Gönderen Konu: Körükte kullanılabilecek yakıtlar nelerdir?  (Okunma sayısı 64668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arda

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: bolu
Körükte kullanılabilecek yakıtlar nelerdir?
« : Temmuz 12, 2009, 19:57:27 »
Aarkadaşlar körük yakımında kullanılabilecek eniyi maddeler nelerdir.sizler neler kullanıyosunuz paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Alanya75

• Pupa
  • Yer: yeryüzü
  • KENDİ ANA ARIM İTALYAN ANASI
    • deniz ,tekne .balık
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
Ynt: Körükte kullanılabilecek yakıtlar nelerdir?
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2009, 20:04:29 »
selamlar
bu noktada amaç körük yakmak değil.eğer amaç yakmaksa ne yakarsan olur mukavva kutu bile olur.ama zararları faydaları tartşılacak olursa neler ortaya çıkar neler .şahsen ben katran çeşitleri kullanıyorum.mesela elimde yaylarda yaşlı amcacaların sattığı kartan suyu her zaman olur.ve yine yüksek yaylalardan getirilen katran ağacı kökü.en etkilisi bu.arılar resmen sarhoş oluyorlar katran kokusuna .körüğün içine biraz katran kökü koyup üzerine birkaç damla katran suyu ve süper yarım saatten fazla durmaksızın yandığı gibi çıkan dumanda çok ama çok ekti edici.öte yandan ktran kökü bitince ise en kolay yöntem saman biraz saman koyup yine damla olarak bir kaç damla katran suyu olay tamamdır ama bu diğeri kadar uzun süre yanmaz.ama elimde her şey bittiği zamansa ne bulursam yakıyorum ama üzerindeki kimyasallar zararlı tabii.mesela bu gün 15 kovana körük yakmadan müdahele ettim.dediğim gibi ne yaksan olur ama yakış amacımız arıyı sakinleştirmekse bunu her yakılan materyal sağlamıyor.son olarak bu kartan suyunu herkesin temin etmesi lazım.içindeki yanacak madde bitse bile yapışkanı körükten kolay kolay çıkmıyor ve etkili uzun sürüyor

Çevrimdışı arda

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: bolu
« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2009, 21:07:54 »
evet haklısınız.arıyı engüzel sakinleştirecek yakıtı bulmamız lazım.ben kolay olduğu içinsamanı tercih ediyorum ama pek etkili olduğu söylenemez.

Çevrimdışı Alanya75

• Pupa
  • Yer: yeryüzü
  • KENDİ ANA ARIM İTALYAN ANASI
    • deniz ,tekne .balık
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2009, 21:09:33 »
keinlikle etkili değil ama ben katran suyu damlattığım ve körüğün içindeki yapışıp kalan sıvıda eriyince biraz etkili oluyor ama yinede değil.

Çevrimdışı mehmet uslu

• Larva
  • **
  • Yer: konya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1107
« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2010, 01:11:15 »
    arkadaşlar ben yumurta fiyonu kullanıyorum. sizce doğrumu ? veya en etkili malzeme nedir?

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
  • Yer: sarayonu
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2010, 01:46:10 »
rahmetlik haci babam kurumus buyuk bas hayvan diskisi kullanirdi ben kurumus agac kiriklari ,kabuklari veya paketlerin yanklarindan cikan dilinmis mukavvalari kullaniyorum herhalde ise yariyorlardir simdilik bir sikayet gelmedi
DD

Çevrimdışı Gerula (r.serkan.k)

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara-Kızılcahamam
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #6 : Haziran 25, 2010, 08:09:05 »
en iyisi arkadaşın dediği gibi kuru ağaç kabukları-biraz da yesil ot, sizin gibi yumurta altındaki kolileri de kullanan gördüm güzel duman veriyor ama biraz çabuk sönüyor gibi...

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #7 : Haziran 25, 2010, 08:57:53 »
 Sığır dışkısına MAYIS derler köylerde.Açık arazide kuruyanlar gevrek olur,daha kullanışlı.Ayrıca marangozlardan çuvalla iri talaşta olur.Esen kalın.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Hüseyin ŞEN

• İşçi Arı
  • Yer: ÇORUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 800-1200
« Yanıtla #8 : Haziran 25, 2010, 09:37:38 »
kurumuş sığır dışkısına bizim burada tezek diyolar ama tezek koku yapıyor diye  tecrübeli bi abimizden duymuştum
en güzeli talaş demişdi hem yanması kolay hemde dumanı bol demişti

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #9 : Haziran 25, 2010, 09:54:57 »
Tezek, mukavva vs bir çok malzeme körükte kullanılabiliyor.

Dumanı bal ve peteklerimizle doğrudan temas ettiği için körükte kullandığımız malzemenin içimize sinmesi gerekiyor.

Bu açıdan tezek vs, iyi yanıp uzun süre duman çıkarmasına rağmen, hijyen açısından hoş gelmiyor.

Mukavva türü şeylerin imalatında kullanılan kimyasalların duman yolu ile ürünlerimizde ne tür bir kalıntı bıraktığı konusunda da tereddütler var.

O açıdan mümkün olduğunca kimyasallara temas etmemiş, organik malzemeleri kullanmakta fayda var.

Ben ormana gittiğimde gözüm illaki çürümüş kütük arıyor. Çürümüş, mantarlaşmış ağaç güzel yanıyor ve duman veriyor.

Bir de kışın portakal-mandalina kabuğu gibi meyve artıklarını çöpe atmıyorum. Gözönünde olmayan bir kaloriferin üzerine sererek kurutuyorum. Uzun süreli güzel duman veriyor. Yer fıstığı kabuklarını da ziyan etmiyorum, güzel duman veriyorlar.

Çevrimdışı bulutlu

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #10 : Haziran 25, 2010, 10:04:10 »
Eğer karadenizdeyseniz fındık kapçuklarının kurumuşlarından her sene birazcık kısmını bir torbaya koyun ve onu yıl boyu kullanabilirsiniz.Bence her kes ondan tedarik edebilse ne güzel olur.Yani bu iş için en sağlıklı şey kurumuş fındık kapçukları.Dumanı da iyi yanması da uzun.Yok ben ondan bulamam derse çürümüş ve kurutulmuş ağaç veya marangozdan alınmış talaş da bu iş için uygundur.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #11 : Haziran 25, 2010, 10:17:23 »
bende kalın talaş kullanıyorum herhangi bir sorun görmedim  dumanı iyi cıkıyor zaten koloni sayım 30 oldugu içinde bitmesine yakın bende kontrolleri aşağı yukarı bitirmiş oluyorum  ancak 50 100 gibi kovana sahip arkadaslar sanırım en az 2 3 kere daha yakması gerekebilir talaşla...

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #12 : Haziran 25, 2010, 10:21:43 »
  Değerli kardeşlerim;bir körük ve duman  deyip geçmiyeceğiz demekki.Bende badem ağaçları var.Hasatta onların dış kabuklarını çürüyünce bahçeye atıyorum.Badem kabuğunuda sobada yakıyorum.Bu konuda değerlendireceğim.Çürüyen ağaç parçalarınıda.Murat Bey teşekkürler.Hepinize selamlar.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #13 : Haziran 25, 2010, 10:38:33 »
Körük içersinde yakılacak malzemenin kesinlikle kimyasal madde içermemesi gerekir.
Yumurta viyolu hurda kağıtlardan preslenerek yapıldığı için katkı maddesi içermesi muhtemeldir.
Tezek  kullanımında ise hayvanın idrarının karışma ihtimali yüksek olduğu için idrar ve amonyak kalıntısı olması muhtemel.
Benim uyguladığım yöntem ise sadece tutuşturmak için avuç içi kadar viyol ve Murat bey'in bahsettiği gibi çürümüş ağaç parçaları,bunun için de kavak ağacı muhteşem,tutuşturması kolay duman verimi yüksek,arasınada biraz kurutulmuş defne yaprağı kattımmı
arılar mest oluyor.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #14 : Haziran 25, 2010, 10:58:18 »
 Benim Mayıs dediğim ahırdan çıkarılan tezek değil,arazıde sığırın dışkıladığı tezektir.Kavakta aklımızda kalsın.Hepinize teşekkürler.