi tutmaktayım. Akışına bıraksak arı en güzelini yapacaktır ancak müdahale var. Sıkışan arı mevsime bakmaksızın mecburen oğul verecektir diye düşünüyorum. Kat atmam bundan sebep. Tek merak ettiğim çiftleşme için uygun bir ortam oluşmuş olup olmadığı. Tek kovan ve heves var. İnsan hemen olsun istiyor. Bakalım. Yarın son bir varroa mücadelesini takiben kontrol yapayım. oğul eğilimi yoksa en az 10 gün kadar daha sabredeyim.
Tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32 kovan
« Yanıtla #324 : Mart 14, 2018, 21:00:07 »
Bölgenizde hava sıcaklıkları 20 dereceleri gördüğü zaman ana çiftleşebilir.

Hava durumunu takip ediniz.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #325 : Mart 14, 2018, 21:51:09 »
Kovanım 10 çerçeve oldu, 15 çerçeve oldu bölmek istiyorum yorumunu yazarken şunu düşünmek gerekir.

Kovanı açıyorsunuz 10 çerçeve arı dolu ama içinde 4 çerçeve yumurta ve yavru var işte bu arıcıyı aldatıyor.

Kovanda arının sıkışık ve ona uyumlu sayıda yumurtalı ve yavrulu çerçeve olmalı ki arı bölebilelim.

Çevrimdışı Gökmenes

• Boş Petek
« Yanıtla #326 : Mart 14, 2018, 23:04:23 »
Kovanım 10 çerçeve oldu, 15 çerçeve oldu bölmek istiyorum yorumunu yazarken şunu düşünmek gerekir.

Kovanı açıyorsunuz 10 çerçeve arı dolu ama içinde 4 çerçeve yumurta ve yavru var işte bu arıcıyı aldatıyor.

Kovanda arının sıkışık ve ona uyumlu sayıda yumurtalı ve yavrulu çerçeve olmalı ki arı bölebilelim.
Murat Bey, 10 gün önce 8 çerçevede yavru vardı bal kemeri kalın olarak. Tam dolu düşünülse 5 çerçeve gibi bir yavru. 21 günde yaklaşık 35.000 arı doğacak demektir. Mevcut o gün tam şıkıştırılsa 8 çerçeveden az değildi. Yarısı ömrünü tamamlasa... Yani 11 gün sonra yaklaşık 13 sıkışık çerçeve arı olacaktır kovanda. Örtü kenarından bakıldığında en dış çerçeve tam sarılmış görünüyor. Kış boyu arı uçtuğu müddetçe polen de kesilmedi. Bakalım. Hayırlısı...

Çevrimdışı yağcıbedir

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: sındırgı balıkesir görev simav kütahya
  • ahmetcetin_66@hotmail.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #327 : Mart 19, 2018, 22:59:39 »
     arkadaşlar ben geçen yıl arıyı böldüm  analı kovanı 3 çıta bıraktım ve eski yerinde uzaklaştırdım hemen yumurtladı ve iyi oldu  diğer koloniyi  7 çıta bırakıp kapalı ana gözlerinden 2 tane bıraktım tekrar oğul çıkıp başka kovana girmiş  veya gitmiş geriye kalan arılar anasız kalınca bitti. şim di bede iki kovann arı var şu anda 9 çta  nisan  da bölmeyi düşünüyorum  oğul gözü yapınca mı böleyim  ben arılarımda 100 km uzaktayı lütfen bölme konusunda yardımcı olurmusunuz
 ana arı nasıl temin edebilirim

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #328 : Mart 19, 2018, 23:55:18 »
Her kovandan 1 yavrulu çerçeveyi arısıyla birlikte 1 ballı, 1 kabarmış çerçeve arasına koyup, üzerine de 1 bir çerçeve arı silkeyelip kovanı 5 km uzak bir yere götürüp besleyiniz.

Bu kovana besleme dışında hiç bir şey de yapmazsanız kovan oluşur.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #329 : Mart 20, 2018, 08:52:44 »
Her kovandan 1 yavrulu çerçeveyi arısıyla birlikte 1 ballı, 1 kabarmış çerçeve arasına koyup, üzerine de 1 bir çerçeve arı silkeyelip kovanı 5 km uzak bir yere götürüp besleyiniz.

Bu kovana besleme dışında hiç bir şey de yapmazsanız kovan oluşur.

Murat Hocam Merhaba,

5 km uzağa götürme konusunu tarlacıların yeniden eski kovana gitmemesi için yazdınız sanırım. Peki aynı arılıkta yapacaksak bu işlemi ilave bir çerçeve daha arı silkelesek yeter mi ?

Ben bu sene şöyle birşey yapmak istiyorum , tavsiye ve yorumlarınıza ihtiyacım var.

15-20 gün sonra her kovandan 2 şer çerçeve alarak 10 çerçevelik bir devşirme kovan yapmayı düşünüyorum. Daha sonra memeler dikilip kapanınca bu kovanı da 2 şer çerçeve 5 kovana bölüp yine diğer kovanlardan 1'er çerçeve ilave koyarak bölme yapmak istiyorum . bu uygulama uygun mudur ? ne dersiniz hocam ?
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim